۱۰ مشکل رایج ستون فقرات که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید

10 مشکل رایج ستون فقرات که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید

فهرست مطالب

کمردرد ممکن است چیزی به نظر برسد که تنها زمانی که سن شما بالا می‌رود مشکل ساز می‌شود. این مشکل رایج ستون فقرات نمی‌تواند دور از واقعیت باشد. کمردرد یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامتی است که مردم با آن مواجه هستند و سالانه بیش از ۳۰ میلیون نفر در هر سنی از آن رنج می‌برند.

همچنین کمردرد علت اصلی ناتوانی در سراسر جهان است، این اولین دلیلی است که افراد کار را از دست می‌دهند و ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. مشکلات ستون فقرات برخی از علل اصلی کمردرد هستند. بیایید به ۱۰ مورد از رایج‌ترین مشکلات ستون فقرات و کارهایی نگاهی بیاندازیم که می‌توانید برای کاهش درد آن‌ها انجام دهید.

۱.فتق دیسک

ستون فقرات از استخوان‌هایی به نام مهره تشکیل شده است. دیسک‌ها به عنوان بالشتک بین هر استخوان عمل می‌کنند. هنگامی که دیسک دچار فتق می‌شود، به این معنی است که بالشتک جابجا شده و از محفظه خود جدا می‌شود. در حالی که برخی از فتق دیسک‌ها بدون علامت هستند، اغلب می‌توانند با اعصاب ستون فقرات تداخل ایجاد کنند. این مشکلات ستون فقرات می‌تواند تعدادی از علائم را ایجاد کند، از جمله:

 • کمردرد
 • بی حسی
 • درد در بازوها و پاها
 • مور مور
 • ضعف عضلانی

فتق دیسک اغلب در قسمت پایین کمر اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند در قسمت بالای کمر نیز رخ دهد. در صورت احساس درد یا علائم دیگری که توضیح دادیم، باید به پزشک مراجعه کنید. شما می‌توانید با حفظ وزن مناسب، حفظ وضعیت بدنی خوب در طول روز و ورزش، خطر فتق دیسک را کاهش دهید.

۲.کشیدگی عضلات

کشیدگی عضلات

استفاده بیش از حد، استرس و وضعیت بد می‌تواند منجر به کشیدگی و تنش عضلات اطراف ستون فقرات شود. این مشکلات ستون فقرات می‌تواند باعث درد و سفتی در سراسر گردن و پشت شما شود. با ورزش و حفظ وزن مناسب می‌توانید عضلات پشت خود را تقویت کنید. انجام حرکات کششی قبل از فعالیت شدید نیز می‌تواند به جلوگیری از فشار عضلانی کمک کند.

۳.اسکولیوز

اسکولیوز به خم شدن یا انحنای غیر طبیعی ستون فقرات اشاره دارد. این وضعیت می‌تواند از جزئی تا شدید متغیر باشد و اکثر بیماران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شایع‌ترین سن شروع اسکولیوز در دوران کودکی یا نوجوانی است. برخی از علائم و نشانه‌های اسکولیوز عبارتند از:

 • شانه‌های ناهموار
 • ارتفاع‌های مختلف قفسه سینه
 • یک یا هر دو طرف باسن بالاتر از حد معمول است
 • بدن به یک طرف متمایل می‌شود
 • سر در مرکز بالای لگن نیست

همراه با این علائم، اسکولیوز می‌تواند باعث کمردرد و گیرکردن اعصاب شود. درمان اسکولیوز بسته به شدت مورد و سن بیمار متفاوت است. برخی از گزینه‌های درمانی شامل بریس، فیزیوتراپی و جراحی است. خرید تخت بیمار و تشک مواج یک راه حل مناسب برای استراحت استاندارد است که پزشک ممکن است به شما توصیه کند.

 

۴.آسیب شلاقی یا آسیب ویپلش

ویپلش آسیبی است که در اثر تکان دادن یا حرکت ناگهانی سر ایجاد می‌شود. این حرکت ناگهانی و ناهنجار گردن می‌تواند عضلات گردن را تحت فشار قرار دهد. همچنین می‌تواند به مفاصل بین مهره ای، دیسک‌ها و رباط‌های گردن آسیب برساند. پس از حادثه یا ضربه، بسیاری از افراد بلافاصله علائم را احساس نمی‌کنند. ممکن است ۲۴ ساعت طول بکشد تا علائم آسیب ویپلش شروع شود که عبارتند از:

 • گردن درد
 • گرفتگی گردن
 • سردرد
 • درد پایین کمر
 • خستگی
 • سرگیجه
 • مشکل در تمرکز

می‌توانید درد را با مسکن‌ها درمان کنید. یخ می‌تواند در ۲۴ ساعت اول پس از آسیب کمک کند. روش‌های دیگر درمان شامل ماساژ، فیزیوتراپی و پدهای گرمایشی است.

۵.پوکی استخوان

پوکی استخوان یکی از شایع‌ترین مشکلات ستون فقرات در افراد مسن است

پوکی استخوان یکی از شایع‌ترین مشکلات ستون فقرات در افراد مسن است. به استخوان‌های ضعیف به دلیل توده استخوانی کمتر اشاره دارد. استخوان‌های ضعیف در ستون فقرات شکننده و آسیب دیده می‌شوند که می‌تواند منجر به شکستگی، آسیب دیدگی مهره‌ها و حالت قوز شده شود.

گفتن اینکه استخوان‌های شما ضعیف‌تر می‌شوند ممکن است سخت باشد زیرا تا زمانی که استخوان‌ها پوکی استخوان نداشته باشند، علائم زیادی وجود ندارد. شما می‌توانید با حفظ یک رژیم غذایی سالم مملو از غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین D برای کمک به تقویت استخوان‌ها از این امر جلوگیری کنید. ورزش‌هایی مانند پیاده روی، دویدن و موارد دیگر می‌تواند تعادل، وضعیت بدن و سلامت استخوان‌های شما را بهبود بخشد.

۶.سیاتیک

عصب سیاتیک از قسمت پایین کمر تا انتهای ساق پا می‌گذرد. سیاتیک وضعیتی است که در آن احساس درد، بی‌حسی یا ضعف در ناحیه کمر می‌کنید که در نتیجه آسیب عصب سیاتیک به پایین ساق پا می‌تابد. این آسیب عصبی می‌تواند ناشی از باریک شدن ستون فقرات باشد که عصب را فشرده می‌کند، فتق دیسک یا خار استخوانی باشد.

اجاره تشک مواج؛ فیزیوتراپی، تزریق استروئید و کار با کایروپراکتیک می‌تواند به مدیریت درد ناشی از سیاتیک کمک کند. همچنین می‌توانید مسکن‌های ضد درد، شل‌کننده‌های عضلانی و ضدالتهاب‌ها را برای مدیریت علائم استفاده کنید.

۷.شکستگی فشاری

شکستگی فشاری و مشکلات ستون فقرات

با افزایش سن و ضعیف شدن استخوان‌ها، ترک‌های مختلف و شکستگی‌های خط مو در مهره‌ها ایجاد می‌شود. اگر تعداد زیادی از این ترک‌ها در ستون فقرات شما وجود داشته باشد، می‌تواند منجر به شکستگی فشاری شود که به آن مهره فرو ریخته نیز می‌گویند.

این مشکلات ستون فقرات بیشتر به دلیل پوکی استخوان اتفاق می‌افتد، اما اگر سرطان استخوان دارید، اگر سیگار می‌کشید، اگر خیلی لاغر هستید و اگر زنی بالای ۵۰ سال هستید نیز در معرض خطر هستید. شکستگی می‌تواند بسیار دردناک باشد. داروهای ضد درد می‌توانند به مدیریت درد کمک کنند. فیزیوتراپی یکی دیگر از درمان‌های رایج است.

۸.میلوپاتی نخاعی

میلوپاتی نخاعی زمانی است که نخاع به دلیل دژنراسیون آسیب می‌بیند. معنی آن در زبان انگلیسی این است که با افزایش سن، اجزای کمر و ستون فقرات تغییر کرده و ضعیف‌تر می‌شوند که می‌تواند منجر به آسیب ستون فقرات شود. این مشکلات ستون فقرات می‌تواند منجر به درد، بی‌حسی دست و پا، ضعف عضلانی، از دست دادن تعادل و گزگز شود. جراحی می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت و بدتر شدن علائم کمک کند.

۹.آرتروز

همه ما در مورد آرتروز شنیده‌ایم اما بیشتر مردم فکر می‌کنند که تنها روی دست‌ها و اندام‌های شما تأثیر می‌گذارد. آرتروز که التهاب مفاصل است، می‌تواند هر ناحیه از بدن را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین می‌تواند باعث مشکلات ستون فقرات شود. مفاصل و غضروف در ستون فقرات خراب می‌شود که باعث التهاب و درد می‌شود. همچنین می‌تواند منجر به خار استخوان و آسیب عصبی شود. حفظ وزن سالم، ورزش، طب سوزنی و ماساژ همگی می‌توانند به مدیریت علائم آرتروز کمک کنند.

۱۰.اسپوندیلولیستزیس

مشکلات ستون فقرات: اسپوندیلولیستزیس

مهره‌های ستون فقرات در موقعیت‌های خاصی قرار می‌گیرند. اسپوندیلولیستزیس زمانی است که یکی از مهره‌های ستون فقرات به سمت جلو و روی مهره زیر آن می‌لغزد. این مشکلات ستون فقرات می‌تواند باعث درد شدید شود زیرا می‌تواند به نخاع آسیب برساند یا فشار دهد. همچنین می‌تواند باعث از دست دادن احساس در اندام‌ها، از دست دادن کنترل مثانه و دشواری راه رفتن شود. جراحی می‌تواند به موارد شدید کمک کند، اما معمولا علائم با فیزیوتراپی، کاهش وزن، داروهای مسکن و تمرین‌های تقویتی کنترل می‌شوند.

سخن پایانی

کمردرد یک مسئله جدی است که می‌تواند افراد را برای روزها، هفته‌ها و حتی سال‌ها ناتوان کند. این ۱۰ مشکل ستون فقرات برخی از رایج‌ترین آن‌ها هستند. امیدوارم، این مطلب می‌تواند به شما کمک کند هر کمردردی را درک کنید که تجربه می‌کنید. کمردرد و مشکلات پیرامون آن گاهی اوقات طوری حاد می‌شود که اجاره ویلچر گزینه توصیه شده به شما از طرف دکتر است تا فشار کمتری به کمر و ستون فقرات‌تان وارد شود.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۴]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز