بیوپسی ریه چیست و چگونه انجام می شود؟

بیوپسی ریه چیست و چگونه انجام می شود؟

فهرست مطالب

بیوپسی ریه روشی برای به دست آوردن نمونه بسیار کوچکی از بافت ریه است. سپس بافت با میکروسکوپ بررسی می‌شود. این تکنیک برای تشخیص ناحیه نامنظم بافت در ریه‌ها استفاده می‌شود. بیوپسی ریه آسپیراسیون سوزنی از راه پوست نیز نامیده می‌شود.

 

چرا بیوپسی ریه لازم است؟

پزشک شما ممکن است یک بیوپسی ریه را برای بررسی یک ناهنجاری انجام دهد که در طی عکس برداری از قفسه سینه، سی تی اسکن یا آزمایش تصویربرداری دیگر پیدا شده است. پزشک شما می‌تواند از این روش برای موارد زیر استفاده کند:

 • تعیین اینکه آیا یک توده ریه خوش خیم (غیر سرطانی) است یا بدخیم (سرطانی)؛
 • سطح یک تومور بدخیم ریه؛
 • نظارت بر پیشرفت بیماری ریوی؛
 • شناسایی کردن علت التهاب در ریه؛
 • آدم ریوی چرا خ داده است؛
 • تشخیص عفونت ریه؛

بیوپسی ریه ممکن است به تنهایی یا با سایر آزمایشات انجام شود، مانند:

 • برونکوسکوپی. در برونکوسکوپی، ابزاری با دوربینی در انتهای آن از طریق دهان وارد گلو می‌شود و سپس وارد راه‌های هوایی در ریه‌ها می‌شود. این روش به پزشک اجازه می‌دهد تا قسمت‌های مختلف ریه‌های شما را مشاهده کند.
 • مدیاستینوسکوپی. در مدیاستینوسکوپی، ابزاری با نور از طریق یک برش در قفسه سینه وارد می‌شود. پزشک شما از مدیاستینوسکوپ برای مشاهده ناحیه بین ریه‌های شما استفاده می‌کند. سپس بافت غدد لنفاوی را برای آزمایش جمع آوری می‌کنند.

 

چگونه برای بیوپسی ریه آماده شویم؟

چگونه برای بیوپسی ریه آماده شویم؟

حتما به پزشک خود درباره باردار بودن خود اطلاع دهید، ممکن است باردار باشید یا اخیرا بیماری خاصی داشته‌اید. همچنین در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌کنید، چه بدون نسخه و چه با نسخه، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است به شما گفته شود که از مصرف برخی داروها برای مدتی قبل از عمل خودداری کنید، از جمله:

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin IB) و آسپرین
 • برخی از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین)

قبل از انجام عمل، شخصی از مرکز محل بیوپسی با شما تماس می‌گیرد تا زمان و مکان را تأیید کند. ممکن است به شما گفته شود که حداقل ۶ تا ۸ ساعت قبل از بیوپسی از خوردن یا نوشیدن خودداری کنید.

 

بیوپسی ریه چگونه انجام می شود؟

متخصصی که به عنوان رادیولوژیست مداخله‌ای شناخته می‌شود، معمولا بیوپسی را با کمک سی تی اسکن یا سایر انواع اسکن انجام می‌دهد.

 

قبل از بیوپسی ریه

رادیولوژیست با کشیدن یک نشانگر روی پوست شما، نقطه دقیقی را نشان می‌دهد که سوزن باید در آن قرار داده شود. ممکن است یک خط داخل وریدی در رگ یکی از بازوها یا دستان شما وارد شود. از این موضوع برای رساندن یک مسکن برای خواب‌آلودگی استفاده می‌شود.

یک تکنسین یا پرستار به شما کمک می‌کند تا در موقعیت صحیح قرار بگیرید. آن‌ها پوست محل بیوپسی را با یک ضد عفونی کننده تمیز می‌کنند. سپس به شما داروی بی‌حسی تزریق می‌کنند تا ناحیه بی‌حس شود.

 

در طول بیوپسی ریه

رادیولوژیست شما معمولا از سوزن بیوپسی ریه به طول چندین اینچ استفاده می‌کند. طراحی سوزن (توخالی و پهن‌تر از نمونه‌هایی که برای عکس‌های معمولی استفاده می‌شود) چیزی است که به آن‌ها اجازه می‌دهد نمونه بافتی به دست آورند.

ممکن است یک برش کوچک در پوست شما ایجاد شود تا سوزن بیوپسی ریه به راحتی وارد شود. اینکه چه مقدار از سوزن وارد می‌شود به محل بافت غیر طبیعی ریه بستگی دارد. سپس رادیولوژیست شما از بافت غیر طبیعی نمونه برداری می‌کند. این موضوع ممکن است مانند فشار یا حتی درد شدید باشد.

از شما خواسته می‌شود در طول بیوپسی ریه بی‌حرکت بمانید و از سرفه خودداری کنید. هنگامی که رادیولوژیست شما آماده برداشتن نمونه بافت است، باید نفس خود را حبس کنید. ممکن است چندین نمونه مورد نیاز باشد.

 

بعد از بیوپسی

پس از انجام بیوپسی ریه؛ سوزن برداشته می‌شود. برای کمک به کنترل هرگونه خونریزی، به محل قرار دادن فشار وارد می‌شود. هنگامی که خونریزی متوقف شد، محل بانداژ می‌شود. گاهی اوقات در صورت ایجاد برش یک یا چند بخیه لازم است. نمونه برداری معمولی با سوزن ریه معمولا در کمتر از ۶۰ دقیقه کامل می‌شود. نمونه‌های بافت برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌شود.

 

خطرات بیوپسی ریه چیست؟

خطرات بیوپسی ریه چیست؟

بیوپسی سوزنی ریه معمولا بی‌خطر است. با این حال، مانند هر روش دیگری، خطراتی وجود دارد. برای بیوپسی ریه؛ این موارد عبارتند از:

 • خون ریزی؛
 • عفونت؛
 • خون سرفه کردن؛
 • ریه فرو ریخته؛

 

پس از بیوپسی ریه چه انتظاری می توانم داشته باشیم؟

بلافاصله پس از بیوپسی ریه؛ تکنسین‌ها و پرستاران شما را برای علائم هرگونه عارضه تحت نظر خواهند داشت. ممکن است بتوانید مدت کوتاهی پس از تکمیل بیوپسی ریه؛ مرکز را ترک کنید. با پزشک خود در مورد مدت زمان استراحت قبل از بازگشت به محل کار یا مدرسه صحبت کنید. همچنین در مورد هر گونه محدودیتی مانند بلند کردن یا ورزش سنگین بپرسید.

اگر آرامبخش استفاده کرده بودید، ممکن است یک روز یا بیشتر طول بکشد تا پس از مصرف دارو بهبود پیدا کنید. در این مورد، برنامه ریزی کنید که یکی از دوستان یا اقوام شما را به خانه برساند. هنگامی که در خانه هستید، آن‌ها نیز باید تا زمانی که کاملا بیدار شوید در کنار شما بمانند.

ممکن است برای مدیریت ناراحتی پس از بیوپسی ریه به داروهای مسکن نیاز داشته باشید. از NSAID‌ها اجتناب کنید، زیرا ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهند. به جای آن یک مسکن غیر اسپرین مانند استامینوفن (تیلنول) مصرف کنید. پزشک شما همچنین ممکن است یک مسکن تجویزی تجویز کند.

 

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید

ممکن است مقدار کمی خون سرفه کنید. اگر این مشکل رخ داد، با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین در صورت داشتن هر یک از علائم زیر پس از بیوپسی ریه با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خونریزی از محل بیوپسی ریه؛
 • قرمزی یا تخلیه در محل بیوپسی ریه؛
 • سرفه کردن بیش از مقدار همراه با کمی خون
 • مشکل در تنفس
 • درد قفسه سینه
 • تب

 

سخن پایانی

پس از بررسی نمونه‌های بافت، گزارشی برای پزشک شما ارسال می‌شود و او برای دریافت نتایج با شما تماس می‌گیرد. آن‌ها ممکن است به سرعت گزارش را دریافت کنند یا ممکن است چند روز طول بکشد. نتایج معمولا در ۲ یا ۳ روز آماده می‌شوند. بسته به یافته‌ها، پزشک ممکن است آزمایش‌های اضافی را تجویز کند. پس از تعیین تشخیص، ممکن است یک طرح درمانی پیشنهاد کنند یا شما را به متخصصان دیگر ارجاع دهند.

لازم به ذکر است که فروشگاه پزشک تجهیز خدمات و محصولات مختلفی همچون موارد زیر ارائه می‌دهد:

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز