سندروم پیک ‌ویکن چیست و چه علائمی دارد؟

سندروم پیک ‌ویکن چیست و چه علائمی دارد؟

فهرست مطالب

سندروم پیک ویکن که از نظر بالینی به عنوان سندرم کاهش تهویه چاقی (OHS) شناخته می‌شود، وضعیتی است که خون را تحت تأثیر قرار می‌دهد. زمانی اتفاق می‌افتد که خون شما اکسیژن کافی نداشته باشد و دی اکسید کربن زیادی داشته باشد. سندروم پیک ویکن نوعی تنفس نابسامان است که در خواب رخ می‌دهد و باعث تغییرات طولانی مدت در سلامت بدن می‌شود.

وقتی اکسیژن تنفس می‌کنید، کیسه‌های هوا یا آلوئول‌ها در ریه‌های شما اکسیژن را از طریق مویرگ‌ها به جریان خون منتقل می‌کنند. مویرگ‌ها رگ‌های خونی هستند که به جریان خون شما متصل می‌شوند. همچنین این عروق دی اکسید کربن را از جریان خون شما به کیسه‌های هوا منتقل می‌کنند. این دی اکسید کربن پس از بازدم از خون شما خارج می‌شود. این مراحل به عنوان تبادل گاز شناخته می‌شوند. تبادل گاز برای حفظ تعادل سالم اکسیژن و دی اکسید کربن در خون شما مهم است.

در حالی که از نظر بالینی به عنوان سندروم پیک ویکن شناخته می‌شود، سندروم پیک ویکن از نام شخصیت جو از رمان چارلز دیکنز در سال ۱۸۳۶، The Pickwick Papers نامگذاری شده است. جو بسیاری از علائمی را داشت که بعدا توسط پزشکان با کشف این بیماری توصیف شد، از جمله می‌توان به چاقی و آپنه خواب (نفس نکشیدن برای مدت طولانی در طول خواب) اشاره کرد. نام OHS اکنون بیشتر توسط پزشکان برای توصیف علائم مرتبط با این بیماری استفاده می‌شود.

سندروم پیک ‌ویکن چه علائمی دارد؟

سندروم پیک ‌ویکن چه علائمی دارد؟

بسیاری از علائم سندرم پیک ویکن با کمبود اکسیژن در خون شما مرتبط است. این علائم می‌تواند در هنگام بیداری و در هنگام خواب روی بدن شما تأثیر بگذارد. در طول خواب، تنفس شما ممکن است کم عمق شود و حتی ممکن است برای چند دقیقه یا بیشتر متوقف شود. علائم رایج سندرم پیک ویکن عبارتند از:

 • احساس تنگی نفس؛
 • کمبود انرژی داشتن؛
 • احساس خواب آلودگی یا خستگی در طول روز؛
 • تورم یا رنگ مایل به آبی در انگشتان دست یا پاها (معروف به سیانوز)؛
 • سردرد صبحگاهی به دلیل سطح بالای دی اکسید کربن در خون شما؛
 • علائم افسردگی، مانند احساس غم و اندوه، از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی که معمولا از آن لذت می‌برید و افکار خودکشی که به سرتان می‌زند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تنگی نفس؛ علائم، علل، تشخیص و درمان را مطالعه کنید.

همچنین علائم جدی‌تری از سندرم پیک ویکن وجود دارد. در صورت مشاهده موارد زیر در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید:

 • آپنه انسدادی خواب که زمانی اتفاق می‌افتد که در هنگام خواب دوره‌هایی از نفس کشیدن نداشته باشید.
 • فشار خون بالا.
 • Cor pulmonale، اصطلاحی برای آنچه اتفاق می افتد زمانی که اکسیژن خون پایین باعث شود سمت راست قلب شما تنش زیادی را تجربه کند.

سندرم پیک ‌ویکن چگونه به وجود می آید و علت سندرم پیک ‌ویکن چیست؟

سندرم پیک ‌ویکن چگونه به وجود می آید و علت سندرم پیک ‌ویکن چیست؟

هیچ علت مشخص و مستقیمی برای سندرم پیک ویکن توسط پزشکان یا محققان شناخته نشده است. با این حال، تصور می‌شود ترکیبی از عوامل باعث ایجاد سندرم پیک ویکن می‌شوند، از جمله:

 • چاقی که با استفاده از شاخص توده بدن (BMI) اندازه گیری می‌شود. فردی با BMI بیش از ۳۰ چاق محسوب می‌شود.
 • ناتوانی مغز شما در کنترل صحیح تنفس شما.
 • عملکرد نامناسب سیستم تنفسی به دلیل وزن اضافی در اطراف قفسه سینه شما که باعث می‌شود ریه‌های شما اکسیژن را از هوا جذب کنند.
 • اکسیژن ناکافی به مغز، قلب و سایر اندام‌های ضروری نمی‌رسد.
 • سطوح پایین اکسیژن مزمن که عملکرد بدن را تغییر می‌دهد.

ارتباط بین سندرم پیک ‌ویکن و آرتروز

چاقی و سطح پایین اکسیژن خون می‌تواند مستقیما روی مفاصل شما تأثیر بگذارد. استرسی که وزن زیاد بدن به مفاصل شما وارد می‌کند به خوبی شناخته شده است که باعث آرتروز می‌شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف و استخوان مفاصل شما شروع به آسیب دیدگی یا شکستن کامل می‌کنند.

همچنین چاقی می‌تواند باعث شود که سلول‌های چربی یا بافت چربی به بافت مفصل شما حمله کنند. این روند می‌تواند باعث التهاب طولانی مدت شود که می‌تواند باعث آسیب مفاصل شما شود که می‌تواند منجر به آرتروز شود.

سندرم پیک ‌ویکن چه عوارضی دارد؟

عوارض سندرم پیک ویکن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فشار خون ریوی یا فشار خون بالا؛
 • ادم ریوی یا تجمع مایع در پاهای شما؛
 • اریتروسیتوز ثانویه یا مقدار غیر طبیعی گلبول های قرمز در جریان خون شما.

در صورت مشاهده هر یک از این عوارض فورا به پزشک مراجعه کنید.

چگونه سندرم پیک ‌ویکن را می توان درمان کرد؟

چگونه سندرم پیک ‌ویکن را می توان درمان کرد؟

بسیاری از روش‌های درمانی برای کمک به مدیریت علائم سندرم پیک ویکن وجود دارد:

کاهش وزن

اولین روش درمان کاهش وزن است. اگر پزشک به این نتیجه برسد که چاقی شما باعث سندرم پیک ویکن می‌شود، احتمالا به شما توصیه می‌کند که وزن خود را کاهش دهید تا BMI خود را به محدوده طبیعی برسانید. چاقی یکی از علل اصلی سندرم پیک ویکن است. کاهش وزن اضافی می‌تواند به کاهش استرس از بدن شما کمک کند و تنفس شما را به حالت عادی بازگرداند. شما همچنین باید حرکت و راه رفتن را در زندگی خود بگنجانید. در مورد هر چیزی که می‌خورید، آگاهانه انتخاب کنید. از آنجایی که سندرم پیک ویکن می‌تواند منجر به بسیاری از اختلالات جدی سلامتی و حتی مرگ شود، کاهش وزن ضروری است.

درمان با کمک PAP (CPAP)

رایج‌ترین درمان برای مشکلات تنفسی که همراه با سندرم پیک ویکن است، درمان فشار مثبت راه هوایی (PAP) است. پزشک شما ممکن است این نوع درمان را در قالب یک دستگاه PAP پیوسته (یا CPAP) توصیه کند. این دستگاه اکسیژن را از یک موتور به لوله‌ای که به ماسکی که روی بینی و دهان خود می‌زنید متصل می‌شود. اجاره دستگاه بای پپ را از فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی معتبر خواستار باشید.

این دستگاه اجازه می‌دهد تا جریان دائمی اکسیژن به داخل ریه‌های شما حتی در هنگام خواب نیز جریان یابد. این موضوع به ریه‌های شما اجازه می‌دهد تا اکسیژن بیشتری به خون شما بدهد و از هیپوکسمی جلوگیری کند. CPAP به خوبی تحقیق شده و در کاهش آپنه خواب و بهبود کیفیت خواب موثر است. یک شب خواب عمیق و جامد فواید زیادی برای سلامتی دارد. با سندرم پیک ویکن شما روز و شب در این دستگاه خواهید بود.

درمان با دستگاه ونتیلاتور

همچنین ممکن است پزشک استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی را توصیه کند تا مطمئن شود که تنفس شما یکنواخت است. کرایه یا خرید دستگاه ونتیلاتور اکسیژن را به داخل و خارج از ریه‌های شما منتقل می‌کند و می‌تواند به تعادل اکسیژن و دی اکسید کربن در ریه‌ها کمک کند.

تراکئوستومی

اگر این درمان‌ها مؤثر نبودند و وضعیت شما در حال بدتر شدن است، پزشک ممکن است تراکئوستومی را پیشنهاد کند. در این روش، پزشک شما سوراخی را در نای شما باز می‌کند و لوله‌ای را وارد می‌کند تا اجازه تنفس مداوم را بدهد.

روش های جراحی کاهش وزن

همچنین پزشک شما ممکن است جراحی کاهش وزن را توصیه کند که به عنوان جراحی چاقی نیز شناخته می‌شود تا به شما در مدیریت وزن کمک کند. برخی از گزینه‌های رایج جراحی کاهش وزن شامل بای پس معده و باند معده قابل تنظیم لاپاروسکوپی می‌شود. هر دو جراحی مقدار غذایی را محدود می‌کند که می‌توانید در معده نگه دارید. در صورت انتخاب هر یک از این جراحی ها، ممکن است نیاز داشته باشید که تغییرات قابل توجهی در سبک زندگی ایجاد کنید. قبل از اینکه تصمیم به انجام هر یک از آن‌ها بگیرید، در مورد مزایا و هزینه‌های این جراحی‌ها با پزشک خود صحبت کنید.

سایر درمان های ممکن برای سندرم پیک ‌ویکن

برخی از تحقیقات قدیمی‌تر نشان می‌دهند که دوزهای مدروکسی پروژسترون می‌تواند به مدیریت علائم سندرم پیک ویکن کمک کند. این موضوع می‌تواند عوارض جانبی مانند اختلال نعوظ در مردان و خونریزی در رحم در زنان ایجاد کند، بنابراین در مورد این گزینه با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه می توان از ابتلا به سندروم پیک ‌ویکن جلوگیری کرد؟

اگر برای کنترل سندرم پیک ویکن وزن کم می‌کنید، کاهش وزن بهترین راه برای اطمینان از این است که چاقی دوباره باعث ایجاد سندرم نمی‌شود. رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید و حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا مواد مغذی مناسب برای بدن خود را دریافت کنید و از تجمع چربی و اضافه وزن جلوگیری کنید.

استفاده صحیح از دستگاه CPAP می‌تواند به پیشگیری از علائم و عوارض سندرم پیک ویکن کمک کند. اگر آپنه خواب دارید، آن را درمان کنید. در مورد انتخاب دستگاهی که برای شما بهترین کار را دارد، با پزشک خود صحبت کنید. یک فروشگاه تجهیزات پزشکی می‌تواند به شما در راه اندازی و تهیه دستگاه کمک کند. فروشگاه‌ها اغلب به ارائه خدماتی همچون اجاره تجهیزات پزشکی معتبر مشغول هستند.

اگر هر گونه عارضه ناشی از سندرم پیک ویکن، مانند فشار خون بالا یا اریتروسیتوز دارید، با پزشک خود در مورد برنامه‌های درمانی صحبت کنید تا این شرایط را تحت کنترل داشته باشید یا از ایجاد هر گونه عوارض بعدی جلوگیری کنید.

سخن پایانی

چاقی به طور فزاینده‌ای در در سراسر جهان رایج است. درمان‌های بسیاری برای علائم و شرایط ناشی از چاقی در حال حاضر در دسترس است. تشخیص زودهنگام سندرم پیک ویکن می‌تواند به جلوگیری از بسیاری از عوارض ناشی از اکسیژن کم و دی اکسید کربن بالا در خون شما کمک کند. هنگامی که مغز و سایر اندام‌های حیاتی اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نکنند، عواقب جدی وجود دارد. قبل از بدتر شدن، برای درمان آپنه خواب به پزشک مراجعه کنید. اگر فکر می‌کنید به سندرم پیک ویکن مبتلا هستید، فورا به پزشک خود مراجعه کنید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز