درجه زردی نوزاد باید چند باشد؟

درجه زردی نوزاد باید چند باشد؟

فهرست مطالب

زردی نوزاد رنگ زردی است که روی پوست بسیاری از نوزادان تازه متولد شده دیده می‌شود. زردی نوزاد به دلیل تجمع بیلی روبین در خون کودک شما ایجاد می‌شود و به این دلیل است که کبد آن‌ها به اندازه کافی برای خلاص شدن از شر بیلی روبین رشد نکرده است. زردی بسیار شایع است و معمولا خود به خود از بین می‌رود. گاهی اوقات نوزادان نیاز به درمان با فتوتراپی دارند. اما سوال مهم این است که درجه زردی نوزاد چند باید باشد که احساس خطر کنیم؟ در این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری درباره درجه زردی نوزاد در اختیارتان بگذاریم.

منظور از زردی در نوزادان چیست؟

زردی در نوزادان، رنگ زرد پوست نوزاد است. زردی زمانی اتفاق می‌افتد که بیلی روبین (با تلفظ «bil-ih-ROO-bin») در خون کودک شما جمع شود. هیپربیلی روبینمی اصطلاح پزشکی برای این بیماری است.

بیلی روبین ماده زرد رنگی است که بدن شما هنگام تجزیه گلبول‌های قرمز ایجاد می‌کند. در حالی که باردار هستید، کبد شما بیلی روبین را برای نوزادتان حذف می‌کند. اما پس از تولد، کبد کودک شما باید شروع به حذف بیلی روبین کند. اگر کبد کودک شما به اندازه کافی رشد نکرده باشد، ممکن است نتواند از شر بیلی روبین خلاص شود. هنگامی که بیلی روبین اضافی ایجاد می‌شود، پوست کودک شما ممکن است زرد به نظر برسد. درجه زردی نوزاد به والدین کودک نشان می‌دهد که چقدر باید نگران فرزندشان باشند.

زردی در نوزادان شایع است. معمولا جدی نیست و ظرف چند هفته از بین می‌رود. اما برای پزشک کودک شما مهم است که آن‌ها را از نظر درجه زردی نوزاد بررسی کند. زردی شدید در صورت‌عدم درمان می‌تواند منجر به آسیب مغزی شود.

انواع مختلف زردی نوزاد چیست؟

انواع مختلف زردی نوزاد چیست؟

انواع مختلفی از زردی در نوزادان وجود دارد. اگر بیمارستان یا مرکز بهداشت دارید، قبل از پذیرش نوزاد حتما از میزان تعمیر دستگاه زردی نوزاد مرکز خود آگاه باشید تا درمان زردی نوزاد به درستی صورت پذیرد.

۱.زردی فیزیولوژیکی

شایع‌ترین نوع زردی در نوزادان، زردی فیزیولوژیکی است. این نوع زردی طبیعی است. زردی فیزیولوژیکی در اکثر نوزادان در روز دوم یا سوم زندگی آن‌ها ایجاد می‌شود. بعد از اینکه کبد کودک شما رشد کرد، شروع به از بین بردن بیلی روبین اضافی می‌کند. زردی فیزیولوژیکی معمولا جدی نیست و در عرض دو هفته خود به خود از بین می‌رود.

۲.یرقان شیردهی

زردی در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند بیشتر از نوزادانی است که با شیر خشک تغذیه می‌شوند. زردی شیردهی اغلب در هفته اول زندگی کودک شما رخ می‌دهد. این زمانی اتفاق می‌افتد که کودک شما به اندازه کافی شیر مادر دریافت نمی‌کند. این درجه زردی نوزاد می‌تواند به دلیل مشکلات شیردهی یا به دلیل این رخ دهد که شیر شما هنوز وارد نشده است. زردی شیردهی ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا از بین برود.

۳.زردی شیر مادر

زردی شیر مادر با زردی شیردهی متفاوت است. مواد موجود در شیر مادر می‌تواند بر نحوه تجزیه بیلی روبین توسط کبد کودک تأثیر بگذارد. این درجه زردی نوزاد می‌تواند باعث تجمع بیلی روبین شود. زردی شیر مادر ممکن است بعد از هفته اول زندگی کودک شما ظاهر شود و ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد تا از بین برود. اگر کودک شما یک بیماری دارویی نامرتبط داشته باشد، سایر انواع زردی ممکن است رخ دهد.

زردی در نوزادان چقدر شایع است؟

زردی در نوزادان چقدر شایع است؟

زردی در نوزادان یک بیماری بسیار شایع است. تا ۶۰ درصد از نوزادان در هفته اول زندگی خود دچار زردی می‌شوند. حدود ۸۰ درصد از نوزادان نارس در هفته اول زندگی خود دچار زردی می‌شوند.

علائم و نشانه های زردی در نوزادان چیست؟

علامت اصلی زردی زرد شدن پوست کودک شماست. شما می‌توانید آن را در نور طبیعی، مانند جلوی پنجره، بهتر ببینید. معمولا ابتدا در صورت کودک شما ظاهر می‌شود. سفیدی چشم و زیر زبان کودک شما ممکن است زرد به نظر برسد. با افزایش سطح بیلی روبین، زردی ممکن است به سینه، شکم (شکم)، بازوها و پاهای کودک شما منتقل شود. تشخیص زردی ممکن است دشوار باشد که آیا کودک شما پوست تیره‌تری دارد یا خیر. اما همچنان باید بتوانید از روی رنگ چشم و زیر زبان نوزادتان تشخیص دهید که زردی دارد یا خیر.

علت زردی نوزادان چیست؟

زردی زمانی اتفاق می‌افتد که خون کودک شما بیش از حد بیلی روبین داشته باشد. بیلی روبین یک ماده شیمیایی است که بدن شما هنگام تجزیه گلبول‌های قرمز قدیمی تولید می‌کند. کبد شما به طور معمول بیلی روبین را از خون شما فیلتر می‌کند. وقتی مدفوع می‌کنید بدن شما از شر آن خلاص می‌شود.

اگر کبد کودک شما به اندازه کافی برای خلاص شدن از شر بیلی روبین رشد نکرده باشد، می‌تواند شروع به تجمع کند. این تجمع بیلی روبین باعث می‌شود پوست کودک شما زرد به نظر برسد. اکثر نوزادان در چند روز اول زندگی خود دچار زردی می‌شوند و به این دلیل است که چند روز طول می‌کشد تا کبد کودک شما رشد کند و در حذف بیلی روبین بهتر شود. زردی شدید ممکن است رخ دهد اگر کودک شما دارای موارد زیر باشد:

 • عفونت خون (سپسیس)
 • گروه خونی متفاوت از شما
 • کبودی ناشی از زایمان سخت
 • تعداد زیادی گلبول قرمز
 • سطح پایین اکسیژن (هیپوکسی)
 • یک بیماری کبدی مانند آترزی صفراوی

زردی در نوزادان چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک کودک شما علائم زردی و درجه زردی نوزاد را در زمانی بررسی می‌کند که شما هنوز در بیمارستان هستید. سطح بیلی روبین کودک شما در سه تا پنج روزگی به بالاترین حد خود می‌رسد. مهم است که پزشک شما آن‌ها را دوباره در این بازه زمانی بررسی کند.

پزشک کودک شما می‌تواند سطح بیلی روبین کودک شما را با قرار دادن یک کاوشگر روی سر کودک شما تخمین بزند. این آزمایش سطح بیلی روبین پوستی (TcB) را نشان می‌دهد. اگر این سطح بالا باشد، پزشک کودک شما آزمایش خون را برای تایید نتایج درخواست می‌کند. آن‌ها پاشنه کودک شما را خار می‌کنند تا نمونه کوچکی از خون جمع آوری شود. آزمایش خون سطح بیلی روبین کل سرم (TSB) را نشان می‌دهد.

آکادمی اطفال آمریکا از نمودار سطح زردی نوزاد برای تعیین اینکه آیا نوزاد نیاز به درمان دارد یا خیر استفاده می‌کند. این جدول بر اساس سطح کل بیلی روبین سرم و سن کودک شما است.

سطح بیلی روبین کل سرم (TSB).

سن نوزاد

بالای ۱۰ میلی گرم

کمتر از ۲۴ ساعت است

بالای ۱۵ میلی گرم

سن ۲۴ تا ۴۸ ساعت

بالای ۱۸ میلی گرم

سن ۴۹ تا ۷۲ ساعت

بالای ۲۰ میلی گرم

بیشتر از ۷۲ ساعت

زردی نوزادان چگونه درمان می شود؟

درمان زردی در نوزادان معمولا ضروری نیست. سطوح خفیف زردی معمولا با ادامه رشد کبد کودک خود به خود از بین می‌رود. این موضوع می‌تواند یک تا دو هفته طول بکشد. تغذیه مکرر به نوزاد (۱۰ تا ۱۲ بار در روز) می‌تواند مدفوع (حرکت روده) را تشویق کند. این روند به کودک شما کمک می‌کند تا بدن خود را از شر بیلی روبین اضافی خلاص کند.

اگر سطح بیلی روبین کودک شما بالا باشد یا همچنان در حال افزایش باشد، پزشک او ممکن است درمان فتوتراپی را توصیه کند. در طول فتوتراپی، لباس نوزاد شما در آورده و زیر نورهای آبی مخصوص قرار می‌گیر د. آن‌ها فقط یک پوشک و یک ماسک برای محافظت از چشمان خود خواهند پوشید. فتوتراپی به کبد کودک شما کمک می‌کند تا از شر بیلی روبین اضافی خلاص شود. چراغ‌ها به کودک شما آسیب نمی‌رسانند. درمان فتوتراپی یک تا دو روز طول می‌کشد. اگر سطح بیلی روبین کودک شما خیلی بالا نیست، ممکن است بتوانید کودک خود را با نور درمانی در خانه درمان کنید.

در موارد نادری که فتوتراپی جواب نمی‌دهد، پزشک کودک شما ممکن است تعویض خون را توصیه کند. با تعویض خون، مقداری از خون کودک شما با خون تازه و اهدایی جایگزین می‌شود. زمانی که درمان خانگی تجویز می‌شود، شما می‌توانید دستگاه زردی نوزاد اجاره کنید. برای مشاهده لیست قیمت اجاره دستگاه زردی نوزاد کلیک کنید.

چگونه می توانم از زردی در نوزادم جلوگیری کنم؟

چگونه می توانم از زردی در نوزادم جلوگیری کنم؟

زردی در نوزادان طبیعی است و معمولا قابل پیشگیری نیست. شما می‌توانید با تغذیه مکرر نوزاد، خطر ابتلا به زردی شدید را کاهش دهید. تغذیه مکرر حرکات منظم روده را تحریک می‌کند که به کودک شما کمک می‌کند تا از شر بیلی روبین خلاص شود.

 • نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند: شما باید در هفته اول زندگی به کودک خود ۸ تا ۱۲ بار در روز شیر بدهید.
 • نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند: باید در هفته اول زندگی کودک خود هر دو تا سه ساعت یک تا دو اونس (۳۰ تا ۶۰ میلی لیتر) شیر خشک بدهید. از حداقل هشت تغذیه در یک دوره ۲۴ساعته اطمینان حاصل کنید.

همچنین، مطمئن شوید که پزشک کودک شما سطح بیلی روبین کودک شما را قبل از ترک بیمارستان بررسی می‌کند. برای بررسی مجدد سطح بیلی روبین، یک ویزیت بعدی را در هفته اول زندگی کودک خود برنامه ریزی کنید.

زردی در نوزادان چقدر طول می کشد؟

زردی در نوزادان طبیعی است. معمولا در روز دوم یا سوم زندگی آن‌ها ایجاد می‌شود. در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند، زردی معمولا در عرض دو هفته خود به خود از بین می‌رود. در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، زردی می‌تواند یک ماه یا بیشتر طول بکشد.

چشم انداز زردی در نوزادان چیست؟

زردی در نوزادان شایع است. برای اکثر نوزادان، زردی بدون درمان در عرض یک تا دو هفته بهبود می‌یابد. اما مهم است که سطح بیلی روبین کودکتان بررسی شود. سطح بالای بیلی روبین در صورت‌عدم درمان فوری می‌تواند منجر به بیماری‌های جدی شود. این شرایط شامل فلج مغزی، ناشنوایی و کرنیکتروس، نوعی آسیب مغزی است.

چه زمانی کودک من باید به پزشک مراجعه کند؟

شما باید بلافاصله پس از خروج از بیمارستان برای ملاقات با متخصص کودک خود بازگردید. سطح بیلی روبین کودک شما زمانی که بین سه تا پنج روزه باشد به بالاترین حد خود خواهد رسید. زمان ویزیت شما به سن کودک شما در هنگام خروج از بیمارستان، سطح بیلی روبین او در هنگام خروج از بیمارستان و سایر عوامل بستگی دارد. اگر زردی نوزاد افزایش یافت یا بیش از دو هفته طول کشید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. علائم زردی شدید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پوست کودک شما زرد یا نارنجی روشن‌تر می‌شود.
 • کودک شما بسیار خواب‌آلود است، از جمله به سختی بیدار می‌شود تا شیر بخورد.
 • بچه شما خیلی بداخلاق است.
 • کودک شما خوب شیر نمی‌خورد یا از شیشه شیر نمی‌مکد.
 • کودک شما به اندازه کافی پوشک خیس یا کثیف نمی‌کند.

زردی در نوزاد شما می‌تواند نگران کننده باشد. اگر نوزادتان در بیمارستان یا بعد از رفتن به خانه دچار زردی شود، طبیعی است که سؤال داشته باشید. سوالات متداولی که ممکن است بخواهید از پزشک بپرسید عبارتند از:

 • چگونه می‌توانم تشخیص دهم که نوزادم زردی دارد و درجه زردی نوزاد چند است؟
 • چه عوارضی ممکن است در اثر زردی ایجاد شود؟
 • آیا نوزاد من به درمان زردی نیاز دارد؟
 • آیا می‌توانم زردی نوزادم را در خانه درمان کنم؟
 • آیا فتوتراپی می‌تواند به کودک من آسیب برساند؟
 • چه مدت طول می‌کشد تا زردی از بین برود؟
 • چه زمانی برای ویزیت بعدی باید برگردیم؟
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۷ میانگین: ۲.۷]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز