تجهیزات پزشکی لازم جهت انتقال بیمار از آی سی یو به منزل

تجهیزات پزشکی لازم جهت انتقال بیمار از آی سی یو به منزل

فهرست مطالب

یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیمارستان آی سی یو است که بیماران با وضعیت وخیم در آن نگهداری می‌شوند. در این بخش تجهیزات مهمی مورد استفاده قرار می‌گیرند که به‌طور مداوم شرایط جسمی بیمار را کنترل می‌کنند. این تجهیزات بیشتر روی عملکرد دستگاه تنفسی، قبل و همین‌طور کلیه‌ها تمرکز دارد و وضعیت این بخش‌ها را به صورت ثانیه‌ای بررسی می‌کند. اغلب بیمارانی که پس از عمل‌های جراحی مهم از اتاق عمل خارج می‌شوند باید تحت مراقبت‌های ویژه قرار بگیرند؛ چراکه به ریکاوری و بازگشت به حالت اول نیاز دارند. در مواردی این بیماران بنا به دلایل مختلف باید در منزل نگهداری تحت مراقبت قرار گیرند؛ بنابراین تجهیزات لازم باید برای آن‌ها منتقل شود. در ادامه با شرایط انتقال بیمار به منزل بیشتر آشنا خواهید شد.

آی سی یو، محل نگهداری بیماران بدحال

از آنجا که اغلب بیمارانی با وضعیت وخیم و حساس در این بخش تحت مراقبت قرار دارند میزان فوتی در آن نسبتا بالا است؛ البته بخش زیادی از آن‌ها هم به بهبودی کامل می‌رسند. اما نکته مهم نیاز مبرم بیماران حساس به نگهداری در این بخش است که مدت آن توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود. در موارد زیادی با پیدا شدن علائم بهودی بیمار را برای مراقبت‌های بیشتر به منزل منتقل می‌کنند که این کار نیازمند انتقال و اجاره تجهیزات پزشکی به همراه بیمار است. به‌طور کلی سه دسته اصلی از بیماران در این بخش بستری می‌شوند و از تجهیزات آن استفاده می‌کنند که به ترتیب زیر با آن‌ها آشنا می‌شوید:

  • گروه اول بیماران با مشکلات تنفسی هستند که به اجاره ونتیلاتور و راه هوایی مصنوعی نیاز دارند. بیماران درگیر با انواع مشکلات از جمله نارسایی تنفسی بعد از یک جراحی، تصادف، ضربه به سر، شکستگی در دنده‌ها، بیماران درگیر آسم و آمفیز، پولیومیلیت، میاستنی گراویس، گیلن باره و حتی کزاز باید در این بخش نگهداری شوند.
  • گروه دوم بیماران درگیر با جراحی مغز و اعصاب، جراحی کلیه و قلب، مشکلات کبدی و مغز استخوان، سوختگی های شدید، مشکوک به خونریزی و شوک و همین‌طور مبتلایان به عفونت‌های سمی و خطرناک را شامل می‌شود که به نگهداری در آی سی یو نیاز دارند. خرید ساکشن ریه گزینه مناسبی برای برخی افراد است.
  • گروه سوم شامل بیماران داخلی هستند که با بیماری‌هایی مانند کتواسیدوز دیابتی، اورمی یا بیماری کلیوی دست و پنجه نرم می‌کنند. این گروه هم به مراقبت در آی سی یو توسط دستگاه‌های مخصوص آن نیازمند هستند.

مزایای انتقال تجهیزات آی سی یو به منزل

مزایای انتقال تجهیزات آی سی یو به منزل

همان‌طور که گفته شد در مواردی بیمار باید به منزل منتقل شود و در عین حال به تجهیزات پزشکی نیازمند است. از جمله مزایای انتقال این تجهیزات به منزل می‌توان موارد زیر را برشمرد:

  • هزینه نگهداری از بیمار در منزل در مقایسه با بیمارستان به‌صورت چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.
  • همراه دیگر دغدغه دوری و بی خبری از بیمار خود را ندارد.
  • کیفیت نگهداری از بیمار در منزل بسیار بهتر از بیمارستان است و وضعیت او به‌طور مداوم بررسی می‌شود.
  • بیمار از هرگونه عفونت‌های خطرناک بیمارستانی و شرایط نامطلوب در امان است.
  • حفظ روحیه شخصی و روانی بیمار در منزل اصلی‌ترین مزیت این کار به‌شمار می‌رود؛ چراکه اغلب بیماران پس از مدتی بستری شدن در بیمارستان دچار افسردگی و مشکلات روحی می‌شوند.
  • نگهداری از بیمار در منزل کیفیت تغذیه او را بالا خواهد برد. خانواده خیلی خوب به تغذیه بیمار رسیدگی می‌کنند و براساس نظر پزشک با او رفتار خواهند کرد. این درحالی است که بیمارستان‌ها تمرکز و توجه زیادی روی تغذیه بیمار ندارند.
  • سلامت جسمی بیمار در منزل حفظ خواهد شد. زمانی که او در خانه تحت مراقبت قرار می‌گیرد همراهان اجازه درگیر شدنش با بیماری‌های جسمی مانند زخم بستر را نمی‌دهند.

چه تجهیزات پزشکی برای برقراری آی سی یو در منزل به کار می روند؟

چه تجهیزات پزشکی برای برقراری آی سی یو در منزل به کار می روند؟

اجاره تجهیزات پزشکی برای بیماران تحت مراقبت در منزل لازم است. از جمله تجهیزاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که مورد استفاده قرار می‌‌گیرند:

تخت بیمارستانی

از اولین تجهیزات بیمارستانی که باید به منزل انتقال داده شود تخت‌های مکانیکی یا برقی هستند که عموما در بیمارستان جهت نگهداری از بیمار به‌کار می‌روند. با خرید تخت بیمار می‌توان دغدغه برگرداندن آن به بیمارستان را از بین برد.

تشک مخصوص

بهترین تشک مواج برای بیماران تشک مواج یا زخم بستر است که مانع ایجاد مشکلات جسمی برای بیمار خواهد شد.

ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی)

این دستگاه یک وسیله لازم برای تنفس بیمار است که کار تنفس بیمار از راه نای را برای او راحت می‌کند. بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند بهتر است از این دستگاه استفاده کنند.

مانیتورینگ علائم حیاتی

این دستگاه جهت اعلام شرایط جسمی بیمار بسیار مهم است و باید مورد استفاده قرار گیرد. بهترین مانیتورینگ علائم حیاتی وضعیت ضربان قلب، تنفس، اکسیژن خون، فشار خون و… را نشان می‌دهد.

ویلچر

برای بیمارانی که از شرایط بحرانی خارج شده‌اند و در راه رفتن دچار مشکل هستند بهترین انتخاب ویلچر است. با اجاره ویلچر می‌توان بیمار را به راحتی جابه حا کرد تا زمانی که توان خود در ایستادن و راه رفتن را به دست آورد.

برانکاربرد

در زمان انتقال بیمار از بیمارستان به منزل از این وسیله استفاده می شود تا در فرصت زمانی کوتاه و به‌راحتی او را به تخت بیمار که در منزل مستقر شده است منتقل کنند.

پالس اکسی متر

این دستگاه به سنجش اکسیژن خون می‌پردازد و باید جزو ابزارهای انتقالی از بیمارستان به منزل باشد.

دستگاه بای پپ

بای پپ دستگاهی جهت کمک رساندن به بیمار برای تنفس راحت‌تر است و به‌خوبی وضعیت تنفسی او را بررسی می‌کند.

فشار سنج

دستگاه فشار سنج که اغلب به سه صورت عقربه‌ای، دیجیتالی و جیوه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، یکی از ابزارهای مورد نیاز در نگهداری از بیمار در منزل هستند.

سخن پایانی

در برخی موارد خود بیمار یا خانواده تصمیم می‌گیرند که او را از آی سی یو خارج و به منزل منتقل کنند. این کار هم برای بیمار و هم همراهانش موثرتر خواهد بود؛ بنابراین به انتقال تجهیزات بیمارستانی مهم نیاز است. این تجهیزات شرایطی مشابه بیمارستان را برای فرد ایجاد می‌کنند تا مراحل درمان بیمار به‌خوبی و بدون کم و کاستی پیش رود. از تخت و تشک بیمار گرفته تا انواع دستگاه‌های تنفسی و اکسیژن جزو ابزارهای مورد نیاز بیمار هستند. در بسیاری از موارد با اجاره این ابزارها ‌پس از بهبودی بیمار می‌توان آن‌ها را بازگرداند، پس اگر قصد انتقال بیمار خود به منزل را دارید این ابزارهای مهم و کاربردی را فراموش نکنید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز