بهترین مکمل ها برای کودکان: آیا کودکان واقعا به مکمل‌ ها نیاز دارند؟

بهترین مکمل ها برای کودکان: آیا کودکان واقعا به مکمل‌ ها نیاز دارند؟

فهرست مطالب

شما به عنوان والدین تمام تلاش خود را برای الگوبرداری از عادات غذایی خوب انجام می‌دهید. سعی می‌کنید بهترین مکمل‌ها برای کودکان را تهیه کنید تا فرزندتان هم عادات غذایی سالم را تجربه کند و از طرف دیگر، میزان رشد او مناسب باشد. فقط فراموش نکنید با چند تیکه میوه و سبزیجات نمی‌توانیم رژیم غذایی مطلوب را تنظیم کنیم. پس باید به سراغ بهترین مکمل برای رشد بچه‌ها برویم. در این مطلب قصد داریم این مکمل‌ها را بررسی کنیم.

آیا کودکان به مکمل ها نیاز دارند؟

برخی از نوزادان، کودکان نوپا و کودکان بزرگتر به ویتامین D مکمل نیاز دارند. اما اکثر بچه‌ها تمام مواد مغذی دیگری را از غذا دریافت می‌کنند که برای رشد و تکامل مناسب نیاز دارند. اما اگر می‌خواهید آرامش بیشتری داشته باشید، مولتی ویتامین افزودنی ایمن است.

آیا کودکان به مکمل ها نیاز دارند؟

با این حال، گاهی اوقات بهترین مکمل برای کودکان بیشتر مربوط به تقویت سیستم ایمنی آن‌هاست. اگر کودک در دریافت مواد مغذی مورد نیاز برای رشد مشکل داشته باشد، ضروری است که از مکمل‌ها استفاده کند. عواملی که مکمل‌ها را ضروری می‌کند عبارتند از:

 • رژیم وگان (بدون محصولات حیوانی).
 • بیماری مزمنی که بر جذب مواد مغذی تأثیر می گذارد، مانند فیبروز کیستیک.
 • عدم تحمل لاکتوز (مشکلات هضم محصولات لبنی).
 • افزایش وزن ضعیف.

کودکان بیشتر به چه مکمل هایی نیاز دارند؟

بهترین کار این است که بچه‌ها تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را از یک رژیم غذایی متعادل دریافت کنند. اما دریافت سطوح کافی از برخی مواد مغذی می‌تواند چالش برانگیزتر باشد. مواد مغذی رایجی را در ادامه بیان می‌کنیم که ممکن است فرزند شما از دست داده باشد و راهکارهایی برای دریافت بیشتر آن‌ها بدون مولتی ویتامین توضیح می‌دهیم.

ویتامین دی

ویتامین D چندین عملکرد مهم دارد:

 • به ساخت استخوان های قوی کمک می کند.
 • به حفظ یک سیستم ایمنی سالم کمک می کند.
 • ممکن است بر سلامت روان تأثیر بگذارد.

حدود ۱۵ درصد از کودکان خردسال و ۱۷ درصد از نوجوانان کمبود ویتامین D دارند. راه اصلی دریافت ویتامین D افراد از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. پوست نور خورشید را به ویتامین D تبدیل می‌کند. این روزها، مردم زمان بیشتری را در داخل خانه می‌گذرانند، به ویژه آن‌هایی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند و بسیاری از مردم در بیرون از منزل از ضد آفتاب استفاده می‌کنند که ممکن است میزان تولید ویتامین D را کاهش دهد.

کودکان بیشتر به چه مکمل هایی نیاز دارند؟

همچنین برخی از غذاها حاوی ویتامین D هستند و به برخی دیگر (غذاهای غنی شده) اضافه می‌شود. شما می‌توانید ویتامین D را در موارد زیر پیدا کنید:

 • تخم مرغ.
 • غلات غنی شده، شیر، آب پرتقال و ماست.
 • ماهی.

توصیه هایی درباره مصرف مکمل ویتامین D

محققان به والدین توصیه می‌کنند که به ویتامین D مورد نیاز فرزندان خود توجه زیادی داشته باشند. پزشک فرزند شما ممکن است یک مکمل ویتامین D تجویز کند یا شما را به مکمل‌های دیگر را توصیه کند. در ادامه ذکر شده است که بچه‌ها چه مقدار و چه زمانی به مکمل نیاز دارند:

 • نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند: از چند روز پس از تولد، یک مکمل ویتامین D با ۴۰۰ واحد بین المللی (IUs) در روز بدهید. البته برخی نوزادان درمان زردی نوزاد را تجربه می‌کنند و قبل از مصرف بهترین مکمل برای کودکان باید با پزشک مشورت کند.
 • نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند: تا زمانی که کودک شما روزانه ۳۲ اونس شیر خشک بنوشد، یک مکمل ویتامین D با ۴۰۰ واحد بین المللی تامین کنید. بسیاری از نوزادان معمولا در حدود ۱ ماهگی این مقدار نوشیدنی می‌نوشند. هنگامی که نوزادان به اندازه کافی ویتامین D دارند، فرمول مقدار کافی ویتامین D را فراهم می‌کند.
 • ترکیب شیر مادر و شیر خشک: اگر کودک شما کمتر از ۳۲ اونس شیر خشک در روز می‌نوشد، روزانه ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین D به کودک خود بدهید.
 • رده سنی ۱ تا ۹ سال: آیا کودک شما ۳۲ اونس شیر خشک یا دو تا سه وعده در روز شیر، ماست و پنیر غنی شده با ویتامین D دریافت می‌کند؟ اگر اینگونه نیست، به کودک خود روزانه ۴۰۰ واحد ویتامین D بدهید.
 • رده سنی ۱۰ تا ۱۹ سال: نوجوانان به ۶۰۰ واحد بین المللی ویتامین D در روز نیاز دارند. اگر کودک شما این مقدار را از طریق رژیم غذایی خود دریافت نمی‌کند، پزشک ممکن است یک مکمل را توصیه کند.

اهن

وجود آهن در دوران کودکی و نوجوانی حیاتی است. برای رساندن اکسیژن به سراسر بدن ضروری است. به طور معمول، نوزادان به اندازه کافی آهن در بدن خود ذخیره می‌کنند تا نیاز خود را برای شش ماه اول تامین کنند. در آن زمان، نوزادان می‌توانند شروع به خوردن غذاهای غنی از آهن، مانند گوشت قرمز پوره شده، تکه‌های نرم تخم مرغ یا غلات غنی شده با آهن کنند.

اما نوزادان نارس ذخایر آهن مشابهی ندارند و باید بعد از تولد آهن بیشتری مصرف کنند. فرمول معمولا با آهن غنی شده است و می‌تواند نیازهای کودک شما را در سال اول برآورده کند. اما شیر مادر آهن زیادی ندارد. بنابراین، اگر به نوزاد نارس شیر مادر یا خشک می‌دهید، از پزشک خود بپرسید که آیا نوزاد شما به مکمل آهن نیاز دارد یا خیر. برخی از نوزادان نارس حتی مجبورند دوران درمان خود را در خانه سپری کنند و والدین برای کرایه دستگاه زردی نوزاد اقدام کنند.

دریافت آهن کافی می‌تواند برای کودکان نوپا، کودکان بزرگتر و نوجوانان نیز مشکل ساز باشد، به خصوص اگر آن‌ها گوشت نمی‌خورند. اگر این مورد برای فرزند شما است، با پزشک در مورد بهترین راه برای اطمینان از این صحبت کنید که کودک شما مقدار کافی آهن دریافت می‌کند. ممکن است به برنامه ریزی استراتژیک وعده غذایی یا مکمل نیاز داشته باشد.

ویتامین B12

ویتامین B۱۲ کلید رشد مغز و اعصاب است. این ماده مغذی فقط به طور طبیعی در محصولات حیوانی یافت می‌شود. اغلب در غلات غنی شده، شیرهای غیر لبنی و مخمرهای تغذیه‌ای گنجانده می‌شود. پزشک ممکن است به کودکانی (رژیم‌های گیاهخواری دارند) توصیه کنند که مکمل مصرف کنند.

مضرات بهترین مکمل برای بچه ها

در صورتی که دوز توصیه شده را رعایت کنید، دادن ویتامین کودکان به کودک به طور کلی بی‌خطر است. ویتامین‌های کودکان را به صورت ایمن و دور از دسترس کودک خود نگهداری کنید. بسیاری از آن‌ها ظاهر و طعمی شبیه آب نبات دارند. مصرف بیش از حد مواد مغذی مانند ویتامین A و D و آهن می‌تواند سمی باشد.

چگونه یک مکمل خوب برای کودکان انتخاب کنیم؟

اگر فرزندتان به ویتامین‌های خاصی نیاز دارد، پزشک می‌تواند آن‌ها را تجویز کند یا ویتامین‌هایی را به شما توصیه کند تا بدون نسخه مصرف کنید. اگر فقط یک مولتی ویتامین می‌خواهید که به کودک شما تقویت تغذیه‌ای بیشتری بدهد، در ادامه می‌توانید نکات مهم درباره بهترین مکمل برای کودکان را مطالعه کنید:

 • کیفیت: ویتامین‌هایی را جستجو کنید که روی برچسب آن عبارت «NSF Certified» است. این بدان معناست که یک شخص ثالث مستقل آن‌ها را آزمایش کرده است تا مطمئن شود که دقیقا حاوی آنچه روی برچسب است.
 • مناسب سن: فقط ویتامین‌هایی را خریداری کنید که به طور خاص برای کودکان ساخته شده‌اند سن باید روی برچسب باشد. ویتامین‌های بزرگسالان دارای دوزهایی هستند که برای کودکان مناسب نیست.
 • عناصر: یک مولتی ویتامین خوب برای کودکان باید حاوی کلسیم، ویتامین D و آهن باشد.
 • مواد نگهدارنده نداشته باشد: ویتامین‌های کودکان را انتخاب کنید که حاوی طعم دهنده، رنگ یا شیرین کننده مصنوعی نباشد. همچنین از شربت ذرت و ویتامین‌های سرشار از قند خودداری کنید.
 • مراقب آلرژن‌ها باشید: ویتامین‌ها باید عاری از آلرژن‌های رایج باشند.
 • از خطرات آگاه باشید: ویتامین‌های کودکان به صورت مایعات، جویدنی‌ها و آدامس‌ها وجود دارد. کودکان ۲ساله و کمتر به ویتامین‌های قطره مایع یا غلیظ نیاز دارند. برای بچه‌های بزرگ‌تر، توانایی فرزندتان در جویدن و بلعیدن را در نظر بگیرید. شما همچنین می‌توانید برای راهنمایی سن به برچسب نگاه کنید.

و به یاد داشته باشید، مکمل‌ها جای داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مغذی را نمی‌گیرند. به ارائه و تشویق فرزندتان به خوردن غذاهای سالم و مفید ادامه دهید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز