پوکی استخوان چیست و چگونه درمان میشود؟

پوکی استخوان چیست و چگونه درمان میشود؟

فهرست مطالب

در پاسخ به سوال پوکی استخوان چیست و چگونه درمان میشود؟ باید بگوییم بیماری پوکی استخوان که با نام استئوپروزیس نیز شناخته می‌شود یک بیماری مزمن و پیشرفته‌ای است که باعث کاهش تراکم استخوان و ضعف ساختاری آن می‌شود. این بیماری اغلب بی‌علامت است تا زمانی که شکست‌های ناگهانی استخوان‌ها رخ می‌دهد که این موضوع می‌تواند منجر به عوارض جدی و حتی معلولیت شود و ما را نیازمند خرید تخت بیمارستانی کند. این بیماری به گونه‌ای است که فشار‌هایی که در حالت عادی آسیبی به استخوان‌های ما وارد نمی‌کنند، در این حالت موجب شکستن استخوان‌های ما می‌شوند؛ فعالیت‌های عادی مانند خم شدن، زمین خوردن و یا حتی سرفه یا عطسه کردن برای شکستن استخوان‌های ما کافی است.

در حالت طبیعی، استخوان‌ها مانند یک سازه پشتیبان برای بدن عمل می‌کنند و قادر اند به تعویض و بازسازی خود بپردازند. اما در پوکی استخوان، فرایند تعادل بین تولید استخوان و جذب کلسیم از استخوان مختل می‌شود که این امر منجر به کاهش تراکم استخوان شده و نتیجه آن ضعف استخوان و افزایش احتمال شکستن آن‌ها است. علاوه بر اینکه عوامل زیادی خطرات مبتلا شدن به این بیماری را زیاد می‌کنند و باعث می‌شوند روند پوک شدن استخوان‌ها سریع‌تر شود، راهکار‌های زیادی نیز وجود دارد تا از وقوع این بیماری جلوگیری کنیم. در این مقاله قصد داریم به سؤالاتی مانند علت پوکی استخوان چیست، فرق آرتروز با پوکی استخوان چیست و بررسی عوامل به وجود آمدن پوکی استخوان و علائم آن بپردازیم و همچنین درمان و راه‌های پیشگیری این بیماری را بررسی کنیم.

علائم پوکی استخوان چیست؟

از بین رفتن استخوان که موجب پوکی استخوان می‌شود به کندی پیشرفت می‌کند و ممکن است سال‌های طولانی غیر قابل تشخیص باشد تا زمانی که فرد در اثر حادث جزئی دچار شکست شود و نشانه‌های این بیماری نمایان شود که در این حالت ممکن است نیاز باشد اقدام به اجاره تخت بیمارستانی در تهران کنید تا مدت طول درمان گذرانده شود. به طورکلی علائم پوکی استخوان در خانم‌ها و آقایان تفاوتی ندارد و در پاسخ به سؤال علائم پوکی استخوان چیست باید بگوییم:

 • بیماری پوکی استخوان در مراحل اولیه هیچ نشانی برای تشخیص ندارد اما با ضعیف‌تر شدن استخوان‌ها علائم و درد آن به مرور آشکار خواهد شد.
 • شکستگی و ترک خوردن استخوان‌های ستون فقرات یا فشردگی آن‌ها موجب کمر درد و گردن درد مزمن خواهد شد که درد آن از پشت به طرفین منتقل می‌شود.
 • کوتاه شدن قد به مرور زمان تا حدود ۳ سانتی‌متر
 • خم شدن بدن به سمت جلو و تغییر در وضعیت آن
 • تنگی نفس به دلیل فشرده شدن دیسک
 • شکستگی استخوان‌ها
 • درد داشتن قسمت پایین کمر
 • کمبود ویتامین D یکی از علائمی است که افراد مبتلا به پوکی استخوان ممکن داشته باشند.

اینکه بدانیم پوکی استخوان چیست و چگونه درمان میشود، شناختن علائم و مشاوره با پزشک می‌تواند به تشخیص زودرس و مدیریت بهتر بیماری پوکی استخوان کمک کند.

علت پوکی استخوان از چیست؟

استخوان‌ها از بافت زنده و درحال رشد ایجاد می‌شوند به همین علت می‌توان درون استخوان‌های سالم را به یک اسفنج تشبیه کرد. هنگامی که فرد مبتلا به پوکی استخوان می‌شود بافت اسفنجی استخوان تراکم خود را از دست داده و تعداد سوراخ‌ها در این بافت بزرگ‌تر و بیشتر می‌شود. به این ترتیب استخوان ضعیف شده و باعث آسیب دیدن سایر اندام‌های بدن نیز می‌شود؛ زیرا استخوان‌ها در بدن ما وظیفه حفاظت از اندام‌ها را دارند. استخوان‌ها منبع اصلی ذخیره کلسیم در بدن ما هستند و هرگاه نیاز به آن باشد از کلسیم استخوان مصرف شده و کلسیم جدید در استخوان ذخیره می‌شود.

علت پوکی استخوان از چیست؟

کلسیم استخوان را محکم نگه می‌دارد و تا سن ۳۰ سالگی بیشتر از آنچه که بدن مصرف می‌کند در استخوان‌ها کلسیم تولید می‌شود؛ اما از سن ۳۵ سالگی به بعد تجزیه سریع‌تر از ذخیره صورت می‌گیرد که باعث از بین رفتن توده استخوان خواهد شد؛ اما به‌طورکلی اگر بخواهیم پاسخ سؤال علت پوکی استخوان از چیست را بیان کنیم موارد زیر شامل می‌شوند:

 1. طبق آمار زنان بیشتر از مردان به بیماری استئوپروز مبتلا می‌شوند.
 2. سفیدپوست‌ها و آسیایی‌ها آمار بالاتری در ابتلا به این بیماری دارند.
 3. اگر یکی از اعضای خانواده شما به پوکی استخوان مبتلا است، شما در خطر بیشتری قرار می‌گیرید.
 4. مردان و زنانی که اسکلت بدن کوچکی دارند، در خطر بیشتری برای مبتلا شدن به پوکی استخوان قرار دارند.
 5. کمبود کلسیم و عدم جذب ویتامین دی
 6. سیگار کشیدن و مصرف الکل
 7. داشتن سبک زندگی با تحرک کم

اگر به خوبی علت پوکی استخوان را بدانیم می‌توانیم پاسخی برای راه‌های پیشگیری از پوکی استخوان چیست پیدا کنیم.

فرق آرتروز با پوکی استخوان چیست؟

آرتروز و پوکی استخوان دو بیماری مرتبط با ساختار و عملکرد سیستم اسکلتی بدن هستند و هر دو به شدت رایج‌اند، با این حال، مکانیسم و اثرات آن‌ها متفاوت است؛ اما علائم یکسانی دارند و در هر دو بیماران در حرکات خود محدودیت و درد دارند. اما ممکن است بپرسید فرق آرتروز با پوکی استخوان چیست؟ به طور خلاصه، آرتروز یک بیماری مفصلی است و مرتبط با درد‌های مفاصل می‌باشد، در حالی که پوکی استخوان به کاهش تراکم بافت استخوان و افزایش خطر شکستگی استخوان مربوط می‌شود.

در پزشکی به پوکی استخوان اصطلاحاً «دزد خاموش» می‌گویند؛ زیرا که هیچ علائمی تا مدت‌های طولانی از خود نشان نمی‌دهد و راهی برای تشخیص آن نیست. در آرتروز غضروف مفصلی از بین می‌رود یا باریک می‌شود؛ در نتیجه مفصل سفت می‌شود و تحرک بیمار به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند؛ در این حالت ممکن است بیمار نیازمند اجاره ویلچر شود.

بهترین درمان پوکی استخوان چیست؟

بهترین درمان پوکی استخوان چیست؟

همان‌طور که گفته شد خوشبختانه امکان جلوگیری از این بیماری و درمان آن وجود دارد و لزوماً با گذشت زمان بدتر نمی‌شود. درمان پوکی استخوان شامل مصرف دارو‌ها و مهم‌تر از آن تغییر سبک زندگی است. همچنین مهم است که بیمار در رابطه با درمان خود حتماً با پزشک مشورت کرده و راه‌های مناسب برای درمان بیماری خود را بررسی کند. به طور کلی روش‌های درمان بیماری استئوپروزیس را در پاسخ به سؤال بهترین درمان پوکی استخوان چیست و راه‌های پیشگیری از پوکی استخوان، جمع‌آوری کرده‌ایم که به شرح زیر است:

 1. مصرف دارو برای تسکین درد استخوان
 2. مصرف کلسیم و ویتامین دی به میزانی که پزشک تجویز نماید
 3. کاهش یا حذف مصرف نمک از برنامه غذایی به کاهش مصرف کلسیم بدن کمک می‌کند
 4. ترک سیگار و نوشیدنی‌های الکلی
 5. پوشیدن کفش‌های مناسب و طبی
 6. حفظ وزن سالم و داشتن ورزش منظم در سبک زندگی خود
 7. درمان‌های کمک‌کننده برای انجام فعالیت‌های روزمره
 8. انجام ورزش‌های مقاومتی که به صورت ایستاده انجام می‌شوند، مانند پیاده‌روی کردن

اگر روش‌های بالا برای درمان پوکی استخوان پاسخگو نبود ممکن است پزشک برای درمان جراحی جهت ترمیم یا تقویت و جایگزینی بافت آسیب دیده را پیشنهاد دهد. به همین دلیل بهتر است برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مربوط به استخوان‌ها و مفاصل از سنین پایین اقدام به تقویت سلامت آن‌ها کنید.

عوارض پوکی استخوان چیست؟

شکستگی استخوان‌ها جدی‌ترین عوارض پوکی استخوان است. اغلب موقع این شکستگی‌ها درمان نمی‌شود و افراد همچنان از وجود آن‌ها رنج می‌برند. شکستگی لگن و تغییر شکل ستون فقرات از عوارض شایع پوکی استخوان است. در شکستگی ستون فقرات بیمار احساس نفس تنگی دارد؛ زیرا ریه‌ها نمی‌توانند به خاطر تغییر ایجاد شده در استخوان‌بندی به‌خوبی عمل کنند و فرد قوزدار به نظر می‌رسد. شکستگی‌های مکرر می‌تواند منجر به کاهش طول قد بیمار شود. همچنین پوکی استخوان کیفیت زندگی فرد را کاهش می‌دهد؛ زیرا در انجام امور روزمره خود محدودیت پیدا می‌کنند. تشخیص زودرس و مدیریت مناسب پوکی استخوان، همچنین دانستن پاسخ سوال عوارض پوکی استخوان چیست می‌تواند این عوارض را کاهش دهد و از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز