معرفی مشخصات ویلچر مناسب سالمند و بیمار

wheelchair3

فهرست مطالب

یکی از ابزارهایی که جزو تحهیزات پزشکی محسوب می‌شود و برای سالمندان و برخی بیمارانی که قادر به راه رفتن نیستند بسیار کاربردی است، ویلچر است. شاید این تصور همواره با ما باشد، ویلچر مخصوص افرادی است که توانایی راه رفتن را ندارد اما باید گفت در بسیاری از مواقع که شخص بیمار یا سالمند است ترجیحا به جای اینکه راه برود و به خود آسیب بیشتری وارد نماید از ویلچر استفاده کند. به عنوان مثال یک خانم باردار را در نظر بگیرید که در زمان وضع حمل است و راه رفتن هم به او و هم به جنین آسیب می‌رساند، در این مواقع بهتر است به جای این که به سختی تلاش کند راه برود از ویلچر استفاده کند. خیلی مواقع پیش می‌آید که با یک شخص سالمند به زیارت می‌روید، او به سختی می‌تواند هم پای شما راه برود در نتیجه اگر از یک ویلچر استفاده کند هم در زیارت کردن جلو می‌افتد و هم شما می‌توانید با اطمینان خاطر بیشتری او را به جاهای دیگر نیز ببرید بدون آن که بیم آن برود که او خسته شده است. تمام این موارد را گفتیم تا به این نتیجه برسیم، چه ویلچری مناسب است؟ در بین انواع ویلچرها کدام مورد باید انتخاب کنیم؟ در این مقاله توضیح خواهیم داد و مشخصات ویلچر مناسب سالمند و بیمار را بیان خواهیم کرد، لطفا تا انتهای همراه ما باشید.

 

انواع ویلچر

انواع ویلچر

 

در ادامه با تعدادی از ویلچرها آشنا خواهید شد.

 

ویلچرهای معمولی یا در اصطلاح دستی

این ویلچر‌های مکانیکی به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند:

  • ویلچر ساده: این نوع ویلچر حداقل امکانات را دارد و هیچ ویژگی مطلوبی ندارد.
  • ویلچر ارتوپدی: این ویلچر در مقایسه با ویلچر ساده، قابلیت جدا سازی زیر دستی و زیرپایی را دارد.
  • ویلچر اطفال: همان طور که از اسمش پیداست برای کودکان طراحی شده است، دارای رنگ‌بندی متنوعی نیز می‌باشد.
  • ویلچر کالسکه‌ای: این ویلچر مخصوص مسافرت است و قابلیت تا شدن را دارد و دارای یک کوله یا کیف مخصوص است.
  • ویلچر CP: یکی از ویلچرهای ویژه است که مخصوص بیماران فلج مغزی یا بیماران سی پی است. در این ویلچر از قابلیت نگه دارنده سر، گردن و پهلو و قسمتی که جدا کننده پاها از یکدیگر می‌باشد، استفاده شده است.
  • ویلچر حمام و دستشویی: ویلچرهای حمام و دستشویی چون با آب سر و کار دارند باید ضد زنگ باشند که این ویلچرها به دلیل این که تمام استیل می‌باشند، خاصیت ضد زنگی را دارند.

 

ویلچرهای برقی یا در اصطلاح اتوماتیک

ویلچرهای اتوماتیک به کمک یک باتری کار می‌کند که قابلیت شارژ شدن را دارد. شاید از این مدل ویلچر دیده باشید که به تازگی به عرصه بازار آمده است. این ویلچرها دارای یک استیک در زیردستی‌اند که کنترل کننده سرعت و فرمان آن می‌باشد. میزان سرعت و چپ و راست رفتن این صندلی چرخ دار برعهده خود شخص است اما به واسطه آن استیک که این امر باعث می‌شود شخص برای حرکت به کسی احتیاج نداشته باشد و خیلی اذیت نشود.

 

نکاتی که قبل از خرید ویلچر باید بدانید

خرید ویلچر

 

برای خرید ویلچر ابتدا باید بدانید فردی که می‌خواهد از آن استفاده کند تا چه زمانی به این چرخ نیاز دارد؟ به عبارت دیگر، مشخصات ویلچر مناسب را لیست کنید که به بیمار یا سالمند شما ربط دارد. اگر شخص به طور مستمر باید از آن استفاده کند مسلماً شما به دنبال یکی از بهترین انواع ویلچرها می‌روید تا نهایت راحتی را برای سالمند خود یا بیمار خود به ارمغان آورید در نتیجه برای خرید آن متقبل هزینه بالاتری نیز می‌شوید. حال اگر برای یک یا دو ماه آن را بخواهید، طبیعتا سعی می‌کنید اجاره ویلچر را اولویت خود قرار دهید.

سوالی دیگر از خود می‌پرسید این است که برای در کجا آن را استفاده می‌کنید، در خارج یا داخل منزل؟ همانطور که می‌دانید خارج از منزل ناهمواری‌های زیادی در مسیر راه وجود دارد و به تناسب بهتر است ویلچر مستحکم‌تر باشد که برای خارج از منزل استفاده می‌شود و همچنین باید آج لاستیک‌های آن بیشتر باشد.

میزان ضایعه و آسیب در انتخاب ویلچر خیلی مهم است. از آن جایی که شخص آسیب زیادی دارد و یا سالمند از قدرت پایینی برخوردار است، بهتر است از ویلچرهای سبک یا برقی استفاده شود. شاید یکی دیگر از مواردی که باید به آن در هنگام خرید ویلچر توجه کرد علاوه بر میزان آسیب، جثه شخص است. جثه افراد بر روی وزن ویلچر تاثیر مستقیم می‌گذارد، به این صورت که اگر شخص وزن بالایی داشته باشد و ویلچر سنگینی نیز برای او انتخاب شود به سختی می‌تواند آن را به حرکت در آورد. همچنین است اگر شخص خود سبک وزن باشد اما ویلچر او سنگین باشد، ممکن است نتواند آن را حرکت دهد.

همیشه برای خرید تمام مشخصات ویلچر همچون راحتی حمل و نقل آن را باید در نظر بگیرید. از آن جایی که هرچه عرض و پهنای ویلچر بیشتر باشد، راحت‌تر حرکت می‌کند اما باید به این نکته توجه کنید که آیا قابلیت رد شدن از درب منزل شما را دارد یا خیر؟ اگر درب منزل شما کوچک باشد به طوری که ویلچر از آن رد نشود پس به عبارتی مناسب شما نیست.

همچنین در زمان خرید باید میزان استقلال سالمند یا بیمار را نیز در نظر بگیرید اگر شخص خود قادر به حرکت باشد اما تحرک وی محدود است، بهتر است از صندلی چرخ دار برقی استفاده کند اما اگر او اصلا قادر به حرکت نیست حتی در این حد که دستگیره کنترل کننده یا استیک ویلچر را تکان دهد، باید از ویلچرهای مکانیکی استفاده کند.

 

سخن پایانی

اگر شما جز آن دسته از افرادی می‌باشید که به عزیزانتان بها می‌دهید، اعم از اینکه او سالمند باشد یا بیماری که قادر به حرکت نمی‌باشد می‌توانید برای کمک به او و شخص خودتان از تجهیزات پزشکی مخصوص همچون ویلچرهای مناسب استفاده نمایید. ویلچر مناسب لزوما ویلچر گران قیمت یا بهترین مدل و برقی نیست، ویلچری که متناسب با شرایط ویژه شخص مورد نظرتان هماهنگی دارد بهترین انتخاب برای خرید شماست. به عبارت دیگر، باید مشخصات ویلچر را بررسی کنید تا دریابید برای شما مناسب است یا خیر. در هنگام خرید به خاطر تنوع بالایی که ویلچر‌ها دارند شما قادر به خرید بهترین نوع آن می‌باشید پس نگران خرید نباشید، فقط در هنگام خرید سعی کنید نکات مذکور را رعایت نمایید تا پس از خرید دچار مشکل نشوید و همواره از خرید خود احساس رضایت کنید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز