تجهیزات پزشکی برای معلولین: راهنمای جامع

تجهیزات پزشکی برای معلولین: راهنمای جامع

فهرست مطالب

بخش قابل توجهی از جمعیت را معلولین تشکیل می‌دهند؛ بنابراین به توجه بیشتری نیاز دارند تا به‌راحتی زندگی روزمره خود را بگذرانند. براین اساس بسیاری از مراکز تهیه و تولید تجهیزات پزشکی به تولید ابزارهای مورد نیاز این قشر می‌پردازند. برای مثال تجهیز پزشک یکی از این مراکز معتبر و باسابقه است که با تولید ابزارهای به‌روز و استاندارد رضایت معلولین را به‌دست آورده است. افرادی که به لحاظ جسمی از توانایی کم‌تری برخوردار هستند نیازمند استفاده از ابزارها و تجهیزاتی خاص برای کسب استقلال فردی خواهند بود؛ بنابراین با کمک تجهیزات پزشکی برای معلولین موجود در بازار که در ادامه این مقاله با آن‌ها آشنا می‌شوید شرایط زندگی آسان‌تری خواهند داشت.

بهترین تجهیزات پزشکی مورد نیاز معلولین کدام اند؟

بدیهی است که ساخت و عرضه تجهیزات کمکی معلولین یکی از اهداف دست‌اندرکاران در این زمینه است. از جمله کاربردی‌ترین تجهیزات پزشکی مورد نیاز معلولین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسکوتر

اسکوتر یا ویلچر برقی یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای توانبخشی است که حرکت و جابه‌جایی آسان را برای افراد کم توان فراهم می‌کند. با اجاره ویلچر یا خرید مدل برقی آن می‌توان فرصت تازه‌ای در اختیار افرادی قرار داد که از ناحیه کمر به پایین فلج هستند تا بدون اتکا به شخصی دیگر و به‌صورت مستقل جابه‌جا شوند. این ابزار نیروی خود را به‌کمک جریان برق یا باتری‌های مخصوص به‌دست می‌آورد. دکمه‌های جهت‌دار تعبیه شده روی آن امکان تغییر مسیر را برای فرد فراهم می‌کند و در مدل‌های ۳ و ۴ چرخ تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

تشک مواج

گروهی از معلولین باید تمام یا بخش زیادی از روز را در رختخواب به‌سر ببرند؛ بنابراین جهت جلوگیری از ایجاد زخم بستر در آن‌ها از تشک مواج استفاده می‌شود. تشک مواج از ضروری ترین وسایل مورد نیاز معلولین است که تمام پزشکان آن را پیشنهاد می‌دهند. این تشک مجهز به پمپ تهویه هوا است که با جریان هوا در تمام بخش‌های بدن فرد از رشد باکتری‌های بی هوازی جلوگیری می‌کند. با خرید یا اجاره تخت بیمار می‌توان از این تشک‌های حرفه‌ای نیز برای بیمار یا فرد معلول استفاده کرد.

واکر

از دیگر ابزارهای توانبخشی حیاتی برای معلولین می‌توان به واکر اشاره کرد. واکر با چهار پایه خود امکان راه رفتن را برای افرادی که دچار مشکلات حرکتی در ناحیه پا هستند فراهم می‌کند. این ابزار برای کسانی که در اثر تصادف یا ضربه دچار گرفتگی و شکستگی شده‌اند نیز توصیه می‌‌شود. در سال‌های اخیر واکر‌های چرخ‌دار نیز به بازار عرضه شده‌اند که شرایط راه رفتن را برای افراد راحت‌تر کرده است.

عصا

بسیاری از افراد کم‌توان و حتی سالخوردگان هنگام راه رفتن از عصا استفاده می‌‌کنند. عصا از مهم‌ترین تجهیزات کمکی معلولین نیز محسوب می‌شود و فشار وارد شده به لگن و نواحی تحتانی را به‌طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد. عموما یک عصای استاندارد از چوب یا آلومینیوم ساخته می‌شود و از دو نوع دسته تفنگی یا چتری برخوردار هستند.

بهترین تجهیزات پزشکی مورد نیاز معلولین کدام اند؟

ویلچر

افرادی که در ناحیه کمر یا پا دچار آسیب‌هاب نخاعی شدید شده‌اند باید از نوعی صندلی متحرک به نام ویلچر استفاده کنند. ویلچر در دو نوع دستی و برقی در بازار وجود دارند که امکان جابه‌جایی آسان برای فرد را فراهم می‌کنند. به‌طور کلی بسته به بودجه و شرایط جسمی فرد می‌توان یکی از این دو نوع ویلچر را انتخاب و به‌کار برد.

ماساژور

یکی از رایج‌ترین راه ها جهت کاهش درد ماساژ است. ماساژ تاریخچه‌ای قدیمی دارد و سال‌هاست که یکی از حرکات مورد علاقه بشر به‌شمار می‌رود. در سال‌های اخیر با تولید دستگاه‌های برقی ماساژ شاهد بهبود وضعیت بسیاری از بیماران بوده‌ایم. به‌کمک این دستگاه گرفتگی عضلات بدون هرگونه خستگی و فشار به‌طرز قابل توجهی بهبود خواهد یافت و در کم‌ترین زمان ممکن حس خوب و آرامش بخشی را برای افراد فراهم می‌کند. برای مثال می‌توان به صندلی‌های ماساژور اشاره کرد که غلتک‌های کوچک تعبیه شده در آن‌ها ماهیچه‌های کمر و لگن از ماساژ اتوماتیک بهره‌مند می‌شوند. ماساژور یکی از محبوب‌ترین تجهیزات پزشکی برای معلولین به‌شمار می‌رود.

وسایل حمام و توالت

اصولا افراد مسن و معولین در نشست و برخواست به‌ویژه هنگام استفاده از سرویس بهداشتی یا حمام دچار مشکلات زیادی هستند. یکی از کاربردی‌ترین این ابزارها گیره حمام و سرویس بهداشتی است. این دستگیره به حفظ تعادل فرد کمک می‌کند تا دچار لغزش نشده و زمین نخورد. از دیگر وسایل مورد نیاز معلولین و سالخوردگان جهت استفاده در سرویس بهداشتی و حمام می‌توان به صندلی حمام تاشو، توالت فرنگی تاشو، توالت چرخ دار، چهارپایه مخصوص حمام، صندلی دیواری و انواع دستگیره مخصوص اشاره کرد که کار فرد را بسیار راحت می‌کند.

پلکان بالابر

این وسیله بهترین گزینه برای جابه جایی و بالا و پایین رفتن افرادی است که در خانه‌های پله دار زندگی می‌کنند. پلکان بالابر از رایج‌ترین ابزارهای مورد نیاز معلولین به‌شمار می‌رود که در بسیاری از مراکز عرضه کننده تجهیزات پزشکی یافت می‌شوند.

پلکان بالابر از رایج‌ترین ابزارهای مورد نیاز معلولین به‌شمار می‌رود

تخته مخصوص جابه جایی

ممکن است به فکر خرید تخت بیمارستانی یا ویلچر برای فرد بیمار یا معلول در خانواده خود بوده اما در منتقل کردن فرد از روی تخت و ویلچر به زمین مشکل داشته باشید. در این شرایط می‌توان از تخته مخصوص جابه‌‌جایی یا Transfer board نام برد که فرد با قرار دادن آن در لبه تخت و ویلچر به‌راحتی می‌تواند جابه‌جا شود بدون اینکه از شخص دیگری کمک بگیرد.

Mouth stick

اگر به‌دنبال ابزاری هستید که نوشتن را برای افرادی راحت کند که از ناحیه دست معلول هستند یا دچار مشکلات نخاعی گردن شده‌اند، ما به شما Mouth stick را معرفی می‌کنیم. این ابزار یکی از ضروری‌ترین وسایل مورد نیاز معلولین به‌شمار می‌رود که امکان تایپ، نقاشی و… را برای فرد فراهم می‌کند.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز