راهنمای خرید بای پپ و معرفی مختصر آن

خرید بای پپ

فهرست مطالب

افراد زیادی وجود دارند که متاسفانه از بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند که گاهی حیات آن‌ها به دستگاه‌های کمکی وابسته است. یکی از مشکلات رایج تنفسی تنظیم نبودن چرخه تنفسی است که مشکل زیادی هنگام خوابیدن برای افراد درست می‌کند. یکی از انواع دستگاه‌هایی که برای این منظور استفاده می‌شود بای پپ است که هزینه زیادی دارد و افراد به دنبال برندها و مدل‌های مختلف باتوجه‌به نیاز خود هستند. در این مقاله یک راهنمای خرید بای پپ به‌صورت کامل و جامع آماده گردیده تا به شما برای خرید کمک شود.

 

دستگاه بای پپ یا BIPAP چیست؟

این دستگاه هم در بیمارستان و هم منازل قابل‌ استفاده است و به‌ویژه برای کسانی طراحی شده است که در خواب تنفس آن‌ها نامنظم است. روش کار به این صورت است که از طریق ایجاد دو نوع فشار هوا، تنفس در خواب منظم شده و خواب شیرین‌تر می‌شود. این دستگاه برای دلایل و اهداف مختلف توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود اما همگی آن‌ها مربوط به مشکلات تنفسی است. نارسایی تنفسی، آپنه، خوروپف و … هرکدام می‌تواند دلیل استفاده از آن باشد اما این دستگاه مدل‌های مختلفی دارد و اینکه فرد چه مشخصات و چه مشکلی دارد تعیین می‌کند کدام مدل مناسب استفاده است.

چرخه تنفس معمولا توسط ماهیچه‌ها تنظیم می‌شود به این صورت که هنگام ورود هوا به داخل شش یا دم، عضلات و به‌ویژه دیافراگم منبسط شده و با ایجاد فشار منفی روی شش، هوا به داخل ریه وارد می‌شود. هنگام خروج هوا یا بازدم، حرکات ماهیچه‌ها به‌صورت انقباضی است که فشار مثبت ایجاد می‌کند که نتیجه، خروج هوا از ریه است. در بیمارانی که نارسایی تنفسی دارند، همان‌طور که گفته شد این دستگاه فرایند فشار مثبت و منفی را تنظیم می‌کند و درنتیجه چرخه تنفسی تنظیم می‌شود. این دستگاه کوچک و کاربردی است و باید در کنار دستگاه اکسیژن‌ساز استفاده شود زیرا علاوه با تنظیم فشار، اکسیژن را با خلوص بالا و به‌صورت متعادل به فرد منتقل می‌کند.

 

ویژگی های مهم در خرید بای پپ

خرید بای پپ

نکته مثبت بای پپ قابلیت تنظیم تعداد تنفس در ثانیه است و درصورتی‌که برای مثال وقفه در تنفس ایجاد شود، دستگاه فشار مثبت روی هوا (منفی روی شش)، اکسیژن بیشتری وارد ریه می‌کند. با استفاده بلندمدت الگوی تنفسی تنظیم می‌شود و از مشکلاتی مانند بیدارشدن در خواب به دلیل ناتوانی در تنفس یا خوروپف در امان هستید. این دستگاه حالت‌های تنظیم مختلفی دارد به این معنی که باتوجه‌به نوع استفاده‌ای که از آن دارید یک حالت را برای آن انتخاب کنید که مد یا Mod نام دارند. در یک راهنمای خرید بای پپ باید این موارد به‌صورت کامل درج شوند.

  • در حالت اول یا S، فرد استفاده‌کننده به‌صورت ارادی تنفس می‌کند یعنی دم و بازدم تحت اختیار خودش است.
  • حالت دوم T است و این حالت مناسب کسانی است که نیاز دارند ریتم تنفسی آن‌ها تنظیم شود. در حالت T تعداد تنفس در ثانیه مشخص می‌شود و دستگاه باتوجه‌به تنظیمات دم و بازدم را انجام می‌دهد.
  • حالت بعدی ST نام دارد که ترکیبی از S و T است. در این حالت فرد کنترل تنفسی خود را در اختیار دارد اما تنظیمات مشخصی نیز وجود دارد. این تنظیمات همان حالت T است که در آن باید تعداد تنفس در ثانیه مشخص شود. درصورتی‌که فرد کمتر از این تعداد دم و بازدم داشته باشد دستگاه وارد به‌صورت خودکار وارد عمل می‌شود و دم و بازدم را در اختیار می‌گیرد.
  • حالت دیگر AVAPS است که برای تنظیم حجم تنفس است. این حالت نیز قابل تنظیم است برای مثال حجم اکسیژن مورد نیاز مشخص می‌شود و درصورتی‌که استفاده‌کننده کمتر از آن تنفس داشته باشد، باقی‌مانده به‌صورت خودکار به ریه او منتقل می‌شود. حالت‌های دیگری هم برای دستگاه وجود دارد که باتوجه‌به نظر پزشک و نیاز شما تنظیم می‌شود.

 

عوارضی که پیش از خرید بای پپ باید بدانید

بای پپ برای کمک به تنفس ساخته شده و معمولا استاندارد بالایی دارد اما با وجود این در موارد نادر عوارضی هم به همراه دارد. این عوارض چندان خطرناک به نظر نمی‌رسند اما خوب است آن‌ها را بدانید. نفخ کردن شایع‌ترین مشکل استفاده از آن است و دلیل آن هم ورود هوای زیاد از راه دهان به معده است. برای رفع آن کمی جابه‌جا شوید یا به پهلو بخوابید تا مشکل برطرف شود. خشک‌شدن دهان و بینی مشکل دوم است. بعضی از مدل‌های بای پپ مجهز به سیستم رطوبت‌رسانی هم هستند که تا حد زیادی این مشکل را برطرف می‌کند. درصورتی‌که هنوز هم مشکل خشکی دارید باید از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

 

مدل های مناسب در خرید بای پپ

اولین نکته‌ای در خرید بای پپ باید بدانید، این است که فروش این دستگاه فقط و فقط با دستور پزشک انجام می‌شود و اگر یکی از آشنایان شما از آن استفاده می‌کند به‌هیچ‌وجه ازروی کنجکاوی یا هر دلیل دیگر از آن استفاده نکنید. این دستگاه هزینه زیادی دارد بنابراین خیلی مهم است که پیش از خرید به‌اندازه کافی تحقیق کنید و حتما از پزشک خود نیز مشورت بگیرید. مدل‌های مناسب در ادامه آورده شده است که هرکدام از نظر قیمت و عملکرد با دیگری تفاوت دارد.

 

مدل Respironics Dreamstation Auto BIPAP

این مدل ساخت شرکت فیلیپس است و اندازه کوچکی دارد که بسیار مناسب است. این مدل قابلیت اتصال با بلوتوث و وای‌فای دارد و همچنین مجهز به یک صفحه‌نمایش باکیفیت است. درون این دستگاه برنامه‌ای قرار دارد که سابقه استفاده از آن، راهنمای استفاده و بازخورد دارد یعنی پس از مدتی استفاده یک گزارش به شما ارائه می‌دهد.

این مدل مجهز به مرطوب‌کننده هم هست و دیگر از خشکی دهان و بینی رنج نمی‌برید. رنج فشار آن متنوع است و قابلیت تنظیم حالت پرفشار هم دارد. درون جعبه باید راهنمای استفاده، یک کیف، لوله، فیلترها، سیم برق، شارژر و یک کارت حافظه SD وجود داشته باشد.

 

مدل RESMED AIRCURVE 10S

این دستگاه دومین پیشنهاد در خرید یا اجاره بای پپ است که محبوبیت زیادی در بین استفاده‌کنندگان دارد و دلیل آن هم کارایی مناسب آن است. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن این است که می‌توانید هم از راه دور آن را با بلوتوث کنترل کنید و هم به‌خوبی اطلاعات را تجزیه تحلیل کرده و برای شما نمایش می‌دهد. این اطلاعات به‌صورت آنی و لحظه‌ای قابل گزارش‌گیری است. همچنین می‌توانید کنترل از راه دور را با سیستم‌عامل ابری AirView  انجام دهید.

استفاده‌کنندگان از آن می‌گویند یکی از بهترین ویژگی‌های آن را کم‌صدا بودن می‌دانند که نه بیمار و نه اطرافیان را آزار نمی‌دهد. همچنین ریتم تنفس در این مدل به‌خوبی تنظیم می‌شود و این کار همان‌طور که گفته شد با اعمال فشار مثبت و منفی است.

 

مدل DevilBiss IntelliPAP

این مدل در تنظیمات خودکار بسیار دقیق است و با الگوریتم‌هایی که دارد می‌تواند بر اساس نوع مصرف و ریتم تنفس بیمار، تنظیمات لازم را به‌صورت خودکار انجام دهد. همین دلیل باعث شده این مدل در میان هوشمندترین دستگاه‌ها در میان انواع راهنمای خرید بای پپ باشد.

مدل‌بالا، دارای دکمه‌های بزرگ‌تر نسبت به نمونه‌های معرفی شده است که در کنار یک صفحه‌نمایش نسبتا بزرگ قرار دارند. مانند بسیاری از مدل‌های دیگر می‌توانید اطلاعات را به‌آسانی با استفاده از کارت حافظه SD به آن وارد کنید و همچنین قابلیت پشتیبانی از سیستم iCloud را هم دارد. مهم‌ترین خوبی این دستگاه هوشمندی و سیستم تشخیص آن است.

 

مدل RESMED S9 VPAP AUTO BILEVEL DEVICE

این مدل هم بسیار کم‌صدا بوده و محبوبیت خیلی بالایی دارد. نکته مثبت مجهز بودن به سیستم رطوبت‌رسانی است بنابراین هنگام استفاده مشکلاتی مانند خشکی مجاری تنفسی ندارید. مدل مذکور از سیستم EasyBreathe   استفاده می‌کند و طوری طراحی شده تا حداکثر آرامش هنگام خواب وجود داشته باشد. میزان رطوبت هم خوشبختانه قابل‌کنترل است.

 

مدل Respro BiPAP

اولین چیزی که هنگام دیدن این دستگاه به ذهن شما می‌رسد صفحه‌نمایش بزرگ و سازگار با بزرگسالان است. همچنین امکان وصل شدن و سازگاری با تلفن‌های همراه اندروید و آیفون و همچنین سیستم رطوبت‌رسانی دارد.

 

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز