سریع ترین راه درمان زردی نوزاد چیست؟

سریع ترین راه درمان زردی نوزاد چیست؟

فهرست مطالب

زردی نوزاد به زرد شدن پوست و چشم نوزاد اشاره دارد. زردی نوزاد بسیار شایع است و زمانی رخ می‌دهد که نوزادان دارای سطح بالایی از بیلی روبین هستند، رنگدانه زردی که در طی تجزیه طبیعی گلبول‌های قرمز تولید می‌شود. در نوزادان بزرگتر و بزرگسالان، کبد بیلی روبین را پردازش می‌کند و سپس آن را از طریق روده خارج می‌کند. با این حال، کبد در حال رشد نوزاد تازه متولد شده ممکن است برای حذف بیلی روبین به اندازه کافی بالغ نباشد.

خبر خوب این است که در بیشتر موارد، زردی نوزاد به‌خودی خود از بین می‌رود زیرا کبد کودک رشد می‌کند و شروع تغذیه نوزاد به عبور بیلی روبین از بدن کمک می‌کند. در بیشتر موارد، زردی در عرض ۲ تا ۳ هفته از بین می‌رود. زردی که بیش از ۳ هفته طول بکشد ممکن است نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد.

علاوه بر این موارد، سطوح بالای بیلی روبین می‌تواند کودک را در معرض خطر ناشنوایی، فلج مغزی یا سایر اشکال آسیب مغزی قرار دهد. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می‌کند که همه نوزادان ۳ تا ۵ روزه تازه متولد شده قبل از ترخیص از بیمارستان از نظر زردی معاینه شوند.

 

زردی نوزاد باید چند باشد و زردی نوزاد از چند به بالا خطرناک است؟

اگر درجه زردی فرزندتان روی عدد ۱۰ و بالاتر از این عدد قرار گرفته باشد، کودک تازه متولد شده دچار زردی شده است. البته این عدد نشان زردی خفیف است و جای نگرانی ندارد. اکنون شما دو راه پیش روی خود مشاهده می‌کنید. راه حل اول، شامل بستری کردن نوزاد در بیمارستان یا با هماهنگی پزشک اجاره دستگاه زردی نوزاد می‌شود. راه حل بعدی، صبر کردن به مدت ۲۴ ساعت تا نوزاد از شیر مادر تغذیه کند و روز بعدی آزمایش مجدد بگیرید. توجه داشته باشید که زردی بالای ۱۳ خطرناک بوده و نیاز است که نوزاد را در بیمارستان بستری کنید.

 

زردی نوزاد از چیست و از چی به وجود میاد؟

زردی نوزاد از چیست و از چی به وجود میاد؟

نوزادانی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به زردی نوزاد هستند عبارت‌اند از:

 • نوزادان نارس (کودکان متولد شده قبل از هفته ۳۷ بارداری).
 • نوزادانی که به اندازه کافی شیر مادر یا شیر خشک دریافت نمی‌کنند یا به دلیل مشکلی در تغذیه یا به دلیل اینکه شیر مادرشان هنوز وارد نشده است.
 • نوزادانی که گروه خونی آن‌ها با گروه خونی مادرشان سازگاری ندارد.

نوزادی که گروه خونی‌اش با گروه خونی مادرش سازگار نیست، بدن‌شان می‌تواند آنتی‌بادی‌هایی ایجاد کند که می‌تواند گلبول‌های قرمز خون او را از بین ببرد و باعث افزایش ناگهانی سطح بیلی روبین شود. سایر علل زردی نوزاد عبارت‌اند از:

 • کبودی در بدو تولد یا سایر خونریزی‌های داخلی
 • مشکلات کبدی
 • عفونت
 • کمبود آنزیم
 • یک ناهنجاری در گلبول‌های قرمز خون کودک شما

 

بیشتر بخوانید: دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی چیست؟

 

زردی نوزاد چگونه درمان می شود؟

زردی خفیف معمولا با شروع بلوغ کبد نوزاد خود به خود برطرف می‌شود. تغذیه مکرر (بین ۸ تا ۱۲ بار در روز) به نوزادان کمک می‌کند تا بیلی روبین را از بدن خود عبور دهند. زردی شدیدتر ممکن است به درمان‌های دیگری نیاز داشته باشد. فتوتراپی یک روش درمانی رایج و بسیار موثر است که از نور برای تجزیه بیلی روبین در بدن کودک شما استفاده می‌کند.

در فتوتراپی، کودک شما در حالی که فقط پوشک و عینک محافظ مخصوص به چشم دارد، روی تخت مخصوص زیر نور طیف آبی قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است یک پتوی فیبر نوری زیر کودک شما قرار داده شود. در موارد بسیار شدید، ممکن است نیاز به تعویض خون باشد که در آن نوزاد مقادیر کمی خون از اهداکننده یا بانک خون دریافت می‌کند. این گلبول‌های قرمز سالم را جایگزین خون آسیب دیده نوزاد می‌کند. همچنین این روش تعداد گلبول‌های قرمز نوزاد را افزایش می‌دهد و سطح بیلی روبین را کاهش می‌دهد.

 

زردی نوزاد چقدر طول میکشد و تا چند روز ادامه دارد؟

در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، معمولا زردی یک ماه یا گاهی بیشتر طول می‌کشد. در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند، بیشتر زردی تا ۲ هفته از بین می‌رود. با این حال، اگر نوزاد شما بیش از ۳ هفته علائم زردی دارد، به پزشک کودک خود مراجعه کنید.

 

آیا زردی نوزاد خطرناک است؟

اکثر نوزادان زردی خفیف دارند که بی‌ضرر است اما در شرایط غیرعادی سطح بیلی روبین می‌تواند بسیار بالا رود و ممکن است باعث آسیب مغزی شود. به همین دلیل است که نوزادان باید به دقت از نظر زردی بررسی شوند و برای جلوگیری از سطح بالای بیلی روبین تحت درمان قرار گیرند.

 

آیا زردی نوزاد ربطی به تغذیه مادر دارد و شیردهی روی زردی چه تاثیر دارد؟

شیر مادر (شیر انسان) غذای ایده آل برای کودک شماست. زردی در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، بیشتر از نوزادانی است که با شیر خشک تغذیه می‌شوند. با این حال، این اتفاق بیشتر در نوزادانی رخ می‌دهد که شیر کافی دریافت نمی‌کنند زیرا مادرانشان شیر کافی تولید نمی‌کنند (مخصوصا اگر شیر دیر بیاید) یا اگر شیردهی خوب پیش نمی‌رود، مثلا نوزادان به‌درستی شیر دریافت نمی‌کنند.

برای ۲۴ ساعت اول پس از تولد، نوزادان عادی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، تنها حدود ۱ قاشق چای‌خوری شیر با هر بار شیر خوردن دریافت می‌کنند. مقدار تولید شیر مادر هر روز افزایش می‌یابد. اگر به نوزاد خود شیر می‌دهید، در روزهای اول باید حداقل ۸ تا ۱۲ بار در روز به نوزاد خود شیر بدهید. این کار به شما کمک می‌کند شیر کافی تولید کنید و به پایین نگه داشتن سطح بیلی روبین کودک کمک می‌کند. اگر در شیردهی مشکل دارید، از پزشک یا پرستار کودک یا متخصص کمک بخواهید.

 

بیشتر بخوانید: پری بیوتیک چیست و چه تفاوتی با پروبیوتیک دارد؟

 

راه های جلوگیری از زردی نوزاد

راه های جلوگیری از زردی نوزاد

هیچ راه واقعی برای جلوگیری از زردی نوزاد وجود ندارد. در دوران بارداری می‌توانید گروه خونی خود را آزمایش کنید. پس از تولد، در صورت لزوم، گروه خونی کودک شما آزمایش می‌شود تا احتمال ناسازگاری گروه خونی رد شود که می‌تواند منجر به زردی نوزاد شود. اگر نوزاد شما زردی دارد، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید از شدیدتر شدن آن جلوگیری کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که کودک شما به اندازه کافی از طریق شیر مادر تغذیه می‌کند. تغذیه ۸ تا ۱۲ بار در روز به کودک در چند روز اول تضمین می‌کند که کودک شما دچار کم آبی نمی‌شود که به عبور سریعتر بیلی روبین از بدن او کمک می‌کند.
 • اگر به کودک خود شیر خشک نمی‌دهید، در هفته اول هر ۲ تا ۳ ساعت یک تا ۲ اونس شیر خشک به کودک خود بدهید. نوزادان نارس یا کوچکتر ممکن است مقادیر کمتری از شیر خشک مصرف کنند، مانند نوزادانی که شیر مادر نیز دریافت می‌کنند. اگر نگران این موضوع هستید که کودکتان شیرخشک کم یا زیاد مصرف می‌کند، یا اگر از خواب بیدار نمی‌شود تا حداقل ۸ بار در ۲۴ ساعت شیر بخورد، با پزشک خود صحبت کنید.

در پنج روز اول تولد نوزاد خود را به دقت از نظر علائم زردی مانند زردی پوست و چشم‌ها تحت نظر بگیرید. اگر متوجه شدید که نوزادتان علائم زردی دارد، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

 

آیا زردی نوزاد قابل برگشت است؟

والدین، سایر مراقبان و پرستاران باید نوزادان را از نزدیک در صورت بروز زردی تحت نظر داشته باشند. معمولا در ابتدا پیشگیری و درمان هیپربیلی روبینمی آسان است. با این حال، اگر درمان به تعویق بیفتد، عوارض می‌تواند جدی و غیر قابل برگشت باشد. اگر نگران بدتر شدن زردی هستید، باید فورا با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

 

علائم زردی نوزاد چیست؟

علائم زردی نوزاد چیست؟

اولین علامت زردی زرد شدن پوست و چشم نوزاد است. زردی ممکن است در عرض ۲ تا ۴ روز پس از تولد شروع شود و ممکن است در صورت قبل از انتشار در سراسر بدن شروع شود. سطح بیلی روبین معمولا بین ۳ تا ۷ روز پس از تولد به اوج خود می‌رسد. اگر کمی فشار دادن انگشت روی پوست نوزاد باعث زرد شدن آن ناحیه از پوست شود، احتمالا نشانه‌ای از زردی است.

 

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید در مورد دیابت نوع یک بدانیم

 

چه زمانی با پزشک تماس بگیریم؟

اکثر موارد زردی طبیعی هستند اما گاهی اوقات زردی می‌تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه‌ای باشد. همچنین زردی شدید خطر عبور بیلی روبین به مغز را افزایش می‌دهد که می‌تواند باعث آسیب دائمی مغز شود. در صورت مشاهده علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • زردی گسترش می‌یابد یا شدیدتر می‌شود.
 • کودک شما بیش از ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) تب می‌کند.
 • رنگ زرد کودک شما عمیق‌تر می‌شود.
 • کودک شما تغذیه بدی دارد، بی‌حال یا بی‌انرژی به نظر می‌رسد و گریه‌های بلند می‌کند.

 

زردی نوزاد چگونه تشخیص داده می شود؟

بیمارستان‌ها اکثرا مادران و نوزادان را ظرف ۷۲ ساعت پس از زایمان ترخیص می‌کنند. برای والدین بسیار مهم است که نوزادان خود را چند روز پس از تولد برای معاینه بیاورند زیرا سطح بیلی روبین بین ۳ تا ۷ روز پس از تولد به اوج خود می‌رسد. یک رنگ زرد متمایز تایید می‌کند که نوزاد زردی دارد اما ممکن است برای تعیین شدت زردی به آزمایشات بیشتری نیاز باشد.

نوزادانی که در ۲۴ ساعت اول زندگی دچار زردی می‌شوند، باید بلافاصله سطح بیلی روبین را از طریق آزمایش پوست یا آزمایش خون اندازه گیری کنند. حتی ممکن است برای بررسی اینکه آیا زردی نوزاد به دلیل یک بیماری زمینه‌ای است، آزمایش‌های بیشتری لازم باشد. این بررسی ممکن است شامل آزمایش نوزاد شما برای شمارش کامل خون (CBC)، گروه خونی و ناسازگاری فاکتور رزوس (Rh) باشد. علاوه بر این، ممکن است آزمایش کومبس برای بررسی افزایش تجزیه گلبول‌های قرمز خون انجام شود.

لازم به ذکر است که پزشک تجهیز با سابقه بالا برای هموطنان عزیز امکان خرید تجهیزات پزشکی؛ اجاره تخت بیمار و اجاره بای پاپ را فراهم کرده است.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

2 پاسخ به “سریع ترین راه درمان زردی نوزاد چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *