دستگاه زردی نوزاد

 ۸ سال تجربه خدمت‌رسانی موفق

دستگاه زردی نوزاد یکی از اولین تجویزها در زندگی کودکان است. بیماری زردی کودک در هفته‌های اول زندگی نوزادان کامل و نوزادان نارس و زودرس بروز پیدا میکند.

زردی زمانی اتفاق می‌افتد که موادی در خون به نام بیلی‌روبین جمع می‌شود. بیلی‌روبین پیگمنت نارنجی و قرمز در خون است که به دلیل تجزیه طبیعی سلول‌های خون ایجاد می‌شود. همه افراد سطوح پایینی از بیلی‌روبین را در خون خود دارند. زمانی که بیلی ‌روبین انباشته می‌شود در بافت‌های چربی زیر پوست جمع شده و باعث می‌شود که رنگ پوست و قسمت سفید چشم نوزاد زرد به نظر برسد. فتوتراپی معمول‌ترین روش درمانی برای کاهش سطح بالای بیلی‌روبین که باعث زردی نوزادان می‌شود است.

برای مطالعه راهنمای اجاره دستگاه زردی نوزاد پی دی اف را دانلود کنید

 

فتوتراپی چیست؟

در فتوتراپی از نور مخصوصی برای تغییر شکل بیلی‌ روبین استفاده می‌شود و در نتیجه کودک بهتر می‌تواند بیلی‌ روبین را تنظیم کند. با این که این روش درمانی مطمئن و بی‌خطر بوده و به ندرت عوارض جانبی به دنبال خواهد داشت اما برای نوزادان زودرس از چشم‌بندهای مخصوصی استفاده می‌شود تا چشم آنها در برابر نور فتوتراپی مصون بماند. بدن نوزاد در معرض نورهای سفید، آبی یا سبز قرار می‌گیرد به گونه‌ای که به بیشترین قسمت‌های پوست نوزاد تابیده شود. همچنین از نوزاد برای اطمینان از کاهش سطح بیلی‌ روبین خون آزمایش خون گرفته می‌شود. کاهش بیلی‌روبین را می‌توان ظرف ۴ تا ۶ ساعت مشاهده کرد. نوزادان نارس را می‌توان در حالی که تحت درمان به روش فتوتراپی هستند شیر داد. برخی مشکلات جزئی مانند مدفوع شل یا بثورات پوستی ممکن است دیده شود که معمولاً پس از انجام فتوتراپی این عوارض برطرف می‌شوند.

مزیت های استفاده از دستگاه فتوتراپی زردی نوزاد

سطوح بالای بیلی روبین که باعث زردی شدید می‌شود در صورت‌عدم درمان می‌تواند منجر به عوارض جدی شود. پس کرایه دستگاه زردی نوزاد برای درمان فرزندتان را جدی بگیرید و از مزیت های استفاده از دستگاه فتوتراپی زردی نوزاد بهره مند شوید.

انسفالوپاتی بیلی روبین حاد

بیلی روبین برای سلول‌های مغز سمی است. اگر نوزادی زردی شدید داشته باشد، خطر عبور بیلی روبین به مغز وجود دارد، وضعیتی به نام آنسفالوپاتی حاد بیلی روبین. درمان به موقع ممکن است از آسیب قابل توجه و پایدار جلوگیری کند. علائم آنسفالوپاتی حاد بیلی روبین در نوزاد مبتلا به زردی عبارتند از:

 • بی حوصلگی؛
 • مشکل در بیدار شدن؛
 • گریه با صدای بلند؛
 • مکیدن یا تغذیه ضعیف؛
 • قوس گردن و بدن به سمت عقب؛
 • تب.

کرنیکتروس

کرنیکتروس سندرمی است که اگر انسفالوپاتی حاد بیلی روبین رخ می‌دهد که باعث آسیب دائمی به مغز شود. کرنیکتروس ممکن است منجر به موارد زیر شود:

 • حرکات غیر ارادی و کنترل نشده (فلج مغزی آتتوئید)؛
 • نگاه دائمی به سمت بالا؛
 • از دست دادن شنوایی؛
 • رشد نامناسب مینای دندان؛

نحوه کار دستگاه فتوتراپی

نحوه کار دستگاه فتوتراپی

فتوتراپی باعث تغییر بیلی ‌روبین به ترکیباتی که از طریق ادرار و مدفوع دفع می‌شوند می‌گردد. نور با طول موج مخصوص می‌تواند بیلی ‌روبین را به دو مؤلفه به نام‌های لیمیروبین و فوتوبیلیروبین تجزیه می‌کند. این دو ماده شیمیایی ایزومرهای بیلی‌روبین هستند به این معنی که از اتم‌های مشابه ساخته شده‌اند اما ساختار آنها متفاوت است. این طول موج‌ها در لامپ‌های فلورسنت نیز ساخته می‌شوند. وقتی که این نورها در پوست نفوذ می‌کنند باعث می‌شوند که بیلی ‌روبین به ایزومرها تجزیه شده و بدون این که وارد کبد شود از بدن دفع شود.

قبل از درمان نوزاد

 • IV یک لوله کوچک است که در سیاهرگ نوزاد قرار داده می‌شود تا به کودک غذا و داروها رسانده شود.
 • آزمایش خون: پزشک نمونه خون نوزاد را برای تعیین سطح بیلی ‌روبین موجود در آن مورد آزمایش قرار می‌دهد. وی ممکن است چند مرتبه از خون نوزاد نمونه‌برداری کرده و آن را مورد آزمایش قرار دهد.

 حین درمان نوزاد

یک یا چند لامپ در بالای سر نوزاد قرار داده می‌شود. لباس‌های کودک را به جز پوشک از بدنش خارج می‌کنند و او را به پشت می‌خوابانند تا بیشترین میزان نور به بدن وی تابیده شود. همچنین ممکن است نوزاد روی یک تشک نوری منعطف خوابانده شود. یا پزشک او را در یک پد نور بپیچاند.

روی چشم‌های نوزاد یک چشم‌بند قرار داده می‌شود تا چشم‌های او در برابر نور مصون و محفوظ بماند. پزشک کودک به دقت تحت نظر می‌گیرد. زمانی که سطح بیلی ‌روبین خون کودک به اندازه کافی پایین آمد، چراغ‌ها خاموش می‌شوند. ۲۴ ساعت پس از اتمام درمان، دوباره خون کودک مورد آزمایش قرار می‌گیرد تا سطح بیلی‌روبین خون وی ارزیابی شود. اگر سطح بیلی‌روبین خون به اندازه کافی پایین آمده باشد، درمان به اتمام رسیده است.

 • تغذیه نوزاد: نوزاد شما در حین انجام فتوتراپی به طور عادی تغذیه می‌شود. ممکن است نیاز باشد که به او شیر بیشتری داده شود تا بیلی‌روبین خون از طریق مدفوع سریع‌تر دفع شود. پزشک در هنگام تغذیه کودک چراغ‌ها را خاموش می‌کند.
 • نظارت بر عملکرد قلب: که به آن ECG یا EKG نیز گفته می‌شود شامل پدهای چسبی است که روی پوست نوزاد قرار داده می‌شود تا فعالیت‌های الکتریکی قلب او را ثبت کند. این کار برای نظارت بر واکنش قلب در حین انجام فتوتراپی انجام می‌شود.
 • ورودی و خروجی: پزشک باید بداند که نوزاد شما چه مقدار مایعات شامل شیر مادر، شیر خشک یا مایعات از طریق لوله‌های درون وریدی مصرف کرده است. به پزشک در مورد چگونگی و مدت زمان تغذیه نوزاد با شیر مادر یا شیر خشک توضیح دهید. همچنین پزشک باید در مورد میزان دفع ادرار و مدفوع نوزاد اطلاع داشته باشد. پوشک‌های کودک را که عوض کرده‌اید نگه دارید تا پزشک آنها را وزن کرده و میزان خروجی مدفوع و ادرار را مشخص کند.
 • علائم حیاتی: پزشک فشار خون، ضربان قلب، نرخ تنفس و دمای بدن نوزاد را مورد بررسی قرار می‌دهد. آنها همچنین به صدای قلب و ریه‌های نوزاد از طریق استتوسکوپ گوش می‌دهند. پزشک این علائم را برای اطلاع یافتن از وضعیت نوزاد مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد.

پزشکی که انجام فتوتراپی را در منزل توصیه می‌کند باید استفاده از آن را برای نوزادان با مشخصات زیر تجویز کند:

 • نوزادان نوپا، بزرگ‌تر از ۴۸ ساعت، سالم
 •  غلظت سرم بیلی‌روبین آنها بیش از ۱۴ میلی‌گرم در دسی لیتر و کمتر از ۱۸ میلی‌گرم در دسی لیتر باشد.
 •  افزایش غلظت بیلی‌روبین باعث واکنش مستقیم نشود و
 • ارزیابی تشخیصی

فتوتراپی در منزل

زمانی که کودک در منزل تحت فتوتراپی قرار می‌گیرد باید دستورالعمل استفاده از دستگاه را به درستی رعایت شود.

 • قبل از هر چیزی شما باید با پزشک در مورد طول مدت درمان مشورت کرده و به صورت منظم نوزاد را برای انجام آزمایش‌های مورد نیاز نزد پزشک ببرید تا کودک به طور کامل درمان شود. این کار به هیچ عنوان جایگزین مراجعه به پزشک و انجام و بررسی نتایج آزمایش سطح بیلی‌روبین نمی‌شود.
 • زمانی که از لامپ بیلی ‌روبین استفاده می‌کنید باید دقت داشته باشید که لامپ حداقل ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر از نوزاد فاصله داشته باشد. نوزاد را روی یک تشک سخت بدون این که بالش یا اسباب‌بازی نزدیک او باشد بخوابانید. همیشه جلوی صورت نوزاد را ببندید تا از چشمان او محافظت شود.
 • زمانی که نوزاد را در منزل تحت فتوتراپی قرار می‌دهید، باید به او مقادیر زیادی مایعات بنوشانید زیرا ممکن است بدن نوزاد به دلیل دفع بیلی ‌روبین از طریق مدفوع شل و مکرر دچار کم‌آبی می‌شود. اگر کودک شما از شیر مادر تغذیه می‌کند تعداد دفعات شیردهی به او را افزایش دهید. همچنین باید به کودک آب نیز بنوشانید.

اثربخشی فتوتراپی در منزل به اثبات رسیده است. بهتر است این کار به جای بیمارستان در منزل انجام شود تا مادر در تمام مدت نزد نوزاد خود بوده و تغذیه و شیردهی مادر به طور مرتب ادامه یابد.

کرایه دستگاه فتوتراپی

فتوتراپی درمان با نوع خاصی از نور (نه نور خورشید) است. گاهی اوقات از آن برای درمان زردی نوزاد استفاده می‌شود زیرا به کبد کودک شما کمک کرده و بیلی روبین را از خون کودک شما خارج می‌کند. هدف فتوتراپی این است که پوست کودک شما را تا حد امکان در معرض نور قرار دهد. کودک شما با چشمان پوشانده شده زیر یک چراغ یا در تختخواب یا انکوباتور قرار می‌گیرد.

معمولا به مدت ۳۰ دقیقه قطع می‌شود تا مادر بتواند به کودک خود شیر بدهد، پوشک او را عوض کند و او را در آغوش بگیرد. اگر زردی نوزادتان بهبود نیافت، فتوتراپی تشدید شده ممکن است پیشنهاد شود. این حالت شامل افزایش مقدار نور استفاده شده یا استفاده از منبع نور دیگری مانند یک پتوی سبک است. درمان را نمی‌توان برای استراحت در طول فتوتراپی شدید متوقف کرد، بنابراین نمی‌توانید به نوزاد خود شیر بدهید یا در آغوش بگیرید. اما می‌توانید به کودک خود شیر دوشیده بدهید.

در طول فتوتراپی، دمای کودک شما کنترل می‌شود تا مطمئن شوید که او خیلی گرم نمی‌شود و از نظر علائم کم‌آبی بررسی می‌شود. اگر کودک شما کم آب شده و قادر به نوشیدن کافی نیست ممکن است به مایعات داخل وریدی نیاز باشد. سطح بیلی روبین هر ۴ تا ۶ ساعت پس از شروع فتوتراپی آزمایش می‌شود تا بررسی شود که آیا درمان موثر است یا خیر. هنگامی که سطح بیلی روبین کودک شما تثبیت شد یا شروع به کاهش کرد، هر ۶ تا ۱۲ ساعت یکبار بررسی می‌شود.

زمانی که سطح بیلی روبین به سطح ایمن کاهش یابد که معمولا یک یا دو روز طول می‌کشد، فتوتراپی متوقف می‌شود. فتوتراپی به طور کلی برای زردی نوزاد بسیار موثر است و عوارض جانبی کمی دارد. کرایه دستگاه فتوتراپی به طور کلی به درمان زردی نوزاد کمک می‌کند.

کرایه دستگاه زردی نوزاد در جنوب تهران

کرایه دستگاه زردی نوزاد در تهران و کرج

اکثر بیمارستان‌ها سیاست بررسی زردی نوزادان را قبل از ترخیص دارند. متخصصان توصیه می‌کنند که نوزادان در طول معاینات معمول پزشکی و حداقل هر ۸ تا ۱۲ ساعت در بیمارستان از نظر زردی معاینه شوند. حتی وقتی کرایه دستگاه زردی نوزاد را در دستور کار خود قرار داده‌اید و درمان زردی را در منزل پیگیری می‌کنید.

نوزاد شما باید بین روز سوم تا هفتم پس از تولد، زمانی که سطح بیلی روبین به اوج خود می‌رسد، از نظر زردی معاینه شود. اگر نوزاد شما زودتر از ۷۲ ساعت پس از تولد ترخیص شد، برای بررسی زردی در عرض دو روز پس از ترخیص، قرار ملاقات بعدی را تعیین کنید. علائم یا نشانه‌های زیر ممکن است نشان دهنده زردی شدید یا عوارض ناشی از بیلی روبین اضافی باشد. با پزشک خود تماس بگیرید اگر:

 • پوست کودک شما زردتر می شود؛
 • پوست روی شکم، بازوها یا پاهای کودک شما زرد به نظر می رسد؛
 • سفیدی چشم کودک شما زرد به نظر می رسد؛
 • کودک شما بی حال یا بیمار به نظر می رسد یا به سختی بیدار می شود؛
 • کودک شما وزن اضافه نمی کند یا بد تغذیه می کند؛
 • کودک شما با صدای بلند گریه می کند؛
 • کودک شما هر گونه علائم یا علائم دیگری را که شما را نگران می کند بروز می دهد.

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد

 • در هنگام درمان ممکن است کودک بسیار گرم یا بسیار سرد شود. ممکن است کودک تحریک‌پذیر شده و خسته شود. همچنین ممکن است بدن نوزاد دچار کم‌آبی شود و پوست او به دلیل تابش نور لامپ دچار سوختگی و بثورات پوستی شود و یا سرفه کند. در صورتی که چشم‌بند روی چشم‌های کودک بسته نشود ممکن است چشم‌های او آسیب ببیند.
 • در صورتی که کودک تحت درمان فتوتراپی قرار نگیرد ممکن است زردی او تشدید شود. اگر مقادیر زیادی بیلی ‌روبین در خون جمع شود ممکن است نوزاد دچار ناشنوایی یا آسیب‌دیدگی مهلک مغزی شود.

اجاره دستگاه زردی نوزاد

برای دریافت مشاوره با تیم تخصصی و دلسوز پزشک تجهیز همین امروز با ما در تماس باشید.

تیم تخصصی ما تا زمان سلامتی کودک دلبند شما در کنار شما خواهد بود.

پوست نوزاد مبتلا به زردی نوزاد معمولا زرد به نظر می رسد . بهترین راه برای دیدن زردی در نور خوب، مانند نور روز یا زیر نورهای فلورسنت است. زردی معمولا ابتدا در صورت ظاهر می شود و سپس با افزایش سطح بیلی روبین به سمت قفسه سینه، شکم، بازوها و پاها حرکت می کند . سفیدی چشم نیز ممکن است زرد باشد. زردی نوزاد ممکن است در نوزادان با رنگ پوست تیره‌تر سخت‌تر دیده شود.

بیشتر نوزادان زردی خفیف دارند که بی ضرر است، اما در شرایط غیرعادی سطح بیلی روبین می تواند بسیار بالا رفته و ممکن است باعث آسیب مغزی شود. به همین دلیل است که نوزادان باید به دقت از نظر زردی بررسی شوند و برای جلوگیری از سطح بالای بیلی روبین تحت درمان قرار گیرند. اجار دستگاه زردی نوزاد ممکن است توسط دکتر توصیه شود.

شیر مادر (شیر انسان) غذای ایده آل برای کودک شما است. زردی نوزاد در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند بیشتر از نوزادانی است که با شیر خشک تغذیه می‌شوند. با این حال، این اتفاق بیشتر در نوزادانی رخ می‌دهد که شیر کافی دریافت نمی‌کنند، زیرا مادرانشان شیر کافی تولید نمی‌کنند (مخصوصا اگر شیر دیر بیاید) یا اگر شیردهی خوب پیش نمی‌رود، مثلا نوزادان به‌درستی شیر نمی‌گیرند.

زمانی که نوزاد بین ۳ تا ۵ روزه است، مهم است که نوزاد شما توسط پرستار یا پزشک معاینه شود، زیرا معمولا این زمانی است که سطح بیلی روبین نوزاد در بالاترین حد است. به همین دلیل است که اگر نوزاد شما قبل از ۷۲ ساعت مرخص شود، نوزاد شما باید در عرض ۲ روز پس از ترخیص معاینه شود. زمان این ملاقات ممکن است بسته به سن کودک شما هنگام مرخصی از بیمارستان و سایر عوامل همچون کرایه دستگاه فتوتراپی متفاوت باشد.

بیشتر زردی ها نیازی به درمان ندارند. در مواقعی که نیاز به درمان است، قرار دادن نوزاد زیر چراغ های مخصوص در حالی که لباس برهنه است، سطح بیلی روبین را کاهش می دهد. بسته به سطح بیلی روبین کودک، این کار را می توان در بیمارستان یا در خانه توسط کرایه دستگاه زردی نوزاد انجام داد. زردی در سطوحی بسیار کمتر از سطوحی است که آسیب مغزی نگران کننده است، درمان می شود. در برخی از نوزادان، مکمل شیر مادر با شیر خشک نیز می تواند به کاهش سطح بیلی روبین و جلوگیری از نیاز به فتوتراپی کمک کند. درمان می تواند از اثرات مضر زردی جلوگیری کند.

خون هر فرد حاوی بیلی روبین است که از گلبول های قرمز خون می آید و توسط کبد خارج می شود. قبل از تولد، کبد مادر این کار را برای نوزاد انجام می دهد. اکثر نوزادان در چند روز اول پس از تولد دچار زردی نوزاد می شوند زیرا چند روز طول می کشد تا کبد نوزاد در حذف بیلی روبین بهتر شود.

۵ پاسخ به “دستگاه زردی نوزاد”

 1. برای شهرهای دیگه هم دستگاه زردی نوزاد اجاره میدین؟ شرایط چجوره و قیمت چنده ؟ لطفا راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *