پولیپ بینی چیست و چگونه از شر آن خلاص شویم؟

پولیپ بینی چیست و چگونه از شر آن خلاص شویم؟

فهرست مطالب

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که سرماخوردگی دارید که از بین نمی‌رود؟ احتقان بینی از بین نمی‌رود، حتی زمانی که از داروهای سرماخوردگی یا آلرژی استفاده می‌کنید. ممکن است مشکل شما به علت وجود پولیپ بینی باشد. پولیپ بینی رشد خوش خیم (غیر سرطانی) بافت پوششی یا مخاط بینی شما است. اما درمان خانگی پولیپ بینی چقدر موثر است؟ چرا برخی افراد دچار پولیپ بینی می‌شود؟ اصلا درمان پولیپ بینی وجود دارد؟ در این مطلب همراه ما باشید تا هر آنچه را بررسی کنیم که باید درباره پولیپ بینی بدانید.

علت پولیپ بینی چیست؟

علت پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی در بافت ملتهب مخاط بینی رشد می‌کند. مخاط یک لایه بسیار مرطوب است که به محافظت از داخل بینی و سینوس‌ها کمک می‌کند و هوایی را مرطوب می‌کند که تنفس می‌کنید. در طول عفونت یا تحریک ناشی از آلرژی، مخاط بینی متورم و قرمز می‌شود و ممکن است مایعی تولید کند که منجر به آبریزش بینی شود. با تحریک طولانی مدت، مخاط ممکن است یک پولیپ تشکیل دهد. پولیپ یک رشد گرد (مانند یک کیست کوچک) است که می‌تواند مجاری بینی را مسدود کند.

اگرچه برخی از افراد بدون هیچ مشکل قبلی بینی ممکن است پولیپ بینی را تجربه کنند، اما اغلب محرکی برای ایجاد پولیپ بینی وجود دارد. این محرک‌ها عبارتند از:

 • عفونت های مزمن یا عود کننده سینوسی؛
 • آسم؛
 • رینیت آلرژیک (تب یونجه)؛
 • فیبروز سیستیک؛
 • سندرم چرگ اشتراوس؛
 • حساسیت به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا آسپرین.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آسم و هر آنچه باید در مورد آن بدانید را مطالعه کنید.

ممکن است در برخی افراد تمایل ارثی به ایجاد پولیپ بینی وجود داشته باشد. این موضوع ممکن است به دلیل روشی باشد که ژن‌های آن‌ها باعث می‌شود مخاطشان به التهاب واکنش نشان دهد.

علائم پولیپ بینی چیست؟

علائم پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی توده‌های نرم و بدون درد در داخل مجرای بینی هستند. آن‌ها اغلب در ناحیه‌ای رخ می‌دهد که سینوس‌های فوقانی به بینی شما تخلیه می‌شود (محل تلاقی چشم ها، بینی و استخوان گونه). حتی ممکن است ندانید که پولیپ بینی دارید زیرا فاقد حس عصبی هستند. پولیپ‌ها می‌توانند به اندازه‌ای بزرگ شوند که مجاری بینی شما را مسدود کنند و در نتیجه احتقان مزمن ایجاد شود. علائم پولیپ بینی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس مسدود شدن بینی؛
 • آبریزش بینی؛
 • آبریزش پشت حلق، زمانی است که مخاط اضافی از پشت گلو جاری می‌شود؛
 • گرفتگی بینی؛
 • کاهش حس بویایی؛
 • نفس کشیدن از طریق دهان؛
 • احساس فشار در پیشانی یا صورت؛
 • آپنه خواب (کرایه دستگاه بای پپ یک راه درمان برای آپنه خواب است)؛
 • خرناس.

اگر علاوه بر پولیپ بینی؛ عفونت سینوسی نیز وجود داشته باشد، ممکن است درد یا سردرد نیز رخ دهد.

پولیپ بینی چگونه تشخیص داده می شود و از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم؟

اگر پزشک با وسیله‌ای روشن به نام اتوسکوپ یا ناوسکوپ به مجرای بینی شما نگاه کند، پولیپ بینی احتمالا قابل مشاهده خواهد بود. اگر پولیپ بینی در سینوس‌های شما عمیق‌تر باشد، ممکن است پزشک نیاز به انجام آندوسکوپی بینی داشته باشد. این روش شامل هدایت یک لوله نازک و منعطف با نور و دوربین در انت‌ها به داخل مجرای بینی است.

سی تی اسکن یا اسکن MRI ممکن است برای تعیین اندازه و محل دقیق پولیپ بینی لازم باشد. پولیپ‌ها به صورت نقاط مات در این اسکن‌ها ظاهر می‌شوند. همچنین اسکن می‌تواند نشان دهد که آیا پولیپ بینی باعث تغییر شکل استخوان در ناحیه شده است یا خیر. این موضوع می‌تواند انواع دیگری از رشد را که ممکن است از نظر پزشکی جدی‌تر باشند، مانند ناهنجاری‌های ساختاری یا رشد سرطانی رد کند.

آزمایش‌های آلرژی می‌توانند به پزشکان در تعیین منبع التهاب مداوم بینی کمک کنند. این آزمایش‌ها شامل ایجاد سوراخ‌های ریز روی پوست و رسوب مایع انواع آلرژن‌ها است. سپس پزشک شما بررسی می‌کند که آیا سیستم ایمنی بدن شما به هر یک از آلرژن‌ها واکنش نشان می‌دهد یا خیر. اگر کودک بسیار خردسالی پولیپ بینی داشته باشد، ممکن است آزمایشات برای بیماری‌های ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک ضروری باشد.

چه درمان هایی برای پولیپ بینی وجود دارد؟

چه درمان هایی برای پولیپ بینی وجود دارد؟

درمان پولیپ بینی یکی از راه‌های نجات از این مشکل است که در ادامه به دوتا از رایج‌ترین درمان‌های پولیپ بینی می‌پردازیم:

داروهای درمان پولیپ بینی

داروهایی که التهاب را کاهش می‌دهند ممکن است به کاهش اندازه پولیپ بینی و تسکین علائم احتقان کمک کنند. اسپری کردن استروئیدهای بینی به داخل بینی می‌تواند آبریزش بینی و احساس انسداد را با کوچک کردن پولیپ کاهش دهد. با این حال، اگر مصرف آن‌ها را متوقف کنید، علائم ممکن است به سرعت عود کنند. نمونه‌هایی از استروئیدهای بینی عبارتند از:

 • فلوتیکازون (فلوناز، ورامیست)؛
 • بودزوناید (رینوکورت)؛
 • مومتازون (ناسونکس).

اگر اسپری‌های بینی مؤثر نباشند، یک استروئید خوراکی یا تزریقی، مانند پردنیزون، ممکن است گزینه درمان پولیپ بینی باشد. این موارد به دلیل عوارض جانبی جدی، از جمله احتباس مایعات، افزایش فشار خون و افزایش فشار در چشم، راه حل بلندمدتی نیستند. آنتی هیستامین‌ها یا آنتی بیوتیک‌ها نیز ممکن است آلرژی یا عفونت سینوسی ناشی از التهاب در بینی را درمان کنند.

عمل جراحی جهت درمان پولیپ بینی

اگر علائم شما هنوز بهبود نیافت، جراحی می‌تواند پولیپ‌ها را به طور کامل حذف کند. نوع جراحی بستگی به اندازه پولیپ بینی دارد. پولیپکتومی یک عمل جراحی سرپایی است که با یک دستگاه ساکشن کوچک یا میکرودبرید انجام می‌شود که بافت نرم از جمله مخاط را برش داده و از بین می‌برد.

برای پولیپ‌های بزرگ‌تر، پزشک می‌تواند با استفاده از یک آندوسکوپ نازک و انعطاف‌پذیر با یک دوربین کوچک و ابزار کوچک در انتهای آن، جراحی آندوسکوپی سینوس را انجام دهد. پزشک آندوسکوپ را به داخل سوراخ‌های بینی هدایت می‌کند، پولیپ‌ها یا سایر انسدادها را پیدا می‌کند و آن‌ها را برمی‌دارد. پزشک شما همچنین ممکن است منافذ حفره‌های سینوسی شما را بزرگ کند. این نوع جراحی در اکثر مواقع یک روش سرپایی است.

پس از جراحی، اسپری بینی و شستشوی آب نمک می‌تواند از بازگشت پولیپ بینی جلوگیری کند. به طور کلی، کاهش التهاب مجاری بینی با اسپری‌های بینی، داروهای ضد حساسیت و شوینده‌های نمکی می‌تواند به جلوگیری از ایجاد پولیپ بینی کمک کند.

عوارض احتمالی پولیپ بینی چیست؟

درمان پولیپ بینی به ویژه با جراحی، ممکن است منجر به خونریزی بینی شود. جراحی نیز ممکن است منجر به عفونت شود. ادامه درمان با اسپری‌های استروئیدی بینی یا کورتیکواستروئیدهای خوراکی ممکن است مقاومت شما را در برابر عفونت‌های سینوسی کاهش دهد.

آیا پولیپ بینی خطرناک است؟

با جراحی، بیشتر علائم به طور قابل توجهی بهتر می‌شوند. با این حال، اگر مقداری حس بویایی را از دست داده باشید، ممکن است هرگز برنگردد. حتی با جراحی، پولیپ بینی ممکن است در ۱۵ درصد از افرادی که مشکل مزمن بینی دارند، دوباره رشد کنند.

پیشنهاد می‌کنیم نحوه کرایه اکسیژن ساز را مطالعه کنید.

نحوه برداشتن پولیپ بینی چگونه است؟

پولیپ بینی به رشد کوچک بافت در داخل مجرای بینی شما اشاره دارد. در حالی که پولیپ‌ها معمولا سرطانی نیستند (خوش خیم) اما می‌توانند به تدریج رشد کنند و منجر به مشکلات بویایی، احتقان و سینوزیت عود کننده شوند. این علائم ممکن است زمانی رخ دهد که پولیپ‌ها به اندازه کامل رشد کنند که تقریبا به اندازه یک انگور است.

داروها اولین خط درمان پولیپ بینی هستند که به جلوگیری از بزرگ شدن آن‌ها کمک می‌کند. با این حال، جراحی تنها روشی است که در واقع آن‌ها را از بین می‌برد. برخلاف اطلاعات موجود در اینترنت، روشی مطمئن یا ثابت شده برای برداشتن پولیپ بینی به تنهایی در خانه وجود دارد.

نحوه برداشتن پولیپ بدون جراحی

تنها راه برای برداشتن پولیپ بینی از طریق یک روش در مطب است. با این حال، داروها به عنوان خط اول درمان برای تومورهای کوچک توصیه می‌شوند تا از بزرگ‌تر شدن آن‌ها جلوگیری کنند. در مورد اینکه کدام گزینه ممکن است برای شما مناسب باشد با پزشک متخصص مشورت کنید.

در حالی که داروها نمی‌توانند به طور فیزیکی از شر پولیپ بینی خلاص شوند، اما برای درمان این توده‌های خوش خیم استفاده می‌شوند. بسته به نوع دارویی که مصرف می‌کنید، پولیپ‌های شما ممکن است کوچک شوند یا رشدشان متوقف شود. یک متخصص ممکن است به شما توصیه کند که داروهایی مانند اسپری‌های استروئیدی و غیره را حداقل ۲ تا ۳ ماه قبل از شروع جراحی امتحان کنید. داروهای مورد استفاده برای درمان پولیپ بینی عبارتند از:

 • اسپری‌های کورتیکواستروئیدی بینی اغلب موثرترین درمان برای پولیپ بینی در نظر گرفته می‌شود، این‌ها برای استفاده طولانی مدت بی‌خطر هستند. همچنین آن‌ها می‌توانند به کوچک شدن پولیپ‌ها و کاهش التهاب در مجاری بینی کمک کنند.
 • استروئیدهای خوراکی. برای علائم شدید پزشک ممکن است استروئیدهای خوراکی را فقط برای مدت کوتاهی تجویز کند. این‌ها به کاهش التهاب و کوچک شدن رشد بینی کمک می‌کنند، اما استفاده طولانی مدت می‌تواند منجر به عوارض جانبی شود.

همچنین متخصص شما ممکن است داروهای دیگری را برای کمک به کاهش علائم پولیپ بینی توصیه کند، مانند:

 • Montelukast (Singulair). این اصلاح کننده لکوترین که برای افراد مبتلا به آسم آلرژیک و تب یونجه تجویز می‌شود، ممکن است به کاهش علائم پولیپ بینی نیز کمک کند.
 • شستشوی بینی با نمک. شستشوی آب نمک بینی حفره‌های بینی و سینوس‌ها را برای مدیریت پولیپ شستشو می‌دهد. گاهی اوقات، پزشک ممکن است یک شستشوی بینی با استروئیدهای موضعی را تجویز کند که به آن شستشوی بینی بودزوناید گفته می‌شود.
 • آنتی بیوتیک‌ها. اگر پولیپ بینی شما باعث عفونت سینوس شود، ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک‌های خوراکی داشته باشید.
 • آنتی هیستامین‌ها. این‌ها ممکن است به کاهش علائم آلرژی همراه با پولیپ بینی کمک کنند.

جراحی برای برداشتن پولیپ بینی

اگر داروها برای مدیریت علائم شما کافی نیستند، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن پولیپ بینی توصیه کند. به این نوع جراحی، پولیپکتومی بینی نیز گفته می‌شود. شما می‌توانید در طول جراحی انتظار موارد زیر را داشته باشید:

 • قبل از عمل. ممکن است از شما خواسته شود که برای مدت معینی قبل از عمل نکات مشخصی را رعایت کنید.
 • در طول این عمل. پزشک احتمالا پولیپ بینی شما را با ابزارهایی به نام گیره یا میکرودبردر برمی دارد. پولیپ‌های کوچکتر ممکن است از طریق یک دستگاه ساکشن برداشته شوند. جراح شما ممکن است از یک دوربین کوچک در مجرای بینی شما برای کمک به هدایت فرآیند برای دقت بهتر استفاده کند. این نوع جراحی نیازی به برش ندارد و همه از طریق سوراخ‌های بینی انجام می‌شود.
 • گاهی اوقات، یک نمونه از بافت به پاتولوژی فرستاده می‌شود. استنتی که به تدریج استروئیدها را آزاد می‌کند نیز ممکن است برای کمک به بهبود در محل قرار داده شود.
 • شما مدتی را در بهبودی پس از جراحی سپری خواهید کرد، جایی که کادر پزشکی وضعیت شما را تحت نظر خواهند داشت.
 • بسته به پیشرفت بهبودی‌تان، احتمالا می‌توانید بعد از آن روز به خانه بروید.

زمان بهبودی و دوران نقاحت جراحی پولیپ بینی

پس از جراحی پولیپ بینی ممکن است درد و خونریزی خفیفی در بینی خود تجربه کنید. این علائم باید در عرض یک هفته فروکش کنند اما ممکن است تا یک ماه زمانی که بینی خود را تخلیه می‌کنید مقداری خون مشاهده کنید. به طور معمول، شستشوی بینی با نمک را ادامه خواهید داد و ممکن است در این مدت استروئید مصرف کنید. برای اطمینان از اینکه بهبودی شما به خوبی پیش می‌رود، برای یک قرار ملاقات به پزشک مراجعه خواهید کرد. پس از بهبودی پس از جراحی پولیپ بینی ممکن است به سرعت متوجه پیشرفت‌های زیر شوید:

 • کاهش آبریزش بینی؛
 • بهبود حس بویایی؛
 • کاهش گرفتگی بینی و سینوس؛
 • دیگر فشار سینوسی یا عفونت وجود ندارد.

با این حال، علیرغم برداشتن جراحی، پولیپ بینی احتمالا باز خواهد گشت. در حالی که جدول زمانی دقیق مشخص نیست، تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است طی یک دهه عود شود. با این حال، علائم اغلب بهبود یافته باقی می‌مانند. اگر علائم جدیدی از پولیپ بینی را تجربه کردید، مراحل بعدی را با پزشک خود در میان بگذارید. این موضوع ممکن است شامل تکرار جراحی یا داروها باشد، بسته به اینکه پولیپ چقدر بزرگ است. کورتیکواستروئیدهای بینی و شستشوی بینی نمکی برای کمک به جلوگیری از عود پولیپ‌ها (حتی پس از جراحی) همچنان به مدت طولانی توصیه می‌شوند.

چگونه می توان از پولیپ بینی جلوگیری کرد؟

در حالی که نمی‌توانید از ایجاد پولیپ بینی جلوگیری کنید، داروها ممکن است به کاهش رشد آن‌ها کمک کنند. در برخی موارد، درمان استروئیدی بینی ممکن است به کوچک کردن پولیپ‌ها کمک کند تا از نیاز به جراحی یا یک عمل مکرر جلوگیری شود. درمان بیماری‌های زمینه‌ای مانند آلرژی و حساسیت به آسپرین نیز ممکن است مهم باشد.

در طول برنامه درمانی خود، به علائمی که در طول مصرف دارو بهبود یافته یا بدتر شده‌اند، توجه داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم آلرژی و هر آنچه باید در مورد این بیماری بدانید را مطالعه کنید.

چه زمانی با یک متخصص درباره پولیپ بینی صحبت کنید؟

اگر علائم مکرر بینی مانند احتقان یا از دست دادن بویایی را تجربه کردید، برای ارزیابی به پزشک متخصص مراجعه کنید. حتی اگر قبلا جراحی پولیپ بینی را انجام داده‌اید، به یاد داشته باشید که این توده‌ها ممکن است عود کنند. متخصص پولیپ بینی را تشخیص می‌دهد و توصیه‌های درمانی را بر اساس موارد زیر ارائه می‌دهد:

 • سابقه علائم شما؛
 • یک معاینه فیزیکی، از جمله مجرای بینی شما؛
 • تست های تصویربرداری؛
 • سابقه کلی سلامت شما، از جمله داروهای قبلی که استفاده کرده اید.

درمان خانگی پولیپ بینی چگونه به ما کمک می کند؟

همانطور که اشاره کردیم، پولیپ بینی زائده‌هایی هستند که در بینی یا سینوس‌ها ایجاد می‌شوند. آن‌ها در واقع بسیار رایج هستند و ممکن است ناشی از آلرژی، التهاب یا عفونت باشند. به طور معمول، پولیپ بینی هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. برخلاف برخی دیگر از انواع پولیپ، آن‌ها معمولا غیر سرطانی هستند. اگرچه در برخی موارد علائمی وجود دارد. این موارد شامل خارش، آبریزش بینی، عطسه، مشکل در تنفس و غیره است.

پزشکان ممکن است اسپری‌های بینی استروئیدی یا پردنیزون را برای تسکین تجویز کنند که می‌تواند علائم را متوقف کند یا به طور کلی از شر پولیپ خلاص شود. اگرچه ممکن است علائم و پولیپ‌ها عود کنند. اگر به دنبال جایگزین‌های طبیعی برای داروها هستید، در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازد که چه درمان‌هایی ممکن است بهترین و مؤثرترین باشند. اغلب درمان‌ها برای بهبود علائم و ناراحتی مرتبط با پولیپ بینی نشان داده شده‌اند. هیچکدام برای خلاص شدن کامل از شر پولیپ بینی ثابت نشده اند.

۱.درمان خانگی پولیپ بینی با فلفل کاین

این فلفل تند و ادویه حاوی کپسایسین است. مطالعات نشان می‌دهد که این ترکیب می‌تواند به پاکسازی سینوس‌ها کمک کند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۱، به عنوان یک اسپری بینی موثر بود، در حالی که در یک مطالعه جدیدتر، در سال ۲۰۱۴، زمانی که به صورت داخلی مصرف می‌شد موثر بود. یک سال بعد نشان داده شد که کپسایسین التهاب را تسکین می‌دهد، مجاری بینی را باز می‌کند و ایمنی را تقویت می‌کند. این موضوع می‌تواند نقش کوچکی در تسکین علائم پولیپ بینی و علل خود پولیپ بینی داشته باشد.

روش استفاده: ادویه فلفل قرمز را به مقدار زیاد به غذا یا دستور پخت اضافه کنید. برای اکثر مردم، ۱-۲ قاشق چایخوری جهت درمان خانگی پولیپ بینی کافی است. همچنین شما می‌توانید با مخلوط کردن ۱ تا ۲ قاشق چایخوری ادویه فلفل قرمز در ۱ فنجان آب جوش، یک چای کاین داغ تهیه کنید. آن را با عسل خام یا طعم دهنده با گیاهان دیگر شیرین کنید تا طعم آن دلپذیرتر شود. همچنین می‌توانید محصولات کپسایسین یا کاین را به عنوان مکمل یا اسپری بینی خریداری کنید.

۲.گلدان نتی

استفاده از گلدان نتی که به آن شستشوی بینی نیز گفته می‌شود، ممکن است به علائم ناشی از پولیپ بینی کمک کند. همچنین ممکن است به رفع علل پولیپ، مانند آلرژی یا عفونت سینوسی کمک کند. شستشوی بینی شامل استفاده از یک گلدان کوچک برای عبور محلول آب نمک گرم مقطر یا استریل شده از طریق مجرای بینی و سینوس‌ها است. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، اگر به درستی استفاده شود، شستشوی بینی مکمل مفیدی برای درمان سینوس یا آلرژی است.

روش استفاده به شرح زیر است:

مرحله ۱: از آب گرم، مقطر یا استریل شده برای پر کردن گلدان نتی خود استفاده کنید. آب تصفیه شده یا تصفیه شده نیز قابل قبول است. ابتدا آب گرم را با جوشاندن و سپس خنک شدن آن آماده کنید. می‌توانید از آب گرم استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که ابتدا باید از یک تصفیه کننده یا فیلتر عبور دهید. هرگز آب داغ را وارد بینی خود نکنید.

مرحله ۲: یک تا دو قاشق چایخوری نمک یا نمک را به مزه مخلوط کنید. مزه محلول باید مانند اشک یا عرق شور باشد.

مرحله ۳: سر خود را به طرفین خم کنید و محلول را از طریق یک سوراخ بینی و از سوراخ دیگر روی سینک بکشید. اطمینان حاصل کنید که بینی خود را در زمانی که این اتفاق می‌افتد مسدود نکنید. اجازه دهید آب به طور کامل از آن عبور کند. سپس بینی خود را تخلیه کنید تا محلول نمک از بین برود. کل فرآیند را تکرار کنید تا سوراخ دیگر بینی و حفره سینوس آبیاری شود.

۳.درمان خانگی پولیپ بینی با استنشاق بخار

درمان خانگی پولیپ بینی با استنشاق بخار

علاوه بر استفاده از گلدان نتی، استنشاق بخار داغ ساده نیز ممکن است درمان خانگی پولیپ بینی باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که همراه با شستشوی بینی، استنشاق بخار ممکن است به علائم رایج پولیپ بینی کمک کند. سردردهای ناشی از التهاب سینوسی بیشتر قابل توجه بودند. استنشاق بخار شامل دوش، حمام، اتاق بخار، دستگاه‌های مرطوب کننده یا حتی بخار آب جوشانده شده روی اجاق گاز است.

روش استفاده: دوش یا حمام بگیرید، یا از اتاق بخار استفاده کنید و بخار را استنشاق کنید. با پیروی از دستورالعمل‌های محصول از یک مرطوب کننده استفاده کنید. روش دیگر، آب تصفیه شده یا مقطر را در یک قابلمه تمیز روی اجاق گاز با درجه متوسط بجوشانید. بخار را از آنجا استنشاق کنید. آب را روی جوش نگذارید، زیرا ممکن است باعث سوختگی شود.

۴.درمان خانگی پولیپ بینی با روغن درخت چای

درخت چای یک روغن ضروری شناخته شده است. تحقیقات از آن در کاهش خارش و رفع التهاب و عفونت به عنوان یک ضد میکروبی حمایت می‌کند. این درمان خانگی پولیپ بینی ممکن است به علل و علائم پولیپ بینی کمک کند.

روش استفاده: یک محلول رقیق از اسانس درخت چای ایجاد کنید (۳ تا ۵ قطره روغن به هر اونس روغن حامل). روغن زیتون یا روغن بادام شیرین نمونه‌هایی از روغن‌های حامل هستند. با یک سواب پنبه‌ای تمیز، محلول را در مجرای بینی آغشته کنید. شما می‌توانید اسانس را به استنشاق بخار یا پخش کننده آروماتراپی اضافه کنید.

۵.درمان خانگی پولیپ بینی با بابونه

درمان خانگی پولیپ بینی با بابونه

این گل چای برای قرن‌ها برای کمک به آلرژی و التهاب استفاده می‌شود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ این را تایید می‌کند، اگرچه برخی از آن‌ها فقط مطالعات حیوانی هستند.

روش استفاده: یک محلول آب رقیق از اسانس بابونه (۳ تا ۵ قطره روغن در هر اونس آب) ایجاد کنید. با سواب پنبه‌ای تمیز، محلول را در مجرای بینی آغشته کنید. همچنین می‌توانید اسانس را برای استنشاق بخار یا پخش کننده به آب خود اضافه کنید یا از یک فنجان داغ چای بابونه لذت ببرید.

۶.درمان خانگی پولیپ بینی با باتربور

باتربور گیاهی از تیره پتاسیت‌ها است. مطالعات زیادی در مورد مزایای آن برای مسائل مربوط به سینوس مانند آلرژی، سینوزیت، میگرن، سردرد و حتی آسم انجام شده است. هر یک از این‌ها ممکن است ناشی از پولیپ بینی یا علت آن باشد.

روش استفاده: یک مکمل یا عصاره گیاهی خالص تهیه کنید و دستورالعمل‌های برچسب را دنبال کنید. اطمینان حاصل کنید که دمنوش خود را فقط از یک شرکت مکمل قابل اعتماد تهیه کنید.

۷.درمان خانگی پولیپ بینی با زردچوبه

درمان خانگی پولیپ بینی با زردچوبه

این ادویه نارنجی رنگ به دلیل شفابخش، طعم دهنده غذا و فواید ضد التهابی آن مشهور است. طبق مطالعات انجام شده، این خواص همچنین می‌تواند به التهاب و تحریک راه‌های هوایی کمک کند. با این حال، نشان داده نشده است که به طور دائم از شر پولیپ بینی خلاص شود.

روش استفاده: ادویه زردچوبه را زیاد به غذا اضافه کنید. حدود ۱-۲ قاشق چایخوری کافی است. همچنین می‌توانید یک چای زردچوبه داغ را با مخلوط کردن ۱ تا ۲ قاشق چایخوری ادویه در ۱ فنجان آب جوش تهیه کنید. آن را با عسل خام یا طعم دهنده با گیاهان دیگر شیرین کنید تا طعم آن دلپذیرتر شود.

۸.درمان خانگی پولیپ بینی با اکالیپتوس

طبق برخی مطالعات، روغن‌های این درخت استرالیایی دارای خواص ضد میکروبی، ضد التهابی و ضد احتقان هستند. آلرژی به اکالیپتوس غیر معمول نیست، بنابراین اگر آلرژی دیگری دارید مراقب باشید. با رقیق کردن یک قطره اسانس در ۱ قاشق چایخوری روغن حامل، بررسی کنید که آیا حساسیت دارید یا خیر. سپس روی ساعد بمالید و منتظر بمانید تا ببینید آیا در عرض ۲۴ ساعت واکنش نشان می‌دهد یا خیر. هنگام استنشاق روغن ضروری مراقب علائم آلرژی باشید. ترکیبات گیاه و روغن‌های آن به بسیاری از داروهای ضد احتقان بدون نسخه اضافه می‌شود.

روش استفاده: یک محلول آب رقیق از اسانس اکالیپتوس ایجاد کنید (۳-۵ قطره روغن به هر اونس روغن حامل). با سواب پنبه‌ای تمیز، محلول را در مجرای بینی آغشته کنید یا برای استنشاق بخار یا استنشاقی به آب خود اسانس اضافه کنید.

۹.نعناع

درمان خانگی پولیپ بینی با نعناع

این سبزی پر از منتول است که دارای خواص ضداحتقان قابل توجهی است که می‌تواند به علائم پولیپ بینی کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که منتول در استنشاق بخار می‌تواند به رفع احتقان و درمان علائم شبیه سرماخوردگی کمک کند.

روش استفاده: یک محلول آب رقیق از اسانس نعناع ایجاد کنید (۳-۵ قطره روغن در هر اونس آب). با سواب پنبه‌ای تمیز، محلول را در مجرای بینی آغشته کنید. همچنین می‌توانید اسانس را برای استنشاق بخار یا پخش کننده به آب خود اضافه کنید یا از نوشیدن یک فنجان داغ چای نعناع لذت ببرید.

۱۰.اکیناسه

اگرچه اکیناسه یک درمان کلاسیک سرماخوردگی و تقویت کننده سیستم ایمنی است اما مزایای آن می‌تواند به علائم پولیپ بینی نیز کمک کند. مطالعات نشان می‌دهد که می‌تواند به کاهش عفونت‌های تنفسی، جلوگیری از عود مجدد آن‌ها و همچنین تسکین تحریک راه‌های هوایی کمک کند.

روش استفاده: یک مکمل یا عصاره پودر اکیناسه خالص تهیه کنید و دستورالعمل‌های برچسب را دنبال کنید. مطمئن شوید که اکیناسه خود را فقط از یک شرکت مکمل قابل اعتماد تهیه کنید یا از نوشیدن یک فنجان داغ چای اکیناسه لذت ببرید.

۱۱.درمان خانگی پولیپ بینی با سیر

درمان خانگی پولیپ بینی با سیر

سیر فواید بسیاری برای سلامتی دارد. بر اساس تحقیقات، این موارد ممکن است شامل تقویت ایمنی، مبارزه با عفونت‌های ضد میکروبی و کاهش التهاب باشد.

روش استفاده: پودر سیر یا ریشه آن را به مقدار زیاد به غذا اضافه کنید. حدود ۱-۲ قاشق چایخوری کافی است یا یک مکمل یا عصاره پودر سیر خالص تهیه کنید. دستورالعمل‌های توصیه شده را دنبال کنید. مطمئن شوید که سیر خود را فقط از یک شرکت قابل اعتماد تهیه کنید.

۱۲.درمان خانگی پولیپ بینی با زنجبیل

مانند سیر، زنجبیل نیز ممکن است یک گیاه مفید برای پولیپ بینی باشد. تحقیقات نشان داد که ممکن است التهاب را تسکین دهد، خواص ضد میکروبی داشته باشد و ایمنی را تقویت کند.

روش استفاده: پودر زنجبیل یا ادویه زنجبیل را به مقدار زیاد به غذا اضافه کنید. حدود ۱-۲ قاشق چایخوری کافی است. همچنین می‌توانید مکمل یا عصاره پودر زنجبیل خالص را تهیه کنید. دستورالعمل‌های توصیه شده را دنبال کنید. مطمئن شوید که زنجبیل را فقط از یک شرکت مکمل قابل اعتماد تهیه کنید. از طرف دیگر، یک فنجان چای زنجبیل داغ را امتحان کنید.

سخن پایانی

اگر پولیپ بینی شما تشخیص داده شده است، برداشتن آن ممکن است تنها در صورتی ضروری باشد که ضایعات به اندازه کافی بزرگ باشند که باعث ایجاد علائمی شود که کیفیت زندگی شما را مختل کند. داروها می‌توانند به بزرگ‌تر شدن پولیپ‌های بینی کمک کنند، اما برداشتن آن تنها راه رفع طولانی‌مدت آن‌ها است.

هیچ راه مطمئن یا موثری برای از بین بردن پولیپ بینی به تنهایی در خانه وجود ندارد. اگر علائم جدید یا بدتر شده را تجربه می‌کنید، به یک متخصص مراجعه کنید تا در مورد ایمن‌ترین روش‌های درمانی موجود برای شما صحبت کند.

داروهای تجویزی به علائم شدید پولیپ بینی کمک می‌کنند. اما اگر علائم شما خفیف است و به دنبال روش‌های طبیعی هستید، این درمان‌های جایگزین را امتحان کنید. اگر علائم شما بدتر یا شدید شد، به پزشک مراجعه کنید. فقط به درمان‌های طبیعی تکیه نکنید. کرایه تجهیزات پزشکی مناسب بیماری شما نیز یک راه حل توصیه شده از طرف متخصصان است.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۴]

یک پاسخ به “پولیپ بینی چیست و چگونه از شر آن خلاص شویم؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز