چطور درجه زردی نوزاد را بسنجیم؟

چطور درجه زردی نوزاد را بسنجیم؟

فهرست مطالب

ممکن است واضح به نظر نرسد که چطور درجه زردی نوزاد را بسنجیم اما در واقع اندازه گیری زردی نوزاد شما یک فرآیند بسیار پیچیده است. پیچیدگی اندازه گیری زردی نوزاد به این دلیل است که عوامل زیادی وجود دارد که ممکن است بر روی زرد شدن پوست آن‌ها تأثیر بگذارد و می‌تواند سخت باشد که مشخص شود کدام یک مسئول این موضوع است. بنابراین در این مطلب قصد داریم بیشتر به سنجش زردی نوزاد بپردازیم.

زردی نوزاد را چگونه اندازه گیری کنیم؟

زردی نوزاد را چگونه اندازه گیری کنیم؟

ابتدا در مورد اصطلاحات صحبت می‌کنیم. وقتی پوست کودک شما زرد می‌شود، معمولا به عنوان زردی نوزاد شناخته می‌شود. با این حال، این یک اصطلاح گسترده است و می‌تواند در بسیاری از موقعیت‌های مختلف اعمال شود. به عنوان مثال، می‌تواند به رنگ نوزاد اشاره کند که پس از تب شدید کودک شما رخ می‌دهد یا هیپربیلیروبیمیا که اغلب پس از تولد کودک شما شروع می‌شود. بنابراین، بهتر است که دقیق‌تر باشیم و به زردی اشاره کنیم که پس از داشتن یک کودک رخ می‌دهد. این مقاله در مورد چگونگی اندازه گیری این نوع زردی در نوزادان و چگونگی تعیین اینکه آیا این یک مشکل است یا خیر، بحث می‌کند.

منظور از زردی طبیعی نوزاد چیست؟

هنگامی که برای اولین بار زایمان می‌کنید، خون شما حاوی سطح بالایی از استروژن است که باعث می‌شود پوست شما زرد روشن شود. این موضوع معمولا بی‌ضرر است و در عرض چند روز تا یک هفته به خودی خود از بین می‌رود. با این حال، اگر شما پسری را به دنیا می‌آورید و اگر وزن تولد او بیش از شش پوند باشد، سطح استروژن در خون شما حتی چند هفته بعد نیز بالا خواهد بود. به همین دلیل مهم است که زردی کودک شما توسط یک متخصص اطفال یا متخصص بررسی شود اگر بیش از یک هفته یا بیشتر ادامه یابد.

در حالی که داشتن سطح بالایی از استروژن هرگز چیز خوبی نیست اما معمولا مضر نیست. با این حال، برای برخی از افراد، زردی می‌تواند کمی ناآگاهانه باشد و حتی ممکن است بر سلامت روانی آن‌ها تأثیر بگذارد. به همین دلیل است که بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند از زردی کودک خود اندازه گیری کنند و آن‌ها را به عنوان سابقه‌ای از این مرحله از زندگی خود نگه دارید.

چه مدت طول می کشد تا زردی از بین برود؟

چه مدت طول می کشد تا زردی از بین برود؟

هنگامی که نوزاد شما چک اولیه زردی خود را توسط یک متخصص پزشکی انجام داده است و مشخص شده است که درجه زردی او در حد قابل قبولی است، باید طی چند روز تا یک هفته از بین برود. با این حال، این بسته به تعدادی از عوامل متفاوت است. به عنوان مثال، درجه زردی نوزاد شما به رژیم غذایی او بستگی دارد. اگر رژیم غذایی مادر مناسب باشد، شیری که به نوزاد می‌دهد، سبب می‌شود سریعتر بهبود پیدا کند. به همین دلیل مهم است که در صورت‌عدم ناپدید شدن بعد از یک هفته یا بیشتر، از نزدیک کودک خود را از نزدیک نظارت کنید و توسط یک متخصص پزشکی بررسی شود. حتی می‌تواند برای کرایه دستگاه زردی نوزاد را اقدام کنید و در خانه مواظب فرزندتان باشید.

زردی نوزاد در بیمارستان چگونه درمان می شود؟

اگر علاقه به کرایه تجهیزات پزشکی ندارید، می‌توانید درمان زردی نوزاد را در بیمارستان ادامه دهید. در بیمارستان، معمولا به آن‌ها دوز دارویی به نام ایندومتاسین داده می‌شود که به کاهش درجه زردی نوزاد کمک می‌کند. بعضی اوقات، این با نوع دیگری از داروهای ضد التهابی به نام ایبوپروفن ترکیب می‌شود. در موارد نادر، کودک شما نیز ممکن است از طریق دهان مقداری مایعات داده شود. با این حال، در بیشتر موارد، معالجه در بیمارستان شبیه به آنچه خواهد بود که شما در خانه به آن‌ها می‌دهید.

اثرات طولانی مدت زردی نوزاد شامل چه مواردی می شود؟

اثرات طولانی مدت زردی نوزاد شامل چه مواردی می شود؟

این موضوع مهم است که به خاطر داشته باشید که حتی اگر زردی کودک شما در کوتاه مدت از بین رفته باشد، به این معنی نیست که دیگر برنخواهد گشت. این امر به ویژه در صورتی مهم است که در معرض نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش قرار بگیرند که باعث ایجاد اشکال جدی‌تر زردی نوزاد می‌شوند. در این موارد، خسارت‌هایی که به کبد کودک شما وارد شده است می‌تواند دائمی باشد. خوشبختانه، درمان‌هایی برای این کار وجود دارد که می‌تواند به بهبود سلامت کلی آن‌ها کمک کند. به عنوان مثال، می‌توان به آن‌ها انتقال خون یا درمان با آنتی اکسیدان مانند ویتامین C داده شد. اگر نگران اثرات زردی نوزاد بر سلامت طولانی مدت فرزندتان هستید، بهتر است آن را توسط پزشک معاینه کنید. آن‌ها می‌توانند به نظارت بر آن ادامه دهند و اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند.

در خانه چطور زردی نوزاد را درمان کنیم؟

اگر کودک خود را از بیمارستان به خانه می‌برید، بعد از اینکه چند روز در آنجا حضور داشتند، باید دوباره برای اندازه گیری زردی نوزاد بررسی شوند. در طول این بازدید، سابقه پزشکی کودک شما بررسی می‌شود و وزن و دمای آن‌ها چک می‌شود. اگر همه این‌ها خوب باشد، به راحتی می‌توان فرض کرد که زردی آن‌ها رفع شده است و وقت آن است که آن‌ها را برای قرار ملاقات بعدی خود بازگردانیم. با این حال، اگر آن‌ها هنوز هم مقادیر زیادی زردی را تجربه می‌کنند، وقت آن است که دوباره با پزشک تماس بگیرید.

اگر فکر می‌کنید زردی کودک شما به جای بهتر شدن بدتر می‌شود، وقت آن است که بلافاصله به پزشک متخصص اطفال یا متخصص آن‌ها مراجعه کنید. اگر این مورد باشد، معمولا هیچ درمان ساده‌ای وجود ندارد و ممکن است برای یافتن علت اصلی مشکل به مدتی نیاز داشته باشد. به عنوان مثال، این موضوع می‌تواند ویروسی باشد که باعث می‌شود کبد ملتهب شود، به همین دلیل آن‌ها در پردازش بیلی روبین مشکل دارند. اما به طور کلی، بهترین درمان زردی نوزاد در خانه تغییر رژیم غذایی مادر است. مواد غذایی مفید برای یرقان نوزاد می‌تواند به مادر و کودک کمک کند.

همانطور که مشاهده می‌کنید، اندازه گیری زردی نوزاد و نظارت بر آن می‌تواند یک روند پیچیده باشد. عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند بر میزان زرد شدن پوست آن‌ها تأثیر بگذارد و جداسازی آن می‌تواند مشکل باشد که کدام یک مسئول زردی نوزاد است. بهترین چیز برای شما و کودک‌تان این است که زردی آن‌ها را به طور مرتب توسط یک پزشک معاینه کنید و مطمئن شوید که آن‌ها راحت و به خوبی درمان شده‌اند. این امر به اطمینان از اینکه سلامت آن‌ها به دلیل این عارضه بدتر نمی‌شود، کمک می‌کند و حتی می‌تواند به آن‌ها در بهبود سریعتر پس از شناسایی علت کمک کند.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز