آلرژی و هر آنچه باید در مورد این بیماری بدانید

آلرژی و هر آنچه باید در مورد این بیماری بدانید

فهرست مطالب

آلرژی پاسخ سیستم ایمنی به یک ماده خارجی است که معمولا برای بدن شما مضر نیست و این مواد خارجی آلرژن نامیده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند شامل غذاهای خاص، گرده گل یا شوره حیوانات خانگی باشند. وظیفه سیستم ایمنی بدن شما این است که با مبارزه با پاتوژن‌های مضر شما را سالم نگه دارد. این کار را با حمله به هر چیزی انجام می‌دهد که فکر می‌کند بدن شما را در معرض خطر قرار می‌دهد. بسته به آلرژن، این پاسخ ممکن است شامل التهاب، عطسه یا مجموعه‌ای از علائم دیگر باشد.

سیستم ایمنی بدن شما به طور معمول با محیط شما سازگار می‌شود. به عنوان مثال، هنگامی که بدن شما با چیزی مانند شوره حیوانات خانگی مواجه می‌شود، باید متوجه شود که بی‌ضرر است. در افراد مبتلا به آلرژی به شوره، سیستم ایمنی آن را به عنوان یک مهاجم خارجی درک می‌کند که بدن را تهدید کرده و به آن حمله می‌کند. آلرژی شایع است و روش‌های مختلف درمانی می‌تواند به شما در جلوگیری از علائم کمک کند.

 

آلرژی چه علائمی دارد؟

علائمی که تجربه می‌کنید، نتیجه چندین عامل است و این موارد بستگی نوع آلرژی شما و شدت آن دارد. اگر قبل از یک پاسخ آلرژیک مورد انتظار دارو مصرف کنید، ممکن است هنوز برخی از این علائم را تجربه کنید اما ممکن است کاهش یابد. در ادامه علائم انواع آلرژی را بررسی می‌کنیم.

 

علائم آلرژی غذایی

آلرژی غذایی می‌تواند باعث تورم، کهیر، حالت تهوع، خستگی و موارد دیگر شود. ممکن است مدتی طول بکشد تا فرد متوجه شود که به غذایی آلرژی دارد. اگر بعد از غذا واکنش جدی نشان دادید و مطمئن نیستید که چرا این اتفاق رخ داده است، فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید. آن‌ها می‌توانند علت دقیق واکنش شما را پیدا کنند یا شما را به متخصص ارجاع دهند.

 

علائم آلرژی فصلی

آلرژی چه علائمی دارد؟

علائم تب یونجه می‌تواند شبیه علائم سرماخوردگی باشد و این علائم شامل احتقان، آبریزش بینی و چشم‌های متورم هستند. اغلب اوقات، می‌توانید این علائم را در خانه با استفاده از درمان‌های خانگی کنید و اگر علائم شما غیر قابل کنترل شد به پزشک مراجعه کنید.

 

علائم آلرژی شدید

آلرژی شدید می‌تواند باعث آنافیلاکسی شود و این یک وضعیت اورژانسی تهدید کننده زندگی است که می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی، سبکی سر و از دست دادن هوشیاری شود. اگر پس از تماس با یک آلرژن احتمالی، این علائم را تجربه کردید، فورا به دنبال کمک اورژانسی باشید. علائم و نشانه‌های واکنش آلرژیک در هر فردی متفاوت است.

 

علائم آلرژی پوستی

آلرژی پوستی ممکن است نشانه یا علامت یک آلرژی باشد. به عنوان مثال، خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید می‌تواند علائم متعددی ایجاد کند. ممکن است احساس سوزن سوزن شدن در دهان و گلو داشته باشید dh ممکن است دچار بثورات پوستی شوید. با این حال، درماتیت تماسی نتیجه تماس مستقیم پوست شما با یک آلرژن است. اگر به چیزی که به آن حساسیت دارید، مانند یک محصول یا پاک کننده، دست بزنید، ممکن است این اتفاق بیفتد. انواع حساسیت‌های پوستی عبارت‌اند از:

 • بثورات. نواحی از پوست تحریک شده، قرمز یا متورم هستند و می‌توانند دردناک باشند یا احساس خارش منتقل کنند.
 • اگزما. لکه‌های پوست ملتهب می‌شوند و می‌توانند خارش و خونریزی کنند.
 • درماتیت تماسی. لکه‌های قرمز پوست که احساس خارش به فرد دست می‌دهد و تقریبا بلافاصله پس از تماس با یک آلرژن ایجاد می‌شود.
 • گلو درد. حلق یا گلو تحریک شده یا ملتهب است.
 • کندوها. جوش‌های قرمز و برجسته با اندازه‌ها و اشکال مختلف روی سطح پوست ایجاد می‌شود.
 • چشم‌های متورم. چشم‌ها ممکن است آبریزش یا خارش کنند و «پف کرده» به نظر برسند.
 • خارش. تحریک یا التهاب در پوست وجود دارد.
 • سوزش. التهاب پوست منجر به ناراحتی و احساس سوزش روی پوست می‌شود.

 

چرا یک فرد آلرژی را تجربه می کند؟

محققان دقیقا مطمئن نیستند که چرا وقتی یک ماده خارجی به طور معمول بی‌ضرر وارد بدن می‌شود، سیستم ایمنی باعث واکنش آلرژیک می‌شود. آلرژی یک جزء ژنتیکی دارد و این بدان معناست که والدین می‌توانند آن‌ها را به فرزندان خود منتقل کنند. با این حال، فقط یک حساسیت عمومی به واکنش آلرژیک ژنتیکی است و به آلرژی‌های خاص مربوط نمی‌شوند. به عنوان مثال، اگر مادر شما به چیزی آلرژی دارد، لزوما به این معنی نیست که شما نیز به آن حساسیت خواهید داشت. انواع رایج آلرژن‌ها عبارت‌اند از:

 • محصولات حیوانی. این‌ها شامل شوره حیوانات خانگی، ضایعات کنه گرد و غبار و سوسک‌ها هستند.
 • مواد مخدر. داروهای پنی سیلین و سولفا محرک‌های رایج هستند.
 • خوراکی‌ها. آلرژی به گندم، آجیل، شیر، صدف و تخم مرغ شایع است.
 • نیش حشرات. این‌ها شامل حشراتی همچون زنبورها و پشه‌ها هستند.
 • قالب. هاگ‌های موجود در هوا از کپک می‌توانند باعث واکنش شوند.
 • گیاهان. گرده‌های علف، علف‌های هرز و درختان، و همچنین رزین گیاهانی مانند پیچک سمی و بلوط سمی، آلرژن‌های بسیار رایج گیاهی هستند.
 • سایر آلرژن‌ها لاتکس که اغلب در دستکش‌ها و کاندوم‌های لاتکس یافت می‌شود و فلزاتی مانند نیکل نیز آلرژن‌های رایجی هستند.

آلرژی‌های فصلی که به عنوان تب یونجه نیز شناخته می‌شوند، از شایع‌ترین آلرژی‌ها هستند. این‌ها توسط گرده‌های آزاد شده توسط گیاهان ایجاد می‌شوند و درنهایت منجر به موارد زیر خواهد شد:

 • خارش چشم
 • آبریزش چشم
 • آبریزش بینی
 • سرفه کردن

 

درمان آلرژی شامل چه مواردی می شود؟

بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی، دوری از هر چیزی است که باعث ایجاد واکنش می‌شود. اگر این امکان‌پذیر نیست، گزینه‌های درمانی در دسترس هستند که در ادامه برخی از مهمترین موارد را بیان می‌کنیم:

 

دارو

درمان آلرژی اغلب شامل داروهایی مانند آنتی هیستامین‌ها برای کنترل علائم می‌شود. دارو می‌تواند بدون نسخه یا با نسخه مصرف شود اما چون عوارض دارو به همراه دارد توصیه می‌کنیم قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. آنچه پزشک توصیه می‌کند به شدت آلرژی شما بستگی دارد. داروهای آلرژی عبارت‌اند از:

 • آنتی هیستامین ها مانند دیفن هیدرامین (بنادریل)
 • کورتیکواستروئیدها
 • ستیریزین (Zyrtec)
 • لوراتادین (کلاریتین)
 • کرومولین سدیم (Gastrocrom)
 • ضد احتقان (افرین، سوفدرین PE، سودافد)
 • اصلاح کننده های لکوترین (Singulair، Zyflo)

Singulair تنها در صورتی باید تجویز شود که هیچ گزینه درمانی مناسب دیگری وجود نداشته باشد. به این دلیل است که خطر تغییرات جدی رفتاری و خلقی، مانند افکار و اعمال خودکشی را افزایش می‌دهد.

 

ایمونوتراپی

بسیاری از افراد ایمونوتراپی را انتخاب می‌کنند. این روش شامل چندین تزریق در طول چند سال است تا به بدن کمک کند به آلرژی شما عادت کند. ایمونوتراپی موفق می‌تواند از بازگشت علائم آلرژی جلوگیری کند.

 

اپی نفرین اورژانسی

اگر آلرژی شدید و تهدید کننده زندگی را تجربه می‌کنید، واکسن اپی نفرین اورژانسی همراه داشته باشید. این واکسن تا رسیدن کمک پزشکی با واکنش‌های آلرژیک مقابله می‌کند.

 

درمان های طبیعی برای آلرژی

بسیاری از داروهای طبیعی و مکمل‌ها به عنوان درمان و حتی راهی برای جلوگیری از آلرژی به بازار عرضه می‌شوند. قبل از امتحان آن‌ها را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از درمان‌های طبیعی ممکن است در واقع حاوی سایر آلرژن‌ها باشند و علائم شما را بدتر کنند.

به عنوان مثال، برخی از چای‌های خشک شده از مواد آلرژی‌زا استفاده می‌کنند و نزدیک به گیاهانی هستند که ممکن است باعث عطسه جدی شما شوند. همین امر در مورد اسانس‌ها نیز صادق است. برخی از افراد از این روغن‌ها برای تسکین علائم رایج آلرژی استفاده می‌کنند اما روغن‌های ضروری همچنان حاوی موادی هستند که می‌توانند باعث آلرژی شوند. هر نوع آلرژی دارای مجموعه‌ای از داروهای طبیعی است که ممکن است به تسریع بهبودی کمک کند. همچنین گزینه‌های طبیعی برای آلرژی کودکان نیز وجود دارد.

 

آلرژی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما می‌تواند آلرژی را به روش‌های مختلفی تشخیص دهد. ابتدا پزشک در مورد علائم شما سوال می‌کند و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. آن‌ها در مورد هر چیز غیرعادی که ممکن است اخیرا خورده باشید و هر ماده‌ای که ممکن است با آن تماس داشته باشید، می‌پرسند. به عنوان مثال، اگر در دستان خود خارش دارید، ممکن است پزشک بپرسد که آیا اخیرا دستکش لاتکس استفاده کرده‌اید یا خیر. در نهایت، یک آزمایش خون و آزمایش پوست می‌تواند آلرژن‌هایی را تأیید یا تشخیص دهد که پزشک شما مشکوک به داشتن آن‌ها هستید.

 

آزمایش خون آلرژی

پزشک ممکن است آزمایش خون را تجویز کند. خون شما برای وجود آنتی بادی‌های ایجاد کننده آلرژی به نام ایمونوگلوبولین E آزمایش می‌شود. این‌ها سلول‌هایی هستند که به آلرژن‌ها واکنش نشان می‌دهند. اگر پزشک شما نگران احتمال بروز یک واکنش آلرژیک شدید باشد، از آزمایش خون برای تأیید تشخیص استفاده می‌کند.

 

تست پوست

همچنین ممکن است پزشک شما را برای آزمایش و درمان به متخصص آلرژی ارجاع دهد. تست پوستی یک نوع معمول تست آلرژی است که توسط متخصص آلرژی انجام می‌شود. در طی این آزمایش، پوست شما با سوزن‌های کوچک حاوی آلرژن‌های بالقوه خراشیده می‌شود. واکنش پوست شما مستند شده است. اگر به ماده خاصی حساسیت دارید، پوست شما قرمز و ملتهب می‌شود. البته ممکن است برای تشخیص همه آلرژی‌های احتمالی شما به آزمایش‌های مختلفی نیاز باشد.

 

چگونه از بروز علائم الرژی پیشگیری کنیم؟

هیچ راهی برای جلوگیری از آلرژی یافت نشده است اما راه‌هایی برای جلوگیری از بروز علائم وجود دارد. بهترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی، اجتناب از آلرژن‌هایی است که آن‌ها را تحریک می‌کنند. اجتناب موثرترین راه برای پیشگیری از علائم آلرژی غذایی است. یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا علت آلرژی خود را تعیین کنید تا بدانید چگونه از آن‌ها اجتناب کنید.

پیشگیری از آلرژی‌های فصلی، تماسی و سایر آلرژی‌ها به دانستن محل قرارگیری آلرژن‌ها و نحوه اجتناب از آن‌ها بستگی دارد. برای مثال، اگر به گرد و غبار حساسیت دارید، می‌توانید با نصب فیلترهای هوای مناسب در خانه، تمیز کردن حرفه‌ای مجاری هوا و گردگیری منظم خانه، علائم را کاهش دهید. تست آلرژی مناسب می‌تواند به شما کمک کند محرک‌های دقیق خود را مشخص کنید که اجتناب از آن‌ها را آسان‌تر می‌کند.

 

الرژی چه عوارضی به همراه دارد؟

الرژی چه عوارضی به همراه دارد؟

برخی افراد الرژی را فقط در مشکلات بویایی و عطسه‌های مزاحم در نظر می‌گیرند که در هر فصل جدید اتفاق می‌افتد، برخی از این واکنش‌های آلرژیک در واقع می‌توانند تهدید کننده زندگی باشند. به عنوان مثال، آنافیلاکسی یک واکنش جدی به قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها است. بیشتر مردم آنافیلاکسی را با غذا مرتبط می‌دانند اما هر ماده حساسیت‌زا می‌تواند باعث بروز علائم زیر شود:

 • مجاری تنفسی به طور ناگهانی تنگ شده است
 • ضربان قلب را افزایش می‌دهد
 • تورم احتمالی زبان و دهان را به همراه دارد

علائم آلرژی می‌تواند عوارض زیادی ایجاد کند. پزشک شما می‌تواند به تعیین علت علائم شما و همچنین تفاوت بین حساسیت و آلرژی کامل کمک کند. همچنین پزشک می‌تواند به شما یاد دهد که چگونه علائم آلرژی خود را مدیریت کنید تا بتوانید از بدترین عوارض جلوگیری کنید.

 

آسم و آلرژی

آسم یک بیماری شایع تنفسی است که تنفس را سخت‌تر می‌کند و می‌تواند راه‌های هوا را در ریه‌های شما تنگ کند. آسم ارتباط نزدیکی با آلرژی دارد. در واقع، آلرژی‌ها می‌توانند آسم موجود را بدتر کنند. همچنین می‌تواند باعث ایجاد آسم در فردی شود که هرگز این بیماری را نداشته است.

وقتی این شرایط با هم اتفاق می‌افتد، وضعیتی به نام آسم ناشی از آلرژی یا آسم آلرژیک رخ می‌هد. بنیاد آلرژی و آسم آمریکا تخمین می‌زند که آسم آلرژیک حدود ۶۰ درصد از افراد مبتلا به آسم را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می‌دهد. بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی ممکن است به آسم مبتلا شوند.

 

آلرژی در مقابل سرماخوردگی

آبریزش بینی، عطسه و سرفه از علائم شایع آلرژی هستند. همچنین آن‌ها علائم رایج سرماخوردگی و عفونت سینوسی هستند. در واقع، رمزگشایی بین علائم گاهی اوقات عمومی می‌تواند دشوار باشد. با این حال، علائم و نشانه‌های اضافی این شرایط ممکن است به شما کمک کند بین این سه تمایز قائل شوید. به عنوان مثال، آلرژی می‌تواند باعث بثورات پوستی و خارش چشم شود. سرماخوردگی می‌تواند منجر به بدن درد و حتی تب شود. عفونت سینوسی معمولا ترشحات غلیظ و زرد رنگی از بینی شما ایجاد می‌کند.

آلرژی می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را برای مدت طولانی تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که سیستم ایمنی به خطر می‌افتد، احتمال ابتلا به ویروس‌هایی را افزایش می‌دهد که با آن‌ها در تماس هستید. این شامل ویروسی است که باعث سرماخوردگی می‌شود. به نوبه خود، داشتن آلرژی در واقع خطر ابتلا به سرماخوردگی بیشتر را افزایش می‌دهد.

 

سرفه های آلرژیک

تب یونجه می‌تواند علائمی مانند عطسه و سرفه‌های مداوم و سرسخت ایجاد کند. این نتیجه واکنش بیش از حد بدن شما به آلرژن‌ها است. مسری نیست، اما می‌تواند زجرآور باشد. برخلاف سرفه مزمن، سرفه ناشی از آلرژی و تب یونجه موقتی است. شما ممکن است علائم این حساسیت فصلی را فقط در زمان‌های خاصی از سال تجربه کنید، زمانی که گیاهان برای اولین بار شکوفا می‌شوند.

علاوه بر این، آلرژی‌های فصلی می‌تواند باعث آسم شود و آسم می‌تواند باعث سرفه شود. هنگامی که یک فرد مبتلا به آلرژی‌های فصلی رایج در معرض یک آلرژن قرار می‌گیرد، تنگ شدن راه‌های هوایی می‌تواند منجر به سرفه شود. تنگی نفس و سفت شدن قفسه سینه نیز ممکن است رخ دهد. دریابید که چرا سرفه‌های تب یونجه معمولا در شب بدتر می‌شوند و برای کاهش آن چه کاری می‌توانید انجام دهید.

 

آلرژی و برونشیت

ویروس‌ها یا باکتری‌ها می‌توانند باعث برونشیت شوند یا می‌توانند نتیجه آلرژی باشند. نوع اول، برونشیت حاد، معمولا پس از چند روز یا چند هفته پایان می‌یابد. برونشیت مزمن، با این حال، می‌تواند ماه‌ها و احتمالا طولانی‌تر باقی بماند. همچنین ممکن است اغلب برگردد. قرار گرفتن در معرض آلرژن‌های رایج شایع‌ترین علت برونشیت مزمن است. این آلرژن‌ها عبارت‌اند از:

 • دود سیگار
 • آلودگی هوا
 • گرد و خاک
 • گرده
 • دودهای شیمیایی

برخلاف آلرژی‌های فصلی، بسیاری از این آلرژن‌ها در محیط‌هایی مانند خانه‌ها یا اداره‌ها باقی می‌مانند. این می‌تواند برونشیت مزمن را پایدارتر کند و احتمال عود آن را بیشتر کند. سرفه تنها علامت مشترک بین برونشیت مزمن و حاد است.

 

آلرژی و نوزادان

امروزه آلرژی‌های پوستی در کودکان کوچکتر نسبت به چند دهه پیش شایع‌تر است. با این حال، آلرژی‌های پوستی با بزرگتر شدن کودکان کاهش می‌یابد. آلرژی‌های تنفسی و غذایی با افزایش سن کودکان شایع‌تر می‌شوند. آلرژی‌های پوستی رایج در نوزادان عبارت‌اند از:

 • اگزما. این یک بیماری التهابی پوستی است که باعث ایجاد بثورات قرمز و خارش می‌شود. این بثورات ممکن است به کندی ایجاد شوند اما پایدار باشند.
 • درماتیت تماسی آلرژیک. این نوع حساسیت پوستی به سرعت ظاهر می‌شود، اغلب بلافاصله پس از تماس کودک شما با محرک همراه است. درماتیت تماسی جدی‌تر می‌تواند به تاول‌های دردناک تبدیل شود و باعث ترک خوردن پوست شود.
 • کندوها. کهیر برجستگی‌های قرمز رنگ یا نواحی برجسته پوست است که پس از قرار گرفتن در معرض یک آلرژن ایجاد می‌شود. آن‌ها پوسته پوسته نمی‌شوند و ترک نمی‌خورند، اما خارش کهیر ممکن است باعث خونریزی پوست شود.

بثورات غیرمعمول یا کهیر روی بدن کودک شما ممکن است شما را نگران کند. درک تفاوت در نوع آلرژی پوستی که معمولا نوزادان تجربه می‌کنند می‌تواند به شما کمک کند درمان بهتری پیدا کنید.

 

زندگی تان را با آلرژی مطابقت دهید

آلرژی شایع است و عواقب تهدید کننده زندگی برای اکثر افراد ندارد. افرادی که در معرض خطر آنافیلاکسی هستند می‌توانند یاد بگیرند که چگونه آلرژی خود را مدیریت کنند و در شرایط اضطراری چه کاری انجام دهند. اکثر آلرژی‌ها با اجتناب از علت آن، داروها و تغییر شیوه زندگی قابل کنترل هستند. کار با پزشک یا متخصص آلرژی می‌تواند به کاهش هر گونه عارضه مهم کمک کند و زندگی را لذت بخش‌تر کند.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

یک پاسخ به “آلرژی و هر آنچه باید در مورد این بیماری بدانید”

 1. چگونه به بیماری سل مبتلا می شویم و آیا بیماری سل مسری است؟ - فروشگاه اینترنتی پزشک تجهیز گفت:

  […] بیشتر بخوانید: آلرژی و هر آنچه باید در مورد این بیماری بدانید […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز