بیماری مزمن انسداد ریه یا copd چیست؟

بیماری مزمن انسداد ریه یا copd چیست؟

فهرست مطالب

بیماری‌های ریوی در دسته خطرناک‌ترین بیماری‌ها محسوب می‌شوند. بیماری مزمن انسداد ریه یکی از بیماری‌هایی است که مشکلات تنفسی زیادی را برای افراد به وجود می‌آورد. اگر می‌خواهید در مورد این بیماری و روش‌های درمانی آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، توصیه می‌کنیم که خواندن مقاله زیر را از دست ندهید.

 

بیماری انسداد ریوی مزمن چیست و به چه علتی رخ می‌دهد؟

بیماری انسداد ریوی مزمن چیست

 

انسداد ریوی مزمن همان‌طور که از نامش مشخص است مستقیما ریه را درگیر می‌کند. این بیماری با التهاب همراه است و باعث مسدود شدن جریان هوای ریه‌ها می‌شود. معمولا وقتی فرد به صورت مداوم در معرض دود سیگار یا گازهای تحریک‌کننده قرار می‌گیرد به این بیماری مبتلا می‌شود. متأسفانه افرادی که دچار انسداد مزمن ریوی می‌شوند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان‌ها قرار می‌گیرند. علت‌های ابتلای افراد به بیماری انسداد ریوی به شرح زیر است:

 • تنفس مداوم دود سیگار: در بیشتر موارد کسانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، افراد سیگاری هستند که برای مدت طولانی سیگار می‌کشیدند یا در معرض دود سیگار دیگران قرار داشته‌اند.
 • تنفس بیش از حد گرد و غبار: افرادی که در معرض گرد و غبار و انواعی از آلودگی‌های هوا هستند نیز بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
 • قرار گرفتن در معرض دود یا بخار مواد شیمیایی: بیشتر کسانی که شغلشان کار کردن با مواد شیمیایی مختلف است، اگر اصول ایمنی را رعایت نکنند، احتمال ابتلای آن‌ها به این بیماری افزایش می‌یابد.

 

حتما بخوانید: آشنایی با دکوراسیون مناسب مبتلایان به‌ ام اس

 

بیماری انسداد ریوی چه علائمی دارد؟

این بیماری علائم مختلفی از خود نشان می‌دهد. البته این‌گونه نیست که این علائم همیشه یک جور باشند یا ناگهانی رخ دهند. علائم بیماری به آرامی خودش را نشان می‌دهد و اگر فرد به نشانه‌های ابتدایی این بیماری توجه کند، می‌تواند به راحتی از پس درمان آن برآید. علائم بیماری انسداد ریه به شرح زیر هستند:

 • فرد در هنگام فعالیت دچار تنگی نفس می‌شود.
 • به هنگام نفس کشیدن خس‌خس می‌کند.
 • روی قفسه سینه خود احساس فشار خفیف تا شدیدی می‌کند.
 • در اوایل صبح خلط زیادی در سینه او جمع می‌شود به حدی که باید آن را تخلیه کند.
 • مدام دچار عفونت‌های تنفسی می‌شود.
 • فرد انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های مختلف را ندارد.
 • در همه اندام تحتانی فرد تورم به وجود می‌آید.
 • فرد به صورت مزمن سرفه می‌کند. این سرفه‌ها منجر به تولید خلط‌های رنگی می‌شوند.
 • در مراحل پیشرفته بیماری، فرد به شدت وزن خود را از دست می‌دهد.

 

بیماری مزمن انسداد ریه با چه روش‌هایی درمان می‌شود؟

بیماری مزمن انسداد ریه با چه روش‌هایی درمان می‌شود؟

 

بسته به تشخیص درست و زود هنگام بیماری، روش‌های مختلفی برای درمان آن وجود دارد. ممکن است در مراحل پیشرفته بیماری روش‌های درمانی پاسخگو نباشند. به همین دلیل باید با مشاهده اولین علائم ریوی و تنفسی موضوع را با یک متخصص ریه در میان بگذارید تا بتوانید سلامتی خود را دوباره به دست بیاورید. مهم‌ترین روش‌های درمانی این بیماری به شرح زیر هستند:

 • ترک سیگار برای همیشه: سیگار، عامل اصلی به وجود آمدن این بیماری است. اگر سیگاری هستید و دچار انسداد ریوی شده‌اید، باید سیگار و قلیان را ترک کنید و حتی با کسانی که سیگار می‌کشند و ممکن است که در معرض دود سیگار آن‌ها قرار بگیرید، رابطه نداشته باشید.
 • استفاده از داروهای گشاده کننده ریه: تئوفیلین و برونکودیلاتورها کمک می‌کنند که عضلات اطراف راه تنفسی باز شوند. این دو دارو سرفه و تنگی نفس بیماران را کاهش می‌دهند.
 • استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها: پزشک برای کاهش عفونت و از بین رفتن التهاب، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. پزشک بر اساس شدت بیماری، دوزهای مختلفی از آنتی‌بیوتیک را به بیمار می‌دهد. از این رو اگر از این داروها استفاده می‌کنید خودسرانه آن را قطع نکنید و دوز آن را کاهش یا افزایش ندهید. این کار باعث بدتر شدن علائم بیماری می‌شود.
 • درمان بازتوانی ریه: این مرحله درمانی به بیمار کمک می‌کند که با روش‌های مختلف بیماری خود را کنترل کند. در طول این روش درمانی، بیمار یاد می‌گیرد که ریه‌های خود را از آلودگی‌ها دور نگه دارد، بدون تنگی نفس ورزش کند، غذا را اصولی بخورد و به لحاظ روحی خود را تقویت کند.
 • اکسیژن درمانی: این درمان برای مراحل پیشرفته بیماری است. فرد با شدت گرفتن بیماری نمی‌تواند به خوبی نفس بکشد به همین دلیل مجبور است که در تمام طول روز کپسول اکسیژن به همراه داشته باشد.
 • پیوند ریه: وقتی هیچ درمانی برای بیماری مزمن انسداد ریه جواب نداد و بیماری بسیار پیشرفت کرد، پزشکان پیوند ریه را تجویز می‌کنند. گاهی نیز با برداشتن تکه‌ای از ریه که آسیب دیده این بیماری بهبود پیدا می‌کند و فرد می‌تواند به راحتی نفس بکشد.

 

حتما بخوانید: اجاره ساکشن ریه راهی برای تنفس بهتر

 

سخن پایانی

بیشتر بیماری‌های مزمنی که انسان‌ها به آن‌ها مبتلا می‌شوند به دلیل سبک غلط زندگی است. از زمانی که انسان با سیگار آشنا شد، بیماری ریوی هم به دنبال او آمد. بهترین کار این است که سبک زندگی خود را تغییر دهید، سیگار نکشید، غذاهای سالم بخورید و مرتب ورزش کنید تا از ابتلا به بیماری انسداد مزمن ریه در امان بمانید. اگر قبلا به این بیماری مبتلا شده‌اید و بهبود پیدا کرده‌اید، حتما تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

4 پاسخ به “بیماری مزمن انسداد ریه یا copd چیست؟”

 1. […] حتما بخوانید: بیماری مزمن انسداد ریه یا copd چیست؟ […]

 2. […] که دارای نارسایی‌های ریوی از جمله بیماران COPD و پنومونی و ادم ریوی و … هستند و به صورت کلی می‌توان […]

 3. […] بیشتر بخوانید: بیماری مزمن انسداد ریه یا copd چیست؟ […]

 4. […] ک می‌توانند باعث بروز مشکلات تنفسی شوند عبارت‌اند از: بیماری‌های انسدادی ریوی، بیماری‌های عروقی ریوی، بیماری‌های محدودکننده ریوی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز