راهنمای کاهش وزن در ماه رمضان

راهنمای کاهش وزن در ماه رمضان

فهرست مطالب

ماه رمضان می‌تواند برای بسیاری از مسلمانان یک زمان دشوار باشد که هدفشان کاهش وزن و چرپی بوده است. روزه داری در ۳۰ روز انجام می‌شود که این موضوع می‌تواند یک آشفتگی بزرگ در رژیم غذایی افراد تلقی شود. البته می‌توان با یک برنامه ریزی مناسب و راهنمای صحیح درباره رژیم غذایی، تغذیه و ورزش به سمت کاهش وزن در ماه رمضان رفت. ما در این راهنمای کاهش وزن در ماه رمضان به شما کمک خواهیم کرد که در پایان این ماه، سالم و خوش اندام شوید.

 

کالری

 

اگر هدف شما کاهش وزن است، بنابراین باید میزان کالری دریافتی روزانه خود را کنترل کنید. اهمیت این موضوع در ماه رمضان بیشتر می‌شود زیرا در هنگام افطار ممکن است بیش از حد غذاهای پرکالری مصرف کنید. به ویژه هنگامی که در تمام روز خبری از خوردن و آشامیدن نیست. پس حواستان جمع باشد که در هنگام کاهش وزن در ماه رمضان بر روی مصرف کالری خود کنترل داشته باشید، حتی اگر کالری اضافی از منابع سالم تامین می‌شود. امروزه اپلیکیشن‌های در سراسر دنیا عرضه شده که می‌توان به کمک آن میزان کالری مصرفی را کنترل کرد.

 

میزان مصرف مواد غذایی خود را یکسان نگه دارید

 

کالری در ماه رمضان

 

ماه رمضان به معنای این موضوع نیست که باید به طور ناگهانی رژیم خود را به شدت تغییر دهیم. در حقیقت، اگر هدفتان خوش اندام شدن می‌باشد، باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا همان کیفیت، کمیت و نسبت غذایی را مصرف کنید که به طور منظم در رژیم قبل از ماه رمضان رعایت می‌کردید.

 

پیش از ماه رمضان برنامه ریزی کنید

 

رمز موفقیت در رژیم غذایی و کاهش وزن، برنامه ریزی است. اطمینان حاصل کنید که از قبل همه چیز را برنامه ریزی و آماده کرده اید. باید به رژیم خود پایبند باشید تا در نهایت کاهش وزن در ماه رمضان را تجربه کنید. اگر وعده‌های غذایی خود را درست اجرا نکنید، احتمالا هنگام افطار به انتخاب غذای نامناسب روی آورید. بنابراین وجود وعده‌های غذایی سالم نه تنها بر روی میزان کالری و مصرف مواد مغذی تاثیر به سزایی دارد بلکه می‌تواند در درمان بیماری‌ها کمک کند. به عنوان مثال، خواص سبزیجات در بهبود بیماری یکی از مزایای استفاده از وعده غذایی سالم است.

 

وعده‌های غذایی خود را آماده کنید

 

آماده‌سازی غذا ساده‌ترین و موثرترین راه برای ادامه مسیر رژیم شما است. هنگامی که تصمیم می‌گیرید کاهش وزن در ماه رمضان را آغاز کنید، برخی از وعده‌های غذایی سالم را بپزید و آن‌ها را آماده مصرف کنید. برای یک هفته خود برنامه ریزی غذایی بچینید تا در طول ماه رمضان در وقت خود صرفه جویی کنید و با این شیوه دیگر لازم نیست هر دقیقه به فروشگاه مراجعه کرده و مواد مورد نیازتان را تهیه کنید. آماده‌سازی وعده‌های غذایی بدان معنی است که شما دقیقا می‌دانید چه میزان کالری و چه میزان ارزش غذایی دریافت می‌کنید. در حالی که نمی‌دانید چه مقدار کالری پشت چهره غذاهای رستورانی پنهان شده است.

 

بیرون غذا بخورید و لذت ببرید

 

در ماه رمضان مواقعی وجود دارد که می‌توانید از اوقات اجتماعی لذت ببرید و در رستوران‌ها با خانواده و دوستان خود غذا بخورید. رعایت رژیم خود در شرایطی که برای یک وعده غذایی بیرون هستید ممکن است دشوار باشد مگر اینکه از قبل برنامه ریزی کنید. غذاهای زیادی در فهرست وجود دارد که می‌توانند اهداف کاهش وزن و کاهش چربی شما را از بین ببرند (در بخش بعدی بحث خواهیم کرد). رژیم کاهش وزن در ماه رمضان بدون تردید حاوی غذاهایی همچون پیتزا، همبرگرد و موارد دیگر نیست، بنابراین اگر می‌خواهید به اهداف خود دست پیدا کنید، از انتخاب چنین گزینه‌هایی خودداری کنید. همیشه توصیه می‌شود هنگام سفارش، به «موارد اضافی» نه بگویید. بهترین منابع منیزیم می‌تواند گزینه مناسبی برای برنامه غذایی شما باشد.

 

باید از چه غذاهایی در افطار اجتناب کنیم؟

 

چرپی سوزی در ماه رمضان

 

پس از ساعت‌ها روزه داری، کاملا گرسنه هستید و وقتی که افطار فرا می‌رسد، هر آنچه نزدیک‌تان باشد، میل می‌فرمایید. این موضوع سبب می‌شود تا اهداف کاهش وزن در ماه رمضان دورتر شوید. در افطار و هنگامی که قند خون شما پایین است و اشتهای شما زیاد است غذاهای پر کالری و با ارزش کم غذایی مهیا می‌شود، مقاومت در برابر آن‌ها دشوار است. به همین دلیل آماده‌سازی غذا و داشتن وعده‌های مغذی مناسب در ماه رمضان از اهمیت زیادی برخودار است. اگر می‌خواهید از مسیر رسیدن به هدف خود خارج نشوید و اطمینان حاصل کنید که در سلامتی مطلوب قرار دارید، عملکرد بدن و مصرف مواد غذایی خود را کنترل کنید.

 

در ماه رمضان چه چیزی بخوریم؟

 

توصیه می‌کنیم به جای پر کردن اطراف خود از مواد غذایی کم ارزش و پر کالری، به سراغ مواد غذایی مطلوب بروید. به عنوان مثال میوه‌های مفید بهار منبع مناسبی در فصل بهار است. تغذیه در ماه رمضان پیچیده نیست و همیشه می‌توان با مواد ساده از این مرحله به سلامت عبور کرد. فراموش نکنید مواد غذایی ارگانیک نسبت به کارخانه‌ای بیشتر توصیه می‌شوند. رژیم غذایی خود را حول گوشت‌های بدون چرپی، چربی‌های سالم، منابع کربوهیدرات و بسیاری از میوه و سبزیجات تازه تنظیم کنید. امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز