علائم و نشانه‌هایی که نشان می دهد کودک شما به عدم تحمل لاکتوز دچار است

علائم و نشانه‌هایی که نشان می دهد کودک شما به عدم تحمل لاکتوز دچار است

فهرست مطالب

شیر گاو می‌تواند روی شکم بزرگسالان و کودکان تأثیر بگذارد. اما علائم کودکی که به‌عدم تحمل لاکتوز دچار است شامل چه مواردی می‌شود؟ در ادامه مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم.

معمولا این لاکتوز موجود در شیر است که عامل مشکلات گوارشی است. اگر کودک شما نشانه‌هایی مبنی برعدم تحمل لاکتوز دارد، بدن‌شان نمی‌تواند لاکتوز (قند موجود در محصولات لبنی) را هضم کند. در نتیجه، نوشیدن شیر یا خوردن محصولات لبنی مانند پنیر یا ماست می‌تواند علائمی از گرفتگی معده تا اسهال را ایجاد کند.

بسیاری از بزرگسالان و نوزادان باعدم تحمل لاکتوز زندگی می‌کنند. در واقع، تخمین زده می‌شود که ۳۰ تا ۵۰ میلیون بزرگسال آمریکایی را تحت تأثیر قرار دهد. اما به ندرت، نوزادان نیز می‌توانند آن علائم را داشته باشند. در ادامه مطلب آنچه که شما باید در موردعدم تحمل لاکتوز در نوزادان بدانید و همچنین اینکه چگونه این‌عدم تحمل بر شیردهی و تغذیه با شیر خشک تأثیر می‌گذارد، بیان شده است.

علائم عدم تحمل لاکتوز در نوزادان چیست؟

علائم عدم تحمل لاکتوز در نوزادان چیست؟

البته، اگر به نظر می‌رسد که کودک شما در هضم لبنیات مشکل دارد، این لزوما به این معنی نیست که او به لاکتوز حساسیت ندارد. علائم آن‌ها می‌تواند ناشی از چیز دیگری باشد. اما به طور معمول، علائم‌عدم تحمل لاکتوز در نوزادان عبارتند از:

 • اسهال؛
 • گرفتگی معده؛
 • نفخ؛
 • گاز معده.

از آنجایی که نوزادان نمی‌توانند صحبت کنند، نمی‌توانند توضیح دهند که چه چیزی آن‌ها را آزار می‌دهد. بنابراین تشخیص اینکه چه زمانی مشکلات معده دارند، همیشه آسان نیست. علائم معده درد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشت‌هایشان را گره می‌کنند؛
 • قوس دادن به پشت خود؛
 • لگد زدن یا بلند کردن پاهایشان؛
 • گریه هنگام عبور گاز معده.

نفخ معده ممکن است کمی بزرگتر از حد معمول به نظر برسد و لمس آن سخت باشد. یکی دیگر از علائم‌عدم تحمل لاکتوز، علائمی است که در مدت کوتاهی پس از شیردهی شروع می‌شود، در عرض ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت پس از مصرف شیر مادر، شیر خشک یا غذاهای جامد حاوی لبنیات علائم بروز پیدا می‌کنند.

آیا کودک من به شیر حساسیت دارد؟

همچنین به خاطر داشته باشید که ممکن است کودک شما با لاکتوز مشکلی نداشته باشد، بلکه به شیر حساسیت دارد. علائم حساسیت به شیر شبیه علائم‌عدم تحمل لاکتوز است، اما این شرایط یکسان نیستند. آلرژی به شیر نوعی حساسیت غذایی است که زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن نسبت به لبنیات بیش از حد واکنش نشان دهد. اگر کودک شما به شیر حساسیت دارد، ممکن است دچار ناراحتی معده و اسهال شود. اما آن‌ها همچنین دارای علائمی هستند که باعدم تحمل رخ نمی‌دهد:

 • خس خس سینه؛
 • سرفه کردن؛
 • ورم کردن؛
 • خارش؛
 • چشمان اشک آلود؛
 • استفراغ.

اگر به آلرژی به شیر مشکوک هستید (حتی یک آلرژی خفیف) به پزشک خود مراجعه کنید. آلرژی به شیر می‌تواند پیشرفت کند و علائم شدیدی مانند افت فشار خون، مشکلات تنفسی و آنافیلاکسی ایجاد کند. بر اساس تحقیقات و آموزش آلرژی غذایی، آلرژی به شیر حدود ۲.۵ درصد از کودکان زیر ۳ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

قبل از اینکه ادامه مطلب را بخوانید، آیا می دانید از کدام فروشگاه کرایه دستگاه زردی نوزاد را انجام دهید؟

عدم تحمل لاکتوز در نوزادان چقدر شایع است؟

عدم تحمل لاکتوز در نوزادان چقدر شایع است؟

اکثر افراد مبتلا به‌عدم تحمل لاکتوز تا زمانی که تولید طبیعی لاکتاز (آنزیمی که به بدن در هضم لاکتوز کمک می‌کند) کاهش یابد، علائمی را بروز نمی‌دهند. این کاهش معمولا تا اواخر دوران کودکی، در طول سال‌های نوجوانی یا بزرگسالی اتفاق نمی‌افتد. بنابراین‌عدم تحمل لاکتوز در نوزادان زیر ۱ سال بسیار نادر است اما غیرممکن نیست.

کمبود مادرزادی لاکتاز

برخی از نوزادان دچارعدم تحمل لاکتوز هستند زیرا در ابتدا بدون آنزیم لاکتاز متولد می‌شوند. این موضوع به عنوان کمبود مادرزادی لاکتاز شناخته می‌شود و اگر کودک شما این کمبود را داشته باشد، تقریبا بلافاصله پس از تولد متوجه آن خواهید شد. آن‌ها پس از نوشیدن شیر مادر که همچنین حاوی لاکتوز است یا شیر خشک مبتنی بر شیر گاو، علائمی خواهند داشت.

مشخص نیست چند نوزاد در سراسر جهان با این عارضه متولد می‌شوند. واقعیت جالب این است که به نظر می‌رسد که در فنلاند شایع‌تر است، جایی که از هر ۶۰۰۰۰ نوزاد، ۱ نوزاد نمی‌تواند لاکتوز را هضم کند. (توجه داشته باشید که هنوز هم بسیار نادر است!) علت این کمبود، جهش ژن LCT است که اساسا به بدن دستور می‌دهد تا آنزیم مورد نیاز برای هضم لاکتوز را تولید کند. این یک بیماری ارثی است، بنابراین نوزادان این جهش ژنی را از هر دو والدین خود به ارث می‌برند.

کمبود لاکتاز رشدی

برخی از نوزادان نارس با کمبود لاکتاز رشدی متولد می‌شوند. این یک‌عدم تحمل موقتی است که در نوزادانی که قبل از رشد کامل روده کوچکشان به دنیا می‌آیند (به طور کلی، قبل از هفته ۳۴ بارداری) رخ می‌دهد. همچنین برخی از نوزادان پس از یک بیماری ویروسی مانند گاستروانتریت دچارعدم تحمل لاکتوز موقت می‌شوند.

آیا می دانید رفلاکس اسید در نوزادان به چه دلیل رخ می دهد؟

چگونه عدم تحمل لاکتوز در نوزاد تشخیص داده می شود؟

اگر کودک شما علائم‌عدم تحمل لاکتوز را دارد، خودتان این بیماری را تشخیص ندهید. با پزشک اطفال خود صحبت کنید. آن‌ها تجربه بیشتری در تمایز بین‌عدم تحمل لاکتوز و حساسیت به شیر خواهند داشت. از آنجایی که‌عدم تحمل لاکتوز در نوزادان غیرمعمول است، پزشک ممکن است شما را به متخصص آلرژی ارجاع دهد تا پس از رد سایر مشکلات گوارشی، حساسیت به لبنیات را رد کند.

متخصص آلرژی ممکن است پوست کودک شما را در معرض مقدار کمی پروتئین شیر قرار دهد و سپس پوست او را از نظر واکنش آلرژیک بررسی کند. اگر کودک شما حساسیت به شیر ندارد، پزشک ممکن است نمونه مدفوع بگیرد تا اسیدیته مدفوع او را بررسی کند. اسیدیته پایین می‌تواند نشانه‌ای از سوء جذب لاکتوز باشد و آثار گلوکز نشان دهنده لاکتوز هضم نشده است. همچنین ممکن است پزشک حذف لاکتوز را از رژیم غذایی خود به مدت ۱ تا ۲ هفته توصیه کند تا ببیند آیا علائم گوارشی آن‌ها بهبود می‌یابد یا خیر.

عدم تحمل لاکتوز چگونه بر شیردهی و تغذیه با شیر خشک تأثیر می گذارد؟

عدم تحمل لاکتوز چگونه بر شیردهی و تغذیه با شیر خشک تأثیر می گذارد؟

اگر آزمایشات تشخیصی‌عدم تحمل لاکتوز را تأیید کرد، بلافاصله وحشت نکنید و شیردهی را متوقف کنید. اینکه آیا بتوانید به شیردهی ادامه دهید بستگی به نوع کمبود لاکتاز دارد. به عنوان مثال، اگر کودک شما پس از یک بیماری ویروسی دچارعدم تحمل لاکتوز شد، توصیه کلی این است که به شیردهی ادامه دهید. شیر مادر می‌تواند سیستم ایمنی بدن آن‌ها را تقویت کرده و به بهبود روده آن‌ها کمک کند.

اگر نوزاد شما به دلیل زایمان زودرس دچار کمبود لاکتاز رشدی باشد، این وضعیت تنها چند هفته یا چند ماه طول می‌کشد. بنابراین کودک شما ممکن است در نهایت شیر خشک یا شیر مادر را بدون مشکل بنوشد، اگرچه باید در این مدت از شیر خشک بدون لاکتوز برای نوزادان استفاده کنید. اما اگر کودک شما کمبود لاکتاز مادرزادی داشته باشد، شیردهی گزینه مناسبی نیست. لاکتوز موجود در شیر مادر می‌تواند باعث اسهال شدید شود و منجر به کم آبی بدن و از دست دادن الکترولیت شود. شما باید کودک خود را با شیر خشک بدون لاکتوز تغذیه کنید.

با خرید و اجاره تجهیزات پزشکی چه مزایایی دریافت میکنیم؟

آیا کودک من بر عدم تحمل لاکتوز غلبه خواهد کرد؟

عدم تحمل لاکتوز به دنبال یک بیماری ویروسی یا زایمان زودرس معمولا موقتی است و بدن کودک شما ممکن است در نهایت سطوح طبیعی آنزیم لاکتاز را برای هضم قند موجود در شیر تولید کند. اما کمبود مادرزادی لاکتاز یک بیماری مادام العمر است و برای جلوگیری از علائم باید رژیم غذایی کودک خود را اصلاح کنید.

خبر خوب این است که شیر خشک‌های بدون لاکتوز برای نوزادان حاوی مواد مغذی مانند کلسیم، ویتامین D و ویتامین A هستند که نوزادان از نوشیدن محصولات مبتنی بر لاکتوز دریافت می‌کنند. (هرگز زمان بهتری برای بزرگ شدن باعدم تحمل لاکتوز وجود نداشته است، زیرا بسیاری از مردم به انتخاب خود لبنیات مصرف نمی‌کنند.)

آیا می دانید سریع ترین راه درمان زردی نوزاد چیست؟

غذاهایی که باید اجتناب کنید

وقتی برای کودکتان غذا می‌خرید، برچسب‌ها را بخوانید و اقلام حاوی لاکتوز (آب پنیر، محصولات جانبی شیر، پودر شیر خشک بدون چربی، مواد جامد شیر خشک و کشک) را خریداری نکنید. غذاهای محبوب دوستدار کودک که ممکن است حاوی لاکتوز باشند عبارتند از:

 • ماست؛
 • بلغور جو دوسر آماده شده؛
 • پوره سیب زمینی؛
 • پنکیک؛
 • بیسکویت؛
 • پودینگ؛
 • بستنی؛
 • پنیر.

بسته به نوع‌عدم تحمل لاکتوز کودک شما، ممکن است مجبور شوید از شیر خشک بدون لاکتوز استفاده کنید. برخی ازعدم تحمل لاکتوز یک وضعیت کوتاه مدت است و با گذشت زمان برطرف می‌شود. عدم تحمل لاکتوز مادرزادی از بین نمی‌رود و کودک شما مجبور است برای تمام عمر خود بدون لاکتوز باقی بماند. لطفا همه تغییرات را در رژیم غذایی کودک خود با کمک پزشک متخصص فرزند خود انجام دهید.

سخن پایانی

ناتوانی در هضم قند موجود در شیر می‌تواند برای نوزاد ناراحت کننده باشد، اما اسهال، گاز و درد معده همیشه به معنای‌عدم تحمل لاکتوز نیست. این علائم می‌تواند نشان دهنده حساسیت به شیر، مشکلات گوارشی عمومی رایج در ۳ ماه اول زندگی یا چیز دیگری باشد.

اگر فکر می‌کنید که کودک شما در هضم شیر مشکل دارد، برای تشخیص به پزشک اطفال خود مراجعه کنید. در حالی که تشخیص ممکن است در ابتدا دلهره‌آور به نظر برسد، اما شما را به خوبی در مسیر داشتن فرزندی شادتر و کم هیاهو قرار می‌دهد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز