راهنمای خرید پرفیوزر و معرفی مختصر آن

راهنمای خرید پرفیوزر و معرفی مختصر آن

فهرست مطالب

برای خرید پرفیوزر در ابتدا باید فهمید که پرفیوزر چیست و عملکرد آن چگونه است. پرفیوزر دستگاهی است که وجود آن در تمام بیمارستان‌ها بسیار واجب و حیاتی است. پرفیوزرها پمپ‌های تزریق یا پمپ سرنگ هستند که انواع مختلفی برای استفاده‌های متفاوت دارند. با استفاده از پمپ سرنگ مایعات را با حجم کمتر و با دقت بسیار بالایی به بیمار تزریق می‌کنند. تزریق کنترل نشده بعضی از داروها سبب اوردوز و مرگ بیمار می‌شود. با استفاده از پمپ سرنگ می‌توان دارو مورد نظر را به صورت کنترل شده، در زمانی ثابت و طولانی‌تر و با دقت بسیار بالایی، به بدن بیمار تزریق کرد.

پمپ سرنگ به یک رایانه هوشمند مجهز است که باعث تنظیم جریان دارو در رگ‌های بیمار می‌شود و در صورتی که به هرگونه مشکلی مانند درآمدن یا جابه‌‌جا شدن آنژیوکت، انسداد رگ‌ها و به طور کلی هرگونه مقاومتی در برابر ورود مایع دارو مواجه شود، سریعا توسط آلارم‌های خاصی که در دستگاه وجود دارد، اخطار می‌دهد و به شما اطلاع می‌دهد.

وزن این دستگاه بسیار سبک بوده و در حدود ۲ کیلوگرم است که این امکان را می‌دهد تا به راحتی قابل حمل و جابه‌جایی باشد و فقط نکته‌ای که باید رعایت شود، این است که پرفیوزر می‌بایست بر روی پایه مناسبش نصب شود. این دستگاه می‌تواند از ۱میلی برساعت تا ۴۵۰ میلی برساعت مایع را به درون رگ‌های شما تزریق کند که از جمله مزایای بارز این دستگاه، همین قابل تنظیم بودن میزان تزریق آن است.

 

ویژگی هایی که خرید پرفیوزر را واجب می کند

دستگاه پرفیوزر علاوه بر تزریق دارو، می‌تواند برای دادن غذا به صورت مایع به بیمارانی که به هوش نیستند یا توانایی بلع ندارند و همچنین نوزادانی که در دستگاه هستند نیز استفاده شود. همچنین این دستگاه از مشکلات تنفسی و تشنج، استفراغ و دردهای احتمالی نیز می‌تواند جلوگیری کند. دستگاه پرفیوزر تا دو ساعت بدون برق قادر به کار کردن است؛ این ویژگی دستگاه به دلیل قطع شدن بسیار زیاد برق کارایی بالایی دارد و همچنین در مواقعی که بیماری را می‌خواهند جا به جا کنند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. ظاهر این دستگاه بسیار ساده است اما نحوه کار کردن با آن، به سادگی ظاهر آن نیست و نیاز به یک متخصص یا آموزش اولیه دارد. هر دستگاه برقی نیاز به نگهداری خاصی دارد، پس لازم است تا پیش از خرید پرفیوزر نحوه نگهداری از این دستگاه را مطالعه کنید و به آن توجه کنید.

 • از دستگاه پرفیوزر را نباید در محل‌های خیس و مرطوب استفاده کرد.
 • نباید دستگاه را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار داد.
 • در هنگام جا به جایی و بلند کردن دستگاه باید نهایت دقت را به خرج داد تا تنظیمات آن تغییر نکند. و در صورتی که به دستگاه ضربه‌ای وارد شد، برای استفاده مجدد از دستگاه می‌بایست با مشاوران و متخصصان مشورت کرد.
 • هرگر نباید برای اتصال دستگاه پرفیوزر به برق از سیم‌های رابط و سه راهی‌ها استفاده کرد.
 • برای تمیز کردن دستگاه حتما باید آن از خاموش کرده و با استفاده از دستمال مرطوب این کار انجام شود و هرگز از پاک کننده‌هایی نظیر تینر و الکل استفاده نکنید.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید تجهیزات پزشکی

 

طرز کار دستگاه پرفیوزر

طرز کار دستگاه پرفیوزر

در صورت خرید پرفیوزر باید از نحوه عملکرد دستگاه نیز اطلاعات داشت، در این بخش به بررسی اجمالی نحوه استفاده از پرفیوزر پرداخته‌ایم:

 • در ابتدا اطمینان پیدا کنید که سرنگ در محل مناسب خود جایگذاری شده است و سپس کلید روشن و خاموش (on و off) دستگاه که در پشت دستگاه است را بزنید و دستگاه را روشن کنید.
 • دکمه power دستگاه را فشرده و برای یک ثانیه نگه دارید تا دستگاه روشن شود .
 • ست سرم می‌بایست به صورتی به محلول تزریقی متصل شود که یک سوم محفظه ست از مایع آن پر شود .
 • درب جلویی دستگاه را باز کرده و از شیار بالای آن ست سرم را وارد کنید، آن را از پشت فلش مشخص شده عبور داده و از شیار زیری رد می‌کنید و آن را روی دندانه‌های finger cassette قرار دهید.
 • لوله ست را از بین دو دکمه سنسور هوا با استفاده از کشیدن اهرم air detector عبور داده و سپس اهرم air detector را رها کنید .
 • درب جلوبی دستگاه را بسته و اشکار ساز قطره را به محفظه چکیدن قطره به صورتی متصل کنید که مابین سطح محلول پایینی محفظه و محل ریختن قطره از بالای محفظه قرار بگیرد .
 • سرعت تزریق را مطابق ست سرم استفاده شده تنظیم کنید و محدوده حجم تزریق را معین کنید.
 • پس از انجام دادن تنظیمات، حال می‌توانید دکمه شروع را بفشارید تا پرفیوزر عملیات تزریق را آغاز کند.
 • در صورتی که ست سرم نیاز به هواگیری داشت، دکمه purge را فشار دهید .
 • و در آخر پس از اتمام تزریق دکمه power را برای خاموش کردن دستگاه بیش از یک ثانیه فشار دهید، تا دستگاه خاموش شود.

 

مواردی که در خرید پرفیوزر باید توجه داشت

در زمان خرید پرفیوزر، می‌بایست با توجه به سن بیمار و نوع بیماری و مشکلی که دارد، دستگاه را انتخاب کرد. همچنین باید به وسایل جانبی آن‌ها نیز توجه کرد و به برخی از پارامترهای مهم که در کاربرد پرفیوزر تاثیر دارند نیز دقت نمود. این کاربردها  عبارتند از حجم سیستم، میزان فشاری که دارو باید وارد بدن بیمار شود، محدوده و دقت جریان وارده به بدن بیمار، زمان وارد شدن دارو، قفل تزریق، انواع آلارم‌ها، عمر باتری دستگاه، وزن و ابعاد دستگاه است، که با توجه به این کاربردها می‌توانید خرید پرفیوزر مناسب بیمار خودتان را انجام دهید.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ونتیلاتور

 

موارد خرید پرفیوزر و استفاده آن

داروهای بسیاری هستند که به دقت در تزریق بالایی نیاز دارند، و تهیه سرنگ تزریق یا پرفیوزر برای این بیماران بسیار واجب است. در زیر انواع مختلف بیماری‌ها و داروهایی که به دستگاه پرفیوزر نیاز دارند را برای شما بررسی کرده‌ایم:

 1. استفاده از پرفیوزر در آنستزیولوژی یا هوش‌بری: یک روش جدید است که با بیهوشی کامل داخل وریدی و با استفاده از تکنولوژی اینفوژن انجام می‌شود.
 2. استفاده از پرفیوزر در بیماری‌های قلب و عروق: داروهایی که برای آریتمی قلبی و فشار خون بکار می‌روند مانند استرپتوکیناز، داروهایی هستند که بسیار حساس بوده به کنترل دقیق سرعت تزریق و نیاز دارند.
 3. خرید پرفیوزر و استفاده از آن در بیماری‌های عفونی: انواع مختلف آنتی بیوتیک‌ها وجود دارند که بسیار حساس بوده و نیاز به سرعت تزریق تنظیم شده‌ای دارند.
 4. استفاده از پرفیوزر در اطفال: برای کودکانی که به داروهایی نظیر کلسیم و آلبومین نیاز دارند دستگاه پمپ تزریق مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین برای نوزادان نارسی که در دستگاه قرار می‌گیرند، با استفاده از این دستگاه می‌توان شیر و داروهای خوراکی را به لوله گوارش نوزاد وارد کرد.
 5. استفاده از پرفیوزر برای داروهای شیمی درمانی: داروهای شیمی درمانی داروهای بسیار حساسی هستند و باید به طور آهسته و پیوسته و در طولانی مدت به بیمار تزریق گردند. این داروها نظیر سیس پلاتین، سیتارابین و افوسفوماید هستند.

 

انواع پمپ سرنگی برای خرید پرفیوزر

 • پمپ سرنگی تزریقی: این مدل از پرفیوزر، شناور سرنگ را به وسیله موتور هدایت به سمت جلو می کشد و پس از اینکه سرنگ به اتمام رسید باید به صورت دستی پر شود.
 • پمپ تزریقی بیرون کشیدن: این پرفیوزر نیز عملکردی مانند پرفیوزر تزریقی دارد با این تفاوت که در پایان کار، شناور سرنگ در جهت مخالف حرکت کرده و دوباره سرنگ را پر می‌کند.
 • پمپ‌های جریان مداوم و کشیدن- هل دادن: این نوع از پرفیوزرها نوعی از پمپ‌های تزریقی بیرون کشیدنی هستند و تفاوت آن‌ها در این است که سرنگ‌ها در جهت مخالف با یکدیگر قرار گرفته‌اند و با تزریق یک سرنگ، سرنگ دیگر با همان سرعت بیرون کشیده می‌شود.
 • پمپ سرنگی فشار بالا: در این نوع از پرفیوزر، میزان فشار و نیرویی که وارد می‌کند به قطر سرنگ بستگی داشته و هرچه قطر سرنگ بیشر باشد، فشار کمتری را نسبت به سرنگ کوچکتر تولید خواهد کرد.
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز