درباره انواع خدمات پرستاری در منزل بیشتر بدانید

خدمات پرستاری در منزل

فهرست مطالب

کارشناسان توصیه می‌کنند که با توجه به کاهش ظرفیت بیمارستان‌ها و همه‌گیری فعلی ویروس کرونا، بهتر است مراجعات به مراکز درمانی کمتر شود. در واقع وقتی می‌توان با حضور پرستار، خدمات پزشکی و مراقبتی لازم مانند انواع تزریقات، وصل کردن سرم یا سرم‌تراپی، درمان زخم و پانسمان بخصوص برای بیماران دیابتی و از کار‌افتاده، سوندگذاری تغذیه‌ای یا ادراری، گرفتن نوار قلب، کنترل قند و فشار خون و حتی کنترل درد بیمار را با آرامش خاطر در منزل دریافت کرد؛ چرا باید استرس گیر کردن در ترافیک خیابان‌ها و بدتر از آن شلوغی بیمارستان‌ها را به خودمان تحمیل کنیم. اگر بتوانیم تجهیزات پزشکی لازم را در منزل فراهم کنیم، با حضور پزشک و پرستار در واقع محیطی مشابه با بیمارستان برای بیمار ما فراهم خواهد شد.

 

بیمارانی که حداکثر میزان بهره را از حضور پرستار در منزل خواهند بود

طبق آمار، اکثر افراد سالمند بالای ۶۵ سال به دلیل ابتلا به بیماری‌های مزمنی مانند فشار خون و کلسترول بالا، دیابت، مشکلات قلبی و عروقی، بیماری‌های کلیه و کبد، پوکی استخوان، ضعف حرکتی، رماتیسم، آرتروز، آلزایمر،  پارکینسون و غیره، برای انجام کارهای روزانه خود مانند غذا خورن، لباس پوشیدن، دستشویی رفتن، استحمام و مصرف صحیح و منظم داروها نیاز به مراقبت‌های پرستاری مداوم دارند. البته خدمات پرستاری فقط محدود به سالمندان نیست و بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی و ریوی مزمن مثل آسم، سیستیک فیبروزیس و بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)، بیماری‌های مزمن عصبی مثل مالتیپل اسکروزیس یا همان ام اس، سی پی یا فلج مغزی و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ASL)، بیماری‌های ماندگاری مانند سرطان، HIV و ایدز نیز نیاز به مراجعه مداوم به مراکز درمانی برای تزریقات، وصل کردن سرم، ساکشن ریوی، اکسیژن‌درمانی و غیره دارند. به‌همین‌دلیل امروزه بسیاری از کشورها، ادامه روند درمان را طبق پروتکل‌های مشخصی به حضور پرستاران متخصص در منزل بیمار ارجاع می‌دهند.

 

مزایای حضور پرستار در منزل

مزایای حضور پرستار در منزل مزایای حضور پرستار در منزل

واقعا یکی از سخت‌ترین بخش‌های مراجعه به مراکز درمانی این است که برای دریافت ابتدایی‌ترین خدمات مانند تزریقات و سرم‌تراپی باید مدت طولانی در صف انتظار بمانیم. درحالی‌که می‌توان همین مدت زمان را در منزل با حضور پرستار سپری کرد و از عفونت‌های رایج بیمارستانی نیز در امان بود. از طرفی به دلیل حذف هزینه‌های رفت و آمد و بستری، واقعا دریافت خدمات پرستاری در منزل مقرون‌به‌صرفه‌تر از حضور مداوم در بیمارستان‌ها است. در مورد کودکان و افراد سالمند که از نظر عاطفی بیشترین میزان آرامش را در منزل دارند، امکان انجام خدمات پزشکی مانند تزریقات، وصل کردن سرم و پانسمان آسان‌تر و امکان همکاری بیمار بیشتر است. از طرفی با دریافت خدمات ۲۴ ساعته پرستاری در منزل، مطمئنا شرایط بهتری برای تعامل اجتماعی بیشتر بیمار با دوستان و فامیل و افزایش روحیه او فراهم می‌شود.

 

انواع خدمات پزشکی و مراقبتی پرستاران در منزل

در ابتدا یک پرستار خبره معمولا به بررسی علائم حیاتی و وضعیت عمومی بیمار یا سالمند می‌پردازد. اقداماتی مانند بررسی درصد اکسیژن خون با دستگاه پالس اکسی‌متر، بررسی میزان فشار خون سیستولیک و دیاستولیک با دستگاه فشارسنج، بررسی میزان قند خون با دستگاه سنجش قند خون یا گلوکومتر، بررسی وضعیت ضربان قلب بیمار طبق داده‌های دستگاه مانیتورینگ، گرفتن نوار قلب، مشاهده آزمایش خون و انواع سونوگرافی و رادیولوژی و غیره که برحسب شرایط بالینی بیماران مختلف، ترتیب و ضرورت انجام هرکدام متفاوت خواهد بود. پس از این اقدامات، بررسی برنامه درمانی و نحوه مصرف داروهای بیمار آغاز می‌شود. اصولا با حضور منظم پرستار در منزل، امکان شناسایی میزان اثربخشی داروهای مصرفی با معاینات سطحی منظم و تشخیص سریع عوارض جانبی احتمالی آن‌ها فراهم می‌شود تا در صورت مشاهده شرایط اضطراری به پزشک گزارش شود.

در مواردی مصرف دوز زیاد و کم داروها، بخصوص داروهای ضد انعقاد خون و ضد فشار خون برای بیماران قلبی، منجر به شرایط اورژانسی و حتی مرگ شده است. با توجه به اینکه رفع بسیاری از نیازهای بیماران و سالمندان در سطح توانایی خانواده نیست، توصیه می‌کنیم به طور ویژه برای سالمندان مبتلا به پارکینسون یا آلزایمر، بیماران مبتلا به سکته مغزی و قلبی برای گرفتن نوار قلب و فشار خون، بیماران قطع نخاع و فلج مغزی، بیماران مبتلا به بیماری‌های کلیوی با نیاز مداوم به دیالیز و بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی و ریوی مزمن با نیاز مداوم به ساکشن و اکسیژن‌درمانی، درخواست پرستار در منزل شود. چراکه اگر انجام خدمات تخصصی پزشکی مانند تزریقات (به ویژه تزریقات وریدی، پوستی، زیرجلدی، مفصلی و داخل صفاقی)، وصل کردن سرم، بخیه زدن، پانسمان و درمان زخم بخصوص زخم‌های بستر، سوندگذاری و کار با تجهیزات پزشکی توسط یک پرستار آموزش‌دیده انجام شود؛ ایمن‎تر و مطمئن‌تر است.

 

قیمت خدمات پرستاری در منزل

اصولا رنج قیمت انجام این خدمات توسط شرکت‌های مختلف ارائه‎دهنده خدمات پزشکی و پرستاری در منزل، متغیر است. پس بهتر است پیش از ثبت درخواست خود، با شرکت مربوطه تماس بگیرید. اما با توجه به اینکه شما نباید هزینه رفت‌وآمد و بستری در مراکز درمانی را بپردازید؛ مطمئنا به‌صرفه‌تر از حضور مدارم در بیمارستان‌ها است.

 

سخن آخر

با فراهم کردن تجهیزات پزشکی مانند دستگاه اکسیژن‌ساز، بای‌پپ، پرفیوزر، تخت بیمار، تشک مواج، ساکشن، کپسول اکسیژن، ماسک و لوله‌های تنفسی، مانتورینگ، ونتیلاتور، ویلچر و حضور پرستار یا پزشک در منزل، می‌توان از مراجعات غیرضروی به مراکز درمانی پیشگیری کرد و اجازه داد که پرسنل بیمارستانی بتوانند به مراجعین واقعی خدمات بیشتری ارائه دهند. در حال حاضر امکان واگذاری و اجاره هرکدام از این تجهیزات پزشکی در فروشگاه پزشک ‌تجهیز فراهم است. پیشنهاد می‌کنیم این فرصت عالی را از دست ندهید!

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

یک پاسخ به “درباره انواع خدمات پرستاری در منزل بیشتر بدانید”

  1. […] است با واکنش‌های آلرژیک رو به رو شوید. مخصوصا کسانی که انواع خدمات پرستاری در منزل را ارائه می‌دهند، بیشتر باید مراقبت سالمندان باشند. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز