نحوه کار با دستگاه ساکشن بیمارستان

نحوه کار با دستگاه ساکشن بیمارستان

فهرست مطالب

امروزه به علت شیوع ویروس کرونا، خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که از بیمار خود در منزل نگهداری و مراقبت کنند. ترس از مبتلا شدن به کرونا سبب شده خرید و اجاره تخت بیمار خواهان بیشتری داشته باشد. یکی از دیگر لوازم لازم در خانه دستگاه ساکشن است. پرستار یا هر فردی که از بیمار مراقبت می‌کند باید با نحوه کار با دستگاه ساکشن بیمارستان آشنایی لازم را داشته باشد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات درباره کار با دستگاه ساکشن بیمارستان ارائه دهیم.

دستگاه ساکشن یا وکیوم پمپ یکی از تجهیزات کاربردی و ضروری در حوزه پزشکی و درمانی است. این دستگاه بر اساس اجزا و نوع عملکرد آن، به واسطه قدرت مکش، مواد اضافی مانند مایعات موجود در مجرای تنفسی را از بدن خارج می‌کند.

امروزه از این دستگاه در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، اتاق عمل، آمبولانس، دندانپزشکی و حتی در منزل استفاده می‌شود. مکش مواد اضافی توسط این دستگاه تنها به مایعات مربوط نمی‌شود. این وسیله توانایی مکش گاز از بدن بیمار را نیز دارد. همانطور اشاره کردیم، شما می‌توانید از آن برای درمان و مراقبت خانگی بیماران نیز استفاده کنید.

 

 

دستگاه ساکشن چیست؟

دستگاه ساکشن که به عنوان آسپیراتور نیز شناخته می‌شود، نوعی وسیله پزشکی است که عمدتا برای از بین بردن انسدادها (مانند مخاط، بزاق، خون یا ترشحات) از راه هوایی فرد استفاده می‌شود. هنگامی که فردی به دلیل‌عدم هوشیاری یا یک روش پزشکی مداوم قادر به پاکسازی ترشحات نباشد، دستگاه ساکشن با حفظ یک راه هوایی شفاف به او کمک می‌کنند تا نفس بکشد.

متخصصان که به نحوه کار با دستگاه ساکشن بیمارستان مسلط هستند، معتقدند دستگاه‌های ساکشن به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از یک برنامه درمانی زمانی که راه هوایی بیمار به طور جزئی یا کامل مسدود شده است، استفاده می‌کنند. برخی از کاربردهای رایج عبارتند از:

 • حذف ترشحات تنفسی زمانی که بیمار قادر به انجام آن نیست.
 • کمک به بیمار که هنگام تشنج یا بیهوش استفراغ می‌کند.
 • پاکسازی خون از راه هوایی.
 • خارج کردن یک ماده خارجی از نای یا ریه‌های بیمار (آسپیراسیون ریوی).

از آنجایی که می‌توان از دستگاه ساکشن بیمارستان همراه با سایر فن‌آوری‌های پزشکی برای درمان انواع شرایط تهدیدکننده زندگی استفاده کرد، آسپیراتورها هم در محیط‌های خانگی و هم در بیمارستان‌ها به یک ستون اصلی تبدیل شده‌اند. با توجه به فراگیر بودن آن‌ها، معمولا سؤالاتی در مورد نحوه کار با دستگاه ساکشن بیمارستان مطرح می‌شود.

 

تاریخچه آسپیراتور

اولین آسپیراتور معمولی توسط یک متخصص قلب به نام پیر کارل ادوارد پوتین (Pierre Carl Edouard Potain) در سال ۱۸۶۹ معرفی شد. آسپیراتور او یک دستگاه دستی بود که از پمپی برای تخلیه آبسه‌ها و تجمع مایع در قفسه سینه استفاده می‌کرد و هدف آن جلوگیری از نارسایی قلبی بود.

هنگامی که الکتریسیته رایج و قابل اعتماد شد، ماشین‌های مکش از دستگاه‌های دستی به دستگاه‌هایی با انرژی الکتریکی تبدیل شدند. با این حال، تا اواخر دهه ۱۹۷۰، آسپیراتورها بسیار بزرگ بودند و اغلب به طور دائم به دیوار چسبانده می‌شدند.

با گذشت زمان، بسیاری از انواع دیگر آسپیراتورها اختراع شدند. امروزه انواع مختلفی از آسپیراتورها برای خرید و اجاره در دسترس هستند.

 • دستگاه ساکشن دستی: دستگاه‌های دستی از برق استفاده نمی‌کنند و طراحی آن‌ها می‌تواند به سادگی باشد که برای بیرون راندن مخاط از حفره بینی کودک استفاده می‌شود. آن‌ها اغلب در شرایط اضطراری استفاده می‌شوند زیرا برای عملکرد نیازی به برق ندارند و معمولا کوچک و قابل حمل هستند. با این حال، استفاده از دستگاه‌های ساکشن دستی به طور مداوم و موثر در یک دوره زمانی طولانی دشوار است.
 • دستگاه ساکشن ثابت: برای چندین دهه، دستگاه‌های ثابت رایج‌ترین ماشین‌ها بودند زیرا قابل اعتماد، مؤثر و سازگار عمل می‌کردند. با این حال، عدم قابلیت حمل آن‌ها مشکلات زیادی را به جای گذاشت. بیماران را نمی‌توان در حین حمل و نقل با دستگاه ساکشن ثابت درمان کرد و فقط می‌توانست مراقبت‌های اورژانسی را در بیمارستان ارائه دهد.
 • دستگاه ساکشن قابل حمل: دستگاه ساکشن قابل حمل به دلیل پیشرفت در فن‌آوری آسپیراتور و باتری محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. آسپیراتورهای قابل حمل به گونه ای طراحی شده اند که سبک وزن بوده و به راحتی قابل جابجایی یا حمل و نقل هستند و برای بیماران و متخصصان پزشکی مناسب هستند.

دستگاه‌های ساکشن دستی، ثابت و قابل حمل همه جای خود را در یک محیط مراقبتی مدرن دارند. هر کدام مجموعه‌ای از نقاط قوت خود دارا هستند و متخصصان پزشکی ممکن است از انواع مختلفی از دستگاه‌های ساکشن در طول مراحل مختلف درمان استفاده کنند.

 

کاربردهای متداول برای دستگاه ساکشن بیمارستان

کاربردهای متداول برای دستگاه ساکشن بیمارستان
ACCUVAC Lite in hospital

دستگاه‌های ساکشن اغلب زمانی استفاده می‌شوند که بیمار دچار انسداد مایع یا نیمه جامد در حلق، نای یا سایر حفره‌های دهانی خود باشد. با این حال، دستگاه ساکشن ایده آل ممکن است بسته به شرایط بیمار متفاوت استفاده شود. در این قسمت چند سناریو بیان شده تا نحوه کار با دستگاه ساکشن بیمارستان قابل حمل آشنا شویم.

 

مراقبت مداوم از بیمار

اگر بیماران به دلایل مختلف نتوانند ترشحات خود را پاک کنند، ممکن است به دستگاه‌های ساکشن قابل حمل در خانه خود نیاز داشته باشند. این موضوع شامل بیمارانی می‌شود که تحت مراقبت هستند و پاکسازی ترشحات خود را دشوار یا غیرممکن می‌دانند، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن (COPD، ALS، فیبروز کیستیک، برونشکتازی و غیره)، یا بیمارانی که تحت تراکئوستومی قرار گرفته اند.

 

اورژانس

استفاده از آسپیراتورهای قابل حمل در محیط‌های اورژانسی بسیار رایج هستند زیرا نقش مهمی در کمک به پاسخ دهندگان اورژانس در ایجاد) ABC راه هوایی، تنفس و گردش خون) دارند. در عمل، پرستاران اغلب از دستگاه‌های ساکشن قابل حمل برای درمان بیماران مختلف استفاده می‌کنند. این موضوع شامل قربانیان تروما با خون در راه هوایی، قربانیان اوردوز با استفراغ در راه هوایی و سایر قربانیانی است که اورژانس تنفسی را تجربه می‌کنند.

 

بیمارستان

اکثر بیمارستان‌ها دارای اتاق‌هایی هستند که با دستگاه ساکشن ثابت و دیواری مجهز شده اند. تیم‌های مراقبتی اغلب از آسپیراتورهای ثابت به عنوان بخشی از روش‌های استاندارد مانند تراکئوستومی، بیماری‌های مربوط به سینوس و برداشتن لوزه‌ها استفاده می‌کنند.

با این حال، بیمارستان‌ها اغلب چند دستگاه قابل حمل برای موارد استفاده خاص دارند. به عنوان مثال، اگر بیمار نیاز به آسپیراتور داشته باشد اما هیچ دستگاه آسپیراتور دیواری در اتاق بیمار وجود نداشته باشد، تیم مراقبت به جای انتقال بیمار به اتاق دیگر، یک دستگاه ساکشن قابل حمل را پیدا کرده و به بیمار می‌رساند. علاوه بر این، از آن‌ها برای درمان بیماران در خارج از اتاق زمانی که ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل هستند، استفاده می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی چیست؟

 

دستگاه ساکشن قابل حمل چگونه کار می کنند؟

دستگاه ساکشن قابل حمل فشار منفی ایجاد می‌کنند که از طریق نوع خاصی از لوله اتصال پلاستیکی به نام کاتتر یکبار مصرف هدایت می‌شود. فشار منفی یک اثر خلاء ایجاد می‌کند که خون، مخاط یا ترشحات مشابه را از گلو خارج می‌کند. سپس ترشحات به طور خودکار در ظرف جمع آوری توزیع می‌شود.

به منظور ایجاد فشار منفی و حذف ترشحات، دستگاه‌های ساکشن قابل حمل به چند فناوری کلیدی متکی هستند. در ادامه لیست کوتاهی از متداول‌ترین اجزای یک دستگاه مکش آورده شده است.

 • باتری‌های یکبار مصرف یا قابل شارژ: دستگاه ساکشن با باتری‌های قدرتمند مجهز شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که می‌توانند قابلیت مکش را در زمانی که منبع تغذیه قابل اطمینان در دسترس نیست، ارائه دهند.
 • پمپ مکش یا خلاء: پمپ خلاء اغلب در داخل آسپیراتور قرار دارد. این همان چیزی است که باعث فشار منفی می‌شود و برای عملکرد دستگاه مکش ضروری است.
 • لوله اتصال: این پمپ خلاء را به قوطی جمع آوری متصل می‌کند. هرگز نباید محتویات داخل قوطی جمع آوری را لمس کند.
 • لوله استریل بیمار: لوله بیمار به نوک ساکشن متصل می‌شود و ترشحات بیمار را به داخل قوطی جمع آوری می‌کند. لوله‌های استریل بیمار پس از هر جلسه ساکشن باید به درستی دور ریخته شود.
 • قوطی یکبار مصرف: قوطی یکبار مصرف ترشحات بیمار را نگه می‌دارد و اغلب در صورت ساکشن مایعات بیش از حد از بیمار، قابلیت محافظت از سرریز را فراهم می‌کند. این قوطی باید یکبار مصرف باشد تا اطمینان حاصل شود که تمام قسمت‌های دستگاه مکش استریل می‌مانند.
 • سیم برق: دستگاه‌های ساکشن قابل حمل دارای یک سیم برق هستند و می‌توان از آن برای شارژ دستگاه در زمانی که نزدیک پریز برق هستید استفاده کرد.
 • فیلترها: در حالت ایده آل، یک قوطی یکبار مصرف باید از فیلترهای باکتریایی یا ویروسی برای جلوگیری از آلودگی در اجزای داخلی آسپیراتور پشتیبانی کند. همچنین ممکن است از فیلترهای خاصی برای محافظت در برابر گرد و غبار و گازهای خطرناکی استفاده شود که می‌توانند به دستگاه آسیب برسانند.

هنگامی که همه اجزاء به طور مناسب وصل شد و نحوه کار با دستگاه ساکشن بیمارستان نیز آشنا شدید، دستگاه را فعال کنید. کاربران می‌توانند حالت مکش مداوم یا متناوب را انتخاب کنند و سطح مکش را تنظیم کنند تا از پاک شدن تمام ترشحات اطمینان حاصل کنند.

 

نحوه راه اندازی یک دستگاه ساکشن

نحوه راه اندازی یک دستگاه ساکشن

قبل از استفاده از دستگاه ساکشن، مطمئن شوید که آموزش‌های مناسبی را در مورد نحوه کار با دستگاه ساکشن بیمارستان دیده‌اید و دفترچه راهنمای محصول رسمی مرتبط با دستگاه خود را مطالعه کنید. از آنجایی که انواع مختلف آسپیراتور دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند، تنها یک دفترچه راهنمای محصول رسمی دقیق‌ترین راهنمایی را ارائه می‌دهد.

در حالی که در حال آماده‌سازی دستگاه مکش برای استفاده هستید، مطمئن شوید که چند مورد حیاتی در ذهن دارید. اگر این اجزا در دسترس نباشند، دستگاه مکش ممکن است آنطور که در نظر گرفته شده کار نکند.

 • منبع تغذیه (برای برخی از ماشین‌ها، کابل ۱۲ ولت DC خودرو نیز در صورت وجود برق خارجی کافی است)
 • قوطی جمع آوری یکبار مصرف
 • لوله اتصال آسپیراتور به قوطی
 • لوله بیمار (همچنین به عنوان مدار آسپیراتور نیز شناخته می‌شود)
 • کاتتر ساکشن یا لوازم جانبی ساکشن جراحی (لوازم جانبی مناسب بستگی به روش دارد)
 • جامد کننده‌های کنترل نشت برای دفع ایمن خطرات زیستی مایع
 • هر گونه لوازم جانبی اضافی که برای این روش مورد نیاز است و توسط سازنده دستگاه تایید شده است

هنگامی که تمام قطعات لازم برای شروع فرآیند مکش را دارید، دستگاه را برای استفاده آماده کنید. فرآیند کلی راه اندازی دستگاه ساکشن با بازرسی اجزای بیرونی مانند سیم برق برای هر گونه نقص و آسیب آغاز می‌شود. اگر همه قطعات در وضعیت مناسبی قرار دارند، آسپیراتور را به منبع برق وصل کنید. اگر منبع تغذیه به راحتی در دسترس نیست، قبل از شروع استفاده از دستگاه مطمئن شوید که کاملا شارژ شده است.

سپس قوطی جمع آوری و لوله را به دستگاه مکنده وصل کنید. با محکم کردن درب قوطی جمع آوری با فشار دادن محکم روی کل محیط درب شروع کنید تا کاملا مهر و موم شود. سپس، درپوش آب ریزش را محکم روی دهانه آبریز درب بچسبانید. در مرحله بعد، درپوش جمع‌آوری را روی یک سبد یا ظرف دیگری برای جلوگیری از ریختن آن محکم کنید. در صورت لزوم آن را با قلاب و حلقه محکم کنید.

پس از تنظیم ظرف، شیلنگ اتصال را به درگاه خلاء آسپیراتور و درگاه خلاء روی قوطی جمع آوری وصل کنید. لوله استریل بیمار را به درگاه بیمار قوطی وصل کنید.

در این مرحله می‌توان آسپیراتور را با دکمه پاور یا کلید پاور روشن کرد. هنگامی که روشن می‌شود، دستگاه ساکشن باید بررسی خود را آغاز کند تا مطمئن شود همه سیستم‌های داخلی به درستی کار می‌کنند. این موضوع شامل شرایط هشدار، عملکرد سیستم پنوماتیک، ارتباطات داخلی و سیستم قدرت می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: درباره تجهیزات پزشکی ضروری نگهداری از بیمار در منزل بیشتر بدانید

 

مجددا بررسی کنید که دستورالعمل‌های ذکر شده در دفترچه راهنمای محصول را رعایت کرده‌اید و مطمئن شوید که همه اجزای بیرونی (کانیستر، لوله، اتصالات و غیره) محکم به هم وصل شده‌اند. سپس، بررسی کنید که دستگاه برق مناسب را دریافت می‌کند.

پس از روشن شدن دستگاه، یک آزمایش عملیاتی انجام دهید تا مطمئن شوید دستگاه به درستی کار می‌کند. ابتدا گزینه Surgical Suction را در منوی شروع انتخاب کنید. دستگاه مکنده شروع به هدایت فشار منفی می‌کند.

سطح خلاء را با فشار دادن لوله مکش و تماشای وکیوم گیج تست کنید. باید تا سطح خلاء جراحی افزایش یابد (± ۲ میلی متر جیوه + ۸٪). اگر بالاتر یا پایین‌تر است، مطمئن شوید که هنگام فشار دادن لوله، دهانه را کاملا مسدود کرده اید. اگر نه، دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که لوله و قوطی جمع آوری به طور ایمن وصل شده اند. اگر سطح خلاء با وجود اینکه همه چیز به درستی مونتاژ شده است مناسب نباشد، ممکن است آسپیراتور شما نیاز به سرویس داشته باشد.

 

نحوه تمیز کردن دستگاه ساکشن

دستگاه ساکشن دارای قطعات زیادی است بنابراین تمیز کردن مکرر یک ضرورت مطلق است. در حالت ایده‌آل، باید پس از هر بار استفاده، هنگام استفاده از تجهیزات حفاظت فردی، برای محافظت در برابر ضایعات خطرناک، آسپیراتور را تمیز کنند و سپس قطعات قابل استفاده مجدد را در فواصل منظم تمیز کنند تا اطمینان حاصل شود که آسپیراتور و اجزای آن عاری از آلاینده‌های خطرناک هستند.

خبر خوب این است که بسیاری از قطعات آسپیراتور یک بار مصرف هستند. برای تعیین اینکه چه چیزی را می‌توان دوباره استفاده کرد و چه چیزی را پس از استفاده دور انداخت، با کتابچه راهنمای محصول خود بخوانید

برای تمیز کردن، محفظه دستگاه و درگاه مکش را با یک پارچه مرطوب و صابونی پاک کنید و سپس آن را با یک پارچه بدون پرز خشک کنید. برای ضد عفونی کردن پس از استفاده، پارچه‌ای را با محلول سفید کننده ۱۰ درصد مرطوب کنید و محفظه و درگاه مکش را کاملا تمیز کنید و مراقب باشید که هیچ مایعی به داخل آسپیراتور نرسد. در نهایت، قبل از ذخیره یا استفاده مجدد، از خشک شدن کامل آسپیراتور اطمینان حاصل کنید.

برخی از ترکیبات هستند که نباید با دستگاه ساکشن تماس داشته باشند. اجازه ندهید گریس یا روغن وارد سیستم شود یا اجزای قابل استفاده مجدد آسپیراتور را بپوشاند و داخل آسپیراتور را در معرض مقادیر بیش از حد آب قرار ندهید. علاوه بر این، از استفاده از پاک کننده‌های هیدروکربنی یا ساینده در دستگاه ساکشن خودداری کنید زیرا ممکن است به بدنه یا اجزای آن آسیب برسانند.

همیشه به دفترچه راهنمای محصول یا دستورالعمل‌های تمیز کردن دستگاه آسپیراتور خود مراجعه کنید تا تأیید کنید که دستگاه شما به درستی تمیز شده است.

امیدوارم مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۲.۴]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز