راهنمای خرید تشک مواج و معرفی انواع تشک‌ مواج

راهنمای خرید تشک مواج

فهرست مطالب

در این مقاله خرید تشک مواج را مورد بررسی قرار می‌دهیم. تشک مواج یکی از تشک‌هایی است که از مکانیز‌م‌های خاصی برخوردار بوده و باعث می‌شود فشار دائمی بر روی پوست ایجاد نشود از همین رو برای جلوگیری از زخم بستر بسیار مناسب است. تشک مواج انواع گوناگونی دارد و مدل قدیمی آن تشک‌های فومی است که باعث می‌شود فشار بطور یکسان در تمام نواحی بدن کاهش یافته و خون بهتر در بدن جریان پیدا کند.

این نوع تشک‌ها با نام تشک ضد زخم بستر نیز شناخته می‌شوند و امکان نصب کردن بر روی تخت و صندلی و ویلچر را دارند. ممکن است فردی به دلیل بیماری که دارد نتواند از روی بستر خود تکان بخورد و مجبور است روزهای متوالی در تخت بماند، در چنین حالتی ممکن است مشکل‌های بیشتری برای او بوجود بیاید مانند تنگ شدن عروق خونی، ایجاد زخم بر روی بدن، خارش و کم شدن اکسیژن و مواد مغذی پوست در ناحیه تحت فشار.

خرید تشک مواج می‌تواند بسیار برای چنین افرادی کارآمد باشد. هدف این تشک‌ها این است که وزن و فشار فرد را از طریق پر و خالی کردن سلول‌های هوا پخش کند. به همین جهت است که به آنها تشک مواج گفته می‌شود زیرا محفظه‌های هوا به شکل موجی پر و خالی شده و گردش خون و جریان اکسیژن را بهبود می‌بخشد. در ادامه تشک ضد زخم بستر را بیشتر معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

زخم بستر چیست؟

زخم بستر چیست؟

زخم بستر زمانی به وجود می‌آید که بخشی از پوست یا بافت بدن آسیب ببیند. زخم بستر در افرادی ایجاد می‌شود که به دلیل بیماری که دارند مجبور هستند مدت زمان زیادی در بستر و تخت بمانند و یا در جایی ثابت بنشینند. خرید تشک مواج بهترین گزینه برای چنین افرادی است تا با استفاده از آن از ایجاد زخم بستر جلوگیری کنند. تشک‌ مواج انواع مختفی مانند تخم مرغی، ساده، سلولی و غیره دارد و هم در منازل هم در بیمارستان‌ها و هم در درمانگاه‌ها و مراکز بهداشتی استفاده می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ونتیلاتور

 

خرید تشک‌ مواج: دسته بندی تشک‌های مواج

تشک‌های مواج بطور کلی به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند؛ تشک‌های فناوری بالا و تشک‌ها فناوری پایین.
تشک‌های High tech یا فناوری بالا: تشک‌های های تک، به نحوی طراحی شده‌اند که قابل تنظیم بوده و براساس نیاز بیمار تخلیه یا پر می‌شوند. بیشتر برندهای معروف و شناخته شده در این زمینه زمان کوتاهی را میان پر و خالی شدن سلول‌های هوا قرار می‌دهند تا به این صورت هوا به شکل بهتری جریان پیدا کند. این امر موجب کاهش میزان عرق کردن، کم شدن زخم و آلوده شدن منطقه درمان خواهد شد.

تشک‌های Low tech یا فناوری پایین :تشک‌های لو تک، تشک‌هایی هستند که قابل تنظیم نبوده و با آب، هوا، فیبر، فوم و ژل پر می‌شوند.

 

انواع تشک‌ مواج

انواع تشک‌ مواج

در ادامه انواع تشک مواج را معرفی خواهیم کرد:

 

تشک مواج تخم ‌مرغی

تشک‌ها مواج انواع مختلفی دارند و ممکن است شخصی به هنگام خرید تشک مواج سردرگم بماند. تشک تخم مرغی یکی از انواع تشک مواج است که با نام تشک ساده نیز شناخته می‌شود  و نسبت به دیگر تشک‌های مواج قیمت پایین‌تری دارد. این نوع از تشک برای افرادی که حداکثر ۱۰۰ کیلوگرم وزن و طول درمان کمتر از یک سال دارند مناسب است. تشک تخم مرغی بیشتر برای بیمارانی که زخم بستر سطح یک و دو دارند توصیه می‌شود چون باعث پیشگیری شده و در بررخی از انواع آن به دلیل وجود سوراخ‌های ریز، از عرق کردن بدن جلوگیری می‌کند.

 

تشک مواج سلولی

تشک سلولی نوع دیگری از تشک‌های مواج است که امکان تحمل وزن بیشتری نسبت به تشک تخم مرغی دارد و قیمت آن نیز کمی بیشتر است. این نوع تشک برای کسانی که طول درمان آنها کمتر از ۲ یا ۳ سال است توصیه می‌شود. در تشک سلولی ۱۵ الی ۲۵ لوله به کار رفته است که به وسیله کمپرسور پر شده و موجب جلوگیری از وجود فشار در یک منطقه خواهد شد. خرید تشک مواج سلولی غالبا به بیمارانی که زخم بستر سطح سه و چهار دارند پیشنهاد می‌شود. این تشک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سلول‌ها یا همان لوله‌های هوا در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و قابل جدا شدن و تعمیر را دارند.

 

تشک‌های مواج بیمارستانی یا لیزری

اصلی‌ترین دلیلی که باعث ایجاد زخم بستر و شدت یافتن آن می‌شود عرق کردن بدن است. تشک‌های مواج بیمارستانی یا لیزری به دلیل آن که بر روی تشک جریان هوای نامحسوس ایجاد می‌کنند بهترین گزینه برای افرادی با زخم بستر هستند. سوراخ‌های ریز و لیزری که بر روی این تشک وجود دارد کمی از هوای درون سلول‌های تشک را به بیرون می‌فرستد و یک جریان هوای نامحسوس ایجاد می‌کند.

درحقیقت این نوع از تشک مواج تخصصی بوده و سیستم CPR دارد. سیستم CPR این امکان را فراهم می‌کند تا در مواقع ضروری مانند ماساژ قلب و یا احیا، باد سلول‌ها فورا تخلیه شود. به دلیل آن که این تشک مجهز به سیستم هشدار دیداری یا صوتی بوده و چنانچه برای بیمار مشکلی ایجاد شود هشدار می‌دهد، به آن تشک مواج سنسوری نیز گفته می‌شود.

 

نکات مهم در خرید تشک مواج

در زمان خرید تشک مواج لازم است نکاتی را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین نوع آن را انتخاب کنید. این نکات عبارت هستند از:

 • وزن بیمار: اولین فاکتوری که در خرید تشک ضد زخم بستر باید به آن توجه کنید وزن بیمار است. اگر بیمار شما وزنی بیشتر از ۱۰۰ کیلوگرم دارد خرید تشک مواج زنبوری یا ساده توصیه نمی‌شود و باید نوع سلولی آن را تهیه کنید.
 • مدت بستری: برای خرید تشک باید مدت زمان بستری بودن بیمار را در نظر بگیرید. اگر بیمار برای مدتی بیشتر از ۳ ماه بستری است خوب است که تشک سلولی بادی را خریداری کنید.
 • سطح زخم بستر: سطح زخم بستر نیز در خرید تشک مواج اهمیت زیادی دارد چون به طور معمول برای بیمارانی که سطح زخم بستر آنها ۱ و ۲ است تشک ریسک متوسط سلولی و برای کسانی که سطح زخم بستر آنها ۳ است تشک ریسک بالا و برای زخم بستر سطح ۴ تشک مواج ریسک بسیار بالا باید تهیه شود.

 

چه کسانی باید از تشک مواج استفاده کنند؟

کسانی که در نشستن یا دراز کشیدن بر روی سطوح معمولی مشکل داشته و امکان جابجایی و تغییر وزن خود را ندارند باید اقدام به خرید تشک مواج کنند. این افراد شامل بیماران مبتلا به:

 • فلج مغزی
 • آسیب نخاعی
 • آسیب مغزی
 • بیماری پارکینسون و آلزایمر
 • تحلیل و از بین رفتن عضلات
 • انحطاط مغز در دوران کودکی

در حقیقت خرید تشک مواج می‌تواند بسیار به این بیماران کمک کند و از ایجاد زخم بستر جلوگیری نماید. از آنجایی که پیشگیری بهتر از درمان بوده و هزینه درمان زخم بستر زیاد است، بهتر است که این تشک‌ها برای بیماران فوق تهیه شود.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید تخت بیمار

 

مزایای خرید تشک مواج برای بیماران

 • در بدن یک حرکت تناوبی و طبیعی ایجاد می‌کند.
 • فشار سطحی بدن را کاهش داده و آن را پخش می‌کند.
 • تشک مواج کمک می‌کند تا اکسیژن و مواد مغذی به بافت و پوست بدن برسد.
 • مواد زائد را از بافت‌های آسیب دیده خارج می‌کند.
 • اختلالی در روند تعریق طبیعی بدن ایجاد نمی‌کند.
 • زخم‌های فشاری قبلی را به سرعت بهبود می‌بخشد.
 • از ایجاد زخم‌های جدید جلوگیری می‌کند.

 

سخن پایانی

بهترین انتخاب برای بیمارانی که مجبور هستند برای مدت زمانی در بستر بمانند و یا بر روی ویلچر بشینند مخصوصا آنهایی که امکان جابجایی خود را ندارند، تشک‌های مواج است. خرید تشک‌های مواج می‌تواند بسیار به این بیماران کمک کند و از ایجاد زخم بستر در بدن آنها جلوگیری نماید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *