تجهیزات پزشکی خانگی و معرفی انواع آن

تجهیزات پزشکی خانگی و معرفی انواع آن

فهرست مطالب

یکی از درس‌هایی که شیوع ویروس کرونا به سراسر جهان داد، این است که شما نمی‌توانید اجازه دهید سلامتی‌تان ۱۰۰ درصد به دیگران وابسته باشد. شما باید مسئولیت فردی، خانوادگی و جمعی را در مورد نحوه تغذیه، مراحل نظافت شخصی و چگونگی جلوگیری از ناراحتی یا بیماری بر عهده بگیرید. علاوه بر بررسی دوره‌ای خود نزد متخصصان، لازم است که برای نظارت بر شاخص‌های اساسی سلامت عمومی شما که می‌تواند شما را از هرگونه ناهنجاری در وضعیت جسمی خود آگاه سازد، به تجهیزات پزشکی خانگی اعتماد کنید. به عنوان مثال، دیابت شیرین، آریتمی‌های قلبی، فشار خون شریانی، از جمله بیماری‌های مزمن غیرواگیر جدی هستند که در صورت داشتن ابزارهای مناسب قابل پیشگیری هستند و به راحتی قابل تشخیص می‌باشند. برای آگاهی از شرایط سلامتی خود، باید حداقل تجهیزات پزشکی خانگی برای ارائه کمک‌های اولیه داشته باشید یا اینکه مراجعه به کلینیک لازم است. بنابراین، در این مقاله ۵ تجهیزات پزشکی بیان کردیم که باید در خانه خود داشته باشید.

 

فشارسنج دیجیتال

 

زمانی که پزشک به شما توصیه می‌کند، کنترل فشار خون در خانه ضروری است، این دستگاه لازم می‌شود. می‌توانید مطمئن شوید که داروهای خود را به درستی مصرف می‌کنید، اطلاعات دقیق‌تری در مورد فشار خود دارید و می‌توانید در مراقبت‌های خود ثابت قدم باشید. دستگاه اندازه گیری فشار خون سوابق شما را بدست آورده و وضعیت سلامتی شما را در هر زمان که بخواهید کنترل می‌کند زیرا استفاده از آن آسان و کاملاً خودکار است. این تجهیزات پزشکی خانگی به سرعت و به راحتی فشار خون‌تان را بررسی می‌کند.

 

اکسی متر پالس

 

اکسی متر پالس
اکسی متر پالس سطح اکسیژن را نشان می دهد

 

وجود این دستگاه در این زمان شیوع ویروس کرونا بسیار حیاتی است. وسیله کوچکی است که در اثر فشار دادن انگشت شبیه موچین عمل می‌کند. سطح اکسیژن‌رسانی در خون و ضربان قلب را اندازه گیری می‌کند. پس از قرار دادن آن، بعد از چند ثانیه، صفحه نمایش آن مقداری را نشان می‌دهد که در شرایط عادی، باید بین ۹۵ تا ۹۸ مشخص شود. برخی از افراد میزان کمتری را می‌خوانند اما هیچ دلیلی ندارد مگر اینکه درصد‌های ۹۲٪ سطح پایین اکسیژن در خون به کمبود آن در بافت‌ها و در نتیجه در اندام‌های حیاتی ربط داشته باشد.

 

گلوكومتر

 

گلوكومتر
گلوكومتر سطح قند خود را نمایش می دهد.

 

دیابت یکی از پیامدهای چاقی است و با کمک گلوکومتر می‌توان آن را کنترل کرد. به لطف این دستگاه، به کنترل سطح قند خون در افراد دیابتی یا مشکوک به ابتلا به این بیماری مزمن کمک می‌کند. داروخانه‌ها چندین گزینه تجاری را ارائه می‌دهند.
این دستگاه یک شکاف دارد که نوارهای آزمایش یکبار مصرف کوچک در آن قرار می‌گیرد و یک صفحه نمایشگر نشان دهنده گلیسمی (اندازه گیری گلوکز) است. همراه با نوعی «قلم» است که مکانیزمی برای قرار دادن سوزن برای سوراخ کردن انگشتان است که پس از گزیدن قطره کمی خون تولید می‌کند و روی نوار آزمایش قرار می‌گیرد.

 

دستگاه استنشاق

 

این دستگاه‌ها، هنگامی که همراه با آب شور یا آلبوترول استفاده می‌شوند، گرفتگی، خستگی، سرفه کودکان و اعضای خانواده را بهبود می‌بخشند. دستگاه‌های اکسیژن‌رسانی می‌توانند زندگی بیمار مبتلا به آسم و خستگی را نجات دهند. این دستگاه به درمان بیماران با نارسایی شدید قلب و ریه کمک می‌کند و از احتقان جلوگیری می‌کند و خون را در خارج از بدن اکسیژن می‌کند. . اگر جزو کسانی هستید که بیماری تنفسی دارید، علاوه بر اکسی متر پالس می‌بایست به فکر اجاره دستگاه اکسیژن ساز نیز باشید. زیرا همیشه به این دستگاه دسترسی ندارید و گاهی مراکز درمانی در دسترس نیستند.

 

دماسنج

 

دماسنج پزشکی اولین ابزاری برای سلامتی است که در هنگام تب بیمار مداخله می‌کند. این ابزار به شما امکان می‌دهد درجه حرارت بدن خود را تعیین کنید و میزان هایفوتراپی را ارزیابی کنید تا در صورت لزوم با یک متخصص پزشکی تماس بگیرید. دماسنج پزشکی برای یک زن باردار، کودک یا نوزاد تازه متولد شده از اهمیت بیشتری برخوردار است. ممکن است خیلی ابتدایی به نظر برسد اما شما می‌دانید که باید دماسنج با کیفیت خوبی را در دسترس داشته باشید، مخصوصاً وقتی که فصل آنفولانزا است. یک دماسنج به ما کمک می‌کند تا دمای بدن خود را تعیین کنیم. در صورت مشاهده دمای بالاتر از حد معمول، می‌توانید بلافاصله اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. می‌توانید دماسنج‌های دیجیتالی یا جیوه‌ای انتخاب کنید اما یکی از آن‌ها را دم دستی نگه دارید.

 

تصفیه کننده هوا

 

ممکن است تصور کنید دستگاه‌های تصفیه هوا کمی گران هستند اما بدون آن‌ها نمی‌توانید کار کنید. همه دستگاه‌های تصفیه انواع آلودگی‌ها را از اتاقی پاک می‌کنند که در آن کار می‌کنید. در حالی که کسانی قطعاً باید از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنند که مرتباً از آلرژی رنج می‌برند یا آسم دارند، همچنین باید آن را برای از بین بردن اثر دود دخانیات از خانه خود استفاده کنید.

 

سخن آخر

 

بسیاری از مردم اهمیت و سودمندی داشتن تجهیزات پزشکی مانند دستگاه‌های اندازه گیری فشار خون، دماسنج‌های پزشکی، دستگاه اکسیژن ساز و قند خون را در خانه نادیده می‌گیرند. گاهی اوقات دسترسی به مراکز بهداشتی و حتی اورژانس غیرممکن است. پس حضور چنین دستگاه‌هایی در خانه ضروری است. امیدواریم این مقاله شما را در این زمینه آگاه سازد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

یک پاسخ به “تجهیزات پزشکی خانگی و معرفی انواع آن”

  1. […] حرفه‌ای موثر واقع شود. اپل واچ را می‌توان یکی از تجهیزات پزشکی خانگی تلقی کرد که حضورش در خانه مزایای بسیاری دارد. امیدوارم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز