غذاهای حساسیت‌زا فصلی را بیشتر بشناسیم

غذاهای حساسیت‌زا فصلی

فهرست مطالب

هر فصل درگیر آلرژی فصلی هستیم که به صورت‌های مختلفی بروز پیدا می‌کند. اما آیا می‌دانید خوردن برخی غذاها سبب واکنش‌های آلرژیک می‌شود؟ به این بیماری سندروم آلرژی دهانی (OAS) گفته می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که غذاهای حساسیت‌زا فصلی می‌توانند واکنش‌های آلرژیک را فعال کنند. به عبارت دیگر، سندروم آلرژی دهانی رخ می‌دهد زیرا پروتئین‌های موجود در برخی از میوه‌ها، سبزیجات، ادویه‌ها و حبوبات بسیار شبیه به پروتئین‌های گرده هستند.

این پروتئین‌ها سیگنال‌های مخلوطی را به سیستم ایمنی بدن شما می‌فرستند و باعث واکنش آلرژیک می‌شوند یا علائم موجود را بدتر می‌کنند. برخلاف آلرژی‌های فصلی، این واکنش‌های مربوط به غذا می‌توانند در هر زمان از سال رخ دهند و نوع واکنش‌ها در افراد متفاوت است. همانطور که گفته شد، اگر غذاهای حساسیت‌زا فصلی را مصرف کنید، می‌توانند علائم شما را بدتر کنند. حتی برخی بیماران تنفسی مجبور می‌شوند که از ماسک و لوله‌های تنفسی استفاده کنند تا بهتر نفس بکشند.

شستشوی کامل محصولات، پخت و پز یا گرم کردن مواد غذایی و لایه برداری از پوست گیاهان و میوه‌ها بهترین روش برای از بین بردن مواد حساسیت زاست. برای کمک به شما در شناسایی اینکه چه غذایی ممکن است علائم آلرژی شما را بدتر کند، ما ۳۵ غذاهای حساسیت‌زا فصلی را ذکر کردیم. لیست زیر را مطالعه کنید و غذاهای حساسیت‌زا فصلی زیر نظر بگیرید.

 

سیب

 

حساسیت سیب

 

گرده درخت توس رایج‌ترین ماده حساسیت‌زا در بهار است و اگر آلرژی دارید، خوردن یک سیب می‌تواند باعث خارش دهان یا گلو شود. محققان می‌گویند این نتیجه واکنش متقابل است. مطالعه‌ای در مجله آلرژی و ایمنی‌شناسی بالینی نشان داد که آنتی ژن‌های موجود در گرده توس و سیب دارای عناصر آلرژی‌زا هستند که واکنش متقابل ایمونوگلوبولین (IgE) را تولید می‌کنند. IgEها آنتی بادی‌هایی هستند که بدن شما هنگام تماس با ماده آلرژی‌زا تولید می‌کند و همین موارد باعث واکنش آلرژیک می‌شوند.

 

زردآلو

 

محققان دریافتند که یک ماده اصلی حساسیت‌زا در میوه‌های زیرخانواده Prunoideae وجود دارد که شامل هلو، گیلاس، زردآلو و آلو است که واکنش متقابل گسترده‌ای ایجاد می‌کند. IgE مشترکی در همه آن میوه‌ها وجود دارد که می‌تواند باعث واکنش آلرژیک در میان مبتلایان به OAS شود. برای کسانی که به گرده درخت توس حساسیت دارند، زردآلو نیز به ویژه مشکل ساز است.

 

گیلاس

 

گیلاس بخشی از زیرخانواده Prunoideae است، بنابراین کسانی واکنش نشان می‌دهند که به گرده درخت توس حساسیت دارند.

 

گلابی

 

متأسفانه برای کسانی که به گرده درخت توس حساسیت دارند، باید قبل از خوردن آن‌ها را پوست بگیرید. از آنجا که گلابی حاوی پروتئینی است، مشابه پروتئین موجود در گرده توس است، ممکن است افراد پس از خوردن آن واکنش آلرژیک را تجربه کنند. با این حال، محققان دانشگاه منچستر می‌گویند پختن گلابی می‌تواند به از بین بردن پروتئین‌های مضر کمک کند.

 

آلو

 

به عنوان بخشی از زیرخانواده Prunoideae، آلو مانند حساسیت به گرده درخت توس می‌تواند واکنش آلرژیک ایجاد کند. در حقیقت، یک مطالعه در ژورنال آلرژی نشان داد که وقتی مبتلایان به OAS آلو می‌خوردند یک سری واکنش آلرژیک از جمله تورم لب و خارش لب، زبان و گلو و همچنین خشکی و گلو درد را تجربه کردند.

 

کیوی

 

فکر می‌کنید به گرده درخت توس حساسیت دارید؟ تحقیقات نشان می‌دهد که باید از کیوی دوری کنید. در حقیقت، یک مطالعه در مجله آلرژی و ایمنی‌شناسی بالینی نشان داد که یک ارتباط قوی بین افراد حساس به کیوی و کسانی که به گرده درخت توس حساس هستند، وجود دارد.

 

هویج

 

مطالعات نشان داده است که هنگام هویج خوردن، ممکن است علائم مشابه آلرژی به گرده درخت توس را داشته باشید. یک مطالعه اروپایی میزان حساسیت‌زایی هویج را از طریق یک چالش غذایی، کنترل شده با دارونما (DBPCFC) تأیید کرد و تحقیقات نشان داد که بیماران DBPCFC مثبت دارای یک واکنش ایمنی مشابه به هویج و گرده درخت توس هستند.

 

خیار

 

علاوه بر چندین ماده غذایی که قبلاً ذکر شد، گیاه راگود واکنش متقابل خیار را نشان داده است. با این حال، طبق مطالعه‌ای که در سالنامه آلرژی، آسم و ایمونولوژی منتشر شد، افرادی که به آلرژی خیار مبتلا هستند می‌توانند با ایمونوتراپی عصاره گرده توس به کاهش علائم آلرژی کمک کنند.

 

طالبی

 

اگر به گل میخک آلرژی دارید، یک ماده حساسیت زای رایج که می‌تواند علائم آلرژی را در اواخر تابستان و اوایل پاییز شعله‌ور کند، طالبی است. طبق یک مطالعه چاپ شده در مجله اروپایی آلرژی و ایمنی‌شناسی بالینی، آلرژن‌های رایج در خربزه و گرده Plantago وجود دارد. با این حال، مطالعه‌ای نشان داد که در افراد حساس به گرده گل راس، آلرژی به خربزه به احتمال زیاد با حساسیت متقابل به نمایه آلرژن گیاه و نه به آلرژن‌های خاص گرده گیاهان گل میخک مرتبط است.

 

فلفل سیاه

 

فلفل سیاه با سندرم کرفس-ماگورت-ادویه مرتبط است. تحقیقات نشان می‌دهد که یک ماده حساسیت زای موجود در فلفل سیاه می‌تواند همان واکنش آلرژیک مانند را ایجاد کند.

 

هلو

 

حساسیت هلو

 

هلو، یکی دیگر از اعضای زیرخانواده Prunoideae است و بر روی افرادی تاثیر می‌گذارد که به غذاهای حساسیت‌زا فصلی واکنش نشان می‌دهند. بر اساس مطالعه‌ای که توسط محققان اسپانیایی انجام شده است، افرادی که به هلو حساسیت دارند اغلب به اکثر گرده ها، علف‌ها، علف‌های هرز و درختان واکنش نشان می‌دهند.

 

پرتقال

 

باور کنید یا نکنید، آلرژی به پرتقال کاملاً رایج است. محققان گمان می‌کنند به این دلیل است که میوه مرکبات به اشکال مختلف (به عنوان یک نوشیدنی، غذا یا موارد دیگر) به طور گسترده‌ای مصرف می‌شود. به دلیل واکنش متقابل، افراد حساس هنگام خوردن پرتقال علائمی را تجربه می‌کنند. طبق یک بررسی تحقیقاتی، سه ماده اصلی حساسیت زای پرتقال عضو خانواده پان آلرژن پروتئین انتقال دهنده چربی هستند.

 

در ادامه لیست کوتاهی از غذاهای حساسیت‌زا فصلی دیگر آورده شده است.

 • بادام زمینی
 • سویا
 • بادام
 • فندق
 • جعفری
 • شهد گیاهی
 • هندوانه
 • موز
 • فلفل دلمه ای
 • کلم بروکلی
 • کلم
 • گل کلم
 • کرفس
 • برگ چغندر
 • سیر
 • پیاز
 • کدو سبز
 • زیره سیاه
 • گشنیز
 • رازیانه
 • سیب زمینی

 

غذاهای حساسیت‌زا فصلی را جدی بگیرید زیرا در صورت شناسایی نکردن آن‌ها ممکن است با واکنش‌های آلرژیک رو به رو شوید. مخصوصا کسانی که انواع خدمات پرستاری در منزل را ارائه می‌دهند، بیشتر باید مراقبت سالمندان باشند. امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز