علائم ویروس دلتا کرونا چه هستند؟

فهرست مطالب

در شرایطی که ویروسی به طور گسترده در جمعیتی در گردش است و عفونت‌های زیادی را باعث می‌شود، احتمال جهش آن افزایش می‌یابد. هرچه ویروس فرصت بیشتری داشته باشد، بیشتر همانندسازی (تولیدمثل) می‌کند و فرصت بیشتری می‌یابد تا تغییر کند. ویروس دلتا کرونا یکی از سویه‌های جهش‌یافته‌ی ویروس کروناست. خطرات و علائم ویروس دلتا کرونا از جدیدترین نگرانی‌های به‌وجود‌آمده پس از پخش گسترده‌ی آن به خصوص در تابستان امسال در سرار کشورهاست که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

ویروس دلتا کرونا چیست؟

ویروس دلتا کرونا چیست؟

 

اکثر جهش‌های ویروسی تأثیر کمی بر توانایی ویروس در ایجاد عفونت و بیماری دارند یا اصلا تاثیری ندارند. اما بسته به جایی که تغییرات در مواد ژنتیکی ویروس اتفاق افتاده‌است، ممکن است بر خصوصیات ویروس تأثیر بگذارد، مثلا ممکن است انتقال (به عنوان مثال ممکن است راحت‌تر و یا سخت‌تر گسترش یابد) یا شدت آن (به عنوان مثال ممکن است باعث بیماری شدید یا مختصر شود) تغییر کند.

یکی از جدیدترین نمونه‌ها‌ی ویروس جهش‌یافته، نوع دلتا، اکنون یکی از نگرانی‌های بیشتر متخصصان است. ابتلا به این ویروس در هند آغاز شد، جایی که باعث شیوع یکی از بدترین عفونت‌های جهان تاکنون شده‌است. دلتا در حال حاضر حداقل در ۹۸ کشور جهان گسترش یافته‌است.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) اخیرا ویروس دلتا کرونا را از طبقه‌بندی « variants of interest» به طبقه‌بندی «Variant of concern» ارتقا داده‌است. تعریف «Variant of concern» توسط CDC این‌طور بیان می‌شود:

نوعی که شواهدی از افزایش توانایی انتقال، بیماری شدیدتر (به عنوان مثال، افزایش بستری شدن در بیمارستان یا مرگ)، کاهش قابل‌توجه خنثی‌سازی توسط آنتی‌بادی‌های تولید‌شده در طی عفونت یا واکسیناسیون قبلی، کاهش اثربخشی درمان‌ها یا واکسن‌ها، یا شکست در تشخیص دارد.

 

حتما بخوانید: دیابت و کرونا؛ هر آنچه باید در مورد آن بدانید

 

علائم ویروس دلتا کرونا چیست؟

به نظر می‌رسد علائم ویروس دلتا کرونا با علائم سنتی آن متفاوت است. با اینکه تحقیقات کمی در این مورد انجام شده‌است، اما برخی از افراد علائم مانند سردرد، گلودرد و آبریزش بینی را بدون علائم مشخصه کرونا یعنی از‌دست‌دادن چشایی و بویایی گزارش‌کرده‌اند.

بر اساس تحقیقات ZOE COVID علائمی نشان می‌دهد که خود بیماران تا ۲۳ ژوئن سال ۲۰۲۱ گزارش داده‌اند، علائم ویروس دلتا کرونا به‌علاوه‌ی تمام انواع جدید ویروس با علائم سنتی آن تغییر کرده‌است. به نظر می‌رسد به ترتیب سردرد، گلودرد، آبریزش بینی، تب و سرفه مزمن حالا مهم‌ترین علائم ابتلا به ویروس است. جدیدا آبریزش بینی خیلی کمتر گزارش شده‌است مانند علامت از‌دست‌دادن حس بویایی که از مهم‌ترین علائم ابتلا به ویروس کرونا بود و دیگر از علائم حتمی مبتلا نیست.

چند دلیل وجود دارد که می‌تواند باعث تکامل علائم به این سمت باشد. ممکن است به این دلیل باشد، داده‌ها در اصل از بیمارانی که به بیمارستان مراجعه کرده و بنابراین احتمالاً بیماری آن‌ها شدید بوده، ارائه شده‌است. همچنین با توجه به نرخ بالاتر واکسیناسیون در گروه‌های سنی بالاتر، جوانان در حال حاضر بیشتر افراد مبتلا به کرونا را تشکیل می‌دهند و علائم خفیف‌تری دارند.

دلیل تغییر علائم ویروس دلتا کرونا همچنین می‌تواند تکامل ویروس و خصوصیات مختلف (مثل عوامل ویروسی) نوع دلتا باشد. اما اینکه دقیقا چرا ممکن است علائم در حال تغییر باشد هنوز نامشخص است.

 

علائم ساده را جدی بگیرید

اگرچه ما هنوز چیزهای بیشتری برای یادگیری در مورد نوع دلتا داریم اما این داده‌های جدید مهم است. زیرا به ما نشان می‌دهد ممکن است ما درحالی که مبتلا به کرونا هستیم بیماری خود را به عنوان یک سرماخوردگی خفیف تصور کنیم. زیرا اصلی‌ترین علائم ویروس دلتا کرونا (سردرد و گلو‌درد) شبیه به سرماخوردگی است.

در عین حال، باید به یاد داشته باشیم که نتایج هنوز به طور کامل تجزیه‌و‌تحلیل و طبقه‌بندی نشده‌اند. به عنوان مثال، تاثیر «عوامل میزبان» مانند سن، جنس، تاثیر سایر بیماری‌ها، داروها و موارد دیگر هنوز با یک آزمایش بالینی دقیق محاسبه نشده‌اند. مانند تمام اطلاعات گزارش‌شده توسط خود فرد، بدون بررسی متخصص ممکن است برخی از نقص‌ها در نتایج اعلام شده وجود داشته‌باشد.

 

حتما بخوانید: تب یونجه چیست و چه علائمی دارد؟

 

آیا واکسن‌ها به ویروس دلتا کرونا موثر هستند؟

آیا واکسن‌ها به ویروس دلتا کرونا موثر هستند؟

 

خوشبختانه، به نظر می‌رسد واکسن‌های ساخته‌شده برای ویروس کرونا هنوز هم در برابر ویروس دلتا کرونا موثر هستند. مطالعات اخیر انجام‌شده توسط بهداشت عمومی انگلستان نشان داده که واکسن Pfizer بعد از گذشت ۲ هفته بعد از دوز دوم در برابر بیماری با علائم ویروس دلتا کرونا ۸۸٪ اثربخشی دارد، در حالی که اثربخشی این واکسن در برابر نوع انگلیسی کرونا ۹۳٪ اعلام شده‌است. واکسن Astra Zeneca نیز ۶۰٪  تاثیرگذاری بر ویروس دلتا کرونا و ۶۶٪ اثربخشی در برابر نوع آلفا نشان داد.

محققان فرانسوی معتقدند برای جلوگیری از پخش ویروس دلتا کرونا باید واکسناسیون به صورت گسترده انجام شود و بیش از ۹۵٪ افراد واکسینه شوند تا ویروس دلتا کرونا متوقف شود.

سخن آخر

همانطور که می‌دانیم ویروس دلتا کرونا به ایران نیز آمده است و احتمال زیادی برای پخش این ویروس در سراسر کشور وجود دارد. بهترین نوع مراقبت تا قبل از زدن واکسن، زدن ماسک برای جلوگیری از ابتلا به ویروس است. لطفا با زدن ماسک مراقب خود و عزیزانتان باشید. شما می‌توانید نظر خود را راجع‌به این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز