مراقبت های بعد از عمل جراحی عمومی که باید جدی بگیرید

مراقبت های بعد از عمل جراحی عمومی که باید جدی بگیرید

فهرست مطالب

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی عمومی مجموعه دستورالعمل‌هایی است که باید پس از جراحی رعایت کنید. نوع مراقبت‌های بعد از عمل به نوع جراحی و همچنین سابقه سلامتی شما بستگی دارد. اغلب شامل مدیریت درد و مراقبت از زخم می‌شود.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی عمومی بلافاصله پس از جراحی شروع می‌شود. مدت زمان بستری در بیمارستان ادامه دارد و ممکن است پس از ترخیص ادامه یابد. به عنوان بخشی از مراقبت‌های بعد از عمل؛ پرستاران و پزشکان باید به شما در مورد عوارض جانبی بالقوه و عوارض عمل شما آموزش دهد.

قبل از انجام عمل جراحی، از پزشک خود بپرسید که مراقبت‌های بعد از عمل جراحی عمومی شامل چه مواردی می‌شود. این کار به شما زمان می‌دهد تا از قبل آماده شوید. پزشک ممکن است برخی از دستورالعمل‌های خود را پس از جراحی، بر اساس نحوه انجام عمل جراحی و میزان بهبودی شما، تنظیم کند. به عنوان مثال خرید تخت بیمارستانی یک گزینه لازم و ضروری برای بیمار است.

زودتر از موعد آماده شوید

قبل از جراحی تا حد امکان سوالات خود را بپرسید و قبل از ترخیص از بیمارستان دستورالعمل‌های به روز را بخواهید. بسیاری از بیمارستان‌ها دستورالعمل‌های کتبی ترخیص را ارائه می‌دهند. از پزشک خود سوالاتی مانند موارد زیر بپرسید:

  • انتظار می‌رود چه مدت در بیمارستان بمانم؟
  • آیا وقتی به خانه می‌روم به لوازم یا داروی خاصی نیاز دارم؟
  • آیا وقتی به خانه می‌روم به یک مراقب یا فیزیوتراپ نیاز دارم؟
  • چه عوارض جانبی می‌توانم انتظار داشته باشم؟
  • پس از عمل ممکن است چه عوارضی داشته باشم؟
  • برای حمایت از بهبودی چه کارهایی باید انجام دهم یا از آن اجتناب کنم؟
  • چه زمانی می‌توانم فعالیت عادی خود را از سر بگیرم؟
  • آیا به اجاره ویلچر برای جا به جا شدن نیاز دارم؟

پاسخ به این سوالات می‌تواند به شما کمک کند تا از قبل آماده شوید. اگر انتظار دارید که به کمک یک مراقب نیاز داشته باشید، قبل از جراحی آن را ترتیب دهید. همچنین مهم است که یاد بگیرید چگونه از عوارض احتمالی پیشگیری، تشخیص و پاسخ دهید.

بسته به نوع جراحی که انجام می‌دهید، عوارض بالقوه زیادی ممکن است ایجاد شود. به عنوان مثال، بسیاری از جراحی‌ها بیماران را در معرض خطر عفونت، خونریزی در محل جراحی و لخته شدن خون ناشی ازعدم تحرک قرار می‌دهند. عدم تحرک طولانی مدت نیز می‌تواند باعث از دست دادن بخشی از قدرت عضلانی و ایجاد عوارض تنفسی شود. از پزشک خود برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض احتمالی روش خاص خود بخواهید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی عمومی در بیمارستان

مراقبت های بعد از عمل جراحی عمومی در بیمارستان

پس از اتمام جراحی، شما به اتاق ریکاوری منتقل خواهید شد. احتمالا تا زمانی که از بیهوشی هوشیار می‌شوید، چند ساعت آنجا خواهید ماند. وقتی از خواب بیدار می‌شوید احساس گیجی خواهید کرد. برخی افراد نیز حالت تهوع دارند.

در حالی که در اتاق ریکاوری هستید، کارکنان فشار خون، تنفس، دما و نبض شما را کنترل خواهند کرد. آن‌ها ممکن است از شما بخواهند که برای ارزیابی عملکرد ریه خود نفس عمیق بکشید. آن‌ها ممکن است محل جراحی شما را برای علائم خونریزی یا عفونت بررسی کنند. همچنین آن‌ها مراقب علائم واکنش آلرژیک خواهند بود. برای بسیاری از انواع جراحی، شما تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت. بیهوشی می‌تواند در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. هنگامی که پایدار شدید، اگر یک شب بمانید به اتاق بیمارستان منتقل خواهید شد یا برای شروع روند ترخیص به جای دیگری منتقل خواهید شد.

مراقبت های پس از عمل جراحی سرپایی

جراحی سرپایی به عنوان جراحی همان روز نیز شناخته می‌شود. مگر اینکه علائم مشکلات بعد از عمل را نشان دهید، در همان روز عمل مرخص می‌شوید. نیازی به ماندن در یک شب نخواهید داشت. قبل از ترخیص، باید نشان دهید که می‌توانید به طور طبیعی نفس بکشید، بنوشید و ادرار کنید. بلافاصله پس از جراحی با بیهوشی اجازه رانندگی ندارید. مطمئن شوید که حمل و نقل به خانه را ترجیحا زودتر از موعد توسط فرد دیگری ترتیب داده‌اید. ممکن است تا روز بعد احساس کسالت کنید.

مراقبت های پس از عمل جراحی بستری

مراقبت های پس از عمل جراحی بستری

اگر جراحی بستری دارید، باید یک شب در بیمارستان بمانید تا به مراقبت‌های بعد از عمل جراحی عمومی ادامه دهید. ممکن است لازم باشد چند روز یا بیشتر بمانید. در برخی موارد، بیمارانی که در ابتدا برای جراحی سرپایی برنامه ریزی شده بودند، علائمی از عوارض را نشان می‌دهند و باید برای مراقبت‌های مداوم بستری شوند.

مراقبت‌های بعد از عمل شما پس از انتقال به خارج از اتاق ریکاوری اولیه ادامه خواهد داشت. احتمالا همچنان یک کاتتر داخل وریدی (IV) در بازوی خود، یک دستگاه پالسی اکسی متر انگشتی که سطح اکسیژن خون شما را اندازه گیری می‌کند و یک پانسمان در محل جراحی خود خواهید داشت. بسته به نوع جراحی که انجام داده‌اید، ممکن است دستگاه تنفس، مانیتور ضربان قلب و لوله‌ای در دهان، بینی یا مثانه نیز داشته باشید.

کارکنان بیمارستان به نظارت بر علائم حیاتی شما ادامه خواهند داد. همچنین ممکن است از طریق IV، تزریقی یا خوراکی به شما مسکن‌ها یا سایر داروها بدهند. بسته به شرایط شما، ممکن است از شما بخواهند بلند شوید و راه بروید. ممکن است برای انجام این کار به کمک نیاز داشته باشید. حرکت به کاهش احتمال لخته شدن خون کمک می‌کند. همچنین می‌تواند به شما در حفظ قدرت عضلانی کمک کند. ممکن است از شما خواسته شود که تمرینات تنفس عمیق یا سرفه‌های اجباری برای جلوگیری از عوارض تنفسی انجام دهید. اگر موارد ذکر شده را رعایت نکنید ممکن با سرفه‌ هایی که از بین نمی‌ روند رو به رو شوید.

پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که چه زمانی شما آماده ترخیص هستید. به یاد داشته باشید که قبل از ترک دستورات ترخیص را بخواهید. اگر می‌دانید که به مراقبت مداوم در خانه نیاز دارید، زودتر از موعد برای اجاره تجهیزات پزشکی آماده شوید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی عمومی در منزل

بسیار مهم است که پس از خروج از بیمارستان از دستورات پزشک خود پیروی کنید. داروها را طبق تجویز مصرف کنید، مراقب عوارض احتمالی باشید و قرارهای بعدی خود را نگه دارید. اگر به شما دستور استراحت داده‌اند در انجام کارها زیاده روی نکنید. از سوی دیگر، اگر به شما اجازه حرکت داده شده است، از فعالیت بدنی غافل نشوید. به محض اینکه ایمن می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید. بیشتر اوقات، بهتر است به تدریج به روال عادی خود بازگردید.

در برخی موارد ممکن است تا مدتی پس از جراحی نتوانید از خود مراقبت کنید. ممکن است به یک مراقب نیاز داشته باشید که به مراقبت از زخم‌های شما کمک کند، غذا آماده کند، شما را تمیز نگه دارد و در حین حرکت از شما حمایت کند. اگر یکی از اعضای خانواده یا دوستی ندارید که بتواند کمک کند، از پزشک خود بخواهید که یک سرویس مراقبت حرفه‌ای را توصیه کند.

در صورت بروز تب، افزایش درد یا خونریزی در محل جراحی با پزشک خود تماس بگیرید. اگر سؤالی دارید یا آنطور که انتظار می‌رود در حال بهبودی نیستید، با پزشک خود مشورت کنید.

سخن پایانی

مراقبت‌های بعدی مناسب می‌تواند به کاهش خطر عوارض بعد از جراحی کمک کند و از روند بهبودی شما حمایت کند. قبل از انجام عمل جراحی از پزشک خود راهنمایی بخواهید و قبل از اینکه بیمارستان را ترک کنید، علائم را بررسی کنید. اگر مشکوک هستید که عوارضی دارید یا بهبودی شما خوب پیش نمی‌رود، با پزشک خود تماس بگیرید. با کمی برنامه ریزی و مراقبت‌های پیشگیرانه، می‌توانید به بهبود هر چه سریعتر کمک کنید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *