رفلاکس اسید در نوزادان و هرآنچه باید در مورد آن بدانید

رفلاکس اسید در نوزادان و هرآنچه باید در مورد آن بدانید

فهرست مطالب

رفلاکس اسید در نوزادان زمانی اتفاق می‌افتد که محتویات معده به مری برگردد. مری لوله‌ای است که غذا را از گلو به معده می‌رساند. در انتهای مری (جایی که به معده می‌پیوندد) حلقه‌ای از عضله وجود دارد که معمولا هنگام قورت دادن باز می‌شود. این حلقه عضلانی به اسفنکتر تحتانی مری (LES) معروف است. هنگامی که LES به طور کامل بسته نمی‌شود، محتویات معده و شیره‌های گوارشی می‌توانند به مری برگردند.

تاثیر رفلاکس اسید بر نوزادان

تاثیر رفلاکس اسید بر نوزادان

نوزادان بیشتر مستعد رفلاکس اسید هستند زیرا LES آن‌ها ممکن است ضعیف یا توسعه نیافته باشد. در واقع، تخمین زده می‌شود که بیش از نیمی از نوزادان تا حدی رفلاکس اسید را تجربه می‌کنند. رفلاکس اسید بر نوزادان معمولا در ۴ ماهگی به اوج خود می‌رسد و بین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی خود به خود از بین می‌رود.

به ندرت است که علائم نوزاد در ۲۴ ماه گذشته ادامه یابد. در صورت تداوم، ممکن است نشانه بیماری ریفلاکس معده (GERD) باشد که وضعیت شدیدتری است. در حالی که ممکن است متفاوت باشند، ۱۰ علامت رایج رفلاکس اسید در نوزادان عبارتند از:

  • تف کردن و استفراغ
  • امتناع از غذا خوردن و مشکل در خوردن یا بلعیدن
  • تحریک پذیری در هنگام تغذیه
  • آروغ یا سکسکه مرطوب
  • عدم افزایش وزن
  • قوس دار شدن غیر طبیعی
  • سرفه مکرر یا ذات الریه
  • احساس خفگی
  • درد قفسه سینه یا سوزش سر دل
  • خواب آشفته

۱.تف کردن و استفراغ

تف کردن برای نوزادان طبیعی است. با این حال، تف کردن شدید ممکن است یکی از علائم رفلاکس اسید بر نوزادان باشد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که نوزاد شما بیش از ۱۲ ماه سن داشته باشد و همچنان بعد از غذا به شدت آب دهانش را تف کند.

تف کردن خون، مایع سبز یا زرد، یا ماده‌ای که شبیه تفاله قهوه است نیز ممکن است نشان دهنده رفلاکس اسید بر نوزادان یا سایر اختلالات جدی‌تر باشد. تف کردن به طور معمول بدون درد است. کودک شما پس از تف کردن همچنان باید شاد و سالم به نظر برسد. تف کردن شدید یا استفراغ دردناک‌تر است و گریه و هجوم را به دنبال دارد.

۲.امتناع از غذا خوردن و مشکل در خوردن یا بلعیدن

اگر نوزاد شما در حین تغذیه درد داشته باشد، ممکن است از خوردن امتناع کند. این درد ممکن است به دلیل تحریکی رخ می‌دهد که وقتی محتویات معده به مری خود برمی‌گردد.

۳.تحریک پذیری در هنگام تغذیه

تحریک پذیری در هنگام تغذیه و رفلاکس اسید در نوزادان

همچنین نوزادان مبتلا به رفلاکس اسید بر نوزادان ممکن است در حین تغذیه شروع به جیغ زدن و گریه کنند. پاسخ معمولا به دلیل ناراحتی شکمی یا تحریک مری است.

۴.آروغ یا سکسکه مرطوب

آروغ یا سکسکه مرطوب زمانی است که نوزاد هنگام آروغ زدن یا سکسکه مایعی را بیرون می‌ریزد. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از رفلاکس اسید یا، کمتر رایج، رفلاکس اسید بر نوزادان باشد.

۵.عدم افزایش وزن

کاهش وزن یا عدم افزایش وزن ممکن است در نتیجه استفراغ زیاد یا تغذیه نامناسب مرتبط با رفلاکس اسید بر نوزادان یا همان GERD رخ دهد.

۶.قوس دار شدن غیر طبیعی

نوزادان ممکن است در حین یا بعد از تغذیه بدن خود را قوس دهند. تصور می‌شود که این موضوع ممکن است به دلیل احساس سوزش دردناک ناشی از تجمع مایع معده در مری باشد. قوس غیرطبیعی ممکن است به تنهایی یک مشکل عصبی باشد. با این حال، اگر کودک شما هم تف کند یا از خوردن امتناع کند، می‌تواند نشانه رفلاکس اسید بر نوزادان باشد.

۷.سرفه های مکرر یا ذات الریه مکرر

ممکن است نوزاد شما به دلیل بالا آمدن اسید یا غذا به پشت گلو، مکررا سرفه کند. همچنین غذای برگشت شده می‌تواند به ریه‌ها و نای استنشاق شود که ممکن است منجر به ذات الریه شیمیایی یا باکتریایی شود. سایر مشکلات تنفسی مانند آسم نیز می‌تواند در نتیجه رفلاکس اسید بر نوزادان ایجاد شود.

۸.احساس خفگی

هنگامی که محتویات معده به مری او برمی‌گردد، ممکن است کودک شما دچار تهوع یا خفگی شود. وضعیت بدن کودک در هنگام شیر خوردن می‌تواند آن را بدتر کند. جاذبه به پایین نگه داشتن محتویات معده کمک می‌کند. بهتر است نوزاد خود را حداقل ۳۰ دقیقه پس از شیر دادن در وضعیت عمودی نگه دارید تا از برگشت غذا یا شیر جلوگیری کنید.

۹.درد قفسه سینه یا سوزش سر دل

محتویات معده برگشته ممکن است پوشش مری را تحریک کرده و باعث سوزش سر دل شود. این موضوع یکی از رایج‌ترین علائم رفلاکس اسید در کودکان بزرگتر و بزرگسالان است، اما ممکن است تشخیص آن در نوزادان دشوار باشد.

۱۰.خواب آشفته

خواب آشفته و رفلاکس اسید در نوزادان

علائم رفلاکس در شیرخواران و نوزادان می‌توانند خوابیدن نوزاد را در طول شب دشوارتر کنند. سعی کنید مدت‌ها قبل از خواب به کودک خود شیر بدهید تا محتویات معده به طور کامل ته‌نشین شود.

سخن پایانی

اگر فکر می‌کنید نوزادتان به رفلاکس اسید مبتلا است، مهم است که با پزشک یا متخصص اطفال کودک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند سایر شرایط را رد کند یا تشخیص رفلاکس اسید بر نوزادان را تأیید کند. همچنین آن‌ها می‌توانند تغییرات خاصی در سبک زندگی را پیشنهاد کنند که ممکن است به درمان رفلاکس اسید بر نوزادان یا کودک شما کمک کند.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز