اشعه ایکس قفسه سینه چیست و چگونه عمل می کند؟

اشعه ایکس قفسه سینه چیست و چگونه عمل می کند؟

فهرست مطالب

اشعه ایکس یک آزمایش تصویربرداری است که از مقادیر کمی اشعه برای تولید تصاویری از اندام‌ها، بافت‌ها و استخوان‌های بدن استفاده می‌کند. هنگامی که روی قفسه سینه متمرکز می‌شود، می‌تواند به تشخیص ناهنجاری‌ها یا بیماری‌های راه‌های هوایی، رگ‌های خونی، استخوان‌ها، قلب و ریه‌ها کمک کند. همچنین عکس‌برداری با اشعه ایکس قفسه سینه می‌تواند تعیین کند که مایعی در ریه‌ها وجود دارد.

پزشک شما می‌تواند به دلایل مختلف، از جمله برای ارزیابی آسیب‌های ناشی از تصادف یا نظارت بر پیشرفت یک بیماری، مانند فیبروز کیستیک، عکس‌برداری با اشعه ایکس قفسه سینه را تجویز کند. همچنین اگر با درد قفسه سینه به اورژانس مراجعه می‌کنید یا در تصادفی که شامل فشار به ناحیه قفسه سینه شما می‌شود، ممکن است نیاز به عکس برداری از قفسه سینه داشته باشید.

رادیوگرافی قفسه سینه یک آزمایش آسان، سریع و موثر است که برای چندین دهه برای کمک به پزشکان برای مشاهده برخی از حیاتی‌ترین اندام‌های بدن مفید بوده است.

چرا به عکس قفسه سینه نیاز داریم؟

اگر پزشک مشکوک باشد که علائم شما به مشکلاتی در قفسه سینه شما ارتباط دارد، ممکن است درخواست عکس برداری از قفسه سینه را بدهد. علائم مشکوک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

این علائم می‌تواند نتیجه شرایط زیر باشد که با اشعه ایکس قفسه سینه می‌توان آن‌ها را تشخیص داد:

  • دنده های شکسته
  • آمفیزم (یک بیماری طولانی مدت و پیشرونده ریه که باعث مشکلات تنفسی می شود)
  • نارسایی قلبی
  • سرطان ریه
  • ذات الریه
  • پنوموتوراکس (مجموعه ای از هوا در فضای بین ریه ها و دیواره قفسه سینه)

یکی دیگر از کاربردهای رادیوگرافی قفسه سینه، دیدن اندازه و شکل قلب شما است. ناهنجاری در اندازه و شکل قلب شما می‌تواند نشان دهنده مشکلات مربوط به عملکرد قلب باشد. پس از بررسی قلب شما پزشک ممکن است توصیه کند انجام نوار قلب در منزل را جدی بگیرید.

پزشکان گاهی اوقات از اشعه ایکس قفسه سینه برای نظارت بر پیشرفت شما پس از جراحی در ناحیه قفسه سینه استفاده می‌کنند. پزشکان می‌توانند بررسی کنند که مواد در جای مناسب قرار گرفته‌اند و می‌توانند مطمئن شوند که شما هیچ گونه نشت هوا یا تجمع مایع را تجربه نمی‌کنید.

چگونه برای عکسبرداری با اشعه ایکس قفسه سینه آماده شویم؟

اشعه ایکس قفسه سینه به آمادگی بسیار کمی از طرف فردی نیاز دارد که آن را دریافت می‌کند.

شما باید هر گونه جواهرات، عینک یا سایر فلزات را از روی خود بردارید. اگر دستگاهی مانند دریچه قلب یا ضربان ساز قلب برای شما استفاده شده است، به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت کاشت ایمپلنت فلزی، پزشک ممکن است عکس رادیوگرافی قفسه سینه را انتخاب کند. اسکن‌های دیگر مانند MRI برای افرادی می‌تواند خطرناک باشد که فلز در بدن خود دارند. قبل از عکسبرداری با اشعه ایکس، از کمر به بالا لباس را در می‌آورید و لباس بیمارستان را به تن می‌کنید.

عکس برداری از قفسه سینه چگونه انجام می شود؟

اشعه ایکس در یک اتاق ویژه با یک دوربین متحرک اشعه ایکس که به یک بازوی فلزی بزرگ متصل است، انجام می‌شود. شما در کنار یک «جای مخصوصی» خواهید ایستاد. این صفحه ممکن است حاوی فیلم اشعه ایکس یا حسگر خاصی باشد که تصاویر را روی کامپیوتر ضبط می‌کند. برای پوشاندن اندام تناسلی خود از پیش بند سربی استفاده خواهید کرد و به این دلیل است که اسپرم (مردان) و تخمک (زنان) ممکن است در اثر تابش آسیب ببیند.

عکس برداری از قفسه سینه چگونه انجام می شود؟

تکنسین اشعه ایکس به شما می‌گوید که چگونه بایستید و هر دو نمای جلو و کنار قفسه سینه شما را ثبت می‌کند. در حالی که تصاویر گرفته می‌شوند، باید نفس خود را حبس کنید تا قفسه سینه شما کاملا ثابت بماند. اگر حرکت کنید، ممکن است تصاویر تار شوند. همانطور که تابش از بدن شما عبور می‌کند و به صفحه می‌رسد، مواد متراکم تر، مانند استخوان و ماهیچه‌های قلب شما، سفید به نظر می‌رسند.

پس از ثبت تصاویر که باید ۲۰ دقیقه یا بیشتر طول بکشد، کار شما کامل می‌شود. می‌توانید دوباره لباس‌های خود را عوض کنید و به روز خود بپردازید.

عوارض اشعه ایکس قفسه سینه چیست؟

پزشکان موافق هستند که قرار گرفتن در معرض مقدار کمی از اشعه تولید شده در طول عکسبرداری با اشعه ایکس به دلیل مزایای تشخیصی ارزش آن را دارد که این آزمایش ارائه می‌دهد. با این حال، اگر باردار هستید، پزشکان عکس برداری با اشعه ایکس را توصیه نمی‌کنند. این کار به این دلیل است که اشعه می‌تواند به جنین شما آسیب برساند. اگر فکر می‌کنید باردار هستید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض اشعه ایکس قفسه سینه چیست؟

بعد از عکس برداری از قفسه سینه چه اتفاقی می افتد؟

یک آزمایشگاه معمولا تصاویر را از یک اشعه ایکس قفسه سینه بر روی صفحات بزرگ فیلم ایجاد می‌کند. هنگامی که در یک پس زمینه روشن مشاهده می‌شود، پزشک شما می‌تواند به دنبال مجموعه‌ای از مشکلات، از تومورها گرفته تا استخوان‌های شکسته باشد. رادیولوژیست نیز تصاویر را بررسی می‌کند و به پزشک شما تفسیر می‌دهد. پزشک در یک قرار ملاقات بعدی، نتایج رادیوگرافی را با شما در میان خواهد گذاشت.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز