راهنمای خرید کپسول اکسیژن

راهنمای خرید کپسول اکسیژن

فهرست مطالب

انسان‌ها برای ادامه زندگی خود نیاز به هوا دارند. هوای موجود در اطراف ما از ۲۱ درصد اکسیژن تشکیل‌شده است و همین اکسیژن از طریق تنفس وارد شش‌ها شده و توسط خون به سلول‌ها منتقل می‌شود. در بیماران تنفسی، قسمتی از دستگاه تنفس یا ریه بیمار دچار آسیب شده و عملکرد ریه مختل می‌شود. در این مقاله راهنمای خرید کپسول اکسیژن برای بیماران تنفسی و کرونایی را ارائه می‌کنیم.

 

کدام بیماران نیاز به خرید کپسول اکسیژن دارند؟

در بیماران دارای مشکل تنفسی و کرونایی، ریه نمی‌تواند عمل تبادل اکسیژن به بافت‌ها و دفع دی‌اکسید کربن را کامل انجام دهد. بیماری‌هایی ک می‌توانند باعث بروز مشکلات تنفسی شوند عبارت‌اند از: بیماری‌های انسدادی ریوی، بیماری‌های عروقی ریوی، بیماری‌های محدودکننده ریوی و غیره. این بیماران برای اینکه دچار کمبود اکسیژن نشوند، نیاز دارند که از کپسول اکسیژن استفاده کنند.

 

کپسول اکسیژن چیست؟

اجاره کپسول اکسیژن

کپسول اکسیژن محفظه‌ای استوانه‌ای شکل و برای رساندن اکسیژن به افرادی است که به علت بیمارهای تنفسی، مشکلات قلبی و مسمومیت دچار کمبود اکسیژن شده‌اند. یک کپسول اکسیژن شامل اجزای زیر است:

 • مخزن کپسول: استوانه‌ای شکل و محل ذخیره اکسیژن است.
 • مانومتر: نشان‌دهنده فشار اکسیژن درون کپسول است.
 • فشارسنج: فشار گاز درون کپسول را نشان می‌دهد.
 • جریان‌سنج: مقدار اکسیژن مصرفی برحسب لیتر در دقیقه را نشان می‌دهد.
 • شیر تنظیم‌کننده خودکار: باعث کاهش فشار گاز درون کپسول قبل از رسیدن به مانومتر می‌شود.
 • پیچ کنترل: میزان اکسیژن را با توجه به جریان‌سنج به‌وسیله آن تنظیم می‌کنند.
 • شیشه حاوی آب مقطر: اکسیژن را مرطوب می‌کند.
 • ترالی حمل کپسول: برای جابجایی راحت کپسول‌ها از این وسیله استفاده می‌شود.

 

راهنمای خرید کپسول اکسیژن: کدام نوع کپسول مناسب است؟

اکسیژن درون یک کپسول به دو صورت فشرده و مایع عرضه می‌شود. هر دو کپسول اکسیژن حاوی ۹۹.۵% اکسیژن خالص هستند و تفاوت در ویژگی‌های دیگر آن دو است.

 • کپسول اکسیژن گازی فشرده‌شده: برای تولید این نوع کپسول، اکسیژن از اتمسفر گرفته‌شده و فشرده می‌شود. به دلیل فشار زیاد اکسیژن درون کپسول، هنگام خروج از کپسول، جریان اکسیژن برقرار می‌شود. اکسیژن خارج‌شده از طریق ماسک یا کانولا بینی به بیمار می‌رسد.
 • کپسول اکسیژن مایع: در تولید این کپسول‌ها، گاز اکسیژن سرد شده و به‌صورت مایع ذخیره می‌شود. استفاده از کپسول اکسیژن مایع به دلیل وجود تجهیزات اضافه‌تر و نیاز به آموزش قبل از استفاده، برای استفاده‌های طولانی‌مدت مناسب است. این کپسول‌ها قیمت ارزان‌تر و حجم بیشتری نسبت به کپسول‌های فشرده‌شده دارند.

 

دستگاه اکسیژن خانگی یا قابل‌حمل؟

برای خرید کپسول اکسیژن دو گزینه کپسول‌های قابل‌حمل یا کپسول‌های خانگی، در مقابل شما قرار دارد. بیمار با توجه به شرایط خود و اندازه و ظرفیت و وزن کپسول‌ها می‌تواند انتخاب خود را انجام دهد.

پزشک بر اساس نوع و شدت بیماری، میزان اکسیژن موردنیاز برای هر بیمار و نحوه مصرف آن را تعیین می‌کند. اگر بیمار نیاز به اکسیژن به‌صورت روزانه دارد، انتخاب کپسول اکسیژن خانگی با ظرفیت بیشتر برای اکسیژن‌رسانی بیشتر و دیرتر تمام شدن اکسیژن در کپسول، مناسب‌تر است. کپسول‌های اکسیژن قابل‌حمل یا پورتابل معمولا در زمان‌های بیرون از خانه یا سفر که چند ساعت در روز در مکانی هستید که نیاز به اکسیژن دارید، مناسب است. کپسول‌های پرتابل را می‌توانید مانند کوله‌پشتی در پشت خود قرار دهید و در هنگام ورزش و کوهنوردی یا حتی داخل هواپیما از آن استفاده کنید.

 

ظرفیت و سایز کپسول اکسیژن

دستگاه اکسیژن خانگی

یک نکته مهم در راهنمای خرید این کپسول‌ها ظرفیت کپسولی است که قصد خرید آن را دارید. کپسول‌های اکسیژن در ۵ سایز ۲.۵، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۴۰ لیتری به‌صورت خانگی و قابل‌حمل تولید می‌شوند.

 • کپسول‌های ۲.۵ لیتری: این کپسول‌های کوچک و قابل‌حمل، برای کودکان و نوزادان، کوهنوردان و شرایط اضطراری کاربرد دارند.
 • کپسول‌های ۵ لیتری: این کپسول‌ها حداکثر توانایی رساندن ۳ تا ۴ ساعت اکسیژن را دارند و مناسب خودروهای شخصی و آمبولانس هستند.
 • کپسول‌های ۱۰ لیتری: قابل‌حمل نیستند و برای منازل و کلینیک‌های درمانی مناسب هستند. این کپسول‌ها معمولاً ظرفیت ۸ تا ۱۰ ساعت اکسیژن‌رسانی برای جریان اکسیژن ۱ تا ۲ لیتر در دقیقه را دارند.
 • کپسول‌های ۲۰ و ۴۰ لیتری: در بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و همچنین انتقال طولانی‌مدت بیمار به کار می‌روند. ظرفیت کپسول‌های ۴۰ لیتری ۱۵ تا ۱۶ ساعت مصرف است و برای شارژ کردن آن‌ها حتما باید با نمایندگی از قبل هماهنگ کنید.

 

جنس کپسول اکسیژن

کپسول‌های اکسیژن موجود در بازار در دو مدل فلزی (فولادی) و آلومینیومی هستند. هرکدام از این دو مدل کپسول ویژگی‌های خاص خود را دارند و در حجم‌های مختلف به فروش می‌رسند.

 • کپسول اکسیژن آلومینیومی: این کپسول‌ها ظاهری شیک و وزن سبکی دارند. ویژگی‌های این کپسول‌ها خورندگی کم و سازگاری بیشتر آن‌ها در مقایسه با کپسول‌های فلزی است. داشتن این ویژگی‌ها و وزن کمتر نسبت به کپسول‌های فولادی باعث قیمت بیشتر این نوع کپسول شده است.
 • کپسول اکسیژن فلزی (فولادی): رایج‌ترین نوع کپسول موجود در بازار کپسول‌های اکسیژن فلزی هستند. این کپسول‌ها از فولاد ساخته‌شده و سنگین‌تر از کپسول‌های آلومینیومی هستند. این نوع کپسول را می‌توانید با حجم‌های مختلف و قیمت ارزان‌تر خریداری کنید.

 

چک‌ لیست راهنمای خرید کپسول اکسیژن

حتما قبل از تهیه کپسول اکسیژن به چک‌لیست زیر که شامل مهم‌ترین موارد برای انتخاب یک کپسول اکسیژن است توجه کنید تا مناسب‌ترین کپسول اکسیژن را خریداری نمایید.

 • آیا زیاد از خانه خارج می‌شوید یا به مسافرت می‌روید؟
 • آیا در هنگام بیرون رفتن زیاد از پله‌ها بالا و پایین می‌روید؟
 • ابعاد فیزیکی، استقامت و قدرت بدنی شما چقدر است؟
 • کدام برایتان راحت‌تر است؟ آیا می‌خواهید از طریق بینی یا دهان خود تنفس کنید؟
 • میزان جریان اکسیژن تجویزی پزشک چقدر است؟

 

کدام برند برای خرید کپسول بهتر است؟

اغلب کپسول‌های موجود در بازار ساخت ایران یا چین هستند. محصولات همه برندهای تولیدکننده کپسول‌های اکسیژن موجود در ایران از کیفیت نسبی خوبی برخورداراند و ازنظر مشتریان مناسب هستند. نکته مهم هنگام خرید کپسول ظرفیت آن است و انتخاب برند خاص برای خرید آن‌چنان اهمیت ندارد.

 

قیمت هر کپسول اکسیژن چقدر است؟

عوامل تأثیرگذار بر قیمت کپسول اکسیژن عبارت‌اند از نوع کپسول، جنس بدنه کپسول، ظرفیت و سایز، شرکت سازنده، قابل‌حمل یا خانگی بودن و… . قیمت هر کپسول اکسیژن تحت تاثیر همه این عوامل از ۵۰ هزار تومان تا ۱۶ میلیون تومان متفاوت است. همچنین قیمت تجهیزات کپسول اکسیژن بازه‌ای بین ۳۰ تا ۸۰۰ هزار تومان دارد. با توجه به نکات گفته‌شده برای راهنمای خرید کپسول اکسیژن و بودجه خود، می‌توانید کپسول مناسبی را خریداری کنید.

 

جمع‌ بندی

برای بیماران تنفسی و افرادی که در تنفس مشکل‌دارند، رساندن اکسیژن کافی به بدن اهمیت زیادی دارد و زندگی این افراد به کپسول‌های اکسیژن وابسته است تا حداقل سطح اکسیژن موردنیاز خون که ۹۲ است را تامین کنند. برای خرید یک کپسول اکسیژن مناسب ابتدا حتما با پزشک خود مشورت کنید و طبق تجویز و پیشنهاد او کپسول اکسیژن را انتخاب کنید. حتما به این نکته نیز توجه کنید که کپسول‌ها به دو صورت پر و خالی به فروش می‌رسند.

اگر بیمار نیاز به اکسیژن معمولی دارد یعنی مصرف بیمار در طول روز چند نوبت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای است، کپسول‌های ۱۰ لیتری با مانومتر گزینه مناسبی هستند. هر یک از این کپسول‌ها برای مصرف ۲ تا ۳ روز بیمار کافی است؛ اما اگر بیمار نیاز به سطح بالاتری از اکسیژن دارد، یعنی درگیری ریه بیمار زیاد است یا نیاز است که ۲۴ ساعته اکسیژن به او وصل باشد. می‌توان از کپسول‌های ۴۰ لیتری که ۱۵ تا ۱۵ ساعت اکسیژن را تامین می‌کنند استفاده کرد. در این مقاله اطلاعات کلی درباره خرید کپسول اکسیژن ارائه شد که امیدواریم در انتخاب شما مفید باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای خرید اکسیژن ساز را مطالعه کنید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۱]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز