نوار قلب مشکل دار و غیرطبیعی چه معنایی دارد؟

نوار قلب نامنظم

فهرست مطالب

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب یک آزمایش ساده است که پزشکان از آن برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب استفاده می‌کنند. این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا بیماری‌های زمینه‌ای قلب را بررسی کنند. گاهی اوقات، نوار قلب مشکل دار در واقع فقط یک تغییر طبیعی در ریتم قلب فرد است. در موارد دیگر، ممکن است به دلیل بیماری زمینه‌ای قلب یا واکنش به دارویی باشد که فرد مصرف می‌کند. در واقع نوار قلب یک ابزار تشخیصی مفید است. هنگامی که پزشک بیماری را تشخیص داد، می‌تواند درمان مناسب را پیشنهاد دهد. در این مقاله به بررسی نوار قلب مشکل دار خواهیم پرداحت، لطفا با ما همراه باشید.

 

نتایج نوار قلب غیرطبیعی

برای بسیاری از افراد، نوار قلب فقط یک سری خطوط است. با این حال، هر خط مربوط به یک سیگنال الکتریکی است که از قلب ارسال می‌شود. پزشکان نحوه خواندن و تفسیر این خطوط را می‌دانند که به آن‌ها عملکرد کلی قلب را نشان می‌دهد. پزشک متخصص الکترودهایی را به پوست فرد متصل می‌کند که معمولا در ۱۰ نقطه مختلف در اطراف قفسه سینه و اندام‌ها وصل شده است.

هر ضربان قلب یک ضربه الکتریکی ارسال می‌کند. این الکترودها ضربه را می‌گیرند و فعالیت را به شکل موج بر روی نمودار ثبت می‌کنند. همه این موارد در یک چشم بر هم زدن اتفاق می‌افتد، به همین دلیل استفاده از دستگاه نوار قلب بسیار مهم است. نوار قلب می‌تواند همه این جزئیات ریز را بدست آورد و آن‌ها را برای تجزیه و تحلیل پزشک ثبت کند.

 

چرا نوار قلب غیرطبیعی اتفاق می افتد؟

نوار قلب غیرطبیعی

نوار قلب غیرطبیعی به این معنی است که در قرائت آن چیزی غیر منتظره وجود دارد. این موضوع همیشه نشانه یک قلب ناسالم نیست. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۵، محققان منبع معتبری را پیدا کردند که طبق آن در ورزشکاران به طور منظم نوار قلب مشکل دار مشاهده می‌شد.

محققان نشان دادند که اکثر این نتایج بی‌ضرر هستند و به دلیل سازگاری فرد با ورزش است. با این حال، آن‌ها برای غربالگری دقیق برای بررسی عوامل خطرناک دیگر بیشتر تحقیق کردند. با در نظر گرفتن این موضوع، نوار قلب مشکل دار می‌تواند به دلایل زیادی ظاهر شود، از جمله:

 

ضربان قلب نامنظم

با خرید و اجاره دستگاه نوار قلب می‌توان هرگونه بی‌نظمی در ضربان قلب فرد را تشخیص داد. قلب انسان معمولا در حدود ۶۰-۱۰۰ ضربان در دقیقه می‌زند. قلبی که سریعتر یا کندتر از این می‌تپد ممکن است نشان دهنده یک مشکل زمینه‌ای باشد. پزشک می‌خواهد آزمایشات بیشتری را برای یافتن علت زمینه‌ای انجام دهد.

 

ریتم نامنظم قلب

اگرچه ممکن است این موضوع بین هر فردی کمی متفاوت بروز پیدا کند اما هر قلب یک ریتم ثابت دارد. ممکن است فرد از نظر جسمی تغییراتی در این ریتم احساس کند، مانند ضربان قلب نادیده گرفته شده یا احساس کند تپیدن قلب است.

نوار قلب مشکل دار به پزشکان کمک می‌کند تا ببینند چگونه و کجا قلب خارج از ریتم می‌زند اما تنها در صورتی می‌تواند بی‌نظمی را ثبت کند که در طول آزمایش اتفاق بیفتد. از آنجا که این امر بعید است، پزشکان ممکن است از مانیتور هولتر استفاده کنند که ۲۴ ساعت یا بیشتر فعالیت قلب را کنترل می‌کند. این نوار قلب مشکل دار به پزشکان فرصت بهتری برای تشخیص بی‌نظمی می‌دهد.

 

ناهنجاری در شکل قلب

نوار قلب غیرطبیعی به پزشکان این ایده را می‌دهد که قلب در هر منطقه خاصی چقدر سخت کار می‌کند. نتیجه نوار قلب غیرطبیعی می‌تواند نشانه بزرگتر یا ضخیم‌تر بودن یک ناحیه یا قسمتی از قلب در مناطق دیگر باشد. قلب ضخیم می‌تواند به این معنا باشد که قلب بیش از حد برای پمپاژ خون کار می‌کند. این موضوع ممکن است به دلیل بیماری قلبی مادرزادی یا اکتسابی رخ دهد.

 

عدم تعادل الکترولیتی

مواد معدنی الکترولیت برای سلامت کلی مهم هستند اما در سلامت قلب نیز نقش دارند و حتی ممکن است باعث نوار قلب غیرطبیعی شوند. الکترولیت‌ها الکتریسیته را در بدن هدایت می‌کنند و به ثابت نگه داشتن ضربان قلب و ریتم کمک می‌کند. عدم تعادل در مواد معدنی الکترولیت مانند پتاسیم، سدیم، کلسیم یا منیزیم ممکن است باعث مشاهده نوار قلب مشکل دار شود.

 

عوارض جانبی داروها

برخی از داروها ممکن است باعث نمایش نوار قلب مشکل دار شوند. هرکسی که نوار قلب می‌گیرد باید درباره هرگونه دارویی که مصرف می‌کند با پزشک مشورت کند. همچنین ممکن است به بررسی لیست عوارض جانبی ارائه شده روی بسته‌بندی توجه کند.

برخی از داروهایی که به تعادل ضربان قلب کمک می‌کنند، ممکن است در برخی افراد باعث ریتم غیرطبیعی قلب شوند. چنین داروهایی شامل مسدود کننده‌های بتا و مسدود کننده‌های کانال سدیم هستند. اگر پزشک تصور می‌کند نوع دارویی که فرد مصرف می‌کند ممکن است علائم آن را ایجاد کند، ممکن است جایگزین‌هایی را پیشنهاد کند و سپس نوار قلب را بررسی کند تا ببیند واکنش فرد به داروی جدید چگونه است.

 

فشار خون بالا

جنبه‌های دیگر بیماری قلبی ممکن است منجر به نوار قلب غیرطبیعی شود. به عنوان مثال، افرادی که فشار خون بالا دارند بیشتر احتمال دارد که نتیجه را غیرطبیعی بخوانند. پس همواره باید راه های کاهش فشار خون را در نظر داشته باشیم.

 

حمله قلبی

گاهی اوقات، نتیجه نوار قلب غیرطبیعی ممکن است نشانه یک مشکل جدی مانند حمله قلبی باشد. هنگامی که فرد دچار حمله قلبی می‌شود، قلب می‌تواند منبع تازه خون خود را از دست بدهد که می‌تواند باعث آسیب بافتی و حتی مرگ سلولی شود. بافت آسیب دیده الکتریسیته را به خوبی بافت سالم هدایت نمی‌کند که می‌تواند باعث نمایش نوار قلب مشکل دار شود.

 

برای نوار قلب مشکل دار چه درمانی توصیه می شود؟

نوار قلب مشکل دار

درمان نوار قلب غیرطبیعی به موضوع زمینه‌ای بستگی دارد. اگر پزشک شک کند که نوار نتیجه واریانس طبیعی قلب انسان است، ممکن است هیچ درمانی را توصیه نکند. اگر داروی خاصی باعث نمایش نوار قلب غیرطبیعی می‌شود، ممکن است جایگزین را توصیه کنند. اگر پزشک مشکوک به‌عدم تعادل الکترولیت در فرد باشد، ممکن است مایعات یا داروهای حاوی الکترولیت را پیشنهاد دهد.

سایر مسائل ممکن است نیاز به درمان‌های فردی بیشتری داشته باشد. آریتمی ممکن است نیاز به درمان داشته باشد یا حتی نداشته باشد. بیشتر آریتمی‌ها هیچ خطری برای فرد ندارند زیرا ممکن است علائم ایجاد نکنند یا عملکرد قلب را مختل نکنند.

از سوی دیگر، برخی از آریتمی‌ها ممکن است در عملکرد قلب در پمپاژ خون اختلال ایجاد کنند. اگر قلب برای حفظ ریتم ثابت مشکل دارد، پزشک ممکن است داروها را توصیه کند یا از فرد بخواهد که برای کمک به بازگرداندن ریتم قلب از یک ضربان ساز استفاده کند. هر کسی که دچار حمله قلبی شود نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. همچنین ممکن است فرد نیاز به جراحی‌هایی مانند آنژیوپلاستی داشته باشد تا جریان خون حفظ شود و آسیب به بافت‌ها کاهش یابد.

 

چه زمانی به نوار قلب نیاز دارید؟

بسیاری از افراد در برخی از مراحل زندگی خود اغلب به دلیل تجربه علائم رایج مانند درد مزمن قفسه سینه، تنگی نفس یا نبض سریع نوار قلب می‌دهند. همچنین پزشکان ممکن است به طور مرتب از نوار قلب برای بررسی افراد مبتلا به بیماری قلبی استفاده کنند.

یکی دیگر از دلایل انجام آن، تجربه تپش قلب یا آریتمی است. ممکن است فردی احساس کند قلبش از تپش می‌گذرد، قلبش می‌لرزد یا اینکه به شدت می‌تپد. پزشکان ممکن است در اینجا نوار قلب را برای بررسی مشکلات اساسی توصیه کنند. آن‌ها ممکن است بسته به نتایج آزمایش‌های اضافی را سفارش دهند.

 

آیا استفاده از دستگاه نوار قلب خطرناک است؟

نوار قلب یک روش بدون ریسک و غیر تهاجمی است. الکتریسیته به بدن نمی‌فرستد و هیچ دردی ایجاد نمی‌کند. این دستگاه یک ابزار مهم برای تشخیص شرایطی است که بر قلب تأثیر می‌گذارد. اکثر افراد در برخی موارد تحت نوار قلب قرار می‌گیرند.
اگرچه داشتن نوار قلب غیرطبیعی می‌تواند ترسناک به نظر برسد اما مهم است که درک کنیم که این تنها یک قسمت از تشخیص صحیح است. بسیاری از موارد می‌توانند باعث نوار قلب غیرطبیعی شوند اما همه آن‌ها خطرناک نیستند. پزشک می‌تواند آزمایشات بیشتری را برای تشخیص علت زمینه‌ای علائم فرد و نتایج نوار قلب توصیه کند.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۴.۴]

3 پاسخ به “نوار قلب مشکل دار و غیرطبیعی چه معنایی دارد؟”

  1. […] بیشتر بخوانید: نوار قلب مشکل دار و غیرطبیعی چه معنایی دارد؟ […]

  2. با سلام من همیشه نوار قلبم مشکل داره و غیر طبیعیه و این خیلی بهم استرس وارد میکنه چند سالی هست ک اینجوریه خیلی هم مراجعه کردم به پزشکان علتشو تشخیص ندادن هنوز نمیدونم باید کجا مراجعه کنم میشه راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز