۸ دلیل اصلی آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامتی

آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامتی

فهرست مطالب

افزایش تعداد آلاینده‌های هوا باعث شده است که تنفس هوای تازه و تمیز در کنار آن غیرممکن باشد. آلودگی هوا همه را نگران سلامتی خود کرده است. از آنجا که آلاینده‌های موجود در هوا را نمی‌توان با چشم غیرمسلح مشاهده کرد، ما نمی‌دانیم که منابع افزایش سطح آلودگی چیست. برای درک منابع آلودگی هوا، ابتدا باید از دلایل اصلی آلودگی هوا اطلاع پیدا کنیم. در این مقاله ۸ علت آلودگی هوا را به همراه اثرات آن ذکر کرده‌ایم که به طور روزانه بر سلامتی شما تأثیر می‌گذارد.

 

سوزاندن سوخت‌های فسیلی

 

بیشتر آلودگی هوا به دلیل سوزاندن سوخت‌های فسیلی مانند زغال سنگ، نفت، بنزین برای تولید انرژی برق یا حمل و نقل صورت می‌گیرد. آزاد شدن مونوکسیدکربن در سطح بالا مصرف فسیلی را نشان می‌دهد. همچنین این امر باعث انتشار سایر آلاینده‌های سمی در هوا می‌شود. استنشاق هوای ناشی از آلاینده‌ها به دلیل سوزاندن گاز طبیعی و سوخت فسیلی، توانایی قلب در پمپاژ اکسیژن کافی را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود فرد دچار بیماری تنفسی شود. حتی برخی از بیماران و سالمندان به فکر اجاره دستگاه اکسیژن ساز افتاده‌اند تا بتوانند بهتر نفس بکشند.

 

کارخانجات صنعتی

 

کارخانجات صنعتی
کارخانجات صنعتی یکی از عوامل اصلی آلودگی هستند.

 

فعالیت‌های صنعتی آلاینده‌های مختلفی را در هوا منتشر می‌کنند که کیفیت هوا را بیش از آنچه تصور می‌کنیم تحت تأثیر قرار می‌دهد. ذرات ۲.۵ و ۱۰، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید سولفور و مونوکسیدکربن آلاینده‌های اصلی هستند و از صنایعی ساطع می‌شوند که از ذغال سنگ و چوب به عنوان منبع اصلی تولید کالاهای خود استفاده می‌کنند. اثرات آلودگی صنعتی مرتبط با سلامتی شما می‌تواند از تحریک در چشم و گلو گرفته تا مشکلات تنفسی باشد، حتی گاهی ممکن است منجر به بیماری مزمن شود. حتی می‌تواند سبب ایجاد بیماری‌های ریوی در زنان شود.

 

آلودگی هوا در محیط داخلی

 

استفاده از محصولات سمی که به عنوان ترکیبات آلی فرار (VOCs) نیز نامیده می‌شوند، تهویه ناکافی، درجه حرارت ناهموار و میزان رطوبت می‌تواند باعث آلودگی هوای داخل خانه شود، خواه در دفتر، مدرسه یا خانه راحت خود باشید. آلودگی هوای خانه می‌تواند به دلیل عوامل ناآگاهانه رخ دهد، به عنوان مثال، استعمال دخانیات در داخل اتاق. استفاده از اجاق چوبی یا بخاری‌ها می‌تواند سطح رطوبت را افزایش دهد و می‌تواند مستقیماً بر سلامتی فرد تأثیر بگذارد.

 

آتش سوزی

 

تغییرات آب و هوا نه تنها باعث افزایش آتش سوزی نمی‌شود بلکه باعث افزایش آلودگی هوا می‌شود. سوزاندن ته مانده مواد باقیمانده و مزارع نیز سهم عمده‌ای در آتش سوزی دارد. این باعث افزایش PM ۲.۵ در هوا می‌شود که با سایر مواد مضر مانند گاز شیمیایی و دود ایجاد می‌کند. دود هوا را نامعلوم می‌کند و به دنبال آن تنفس دشوار می‌شود.

 

فرآیند پوسیدگی میکروبی

 

صنایع تولیدی، شیمیایی و منسوجات تعداد زیادی مونوکسیدکربن، هیدروکربن، مواد شیمیایی و ترکیبات آلی آزاد می‌کنند که باعث آلودگی محیط زیست ما می‌شوند. باکتری‌ها و قارچ‌ها نقشی اساسی در چرخه‌های بیوژئوشیمیایی در طبیعت بازی می‌کنند. آن‌ها شاخص‌های کلیدی شرایط غیرطبیعی محیط هستند. پوسیدگی این میکروارگانیسم‌های موجود در اطراف باعث آزاد شدن گاز متان می‌شود که بسیار سمی است. تنفس گاز سمی مانند متان ممکن است منجر به مرگ شود.

 

حمل و نقل

 

آلودگی وسایل نقلیه
آلودگی وسایل نقلیه روزانه بسیار افراد را با مشکلات تنفسی رو به رو می کند.

 

نمی‌توان انکار کرد که آلودگی وسایل نقلیه بیشترین تأثیر را در آلودگی هوا، به ویژه در شهرهای بزرگ دارند. وقتی ماشین بنزین می‌سوزاند، آلاینده‌هایی در هوا منتشر می‌کند که به اندازه سیگار کشیدن ۱۰ نخ در روز مضر است. وسیله نقلیه شما از مونوکسیدکربن، هیدروکربن، اکسید نیتروژن و ذرات معلق ساطع می‌کند. وقتی آلودگی وسیله نقلیه در جو زیاد باشد، سوراخی در لایه ازن ایجاد می‌کند و باعث مشکلات مختلف سلامتی می‌شود.

 

ساخت و ساز و تخریب

 

در حین حرکت عمل هوای پاک، شورای کنترل آلودگی مرکزی (CPCB) بیشترین تعداد شکایات مربوط به آلودگی هوا را در دهلی به دلیل فعالیت‌های ساخت و تخریب ثبت کرد. با افزایش جمعیت در شهر، ساخت و ساز و تخریب بخشی از مرحله توسعه در هر کشوری است. چندین سایت ساختمانی و مواد اولیه مانند آجر و بتن باعث ایجاد مه و هوای ناپایدار می‌شود که برای مردم، به ویژه کودکان و افراد مسن خطرناک است.

 

فعالیت‌های کشاورزی

 

فعالیت‌های کشاورزی تأثیر جدی در کاهش کیفیت هوا داشته است. سموم دفع آفات و کودها منبع اصلی آلودگی هوای اطراف است. امروزه، سموم دفع آفات و کودها برای رشد سریع محصولات و پوشش گیاهی با گونه‌های مهاجمی جدید مخلوط می‌شوند که در طبیعت یافت نمی‌شوند. پس از پاشیدن آن‌ها، بو و اثر سموم دفع آفات در هوا باقی می‌ماند. برخی با آب مخلوط می‌شوند و برخی به داخل زمین نفوذ می‌کنند که نه تنها محصولات را از بین می‌برد بلکه باعث مسائل بی‌شماری در ارتباط با سلامتی می‌شود.

 

آسیب‌های ناشی از آلودگی هوا را کنترل کنید

 

میزان افزایش آلودگی هوا در کشور، اقدام فوری به یک ضرورت مطلق تبدیل شده است. این موضوع نه تنها بر زندگی انسان تأثیر می‌گذارد بلکه طبیعت را نیز ویران می‌کند. صرفه جویی در انرژی اولین قدم برای دستیابی به آینده بهتر با هوای تمیز برای تنفس است. درک مفهوم و ایجاد عادت در کاهش، استفاده مجدد و بازیافت بسیار مهم است. هر زمان امکان صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلودگی خودرو وجود دارد از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳.۵]

یک پاسخ به “۸ دلیل اصلی آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامتی”

  1. […] ۸ دلیل اصلی آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامتی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز