منظور از آترواسکلروز (سخت شدن رگ ها) چیست و چگونه درمان می‌ شود؟

منظور از آترواسکلروز (سخت شدن رگ ها) چیست و چگونه درمان می‌ شود؟

فهرست مطالب

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که آترواسکلروز چیست! برای پاسخ به این سؤال می‌توان گفت به طور کلی عبارت آترواسکلروز به معنی ضخیم شدن رسوبات در رگ‌ها است که باعث بسته شدن یا تنگی رگ‌ها(باریک شدن شریان‌ها) می‌شود. داشتن سبک زندگی ناسالم و نداشتن رژیم غذایی می‌توانند جز عواملی باشد که موجب به وجود آمدن آترواسکلروز می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم به طور جزئی‌تر و دقیق‌تر به این سؤال پاسخ دهیم و اطلاعاتی را در رابطه با علائم آترواسکلروز چیست، علت آترواسکلروز، راه‌های درمانی آترواسکلروز و عوامل خطرناک در آترواسکلروز در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم.

آترواسکلروز چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که بخواهید بدانید آترواسکلروز چیست! به باریک شدن رگ‌ها(ضخیم شدن رسوبات در رگ‌ها)، آترواسکلروز گفته می‌شود که به اصطلاحاتی همچون تصلب شرایین و گرفتی رگ‌ها نیز معروف است. این بیماری در اثر جمع شدن پلاک‌ها در شریان‌ها رخ می‌دهد. شریان‌ها وظیفه رساندن اکسیژن و مواد مغذی از قلب به سایر نقاط بدن را نیز به عهده دارند. برای اطلاع از آترواسکلروز در نارسایی دریچه آئورت می‌توانید به مقاله مربوط به این موضوع در سایت ما مراجعه کنید.

علائم آترواسکلروز چیست

برای اینکه بدانید علائم آترواسکلروز چیست باید گفت آترواسکلروز معمولاً تا هنگامی که یک شریان آنقدر باریک یا مسدود نشده باشد، هیچ علائمی ندارد اما وقتی که شریان نتواند به طور کافی به اندام‌ها و بافت‌های بدن خونرسانی کند علائم آترواسکلروز آغاز می‌شوند. این علائم عبارتند از: درد قفسه سینه، تنگی نفس، فشار قلبی (آنژین قلبی)، تعریق غیر عادی، خستگی غیرعادی، حالت تهوع و استفراغ. شدت این علائم به شدت آترواسکلروز به وجود آمده بستگی دارد همچنین گاهی اوقات وجود یک لخته خون در رگ می‌تواند به طور کلی جریان خون را مسدود کند که موجب حمله قلبی یا سکته می‌شود.

علائم آترواسکلروز چیست و علت آترواسکلروز

اگر در شریان‌هایی که به مغز منتهی می‌شوند، آترواسکلروز رخ دهد، می‌تواند موجب بی حسی یا ضعف اتفاقی در اندام بدن مانند بازو‌ها یا پا‌ها شود؛ همچنین از دیگر علائم آن می‌توان به مشکل در تکلم، از دست دادن بینایی به طور موقت و افتادگی عضلات صورت اشاره کرد. این علائم اگر پیگیری نشود، می‌توانند موجب بروز سکته مغزی شوند.

اگر آترواسکلروز در شریان‌های پا‌ها یا بازو‌ها رخ دهد، علائمی چون درد پا در هنگام راه رفتن یا کم شدن فشار خود در اندام آسیب دیده را به همراه دارد. اگر در شریان‌هایی که به کلیه متصل هستند تصلب شرایین به وجود بیاید، فرد دچار فشار خون بالا یا نارسایی کلیه خواهد شد.

اگر می‌خواهید از طریقه استفاده نوار قلب در منزل اطلاعاتی را کسب کنید تا بتوانید در خانه خود تا حدودی از سلامت قلب بیمارتان با خبر شوید روی عبارت انجام نوار قلب در منزل کلیک کنید تا اطلاعات کاملی را در این رابطه کسب کنید.

علت آترواسکلروز

در این قسمت می‌خواهیم درباره علت آترواسکلروز اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. هنگامی که فردی در رژیم غذایی خود از خوراکی‌ها و غذا‌های پرچرب استفاده کند، همچنین ورزش نکند، با گذشت زمان کلسیم، چربی و کلسترول درون غذا در رگ‌ها به روی هم انباشته می‌شوند و چیزی با عنوان پلاک را تشکیل می‌دهند. پلاک‌های تشکیل شده از چربی، کلسترول و کلسیم در رگ‌ها طی مرور زمان منجر به مسدود یا باریک شدنشان می‌شوند و در زمانی که این اتفاق رخ دهد، یعنی به قسمتی از بدن به صورت کامل و صحیح خون‌رسانی نمی‌شود.

افزایش سن نیز می‌تواند یکی از دلایل به وجود آمد آترواسکلروز باشد؛ زیرا در اینگونه مواقع قلب و رگ‌های خونی جهت پمپاژ و دریافت خود سخت‌تر کار می‌کنند. طی این شرایط امکان دارد شریان‌های شما سفت شوند و حالت ارتجاعی کمتری به نسبت وضع عادی داشته باشند در نتیجه بیشتر باعث تشکیل شدن پلاک‌ها می‌شوند. در صورت تشکیل پلاک‌های متعدد رگ‌های قلب دچار گرفتگی خواهند شد که در طولانی مدت احتمال سکته قلبی را در افراد افزایش می‌دهد.

درمان آترواسکلروز چیست؟

برای اینکه بدانید درمان آترواسکلروز چیست در ادامه با ما همراه باشید:

 1. تغییر در سبک زندگی: با رعایت رژیم غذایی مانند استفاده از سبزیجات و میوه‌ها، استفاده از غلات، خوردن لبنیات کم چرب، خوردن حبوبات و آجیل که چربی سالم دارند، خوردن گوشت سفید مانند مرغ و ماهی بدون پوست و استفاده کمتر از گوشت قرمز و استفاده از روغن‌های گیاهی مانند کنجد و زیتون و همچنین دوری از عوامل خطر آترواسکلروز مانند استعمال دخانیات و ورزش کردن به طور مداوم می‌توانید از ابتلا به بیماری آترواسکلروز پیشگیری کنید.
 2. استفاده از درمان‌های دارویی: می‌توانید با تجویز دکتر از دارو‌هایی مانند دارو‌های ضد پلاکت که برای کم کردن توانایی پلاکت خون در چسبیدن به هم و ساختن لخته خونی هستند. نمونه‌های دارو ضد پلاکت خون عبارتند از: آسپرین، تیکلوپیدین، کلوپیدوگرل و دی پیریدالمول. همچنین می‌توانید از دارو‌های کاهش‌دهنده کلسترول، ضد انعقاد و دارو‌های فشار استفاده کنید. به ترتیب دارو کاهش‌دهنده کلسترول همانطور که از نامش پیداست باعث کم شدن چربی در خون می‌شود، دارو ضد انعقاد موجب رقیق شدن خون می‌شود و توانایی لخته شدن خون را کاهش می‌دهد و دارو فشار به تنظیم و کنترل فشار خون نیز کمک می‌کند.
 3. آنژیوپلاستی عروق کرونر: در این روش درمان جهت بزرگتر شدن دهانه رگ برای افزایش جریان خون یک لوله نازک و بلند از طریق یکی از رگ‌های خونی به قلب ارسال می‌شود. چندین روش آنژیوپلاستی عبارتند از: آترکتومی، آنژیوپلاستی با لیزر، آنژیوپلاستی با بالون و استنت عروق کرونر(فنر قلب).
 4. بای پس عروق کرونر: به نوعی عمل قلب باز، بای پس گفته می‌شوند که در آن با پیوند یک ورید سالم از قسمت‌های دیگر بدن و چسباندنش در بالا و زیر ناحیه مسدود شده باعث می‌شوند خون در اطراف انسداد رخ داده به جریان درآید.
 5. فیبرینولیتیک درمانی: در این روش درمان اگر لخته خونی باعث آترواسکلروز شده باشد، پزشک با تجویز دارویی حل‌کننده می‌تواند آن لخته را شکسته و انسداد را برطرف کند.
 6. اندراترکتونی: روش اندراترکتونی بدین صورت است که با انجام جراحی تجمع پلاک‌ها از دیواره یک شریان باریک برداشته می‌شود.

 برای کسب اطلاعات از بیماری عروق کرونر قلبی چیست و چگونه درمان می‌شود می‌توانید مقاله تخصصی موجود در سایت ما را مطالعه کنید. همچنین علاوه بر راه‌های درمانی توضیح داده شده برای افراد ابتلا به بیماری تصلب شرایین می‌توانید از درمان‌های خانگی و گیاهی با مشورت پزشک استفاده کنید. برای کاهش فشار خون و کلسترول که دو عامل اصلی این بیماری هستند می‌توانید آلفا لینولنیک اسید، جو، کلسیم، پوسته پسیلیوم، کاکائو، روغن ماهی، سیر، سبوس جو و چای سبز را برای بیمار مورد استفاده قرار دهید.

عوامل خطر آترواسکلروز و درمان آترواسکلروز

عوامل خطر آترواسکلروز

عوامل زیادی وجود دارند که شما را در معرض آترواسکلروز قرار دهند که برخی از این عوامل را می‌توان با رعایت رژیم غذایی و راهکار‌های دیگر اصلاح کرد. عوامل خطر آترواسکلروز به شرح زیر هستند:

 • نداشتن تحرک: از آنجایی داشتن ورزش منظم و مداوم برای قلب امری مفید است، در نتیجه به پیشگیری از انسداد رگ‌ها کمک می‌کند. ورزش باعث می‌شود که ماهیچه‌های قلب قوی نگه داشته شوند و جریان خون و اکسیژن‌رسانی در سراسر بدن را افزایش می‌دهد. به همین دلیل ورزش نکردن می‌تواند موجب به وجود آمدن انواع بیماری‌ها از جمله بیماری قلبی مانند آترواسکلروز شود.
 • سابقه داشتن آترواسکلروز در خانواده: اگر در خانواده شما فردی دچار به بیماری سفت شدن رگ‌ها باشد ممکن است شما این بیماری را از او به ارث ببرید و دچار آترواسکلروز یا حتی سکته قلبی شوید.
 • استعمال دخانیات: استعمال انواع دخانیات موجب آسیب رساندن به رگ‌های قلبی می‌شوند که در طول گذر زمان به انسداد رگ‌ها و ابتلا به تصلب شرایین کمک می‌کنند.
 • فشار خون بالا: از آنجایی که فشار خون بالا باعث می‌شود که رگ‌های خونی در برخی مناطق بدن ضعیف شوند، می‌تواند باعث ابتلا به آترواسکلروز شود. همچنین کلسترول و سایر موادی که در خون وجود دارند با گذر زمان انعطاف‌پذیری عروق را کاهش می‌دهند که همین امر می‌تواند شما را دچار به بیماری مسدود شدن رگ‌ها کند.
 • بیماری قند خون (دیابت): کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری آترواسکلروز هستند.

آیا آترواسکلروز خطرناک است؟

شاید برایتان جالب باشید که بدانید آیا آترواسکلروز خطرناک است یا خیر! خطر این بیماری بستگی به این دارد که کدام یک از رگ‌های شما دچار گرفتگی شده باشد. برای مثال:

 • اگر گرفتگی رگ در شریان‌های منتهی به مغز باشند، می‌تواند موجب سکته مغزی یا حمله ایسکمیک گذرا شود.
 • اگر آترواسکلروز در شریا‌ن‌های منتهی به قلب رخ دهد، باعث درد قفسه سینه، سکته قلبی یا نارسایی قلبی می‌شود.
 • اگر تصلب شرایین در رگ‌های پا یا بارو اتفاق بیفتند، ممکن است فرد مبتلا به بیماری‌هایی مانند نارسایی شریانی یا شریان محیطی شود که این بیماری‌ها خطر سوختگی یا گرمازدگی را افزایش می‌دهند.
 • گرفتگی رگ می‌تواند باعث به وجود آمد آنوریسم شود. آنوریسم نوعی برآمدی در دیواره شریان است که می‌تواند در هر نقطه از بدن شما به وجود بیاید. اگر آنونیسم بترکد با خونریزی داخلی خطرناکی مواجه خواهید شد، حتی می‌تواند باعث انسداد رگی در نقطه‌ای دور در بدن شود.
 • اگر انسداد رگ در شریان‌های منتهی به کلیه اتفاق بیفتد می‌تواند موجب باریک شدن رگ‌ها شود که این امر باعث عدم رسیدن خون اکسیژن‌دار به کلیه خواهد شد.
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز