آشنایی با انواع ویلچر و معرفی مختصر آن‌ها

آشنایی با انواع ویلچر و معرفی مختصر آن‌ها

فهرست مطالب

مدل‌های مختلف ویلچر در بازار دیده می‌شود که به روش‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع ویلچر براساس آخرین تکنولوژی روز دنیا طراحی و ساخته می‌شود تا نیازهای افراد نیازمند را تامین کند. در این مقاله قصد داریم انواع ویلچر را معرفی کنیم، لطفا با ما همراه باشید. در ابتدا گروهی از افرادی که از انواع ولچر استفاده می‌کنند را ذکر می‌کنیم.

 

انواع ویلچر برای سالمندان: افراد مسن به علت توانایی‌های محدود، به آن‌ها ویلچرهای برقی سبک توصیه می‌شود. با استفاده از موتور و بدون هدر رفتن انرژی‌شان به راحتی جا به جا می‌شوند. البته نوع دستی آن نیز می‌تواند مناسب باشد. بستگی به فردی دارد که می‌خواهد استفاده کند.

انواع ویلچر برای ورزشکاران: ویلچرها انواع مختلفی برای ورزشکاران دارند. در این قسمت ما چند مورد را ذکر می‌کنیم.

  1. ویلچر مخصوص ورزش بسکتبال
  2. ویلچر مخصوص ورزش تنیس
  3. ویلچر مخصوص ورزش مسابقه‌ای
  4. ویلچر مخصوص ورزشی عمومی

انواع ویلچر برای پاراپلژیک ها: برای افرادی که از کمر به پایین فلج شده‌اند، بسته به مقاومت و تحرک آن‌ها، یک ویلچر دستی یا برقی استاندارد را پیشنهاد می‌کنیم.

انواع ویلچر برای جانبازان: جانبازان گروه بسیار گسترده‌ای از کاربران ویلچر هستند که دلایل مختلفی برای نیاز به یک ویلچر دارند. بنابراین، بهترین نوع ویلچر برای جانبازان سفارشی است که متناسب با نیازهای فردی آن‌ها باشد. با توجه به دلایل زیادی که ممکن است یک جانباز به ویلچر احتیاج داشته باشد، پیشنهاد نوع خاصی از صندلی چرخدار مناسب برای آن‌ها دشوار است. احتمالاً پیشنهاد بهتر مراجعه به پزشک است.

 

ویلچر چیست؟

 

ویلچر چیست؟
ویلچر چیست؟

 

ویلچر به صندلی چرخ دار گفته می‌شود که به دلیل بیماری، آسیب دیدگی، مشکلات مربوط به پیری یا از کارافتادگی دشوار یا غیرممکن استفاده می‌شود. این موارد می‌تواند شامل آسیب‌های نخاع (پاراپلژی، همی پلژی و کوادریپلژی)، فلج مغزی، آسیب مغزی، بیماری نورون حرکتی، مولتیپل اسکلروزیس، دیستروفی عضلانی، اسپینا بیفیدا و غیره باشد.
ویلچرها در قالب‌های متنوعی ارائه می‌شوند تا نیازهای خاص کاربران خود را برآورده کنند. آن‌ها ممکن است شامل تطبیق‌های ویژه صندلی‌ها، کنترل‌های فردی باشند و ممکن است مختص فعالیت‌های خاص باشند، همانطور که در مورد ویلچرهای ورزشی و ساحلی دیده می‌شود. عمده‌ترین تمایز بین صندلی‌های چرخدار موتوری، جایی که نیروی محرکه توسط باتری‌ها و موتورهای الکتریکی تأمین می‌شود و صندلی‌های چرخدار دستی، جایی که نیروی محرکه یا توسط کاربر و یا صندلی چرخدار ارائه می‌شود که صندلی چرخدار را با دست فشار می‌دهد (خودرانش)، توسط یک فرد دیگر که از عقب با استفاده از دسته (ها) هل می‌دهد یا از کنار فشار می‌آورد از یک اتصال دسته استفاده کنید.

 

انواع ویلچر

 

در این قسمت ولچرهای رایج در بازار را بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است برخی افراد ترجیح می‌دهد اجاره ویلچر را انتخاب کنند تا شرایط‌شان دوباره مانند سابق شود.

 

ویلچر فعال

 

ویلچر فعال طوری طراحی شده‌اند که متنوع و قابل تنظیم برای یک سبک زندگی شلوغ و فعال باشند. بنابراین، آن‌ها در انواع و اقسام مختلف مانند ویلچرهای فوق سبک، تاشو، سفت و سخت و حتی ورزشی موجود هستند. علاوه بر این، طراحی همه کاره آن‌ها امکان ایجاد هرگونه تغییر سفارشی را نیز فراهم می‌کند. دامنه قیمت صندلی‌های چرخدار فعال بسته به نوع، طرح و مواد صندلی چرخدار متفاوت است. غالباً، ویلچرهای دستی از قیمت مناسب‌تری نسبت به ویلچر‌های فعال موتوری برخوردار هستند.

 

ویلچر هواپیمایی

 

ویلچری که قابلیت مانور را در فضای محدود فراهم می‌کنند، برای کاربران طراحی شده‌اند که امکان سفر هوایی را نیز وجود دارد. این ولچرها با وزن سبک و تاشو برای افراد مفید است که اغلب مسافرت می‌کنند.

 

ویلچر تمام زمینی

 

ویلچر تمام زمینی
ویلچر تمام زمینی مخصوص محیط های شنی و چمنی است.

 

ویلچرهای زمینی گام بعدی انقلابی در توسعه این ابزار هستند. این نوع صندلی‌های چرخدار تقریباً برای هر زمین، محیط‌های شنی مانند سواحل، چمن و غیره سازگار هستند. یک انتخاب عالی برای کسانی که روح ماجراجویی دارند! این مینی مریخ نوردان در اندازه‌ها، رنگ‌ها و سفارشی‌سازی‌های مختلف ارائه می‌شوند. ویلچرهای دستی تمام زمین وجود دارد اما بیشتر آن‌ها برقی هستند.

 

ویلچر سفارشی

 

جای تعجب نیست که همه ویلچرها مناسب هر فردی نیستند و هیچ اندازه گیری قابل قبول جهانی نیز برای آن‌ها وجود ندارد. اندازه و نیاز افراد منطقه‌ای به منطقه دیگر تغییر می‌کند. ویلچرهای سفارشی به یک راه حل برای این مشکل تبدیل می‌شوند. اندازه این نوع ویلچرها با توجه به نوع بدن، اندازه بدن، وزن بدن و نیازهای خاص هر فرد قابل تنظیم است.
قیمت چنین ویلچرهای سفارشی با توجه به مواد و فناوری مورد استفاده در ساخت آن‌ها متفاوت خواهد بود. (به عنوان مثال: فلز، لاستیک و چرم استفاده شده، چند چرخ و درجه اتوماسیون در ویلچر)

 

ویلچر برقی

 

ویلچر برقی نوع عالی برای کسانی است که از قدرت بالاتنه لازم برای مانور ویلچر دستی ندارند. ویلچرهای برقی دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های مختلف و امکان تغییر با توجه به نیازهای خاص هستند.

 

ویلچر ارگونومی

 

ویلچرهای ارگونومیک به طور خاص برای انطباق با مجموعه‌ای از نیازهای کاربران در زندگی روزمره طراحی شده‌اند و هدف آن‌ها کاهش تلاش در کار کردن و مانور دادن روی صندلی چرخدار است. این طرح‌ها با قاب‌های بسیار سبک وزن همراه با یک صندلی ارائه می‌شوند که فشار بدن کاربر را به راحتی کاهش می‌دهد. همچنین، این ویلچرها از فلزات قوی مانند تیتانیوم و آلومینیوم برای حداکثر دوام و وزن سبک ساخته شده اند.

 

ویلچر دستی

 

ویلچرهای دستی به سیستم‌های حرکتی وابسته هستند. آن‌ها برای ثبات و محافظت از کاربر ساخته شده اند. چرخ‌های بزرگ عقب می‌توانند کنترل محدودیت‌ها و موانع دیگر را آسان کنند. اکثر ویلچرهای دستی ارزان قیمت دارای موقعیت ثابت هستند. این جهت گیری عمودی صندلی کاربر را ملزم به حفظ تعادل در حالت نشسته می‌کند. برخی از ویلچرهای دستی با قیمت متوسط دارای محورهای عقب نیمه قابل تنظیم هستند که امکان حرکت عمودی را دارند. اپراتور می‌تواند با استفاده از این تنظیم عمودی جهت صندلی ویلچر را در فضا تغییر دهد و اجازه دهد گرانش به موقعیت و تعادل کمک کند، به فرد ثبات بیشتری می‌بخشد.

 

 

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز