علت سرفه خونی چیست؟ رابطه سرفه خونی با ویروس کرونا چیست؟

علت سرفه خونی چیست؟ رابطه سرفه خونی با ویروس کرونا چیست؟

فهرست مطالب

چرا خون سرفه می‌کنم؟ در این مطلب قصد داریم علت سرفه خونی را بررسی کنیم. برخی از علل شایع سرفه خونی عبارتند از عفونت‌های تنفسی، آسم، برونشیت، ذات الریه یا بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD). اگر مقدار قابل توجهی خون سرفه می‌کنید، به دنبال کمک اضطراری باشید.

دیدن خون هنگام سرفه می‌تواند نگران کننده باشد، چه مقدار زیاد باشد و چه کم. سرفه خونی اغلب نشانه یک بیماری است. علت سرفه خونی و شدت این بیماری اغلب به میزان خون سرفه و دفعات سرفه فرد بستگی دارد. خونی که سرفه می‌کنید ممکن است از موارد زیر باشد:

 • بینی
 • گلو
 • راه‌های هوایی فوقانی
 • ریه

سرفه خونی چیست

سرفه خونی، که به عنوان هموپتیزی نیز شناخته می‌شود، به سرفه همراه با خلط خونی یا خونریزی از ریه‌ها یا مجاری تنفسی اشاره دارد. این عارضه می‌تواند نگران کننده باشد، زیرا احتمالاً نشانه‌ای از یک بیماری جدی خواهد بود. رنگ خلط می‌تواند از رگه‌های خونی تا قرمز روشن یا قهوه‌ای متغیر باشد. انواع سرفه خونی را می‌توان به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم کرد. اگر شخصی در یک روز سرفه همراه با خون یا خلط خونی به مقدار بیست میلی‌لیتر یا کمتر داشته باشد، به سرفه خونی خفیف دچار شده است. این مقدار برای هموپتیزی متوسط میان بیست تا دویست میلی‌لیتر و برای هموپتیزی شدید بیشتر از دویست میلی‌لیتر است. پزشک برای تشخیص علت سرفه خونی، معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و سوالاتی در مورد علائم و سابقه پزشکی شما می‌پرسد. همچنین ممکن است آزمایش‌هایی مانند اشعه ایکس قفسه سینه، آزمایش خون، سی تی اسکن قفسه سینه و برونکوسکوپی را تجویز کند. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا در مورد سرفه خونی در سرماخوردگی و انواع بیماری آن توضیحاتی ارائه دهیم.

سرفه خونی در سرماخوردگی

سرفه خونی می‌تواند علامتی نگران‌ کننده باشد، به ‌خصوص اگر در حین سرما خوردگی رخ دهد. در حالی که در بیشتر موارد، سرفه خونی در زمان سرما خوردگی جای نگرانی ندارد، اما می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل جدی‌تر نیز باشد. درمان سرفه خونی به علت آن بستگی دارد. در برخی موارد، سرفه خونی به خودی خود و با درمان سرما خوردگی برطرف می‌شود. اما در موارد دیگر، ممکن است به درمان‌های خاصی مانند آنتی بیوتیک‌ها (برای عفونت‌های باکتریایی)، داروهای ضد التهابی (برای آسم و برونشیت) یا جراحی (برای تومورها) نیاز باشد.

سرفه خونی سرطان ریه

سرفه خونی سرطان ریه یکی از علائم شایع این بیماری است، اما در همه افراد مبتلا به این بیماری رخ نمی‌دهد. احتمال سرفه خونی در مراحل پیشرفته‌تر سرطان ریه بیشتر است. سرفه خونی در سرطان ریه می‌تواند به دلایل زیر باشد.

 • تومور ریه: خونریزی از تومور می‌تواند باعث سرفه خونی شود.
 • التهاب و تحریک راه‌های هوایی: تومور می‌تواند باعث التهاب و تحریک راه‌های هوایی شده و منجر به سرفه خونی شود.
 • عفونت ریه: عفونت ریه در افراد مبتلا به سرطان ریه شایع‌تر است و می‌تواند باعث این عارضه شود.
 • لخته شدن خون: در موارد نادر، لخته شدن خون در ریه نیز می‌تواند سرفه خونی را به وجود آورد.

انواع بیماری سرفه خونی

از قبیل انواع بیماری‌ سرفه خونی می‌توان به بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلبی عروقی و سایر بیماری‌ها اشاره کرد. از قبیل بیماری‌های ریوی مرتبط با سرفه خونی می‌توان برونشیت، ذات‌الریه، برونشکتازی و آمبولی ریه را نام برد. همچنین سل و آسپرژیلوزیس از دیگر بیماری‌هایی بوده که می‌توانند منجر به سرفه خونی شوند. برای مثال آسپرژیلوزیس یک عفونت قارچی که می‌تواند ریه‌ها را درگیر کند و منجر به سرفه خونی، تنگی نفس و درد قفسه سینه شود.

علائم سرفه خونی چیست؟

علائم سرفه خونی چیست؟

اصطلاح پزشکی برای سرفه خونی، هموپتیزی است. مهم است که هر زمان که خون سرفه می‌کنید با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است نشانه یک بیماری جدی تنفسی باشد. دریافت کمک فوری مهم است اگر نشانه‌های زیر را داشته باشید:

 • پس از سقوط یا آسیب به قفسه سینه شروع به سرفه کردن خون می‌کنید.
 • شما بیش از چند قاشق چایخوری خون سرفه می‌کنید.
 • همچنین خون در ادرار یا مدفوع شما وجود دارد.

شما علائم سرفه خونی موارد زیر است که تجربه می‌کنید:

 

هنگام سرفه خونی به دنبال چه چیزی باشیم؟

خونی که از ریه‌ها یا مجاری تنفسی می‌آید اغلب حبابی به نظر می‌رسد و به این دلیل است که با هوا و مخاط در ریه‌ها مخلوط می‌شود. رنگ می‌تواند از رنگ زنگ زده تا قرمز روشن متغیر باشد. مخاط ممکن است کاملا آغشته به خون باشد یا فقط حاوی رگه‌هایی از خون مخلوط با مخاط باشد. خونریزی از دهان (مثلا در مورد بریدگی) با سرفه خونی یکسان نیست. اگر از دهانتان خونریزی می‌کنید، ممکن است هنگام مسواک زدن یا بعد از غذا خوردن متوجه آن شوید.

 

اجاره دستگاه زردی نوزاد را با پزشک تجهیز تجربه کنید

 

علت سرفه خونی شامل چه مواردی می شود؟

علت سرفه خونی شامل چه مواردی می شود؟

تعدادی از مسائل مختلف می‌تواند باعث سرفه خونی در فرد شود، از تحریک گلو گرفته تا سرطان ریه همه می‌توانند علت سرفه خونی باشند. هنگامی که فردی به بیماری تنفسی یا سرفه شدید مبتلا می‌شود، این امر می‌تواند مجاری تنفسی را تحریک کند و به طور بالقوه باعث سرفه خونی آن‌ها شود. طبق تحقیقات سال ۲۰۱۵، در مطب پزشک (ویزیت سرپایی)، شایع‌ترین علت سرفه خونی عبارتند از:

در محیط بیمارستان (در بستری)، افرادی که خون سرفه می‌کنند بیشتر به موارد زیر مبتلا هستند:

 • برونشکتازی
 • سرطان ریه
 • برونشیت
 • پنومونی

با این حال، شایع‌ترین علت سرفه خونی در سراسر جهان سل است. برخی دلایل بالقوه جدی برای علت سرفه خونی وجود دارد. این موارد نیاز به درمان فوری پزشکی دارند. مثال‌ها عبارتند از:

 • آسیب به شریان های ریه
 • نارسایی شدید قلبی
 • رسوبات غیر طبیعی بافت
 • فیبروز سیستیک
 • لخته شدن خون در ریه (آمبولی ریه)

برخی آزمایش‌ها و روش‌های پزشکی نیز می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند که منجر به سرفه خونی شود. این آزمایش‌ها و روش‌ها عبارتند از:

 • برونکوسکوپی
 • اسپیرومتری
 • لارنگوسکوپی
 • برداشتن لوزه
 • جراحی بینی
 • بیوپسی راه هوایی فوقانی

 

آزمایشاتی که ممکن است برای تشخیص سرفه خونی مورد نیاز باشد

یک متخصص پزشکی می‌تواند طیف وسیعی از آزمایش‌ها را برای تعیین اینکه چه چیزی باعث سرفه خونی شما می‌شود انجام دهد. متخصص یک ارزیابی فیزیکی اولیه برای تعیین اینکه آیا شما در معرض خطر فوری هستید یا خیر، انجام می‌دهد. این موضوع شامل بحث در مورد علائم و بررسی توانایی شما برای تنفس است. همچنین ممکن است پزشک با آزمایش موارد زیر سعی در درک وضعیت کلی سلامت شما داشته باشد:

 • فشار خون
 • ضربان قلب
 • تعداد تنفس
 • اشباع اکسیژن

برای اینکه بفهمند چه چیزی باعث و علت سرفه خونی در فرد می‌شود، پزشکان ممکن است آزمایش‌های اضافی از جمله تجویز کنند:

 • آزمایشات خون. یک پزشک برای تعیین اینکه چه بیماری‌ها یا شرایطی ممکن است باعث سرفه خونی در فرد شود، نمونه خون می‌گیرد.
 • اشعه ایکس. رادیوگرافی می‌تواند از این تصاویر برای بررسی آسیب یا سایر مسائل در قفسه سینه استفاده کند.
 • سی تی آنژیوگرافی. در این آزمایش، فرد قبل از سی تی اسکن، یک رنگ خاص را به صورت داخل وریدی تزریق می‌کند. این رنگ به عنوان یک تن متضاد در تصاویر سی تی اسکن ظاهر می‌شود. سپس متخصصان پزشکی می‌توانند آنچه که ممکن است باعث خونریزی در ریه‌ها شده و شدت این وضعیت را ارزیابی کنند.
 • برونکوسکوپی. پزشک یک لوله نازک با نوری به نام برونکوسکوپ را به داخل بینی یا دهان فرد منتقل می‌کند و از نای او به سمت ریه‌ها می‌رود. یک دوربین روی این ابزار به متخصصان پزشکی اجازه می‌دهد تا به دنبال علائم قابل مشاهده خونریزی باشند.
 • بیوپسی ریه. در بیوپسی ریه، یک متخصص پزشکی تکه‌ای از بافت ریه را برمی‌دارد و معاینه می‌کند.
 • اسکن VQ ریه. پزشکان ممکن است از اسکن VQ ریه برای ارزیابی جریان خون و جریان هوا به ریه‌ها استفاده کنند.

 

انجام نوار قلب در منزل روش راحت و ایمن

 

علت سرفه خونی و راه های درمان آن

بسته به علت سرفه خونی، این بیماری را می‌توان به روش‌های مختلفی درمان کرد. اگر مقصر تحریک ساده گلو به دلیل سرفه‌های زیاد باشد، قرص‌های بدون نسخه و داروهای سرکوب کننده سرفه ممکن است کافی باشد.

هدف از درمان این است که ابتدا خونریزی، به ویژه مقادیر زیاد، متوقف شود و سپس علت زمینه‌ای درمان شود. اگر علت عفونت باشد، پزشک ممکن است دارو تجویز کند. در موارد خونریزی شدید، باید به بیمارستان بروید. پزشک ممکن است روشی به نام آمبولیزاسیون اندوواسکولار را توصیه کند که خونریزی را متوقف می‌کند. بسته به علت ممکن است اعمال یا جراحی‌های دیگری لازم باشد.

 

چگونه از علت سرفه خونی جلوگیری کنیم؟

سرفه خونی اغلب نشانه یک بیماری، وضعیت یا بیماری است. نادیده گرفتن علامت ممکن است باعث بدتر شدن علت زمینه‌ای شود. پیشگیری شامل رسیدگی به مشکل و دریافت درمان مناسب است. برخی از تغییرات سبک زندگی می‌تواند مفید باشد، مانند ترک سیگار (یا شروع نکردن) یا اجتناب از بیرون از منزل در زمانی که آلودگی و مه دود زیاد است. اگر سرفه مداوم دارید، آن را نادیده نگیرید. درمان این امر می‌تواند به جلوگیری از سرفه خونی کمک کند.

 

چرا ویروس کرونا ممکن است باعث شود برخی افراد خون سرفه کنند؟

چرا ویروس کرونا ممکن است باعث شود برخی افراد خون سرفه کنند؟

بسیاری علائم کلیدی ویروس کرونا (سرفه، تب، خستگی) و همچنین برخی از علائم جدی‌تر یا غیرمنتظره (تنگی نفس، اسهال) را از روی قلب می‌دانند. با این حال، طبق تحقیقات، درصد کمی از موارد ویروس کرونا نیز علائم سرفه خونی را گزارش کرده‌اند و تحقیقات شواهدی مبنی بر گزارش‌هایی از سرفه‌های خونی افراد مبتلا به ویروس کرونا پیدا کرده است.

در اینجا چیزی است که باید در مورد این اتفاق نادر بدانید و چرا محققان می‌گویند که ممکن است همیشه نشان دهنده یک بیماری جدی نباشد (اگرچه باید به پزشک شما توجه شود).

 

سرفه خونی دقیقا به چه معناست و چقدر نگران کننده است؟

بر اساس داده‌ها، سرفه خونی (معروف به هموپتیزی) عبارت است از تف کردن خون یا مخاط خونی از ریه‌ها و گلو است. لازم به ذکر است که خونی که با سرفه می‌آید اغلب حباب دار به نظر می‌رسد زیرا با هوا و مخاط مخلوط شده است. خون می‌تواند قرمز روشن یا زنگ زده به نظر برسد و ممکن است فقط به صورت رگه‌هایی در مخاط ظاهر شود.

به گفته گریگوری کاسگرو، MD، معاون توسعه بالینی Pliant Therapeutics، هموپتیزی ممکن است در انواع بیماری‌ها رخ دهد. اما مهم است که توجه داشته باشید که همیشه نشان دهنده بیماری جدی نیست: دکتر کاسگرو توضیح داد: «میزان/نرخ خون خارج شده و وجود علائم مرتبط مانند تنگی نفس، اکسیژن‌رسانی کم (هیپوکسی)، یا حتی تغییرات در فشار خون بستگی دارد.»، همه عامل جدی بودن سرفه خونی هستند.

به گزارش MedlinePlus، تعدادی از شرایط، بیماری‌ها و حتی آزمایشات پزشکی و داروها می‌توانند فرد را به سرفه خونی وادار کنند. برخی از آن‌ها عبارتند از: برونشیت، سرطان ریه، ذات الریه، تحریک گلو در اثر سرفه‌های شدید، سل، برونکوسکوپی یا حتی داروهای رقیق کننده خون.

هموپتیزی به طور کلی هرگز علامتی نیست که شما نباید نادیده بگیرید (همیشه با پزشک خود تماس بگیرید، حتی اگر خونی بدون علائم دیگر سرفه می‌کنید)، اما دکتر کاسگرو گفت: «به طور معمول، بیماران لکه‌های کوچکی از خون مخلوط با خلط را سرفه می‌کنند.» در آن مرحله، پزشک به شما می‌گوید که علائم را مدیریت کنید (مثلا مصرف داروهای سرکوب‌کننده سرفه) تا به حداقل رساندن سرفه‌های شدید کمک کنید اما باید مدت زمانی که خون سرفه می‌کنید و مقدار خونی را پیگیری کنید که با مخاط مخلوط شده است.

با این حال، در برخی موارد، علت سرفه خونی یک علامت اورژانس است: اگر بیش از چند قاشق چایخوری خون سرفه می‌کنید و اگر هموپتیزی با درد قفسه سینه، سرگیجه، تب، سبکی سر، تنگی نفس شدید و خون در ادرار یا مدفوع شما، مهم است که فورا به پزشک مراجعه کنید. اساسا، به گفته دکتر کاسگرو، «یک قانون ساده این است که اگر کسی خون سرفه کند و علائم حاد و پیشرونده تغییر کند، باید بدون توجه به میزان خون سرفه شده به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد.»

 

در صورت ابتلا به ویروس کرونا سرفه خونی چقدر شایع است؟

لازم به ذکر است که هموپتیزی تنها در تعداد کمی از بیماران ویروس کرونا گزارش شده است. در بررسی تحقیقات بیولوژیکی برای پرستاری در دسامبر ۲۰۲۱، محققان دریافتند که شیوع کلی هموپتیزی در سراسر جهان در بین علائم ویروس کرونا ۳.۳٪ است.

حتی اگر ممکن است در بین علائم اولیه عفونت ظاهر شود، هموپتیزی لزوما یک علامت اصلی تشخیصی ویروس کرونا نیست. چارلز اس. دلا کروز، پزشک متخصص ریه و دانشیار پزشکی و پاتوژنز میکروبی در Yale Medicine گفت: «به طور معمول، عفونت‌های ویروس کرونا باعث سرفه، تولید خلط و تنگی نفس می‌شوند. هموپتیزی که سرفه خونی است، در ویروس کرونا بسیار کمتر دیده می‌شود.»

با این حال، هموپتیزی در بیمارانی ظاهر شده است که قبلا ویروس کرونا داشته‌اند. به عنوان مثال، محققان یک مقاله رادیولوژی مورد گزارش مارس ۲۰۲۲، مورد فردی را که با یک مورد متوسط هموپتیزی به بخش مراقبت‌های ویژه رفت، شرح دادند. این فرد اساسا سالم بود غیر از اینکه دو ماه قبل از هموپتیزی به کووید-۱۹ مبتلا شده بود. بنابراین، ممکن است سرفه خونی بیشتر یک علامت ثانویه باشد یا عارضه‌ای از علائم یا شرایطی که معمولا توسط ویروس کرونا ایجاد می‌شود.

 

در مورد ویروس کرونا و علت سرفه خونی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

دکتر Cosgrove توضیح داد که شدت آسیب ریه ناشی از ذات الریه ویروسی احتمالا دلیل سرفه خونی برخی از بیماران است. دکتر دلا کروز موافقت کرد: «اگر این اتفاق بیفتد، می‌تواند به معنای عفونت شدیدتر ویروس کرونا باشد یا اینکه بیمار عفونت‌های باکتریایی روی هم قرار داده است.» باز هم، هر نوع پنومونی ویروسی یا باکتریایی می‌تواند باعث هموپتیزی شود نه تنها پنومونی ناشی از ویروس کرونا علت سرفه خونی نیست.

البته سرفه خونی در هر زمان می‌تواند برای بیمار و خانواده او هشدار دهنده باشد اما در بیماران کووید-۱۹ نباید نادیده گرفته شود. دکتر دلا کروز گفت: «در محیط فعلی، باید نگرانی ایجاد کند و به طور مناسب ارزیابی شود، به خصوص اگر هموپتیزی با تنگی نفس همراه باشد.»

اگر آزمایش شما یا یکی از اعضای خانواده مثبت بود یا مورد مشکوک به کووید-۱۹ بود و شروع به سرفه خونی کردید، بهتر است فورا با پزشک تماس بگیرید. به عنوان متخصصان پزشکی، آن‌ها می‌توانند علائم شما را بیشتر ارزیابی کنند و هر نوع درمان اضافی را تعیین کنند، یا در صورت لزوم به شما پیشنهاد کنند برای یک ویزیت حضوری مراجعه کنید.

 

تعمیر تجهیزات پزشکی شامل اکسیژن ساز، بای پپ و تخت بیمارستانی و …

 

سخن پایانی

سرفه خونی می‌تواند نشانه یک بیماری جدی باشد. حتی اگر پزشک علت را جزئی تشخیص دهد، همیشه باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. برای توصیف ظاهر خونی که سرفه می‌کنید، از جمله رنگ و بافت آن آماده باشید. اگر مقدار قابل توجهی خون سرفه می‌کنید، علائم دیگری مانند درد قفسه سینه یا تنگی نفس دارید، یا اگر خونریزی بدتر می‌شود، با ۱۱۵ تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت‌های پزشکی اورژانسی باشید.

سوالات متداول

 • منظور از سرفه خونی چیست؟

سرفه خونی، که به عنوان هموپتیزی نیز شناخته می‌شود، به سرفه همراه با خلط خونی یا خونریزی از ریه‌ها یا مجاری تنفسی اشاره دارد.

 • برخی از بیماری‌های ریوی که باعث سرفه خونی می‌شود را نام ببرید؟

از قبیل بیماری‌های ریوی مرتبط با سرفه خونی می‌توان برونشیت، ذات‌الریه، برونشکتازی و آمبولی ریه را نام برد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۴]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز