خواب راحت در شب و ۱۰ عامل تاثیرگذار بر آن

خواب راحت در شب

فهرست مطالب

متأسفانه بسیاری از افراد به دلیل مشغله زیاد یا اختلالات سلامتی از کمبود خواب رنج می‌برند. درک اینکه خواب چگونه می‌تواند بر روحیه، سطح انرژی، ظرفیت ذهنی و سلامت کلی شما تأثیر بگذارد بسیار ضروری است. در این مقاله قصد داریم درباره خواب راحت در شب و عوامل تاثیرگذار بر روی آن صحبت کنیم لطفا تا پایان همراه ما باشید.

 

متابولیسم بدن

 

در مرحله اول، درباره متابولیسم بدن‌مان صحبت کنیم تا بدانیم اصلا موضوع چیست. می‌توانیم متابولیسم بدن را به عنوان چیزی مثل سرعت‌سنج بدن در نظر بگیریم که میزان سوخت و ساز انرژی بدن را کنترل می‌کند. اما متابولیسم شما در واقع یک فرآیند پیچیده است که شامل لیست بلندی از عوامل تاثیرگذار همچون سن، ژنتیک و جنسیت می‌شود. با این حال، شما می‌توانید سبک زندگی خود را برای کمک به تقویت متابولیسم خود مدیریت کنید زیرا خواب راحت در شب یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار است.

 

۱۰ عامل تاثیرگذار بر خواب راحت در شب

 

عوامل مختلفی بر کیفیت خواب شما تأثیر می‌گذارد. در ادامه ۱۰ عامل تاثیرگذار بر خواب راحت در شب را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 

 1. دمای اتاق

دمای محیط اطراف شما به شدت بر نوع خواب تأثیر می‌گذارد زیرا بر تنظیم مجدد دما در بدن مربوط است. همچنین می‌تواند بر کیفیت خواب شما اثر نامطلوب بگذارد. اصولا تنطیم دمایی بدن تعادل بین دمای محیط و دمای بدن را شامل می‌شود.

 

 1. تشک نامناسب

تشک‌ها به خاطر فشاری که به بدن وارد می‌کنند، بر روی خواب راحت تاثیرگذار هستند. انتخاب تشک متناسب با نیاز شما بسیار مهم است. به طور کلی تشک‌هایی با استحکام متوسط بهترین نتیجه را دارند. تشک نامناسب همراه با کمبود خواب می‌تواند باعث درد شانه، کمر درد و سفتی ستون فقرات شود. برخی بیماران حتی برای رفع این مشکل به خرید یا اجاره تشک مواج فکر می‌کنند.

 

 1. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می‌تواند منجر به کاهش کیفیت و کارایی خواب شما شده و باعث اختلالات خواب متعدد شود. علاوه بر این، سیگار کشیدن خطر بی‌خوابی را افزایش می‌دهد.

 

 1. استفاده از تلفن همراه در رختخواب

استفاده از تلفن همراه در رختخواب

 

مردم معمولا از تلفن‌های همراه پس از خاموش شدن چراغ تا زمان خواب استفاده می‌کنند. تشعشع تلفن‌های همراه باعث کاهش سطح ملاتونین در بدن می‌شود و بنابراین خواب را به تعویق می‌اندازد. همچنین باعث خواب آلودگی در روز می‌شود.

 

 1. دوش آب سرد

در حالی که دوش آب سرد دارای مزایای متعددی است، استفاده قبل از خواب می‌تواند بدن شما را تحریک کند و بنابراین می‌تواند خستگی و خواب را کاهش دهد. ممکن است باعث هوشیاری شود و خواب شما را به تعویق بیندازد.

 

 1. قهوه آخر شب

محتوای کافئین قهوه بدن شما را تحریک می‌کند و باعث تاخیر در خواب می‌شود. در نتیجه، شما خواب راحت در شب را تجربه نمی‌کنید و در طول روز خواب آلودگی خواهید بود. بسیاری از افراد برای رفع خستگی روزانه به مصرف قهوه روی می‌آورند اما استفاده نادرست از آن می‌تواند بر روی خواب شما تاثیر منفی داشته باشد.

 

 1. خمیر دندان با طعم نعناع

نعناع فلفلی (Peppermint) مانند قهوه باعث هوشیاری بدن می‌شود و شما را بیدار نگه می‌دارد. بوی نعناع فلفلی می‌تواند بر کیفیت خواب و تأخیر تأثیر بگذارد. بنابراین مسواک زدن با خمیر دندان حاوی نعناع فلفلی می‌تواند خواب شما را به تأخیر بیندازد.

 

 1. خوابیدن در کنار حیوانات خانگی

بعضی افراد از خواب راحت در شب محروم هستند زیرا در هنگام خواب حیوانات خانگی خود را در آغوش می‌گیرند. این موضوع به طور کلی به دلیل حرکات حیوان خانگی است که احساس آن ممکن است خواب را مختل کند. با این حال، بسیاری از افراد همچنین ادعا می‌کنند که در کنار حیوانات خانگی خود بهتر می‌خوابند.

 

 1. شیفت شب

کار در شیفت شب چرخه خواب و بیداری طبیعی شما را مختل می‌کند. این موضوع به نوبه خود، بر کیفیت و میزان خواب کلی شما تأثیر می‌گذارد و در نهایت عملکردتان را تحت الشاع قرار می‌دهد. همچنین ممکن است خوابیدن در طول روز به طور فزاینده‌ای دشوار شود، بنابراین کمبود خواب ایجاد می‌شود.

 

 1. تنهایی

در کنار عوامل جسمی، زندگی اجتماعی شما می‌تواند بر خواب شما نیز تأثیر بگذارد. فعالیت‌های اجتماعی باعث ایجاد احساس امنیت می‌شود و کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد. از طرف دیگر، تنهایی می‌تواند منجر به از خواب پریدن‌های مداوم در طول شب و کابوس دیدن شود. اگر درباره راز زندگی طولانی مدت در برخی افراد سوال کنیم، به روابط اجتماعی اشاره می‌کنند.

 

اثرات خواب نامناسب بر متابولیسم

 

اثرات خواب نامناسب بر متابولیسم

 

کم خوابیدن روی متابولیسم شما تأثیر می‌گذارد و معمولاً باعث افزایش وزن می‌شود. خواب کم باعث آسیب به سیستم هورمونی بدن می‌شود و گرسنگی بیش از حد ایجاد می‌کند. کمبود استراحت باعث می‌شود بدن گرلین بیشتری، هورمون گرسنگی تولید کند و تولید لپتین، هورمون سیری را کاهش دهد. علاوه بر این، خواب نامناسب قدرت اراده شما را کاهش داده و حساسیت شما را نسبت به دیدن یا بوییدن غذا افزایش می‌دهد و باعث می‌شود بیشتر بخورید. در نتیجه، کالری دریافتی خود را افزایش می‌دهید.
علاوه بر این، به دلیل کمبود خواب راحت در شب؛ بدن از میزان کالری سوزی می‌کاهد و در نهایت چاق می‌شوید. مطالعات نشان می‌دهند که کاهش چربی ناشی از کالری سوزی در کسانی که فقط ۵ ساعت خواب راحت در شب را تجربه می‌کنند، بیش از ۵۰ درصد کمتر از کسانی است که خواب کافی دارند.

 

پیشنهادات غذایی

 

یک رژیم غذایی سالم و غنی از مواد مغذی نقشی اساسی در استراحت بدن شما دارد. در مقابل، مصرف غذاهای شیرین و سرخ شده نزدیک به زمان خواب می‌تواند خواب شما را مختل کند. مصرف غذاهای حاوی فیبر بالا، چربی اشباع کم و حاوی قند کم در طول روز توصیه می‌شود.

 

تغییر سبک زندگی

 

نگرانی نسبت به این واقعیت آسان است که خواب کافی ندارید. این موضوع می‌تواند تأثیر منفی بر خواب شما بگذارد. ایجاد برخی تغییرات کوچک در سبک زندگی در طول روز و قبل از خواب و اصلاح الگوی رژیم غذایی می‌تواند به راحتی به ایجاد استراحت کافی کمک کند.

 

پیش زمینه خواب راحت در طول روز

 

اقدامات زیر در طول روز می‌تواند به شما برای داشتن یک خواب راحت در شب کمک کند:

 • صبح برای پیاده روی به بیرون بروید تا کمی آفتاب جذب کنید و به تقویت ریتم شبانه روزی طبیعی کمک می‌کند.
 • در طول روز برای افزایش خستگی مقداری ورزش کنید. همچنین این امر به کاهش هورمون‌های استرس در بدن کمک می‌کند.
 • از چرت زدن به خصوص در اواخر روز خودداری کنید.
 • سعی کنید عصرها قهوه یا سایر نوشیدنی‌های کافئین دار مصرف نکنید.

 

قدم‌هایی که باید نزدیک زمان خواب برداشته شود

 

در ادامه برخی از کارهایی ذکر شده که می‌توانید نزدیک به زمان خواب انجام دهید:

 • از مصرف وعده‌های غذایی سنگین برای شام خودداری کنید.
 • چراغ های منزل خود را یکی دو ساعت قبل از خواب کم کنید تا بدن شما را چراغ‌های منزل خود را یکی دو ساعت قبل از خواب کم کنید تا بدن شما را برای آماده شدن برای خواب نشان دهد.
 • استفاده از هرگونه دستگاهی که نور آبی ساطع می‌کند، از جمله تلفن و تلویزیون خودداری کنید.
 • با محدود کردن صدا و کنترل دما اتاق خود را خواب راحت را تجربه کنید. همچنین می‌توانید برای کمک به خوابیدن صدای مناسب استفاده کنید.
 • اگر حیوان خانگی دارید، ممکن است چند روز بدون آنها بخوابید تا بررسی کنید که آیا حرکات آنها منبع مشکل است.
 • از آنجا که داشتن خواب راحت برای سلامت کلی شما حیاتی است، اگر با وجود این اقدامات نمی‌توانید بخوابید، بهتر است با پزشک مشورت کنید. کمبود خواب شما ممکن است در نتیجه یک علت اساسی باشد.

 

سخن آخر

 

توماس دکر: «خواب زنجیره طلایی است که سلامت و بدن ما را به هم پیوند می‌دهد.»

خواب بخشی حیاتی از زندگی است و محرومیت از آن می‌تواند سلامت روحی و جسمی شما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. کمبود خواب باکیفیت می‌تواند به راحتی تحت تأثیر موارد ساده‌ای مانند قهوه، استفاده از تلفن همراه و چراغ قرار گیرد. بنابراین، مهم است که درک کنید چه چیزی خواب شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و برای بهبود آن اقداماتی انجام دهید. امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

یک پاسخ به “خواب راحت در شب و ۱۰ عامل تاثیرگذار بر آن”

 1. […] که می‌تواند فشار خون را تحت تأثیر قرار دهد. حتی استرس خواب راحت در شب را از شما […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز