دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی چیست؟

دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی چیست؟

فهرست مطالب

امروزه یکی از تجهیزات پزشکی که نامش را می‌شنوید، «دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی» است. کار دستگاه اکسیژن ساز، تغلیظ اکسیژن موجود در هوای اطراف است. دستگاه اکسیژن ساز به واسطه یک پمپ هوای اطراف را به درون محفظه خود می‌کشد و در آن جا که پر از پودر زئولیت است، اکسیژن هوا از نیتروژن جدا می‌شود. سپس اکسیژن جدا شده وارد محفظه جلوی دستگاه می‌شود که از طریق یک لوله به ماسک یا نازل بینی برای تنفس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه دارای دو نوع است: ثابت، قابل حمل. از این دستگاه برای بیمارانی در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود که نیاز به تنفس دارند و یا هوشیاری کافی برای تنفس ندارند.

 

استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی

اغلب تجهیزات پزشکی که ما نام آن‌ها را می‌شنویم و برخی از آن‌ها را در منزل داریم، قبل از این که در خانه بیاید در بیمارستان وجود داشته است. بیمارستان‌ها برای بیمارانی از اجاره ستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی استفاده می‌کند که نیاز شدید به تنفس دارند زیرا کمبود اکسیژن باعث اختلال در عملکرد بدن خواهد شد. در این روش اکسیژن درمانی که بیشترین سطح ایمنی را به همراه دارد باید خیلی مراقب باشید زیرا لوله‌های تولید اکسیژن در بخش‌های متفاوت بیمارستان مثل اتاق عمل‌ها وجود دارد و از آن جایی که اکسیژن ماده‌ای اشتعال‌پذیر است باید مراقب بود که در بیمارستان از استعمال دخانیات و مواد متحرقه پرهیز شود.

برخی از اکسیژن سازها با دستگاه‌های بی‌هوشی ارتباط دارند. ممکن است در بین اطرافیان یا حتی در فیلم‌ها این دستگاه را مشاهده کرده‌اید که به محض در آوردن ماسک و یا قطع سیستم اکسیژن‌رسانی برای بیمارانی دستگاه مجاور تخت بوق هشدار می‌زند که در کما یا بی‌هوشی به سر می‌برند. این اعلان نشان دهنده اتصال دستگاه اکسیژن ساز با دستگاه بی‌هوشی است.

 

تفاوت اکسیژن ساز با کپسول اکسیژن در چیست؟

تفاوت اکسیژن ساز با کپسول اکسیژن در چیست؟

 

یکی از بارزترین تفاوت‌هایی که بین اکسیژن ساز و کپسول اکسیژن وجود دارد در این است که کپسول اکسیژن مقداری محدود گاز اکسیژن فشرده شده را در خود دارد و پس از استنشاق آن توسط بیمار مخزن آن تمام می‌شود و باید دوباره آن را در مراکز مخصوص پر کرد اما دستگاه اکسیژن ساز، با برق یا باتری کار می‌کند و اکسیژن متناسب با نیاز بیمار را تولید می‌کند و تا زمانی که موتور این دستگاه سالم است اکسیژن نیز تولید می‌شود.

یکی دیگر از تفاوت‌های کپسول با دستگاه در این است که کپسول ها، اکسیژن را با یک درجه یکسان برای تمامی بیماران منتقل می‌کنند اما دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی قابل تغییر است و می‌توان با دوز ضربانی آن را تنظیم کرد. کپسول‌های اکسیژن بسیار سنگین‌اند اما دستگاه‌های اکسیژن ساز در نوع طراحی شده که در صورت نیاز بتوان آن را حمل کرد.

پس از این همه مزیتی که دستگاه اکسیژن ساز در برابر کپسول دارد باید بدانید که دستگاه اکسیژن ساز هزینه بالاتری نسبت به کپسول اکسیژن دارد. اما این بالا بودن هزینه فقط یک بار رخ می‌دهد اما برای شارژ کردن مداوم کپسول‌های اکسیژن باید مبلغ بیشتری را متقبل شوید.

 

معایب استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی

این دستگاه مانند هر دستگاه دیگری احتمال خرابی دارد. به طور کلی هر دستگاهی که مربوط به پیشرفت تکنولوژی باشد روزی به مشکل برمی خورد و یکی از مشکلات بزرگ این محصول زمانی است که موتور دستگاه از کار می‌افتد. دستگاه‌های اکسیژن ساز بیمارستانی از آن جایی که جز آن دسته از دستگاه‌های ثابت است، مجهز به باتری نمی‌باشد و در هنگام نبود برق قادر به تولید اکسیژن نمی‌باشد. البته جای شکرش باقی است که در بیمارستان‌ها برق اضطراری وجود دارد تا در این مواقع جان هیچ عزیزی در خطر نیوفتد. این دستگاه دارای فیلتر تصفیه نیز می‌باشد که پس از استفاده مکرر بدون تمیزی یا قرار گیری در محیط‌های مرطوب گرانول‌های این محصول مسدود می‌شود.

 

نحوه انتخاب سیستم اکسیژن ساز

سیستم PSA چیست؟

 

  • سنجش میزان اکسیژن
  • محاسبه میزان استفاده از اکسیژن در مراکز درمانی
  • انتخاب کمپرسور متناسب با دستگاه مولد
  • انتخاب فیلتر متناسب با مولد
  • برگزیدن مخازن متناسب با اجزای دستگاه

 

سیستم PSA چیست؟

این سیستم در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به گونه‌ای عمل می‌کند که بدون نیاز به کپسول و اکسیژن مایع بتواند در محل اکسیژن تولید نماید. این مورد در میزان کاهش هزینه‌ها بسیار موثر است. از مزایای این سیستم در وهله اول می‌توان به امنیت بالای آن اشاره نمود. این سیستم اکسیژن با درصد خلوص ۵/۹۵ درصد تولید می‌شود که این میزان برای مصارف پزشکی بسیار خوب است و اصولا مطابق یا بالاتر از حد استاندارد USPمی باشد.

 

سخن پایانی

استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی و حتی در منزل رایج است. این دستگاه برای افرادی که دارای بیماری‌های قلبی و عروقی، انسداد ریوی، آسم و… ضروری است. برخی از افراد که در بی‌هوشی به سر می‌برند یا در بیمارستان و یا در منزل از این نوع درستگاه استفاده می‌کنند. دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی از نوع ثابت دستگاه اکسیژن ساز و جزو تجهیزات پزشکی تنفسی است، این دستگاه با برق کار می‌کند و به دستگاه بی‌هوشی نیز متصل است. در صورتی که برق برود در بیمارستان از طریق برق اضطراری بیمارستان کار می‌کند اما در کل یکی از معایب این دستگاه موجود نبودن جایگاه باتری است. یکی از ضروری‌ترین تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها همین دستگاه اکسیژن ساز است. امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۴.۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *