راهنمای خرید ونتیلاتور و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

فهرست مطالب

دستگاه ونتیلاتور یک دستگاه تخصصی و پزشکی است که به تنفس افراد بیمار کمک می‌کند. این دستگاه تنفس مصنوعی براساس شرایط بیمار می‌تواند نیاز اکسیژن، فشار، حجم و زمان مناسب برای تنفس بیمار تنظیم شود و سپس هوا را وارد ریه کرده و بعد از چند لحظه هوا را به خارج از ریه هدایت می‌کند. اطلاع از هدف و عملکرد این دستگاه و توجه به نکات مهم در هنگام خرید ونتیلاتور اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل در این متن به طور کامل به این موضوع پرداخته شده است.

ونتیلاتورها معمولا به دو گروه عمومی و تخصصی تقسیم می‌شوند که در موارد تنظیم و عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند و همچنین ونتیلاتورهای عمومی برای بزرگسالان و کودکان و نوزادان بوده و ونتیلاتور تخصصی برای هر گروه‌ سنی متفاوت است.

شما می‌توانید دستگاه ونتیلاتور را در بخش بیهوشی، اورژانس، مراقبت‌های ویژه و… و مدل پرتابل این دستگاه را در آمبولانس، هواپیما، بیمارستان صحرایی، بیماران تحت مراقبت در خانه و… مشاهده کنید.

 

نحوه عملکرد دستگاه ونتیلاتور

نحوه عملکرد دستگاه ونتیلاتور

اگر استفاده از دستگاه ونتیلاتور به صورت موقت باشد، لوله‌ای را از نای یا بینی وارد ریه می‌کنند و در صورتی که وابستگی به دستگاه تنفس مصنوعی طول بکشد، سوراخی را بر روی گردن بیمار و در بالای نای وارد کرده و سپس لوله را در نای قرار می‌دهند.

بیمار با یک لوله خرطومی به دستگاه ونتیلاتور متصل بوده و سپس دستگاه می‌تواند اکسیژن را وارد ریه کرده و سپس دی اکسید کربن را در بازدم و از همان مسیر خارج کند.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید تجهیزات پزشکی

 

چرا از دستگاه ونتیلاتور استفاده می شود؟

قبل از اینکه بخواهید اقدام به خرید ونتیلاتور کنید، باید بدانید که هدف استفاده از این دستگاه چیست. دستگاه ونتیلاتور برای درمان بیماری‌ ریوی مورداستفاده قرار نمی‌گیرد و برای رفع نیاز اکسیژناسیون بیماران و کمک به فعالیت ریه‌ها تا زمانی که دوباره بتواند به صورت مستقل و بدون دستگاه کار کند و به صورت کلی برای زنده نگه داشتن بیمار کاربرد دارد.

بنابراین هدف استفاده از دستگاه ونتیلاتور شامل درمان کمکی برای افرادی که دچار بیماری مزمن انسدادی هستند، درمان کمکی برای بیمارانی که ریه و قفسه سینه آن‌ها تحت فشار زیاد قرار گرفته است، کمک به حفظ و برگشتن ریتم تنفس، کمک به افزایش حجم ریه و… می‌شود.

 

پیش از خرید ونتیلاتور به این موارد توجه کنید

خرید ونتیلاتور

اگر قصد خرید این دستگاه را دارید، حتما پیش از خرید به این نکات بسیار مهم توجه کنید:

 • قبل از خرید دستگاه ونتیلاتور باید مشخص کنید که می‌خواهید دستگاه را برای گروه خاصی از بیماران استفاده کنید و یا می‌خواهید یک دستگاه ونتیلاتور عمومی داشته باشید. همچنین باید مکان و موقعیتی که می‌خواهید از این دستگاه استفاده کنید را مشخص کنید و سپس با توجه به این موارد اقدام به خرید کنید.
 • دستگاه ونتیلاتور باید بتواند حجم اکسیژن، میزان تنفس بر دقیقه، فشار هوایی و… را کنترل کرده و حساسیت بالایی برای مواجه با هشدارهای تنفسی داشته باشد.
 • در هنگام خرید دستگاه ونتیلاتور توجه کنید که نمایشگر گرافیکی آن بتواند شکل موج و حلقه را ثبت و ذخیره کند تا در صورت نیاز بتوانید آن‌ها را در مدت زمان مختلف با یکدیگر مقایسه کنید.
 • هشدارهای دستگاه ونتیلاتور باید به صورت کاملا واضح و مشخص باشد و متخصصین باید به راحتی بتوانند با این دستگاه کار کنند.
 • در هنگام خرید این دستگاه تنفس مصنوعی باید به ظاهر آن نیز توجه کنید، زیرا دکمه و نوشته‌های آن باید کاملا واضح باشد تا در زمان اضطراری باعث گمراهی افراد و تشخیص اشتباه نشود.
 • از دیگر موضوعات بسیار مهم در هنگام خرید دستگاه ونتیلاتور می‌توان به داشتن گارانتی و ضمانت پس از فروش اشاره کرد. زیرا اگر می‌خواهید برای طولانی مدت از این دستگاه استفاده کنید، باید شرایط خوبی برای نگهداری و معاینه فنی و دریافت خدمات پس از فروش وجود داشته باشد.
 • اگر می‌خواهید یک دستگاه ونتیلاتور خریداری کنید، حتما مطمئن شوید که هشدارها را در زمان خاموشی زنگ نیز بر روی نمایشگر نشان داده می‌شود.
 • پیش از خرید ونتیلاتور دقت کنید که دستگاه ضد آب باشد و در زمان مواجه با مایعات خراب نشود.
 • اگر قصد خرید دستگاه ونتیلاتور را دارید، حتما نحوه خدمات پشتیبانی را بررسی کنید تا به صورت مرتب این خدمات ارائه شده و درنتیجه هزینه‌های نگهداری و تعمیر دستگاه نیز کمتر شود.
 • آلارم‌های دستگاه ونتیلاتور باید به صورت دیداری و شنیداری باشند و دستگاه باید بتواند در صورت بدون صدا یا کم بودن صدای زنگ هشدار، بر روی صفحه نمایش اعلام کند که کدام یک از آلارم‌ها خاموش یا بدون صدا است و یا به صورت خودکار آن هشدار را فعال کند.

در چه مواردی از دستگاه ونتیلاتور استفاده می شود؟

اگر فردی عمل جراحی قلب باز داشته باشد، باید به مدت حداقل ۶ و حداکثر ۲۴ ساعت از ونتیلاتور استفاده کند تا از وقوع هیپوکسی و هیپرکاپنی جلوگیری شود. همچنین افرادی که بیمار شدید تنفسی دارند، برای اینکه Co2 Pa و PaO2 در سطح مناسب و استاندارد قرار بگیرند، باید به دستگاه ونتیلاتور متصل باشند. همچنین افرادی که دو دنده یا بیشتر از قفسه سینه آن‌ها شکسته است و یا عضلات تنفسی ضعیفی دارند، برای تنفس راحت‌تر از دستگاه ویتیلاتور استفاده می‌کنند. اگر بخواهند فشار موجود داخل جمجمه را توسط کاهش سطح CO2 کاهش دهند و یا به صورت کلی در مواضع اضطراری و برای جلوگیری از شدید شدن علایم بیماری‌های تنفسی، این دستگاه به کار می‌رود.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اکسیژن ساز

 

سخن پایانی برای خرید ونتیلاتور

خرید ونتیلاتور نیاز به توجه به نکات بسیار مهم و اساسی دارد تا در مدت زمان استفاده از دستگاه، مشکلی برای بیمار و حتی ونتیلاتور بوجود نیاید. در این متن ابتدا به نوع عملکرد دستگاه تنفس مصنوعی برای افراد مختلف پرداختیم و سپس به اهدافی اشاره شد که دلیل استفاده از دستگاه ونتیلاتور هستند.

همچنین به چند نمونه از موقعیت‌هایی که باید ونیتلاتور مورداستفاده قرار بگیرد نیز پرداخته شد. بنابراین بعد از خواندن تمام این اطلاعات نوبت به انتخاب دستگاه مناسب می‌رسد که موارد مهم آن را به صورت کامل بررسی کردیم.

اکنون شما می‌دانید که دستگاه ونتیلاتور باید تنظیمات واضح و روشن، مقاوم به آب و سایر مایعات، گارانتی و خدمات پس از فروش مرتب و دقیق، هشدارهایی شفاف، قابلیت ذخیره اطلاعات، مناسب با نوع بیماری و گروه سنی بیماران و… باشد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

یک پاسخ به “راهنمای خرید ونتیلاتور و هر آنچه باید در مورد آن بدانید”

 1. […] بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ونتیلاتور […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز