نارسایی قلبی چه عوارضی دارد و ناشی از چیست؟

نارسایی قلبی چه عوارضی دارد و ناشی از چیست؟

فهرست مطالب

اصطلاح نارسایی قلبی باعث می‌شود احساس کنید که قلب دیگر اصلا کار نمی‌کند و کاری نمی‌توان انجام داد. در واقع، نارسایی قلبی به این معنی است که قلب آنطور که باید پمپاژ نمی‌کند. نارسایی احتقانی قلب نوعی این بیماری است که نیاز به مراجعه به موقع به پزشک دارد، اگرچه گاهی اوقات این دو اصطلاح به جای هم استفاده می‌شوند.

بدن شما به عملکرد پمپاژ قلب برای رساندن خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی به سلول‌های بدن بستگی دارد. وقتی سلول‌ها به درستی تغذیه شوند، بدن می‌تواند به طور طبیعی عمل کند. با نارسایی قلبی، قلب ضعیف نمی‌تواند خون کافی را به سلول‌ها برساند. این موضوع منجر به خستگی و تنگی نفس می‌شود و برخی افراد دچار سرفه می‌شوند. فعالیت‌های روزمره مانند پیاده روی، بالا رفتن از پله‌ها یا حمل مواد غذایی می‌تواند بسیار دشوار شود.

نارسایی قلبی یک بیماری جدی است و معمولا هیچ درمانی وجود ندارد. اما بسیاری از افراد مبتلا به نارسایی قلبی زمانی که این بیماری با داروهای نارسایی قلبی و تغییر شیوه زندگی سالم مدیریت می‌شود، زندگی کامل و لذت بخشی دارند. حمایت خانواده و دوستانی که شرایط شما را درک می‌کنند نیز مفید است.

 

نارسایی قلبی چیست؟

نارسایی قلبی (که گاهی اوقات به عنوان نارسایی احتقانی قلب شناخته می‌شود) زمانی رخ می‌دهد، عضله قلب خون را آنطور که باید پمپاژ نمی‌کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، اغلب خون برگشت می‌کند و مایع می‌تواند در ریه‌ها جمع شود و باعث تنگی نفس شود.

برخی از بیماری‌های قلبی، مانند تنگی شریان‌های قلب (بیماری عروق کرونر) یا فشار خون بالا، به تدریج قلب را خیلی ضعیف یا سفت می‌کنند تا خون را به درستی پر و پمپ کند.

 

بیشتر بخوانید: ۱۴ روش طبیعی برای کاهش فشار خون

 

درمان مناسب می‌تواند علائم و نشانه‌های نارسایی قلبی را بهبود بخشد و ممکن است به برخی از افراد کمک کند عمر طولانی‌تری داشته باشند. تغییرات سبک زندگی (مانند کاهش وزن، ورزش، کاهش نمک (سدیم) در رژیم غذایی و مدیریت استرس) می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. با این حال، این بیماری می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. افراد مبتلا به نارسایی قلبی ممکن است علائم شدید داشته باشند و برخی ممکن است نیاز به پیوند قلب یا دستگاه کمک بطنی (VAD) داشته باشند.

یکی از راه‌های پیشگیری از این بیماری، پیشگیری و کنترل شرایطی است که می‌تواند باعث آن شود، مانند بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا، دیابت و چاقی است.

 

نارسایی قلبی چه علائمی به همراه دارد؟

علل ایجاد نارسایی قلب چیست؟

نارسایی قلبی می‌تواند ادامه داشته باشد (مزمن) یا ممکن است به طور ناگهانی (حاد) شروع شود. علائم و نشانه‌های این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تنگی نفس با فعالیت یا در حالت دراز کشیدن
 • خستگی و ضعف
 • تورم در پاها، مچ پا و پاها
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • کاهش توانایی ورزش کردن
 • سرفه مداوم یا خس خس سینه همراه با مخاط خونی سفید یا صورتی
 • تورم ناحیه شکم (شکم)
 • افزایش وزن بسیار سریع از تجمع مایعات
 • حالت تهوع و بی اشتهایی
 • مشکل در تمرکز یا کاهش هوشیاری
 • درد قفسه سینه اگر نارسایی قلبی ناشی از حمله قلبی باشد

 

علائم نارسایی قلبی در زنان

نارسایی قلبی بر تعداد فزاینده‌ای از زنان مسن تأثیر می‌گذارد اما پیشگیری و درمان آن آسان‌تر است.

وقتی به فجایع قلبی عروقی فکر می‌کنیم، حمله قلبی و سکته مغزی به ذهنمان خطور می‌کند. ما کمتر به نارسایی قلبی فکر می‌کنیم، هرچند که بیش از ۲.۵ میلیون زن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و دلیل اصلی بستری شدن در بیمارستان (و علت اصلی مرگ) در زنان بالای ۶۵ سال است. اصطلاح «نارسایی قلبی» تصویری از یک قلب به طور ناگهانی خاموش می‌شود اما همانطور که اشاره کردیم این وضعیت بهتر است به عنوان کاهش تدریجی توانایی قلب برای پمپاژ و گردش خون توصیف شود.

مانند سایر ماهیچه‌های بدن، قلب نیز در طول سال‌ها ضعیف می‌شود. برای اکثر مردم، اثرات ظریف است. رنگ از گونه‌ها محو می‌شود. دست‌ها سرد می‌شوند؛ زودتر از عصر شروع به تکان دادن سر می‌کنید. اما برای ۱ درصد از افراد بالای ۶۵ سال که دچار نارسایی قلبی می‌شوند، کاهش عرضه خون اکسیژن دار به اندام‌ها و بافت‌ها در نهایت می‌تواند ریه ها، کلیه‌ها و کبد را به خطر بیندازد.

نارسایی قلبی معمولا یک علت واحد ندارد. در عوض، چندین عامل یا شرایط به طور هماهنگ عمل می‌کنند تا عملکرد قلب را فرسایش دهند. این مشکل ممکن است از بطن راست که خون را به ریه‌ها پمپاژ می‌کند، جایی که اکسیژن را دریافت می‌کند یا بطن چپ که خون غنی از اکسیژن را به بافت‌های بدن پمپاژ می‌کند، منشا می‌گیرد. در هر دو صورت، قلب نمی‌تواند کار مورد نیاز برای تامین خون کافی به تمام قسمت‌های بدن را انجام دهد. بطن ممکن است آنقدر سفت باشد که بین انقباضات به اندازه کافی شل نشود و در نتیجه نتواند به طور کامل پر شود (نارسایی دیاستولیک)، یا ممکن است به اندازه کافی منقبض نشود تا بیشتر خونی را که در خود نگه دارد دفع کند (نارسایی سیستولیک).

مانند بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی ممکن است در زنان کمی متفاوت از مردان بروز پیدا کند. مطالعه برجسته مرکز قلب فرامینگام توسعه این بیماری را در سه نسل از مردان و زنان دنبال کرده و عوامل خطر را فهرست‌بندی کرده است. محققان دریافتند که هر یک از شرایط ذکر شده در زیر می‌تواند زمینه را برای نارسایی قلبی فراهم کند، اما برخی از آن‌ها بیشتر در زنان مشاهده شده است:

 • بیماری عروق کرونر (CAD)
 • فشار خون
 • دیابت
 • آسیب میوکارد
 • بیماری شدید ریه
 • چاقی.
 • اشکال خاصی از شیمی درمانی

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر فکر می‌کنید ممکن است نشانه‌ها یا علائم نارسایی قلبی را داشته باشید، به پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر یکی از موارد زیر را دارید با ۱۱۵ تماس بگیرید:

 • درد قفسه سینه
 • غش یا ضعف شدید
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم همراه با تنگی نفس، درد قفسه سینه یا غش
 • تنگی نفس ناگهانی و شدید و سرفه‌های مخاطی سفید یا صورتی و کف آلود

اگرچه این علائم و نشانه‌ها ممکن است به دلیل نارسایی قلبی باشد، دلایل احتمالی زیادی وجود دارد، از جمله سایر بیماری‌های قلبی و ریوی تهدید کننده زندگی که اشاره مختصر کردیم. سعی نکنید خوددرمانی را دستور کارتان قرار دهید. پزشکان اورژانس سعی می‌کنند وضعیت شما را تثبیت کنند و تشخیص دهند که آیا علائم شما به دلیل این بیماری است یا چیز دیگری.

اگر این بیماری تشخیص داده شد و اگر هر یک از علائم به طور ناگهانی بدتر شد یا نشانه یا علامت جدیدی ایجاد شده است، ممکن است به این معنی باشد که نارسایی قلبی موجود بدتر شده یا به درمان پاسخ نمی‌دهد. اگر در عرض چند روز ۵ پوند (۲.۳ کیلوگرم) یا بیشتر وزن اضافه کنید، ممکن است این مورد نیز اتفاق بیفتد. فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

 

علل ایجاد نارسایی قلب چیست؟

نارسایی قلبی اغلب پس از آسیب یا تضعیف قلب با توجه به دیگر شرایط ایجاد می‌شود. با این حال، در صورت سفت شدن بیش از حد قلب، این مشکل نیز ممکن است رخ دهد.

در نارسایی قلبی، اتاق‌های پمپاژ اصلی قلب (بطن‌ها) ممکن است سفت شوند و بین ضربان‌ها به درستی پر نشوند. در برخی افراد، عضله قلب ممکن است آسیب دیده و ضعیف شود. بطن‌ها ممکن است به حدی کشیده شوند که قلب نتواند خون کافی را در بدن پمپاژ کند. با گذشت زمان، قلب دیگر نمی‌تواند با نیازهای معمولی که برای پمپاژ خون به بقیه بدن از آن وارد می‌شود، عمل کند.

پزشک شما می‌تواند با اندازه گیری میزان خون پمپاژ شده در هر ضربان (کسری جهشی) تعیین کند که قلب شما چقدر خوب پمپاژ می‌کند. کسر جهشی برای کمک به طبقه‌بندی این بیماری و راهنمایی درمان استفاده می‌شود. در یک قلب سالم، کسر جهشی ۵۰٪ یا بیشتر است. به این معنی که بیش از نیمی از خون بطن را پر می‌کند با هر ضربان به بیرون پمپ می‌شود.

اما این بیماری حتی با کسر جهشی طبیعی نیز ممکن است رخ دهد. اگر عضله قلب در اثر شرایطی مانند فشار خون بالا سفت شود این اتفاق می‌افتد. نارسایی قلبی می‌تواند سمت چپ (بطن چپ)، سمت راست (بطن راست) یا هر دو طرف قلب شما را درگیر کند. به طور کلی، این بیماری با سمت چپ، به ویژه بطن چپ، اتاق پمپاژ اصلی قلب شما شروع می‌شود.

نوع نارسایی قلبی

توضیحات

نارسایی قلبی سمت چپ

مایعات ممکن است در ریه ها جمع شوند و باعث تنگی نفس شوند.
نارسایی قلب سمت راست مایع ممکن است به داخل شکم، پاها و پاها برگردد و باعث تورم شود.
نارسایی سیستولیک قلب (همچنین نارسایی قلبی با کسر جهشی کاهش یافته نیز نامیده می شود) بطن چپ نمی تواند به شدت منقبض شود، که نشان دهنده مشکل پمپاژ است.
نارسایی قلبی با کسر جهشی حفظ شده بطن چپ نمی تواند به شدت منقبض شود، که نشان دهنده مشکل پمپاژ است.

هر یک از شرایط زیر می‌تواند به قلب شما آسیب برساند یا ضعیف کند و باعث این بیماری شود. برخی از این موارد ممکن است بدون اینکه شما بدانید وجود داشته باشد:

 • بیماری عروق کرونر و حمله قلبی. بیماری عروق کرونر شایع‌ترین شکل بیماری قلبی و شایع‌ترین علت این بیماری است. این بیماری ناشی از تجمع رسوبات چربی در شریان‌ها است که جریان خون را کاهش می‌دهد و می‌تواند منجر به حمله قلبی شود.
  حمله قلبی به طور ناگهانی زمانی رخ می‌دهد که یک شریان کرونر کاملا مسدود شود. آسیب به ماهیچه قلب شما در اثر حمله قلبی ممکن است به این معنی باشد که قلب شما دیگر نمی‌تواند آنطور که باید پمپاژ کند.
 • فشار خون بالا. اگر فشار خون شما بالا باشد، قلب شما باید بیشتر از آنچه که باید کار کند تا خون در سراسر بدن شما گردش کند. با گذشت زمان، این فعالیت اضافی می‌تواند ماهیچه قلب شما را خیلی سفت یا ضعیف کند تا به درستی خون را پمپاژ نکند.
 • دریچه‌های قلب معیوب. دریچه‌های قلب جریان خون را در جهت مناسب نگه می‌دارند. دریچه آسیب دیده (به دلیل نقص قلبی، بیماری عروق کرونر یا عفونت قلبی) قلب را مجبور می‌کند تا سخت‌تر کار کند که می‌تواند به مرور زمان آن را ضعیف کند.
 • آسیب به عضله قلب. آسیب عضله قلب می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، از جمله بیماری‌های خاص، عفونت، مصرف زیاد الکل و اثر سمی داروها مانند کوکائین یا برخی از داروهای برای شیمی درمانی استفاده می‌شود. عوامل ژنتیکی نیز می‌توانند در این امر نقش داشته باشند.
 • التهاب عضله قلب (میوکاردیت). میوکاردیت بیشتر توسط یک ویروس از جمله ویروس کووید ۱۹ ایجاد می‌شود و می‌تواند منجر به نارسایی سمت چپ قلب شود.
 • یک مشکل قلبی که با آن متولد شده‌اید (نقص مادرزادی قلب). اگر قلب و حفره‌ها یا دریچه‌های آن به درستی شکل نگرفته‌اند، قسمت‌های سالم قلب شما باید برای پمپاژ خون سخت‌تر کار کنند، که ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود.
 • ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی). ریتم غیرطبیعی قلب ممکن است باعث شود که قلب شما خیلی سریع بزند و کار اضافی برای قلب شما ایجاد کند. ضربان قلب آهسته نیز ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود.
 • بیماری‌های دیگر. بیماری‌های درازمدت (مانند دیابت، HIV، تیروئید پرکار یا کم‌کار، یا تجمع آهن یا پروتئین) نیز ممکن است به نارسایی مزمن قلبی کمک کنند.

 

 

علل نارسایی قلبی ناگهانی (حاد) نیز عبارتند از:

 • عکس العمل‌های آلرژیتیک
 • هر بیماری که کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد
 • لخته شدن خون در ریه‌ها
 • عفونت‌های شدید
 • استفاده از برخی داروها
 • ویروس‌هایی که به عضله قلب حمله می‌کنند

 

آیا نارسایی قلبی خطرناک است؟

بهترین دارو برای نارسایی قلب

ممکن است تنها یک عامل خطر برای ایجاد نارسایی قلبی کافی باشد اما ترکیبی از عوامل خطر را نیز افزایش می‌دهد. عوامل خطرناک در رابطه با این بیماری عبارتند از:

 • بیماری عروق کرونر. شریان‌های باریک ممکن است عرضه قلب به خون غنی از اکسیژن را محدود کرده و در نتیجه عضله قلب ضعیف شود.
 • حمله قلبی. حمله قلبی نوعی بیماری عروق کرونر است که به طور ناگهانی رخ می‌دهد. آسیب به ماهیچه قلب شما در اثر حمله قلبی ممکن است به این معنی باشد که قلب شما دیگر نمی‌تواند آنطور که باید پمپاژ کند.
 • بیماری دریچه قلب. داشتن دریچه قلب که به درستی کار نمی‌کند، خطر نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد.
 • فشار خون بالا. اگر فشار خون شما بالا باشد، قلب شما سخت تر از آنچه که باید کار کند.
 • ضربان قلب نامنظم. این ریتم های غیر طبیعی، به خصوص اگر بسیار مکرر و سریع باشند، می توانند عضله قلب را ضعیف کرده و باعث این بیماری شوند.
 • بیماری قلبی مادرزادی. برخی از افرادی که دچار نارسایی قلبی می شوند با مشکلاتی متولد شده اند که بر ساختار یا عملکرد قلب آنها تأثیر می گذارد.
 • دیابت. ابتلا به دیابت خطر ابتلا به فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر را افزایش می‌دهد. مصرف هیچ دارویی را به تنهایی قطع نکنید. از پزشک خود بپرسید که آیا باید تغییراتی ایجاد کنید.
 • برخی از داروهای دیابت. داروهای دیابت روزیگلیتازون (آواندیا) و پیوگلیتازون (Actos) خطر نارسایی قلبی را در برخی افراد افزایش می‌دهند. با این حال، مصرف این داروها را به تنهایی متوقف نکنید. اگر آن‌ها را مصرف می‌کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به تغییر دارید.
 • برخی از داروهای دیگر. برخی از داروها ممکن است منجر به نارسایی قلبی یا مشکلات قلبی شوند. آن‌ها شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) هستند. داروهای بیهوشی خاص و داروهای خاصی که برای درمان فشار خون بالا، سرطان، بیماری‌های خونی، ضربان قلب نامنظم یا غیرطبیعی، بیماری‌های سیستم عصبی، شرایط سلامت روان، مشکلات ریوی و ادراری، بیماری‌های التهابی و عفونت‌ها استفاده می‌شوند.
 • مصرف الکل. نوشیدن بیش از حد الکل می تواند عضله قلب را ضعیف کرده و منجر به نارسایی قلبی شود.
 • آپنه خواب. ناتوانی در تنفس صحیح هنگام خواب منجر به کاهش سطح اکسیژن خون و افزایش خطر ضربان قلب نامنظم می شود. هر دوی این مشکلات می توانند قلب را ضعیف کنند.
 • سیگار کشیدن یا استفاده از تنباکو. اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید. استفاده از تنباکو خطر بیماری قلبی و نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد.
 • چاقی. افرادی که چاق هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.
 • ویروس‌ها. برخی از عفونت‌های ویروسی می‌توانند باعث آسیب به عضله قلب شوند.

 

عوارض این بیماری چه تاثیری بر روی بدن دارد؟

عوارض نارسایی قلبی به شدت بیماری قلبی، سلامت کلی شما و عوامل دیگری مانند سن شما بستگی دارد. عوارض احتمالی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آسیب یا نارسایی کلیه. این بیماری می‌تواند جریان خون به کلیه‌های شما را کاهش دهد که در صورت‌عدم درمان در نهایت می‌تواند باعث نارسایی کلیه شود. آسیب کلیه ناشی از نارسایی قلبی می‌تواند برای درمان نیاز به دیالیز داشته باشد.
 • مشکلات دریچه قلب. دریچه‌های قلب که جریان خون را در جهت درست نگه می‌دارند، اگر قلب شما بزرگ شده باشد یا فشار قلب به دلیل نارسایی قلبی بسیار بالا باشد، ممکن است به درستی کار نکنند.
 • مشکلات ریتم قلب. مشکلات ریتم قلب ممکن است منجر به یا افزایش خطر نارسایی قلبی شود.
 • آسیب کبدی. نارسایی قلبی می‌تواند باعث تجمع مایعات شود که فشار زیادی به کبد وارد می‌کند. این مایع پشتیبان می‌تواند منجر به زخم شود، که کارکرد صحیح کبد را دشوارتر می‌کند.

 

چگونه از بروز این بیماری جلوگیری کنیم؟

کلید پیشگیری از نارسایی قلبی کاهش عوامل خطر است. شما می‌توانید با ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی سالم و مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی را کنترل یا از بین ببرید. تغییرات سبک زندگی که می‌توانید برای کمک به جلوگیری از نارسایی قلبی انجام دهید عبارتند از:

 • سیگار نکشیدن
 • کنترل برخی شرایط مانند فشار خون بالا و دیابت
 • فعال ماندن از نظر بدنی
 • خوردن غذاهای سالم
 • حفظ وزن سالم
 • کاهش و مدیریت استرس

 

بیشتر بخوانید: کلسترول بالا؛ پیشگیری، درمان و علائم آن

 

بهترین دارو برای نارسایی قلب

مطالعات نشان داده است که چندین دسته از داروها برای درمان این بیماری بهترین تاثیر را دارند. بیماران نارسایی قلبی ممکن است به چندین دارو نیاز داشته باشند. هر کدام یک علامت یا عامل کمک کننده متفاوت را درمان می‌کند و دستورالعمل‌ها و قوانین خاص خود را دارد. شما و مراقبانتان باید با تیم مراقبت‌های بهداشتی خود برای درک داروها و زمان، تعداد دفعات و دوز مصرف آن‌ها همکاری کنید.

مهم است که در مورد همه داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید و اثرات مورد نظر و عوارض جانبی احتمالی آن‌ها را درک کنید. پزشک و داروساز شما بهترین منابع اطلاعاتی شما هستند. از پرسیدن سوالاتی از آن‌ها در مورد داروهای خود دریغ نکنید.

بسیار مهم است که افراد مبتلا به نارسایی قلبی داروهای خود را دقیقا طبق دستور مصرف کنند تا فواید آن را بهینه کنند. استفاده از این داروها باعث حفظ زندگی، طولانی شدن عمر و بهبود عملکرد قلب شده است.

 

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. نظرات خود را لطفا در قسمت دیدگاه برای ما بنویسید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

3 پاسخ به “نارسایی قلبی چه عوارضی دارد و ناشی از چیست؟”

 1. به زبان ساده با بیماری سندرم دیسترس تنفسی حاد آشنا شوید - فروشگاه اینترنتی پزشک تجهیز گفت:

  […] برای یافتن شدت کمبود اکسیژن انجام می‌دهند. ARDS باید از نارسایی قلبی و بیماری مزمن ریوی جدا شود. اگر پزشکان تشخیص دهند که […]

 2. […] برای ساخت و گردش خون سالم به آن نیاز دارد. کمبود آهن با نارسایی قلبی مرتبط است اما به همان اندازه، آهن بیش از حد ممکن است […]

 3. […] به عضلات قلب آسیب می‌رساند و بیماری‌هایی مانند نارسایی قلبی؛ سرگیجه، ضعف و بیماری قلبی را به‌دنبال دارد. از جمله […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز