انواع بیماری های زانو درد که باید بشناسید

انواع بیماری های زانو درد که باید بشناسید

فهرست مطالب

انواع مختلفی از بیماری‌های زانو وجود دارد. برخی از آن‌ها به استخوان و غضروف مربوط‌اند و برخی دیگر ماهیچه و تاندون‌ها را درگیر کرده‌اند. با افزایش سن احتمال بروز مشکل زانو درد بالا می‌رود؛ ولی در سنین پایین نیز زانو درد مشاهده می‌شود. انواع بیماری‌ های کمر درد و انواع زانو درد یکی از مشکلات شایع در جوامع مدرن است که می‌تواند به شدت زندگی روزمره فرد را تحت تأثیر قرار دهد. این مسأله می‌تواند از فعالیت‌های روزانه گرفته تا ورزش و حتی استراحت را برای فرد به چالش کشانده و کیفیت زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد. بسیاری از موارد درد زانو به دلیل فشار‌های زیاد و بیش از حد بر زانو، در جریان کار‌هایی مانند ورزش‌های حرکتی یا فشار زیاد ایجاد می‌شود.

علل درد زانو می‌توانند از آسیب‌های ناشی از ورزش گرفته تا بیماری‌های مزمن مانند التهاب مفصلی، کم‌خونی مفصلی، آرتروز و ناشی از پیری باشد؛ بنابراین شناخت انواع بیماری های زانو و علائم آن‌ها امری بسیار حیاتی است که می‌تواند به پیشگیری از آسیب‌های بیشتر و ارائه‌ی درمان‌های مؤثر کمک کند. در این مقاله به بررسی انواع متداول بیماری‌ های زانو درد و علائم‌شان خواهیم پرداخت تا افراد بتوانند این بیماری‌ها را بهتر شناسایی و مدیریت کنند.

انواع بیماری های زانو درد

قبل از بررسی انواع بیماری های زانو درد بهتر است آناتومی زانو را بشناسیم. زانو از استخوان، غضروف، رباط، مایع بخش مفصل و استخوان کشکک که همان کاسه زانو محسوب می‌شود، تشکیل شده است. حرکت زانو به وسیله ماهیچه‌ها و تاندون‌ها انجام می‌شود و آسیب به این بافت‌ها با درد بسیار شدیدی همراه است که باعث مختل شدن انجام عادی‌ترین امور روزمره می‌شود و شما را نیازمند خرید تخت بیمارستانی خواهد کرد. در ادامه انواع بیماری های زانو را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آسیب به غضروف و پارگی منیسک زانو‌ها: مفصل زانو دارای دو غضروف به نام منیسک است که اگر پاره شود یک آسیب جدی به حساب می‌آید و ممکن است برای درمان آن نیاز به جراحی باشد.

 • دررفتگی زانو و کجی کشکک: در این حالت کشکک زانو به سمت طرفین کج می‌شود و در بعضی مواقع دررفتگی رخ می‌دهد که با درد همراه است.
 • نرمی غضروف و کشکک (کندرومالاسی): کندرومالاسی به وضعیتی می‌گویند که غضروف کاسه زانو نرم می‌شود. این یکی از انواع بیماری های زانو درد در بین ورزشکاران و افراد مبتلا به آرتروز زانو بیشتر مشاهده می‌شود.
 • آرتروز زانو: یکی از رایج‌ترین مشکلات زانو محسوب می‌شود که در بین جوانان نیز وجود دارد.
 • آسیب دیدگی رباط‌ها: آسیب دیدگی رباط‌ها موجب ناپایداری عضلات زانو می‌شود.
 • روماتیسم زانو: روماتیسم باعث ملتهب شدن و ضخیم شدن بافت اطراف مفصل‌ها می‌شود.
 • شکستگی و در رفتگی زانو
 • بیماری ازگود اشلاتر: این بیماری در جوانان دیده می‌شود و به این گونه است که بعد از ورزش و تحرک توده استخوانی زیر کاسه زانو دردناک و متورم می‌شود.

علائم زانو درد و علت زانو درد

علائم زانو درد

محل درد زانو و شدت آن به علت اصلی مشکل وابسته است و ممکن است متفاوت باشد. علائمی که با درد زانو همراه هستند عبارتند از:

 • زانو ممکن است همراه با درد، تورم و سفتی داشته باشد و ممکن است این درد داخل یا روی زانو باشد.
 • در هنگام لمس زانو اگر گرما احساس کرده و قرمزی همراه با درد حس کردید، نشان دهنده وجود مشکل در زانو است
 • حساس ضعف یا بی ثباتی در زانو از دیگر علائم زانو درد محسوب می‌شود
 • شنیدن صدا و حس خرد شدن چیزی در زانو هنگام بلند شدن و حرکت کردن
 • داشتن محدودیت در حرکت دادن زانو مانند کامل باز و بسته کردن آن
 • درد مداوم و تیر کشیدن زانو در حین فعالیت
 • احساس ناراحتی و سوزش در مفصل

مهم است افرادی که درد زانو دارند به پزشک مراجعه کنند و مشکلات خود را شناسایی نمایند تا بهترین راه حل‌ها مانند اجاره ویلچر برای درمان زانو درد بررسی شود.

علت زانو درد

دلایل زانو درد می‌توانند بسیار گسترده باشند؛ از افزایش سن و اضافه وزن تا بیماری ‌های شایع زانو مانند آرتروز، نقرس، روماتیسم و ده‌ها دلیل دیگر می‌توانند باعث بوجود آمدن زانو درد در نواحی مختلف شوند که در ادامه به بررسی برخی از این عوامل می‌پردازیم:

 1. آسیب ناشی از در رفتگی استخوان کشکک
 2. آرتروز: بیش از ۱۰۰ نوع مختلف آرتروز وجود دارد که نقرس یکی از آن‌ها است.
 3. التهاب تاندون: این مورد همان عاملی است که درد در زانو هنگام نشستن و پا شدن ایجاد می‌کند.
 4. تومور‌های استخوانی: استئوسارکوم یکی از سرطان‌های شایع است که در زانو رخ می‌دهد و یکی از علائم آن درد زانو است.
 5. سن: با افزایش سن درد‌های استخوانی افزایش خواهد یافت.
 6. اضافه وزن: چاقی یا اضافه وزن یکی از عوامل موثر بر ایجاد بیماری‌ های شایع زانو است که باعث می‌شود فشار بروی زانو‌ها در انجام فعالیت‌های روزانه افزایش یابد و باعث ابتلا به استئوارتریت و درد زانو شود.
 7. آسیب‌های جراحی: آسیب‌هایی که ناشی از عمل جراحی‌های زانو مانند آرتروسکوپی یا جایگزینی مفصل زانو هستند.
 8. آسیب‌های ناشی از ضربه: ضربه‌های مستقیم به زانو مانند زانو زدن به یک سطح سفت یا تصادفات ورزشی ممکن است به زانو آسیب بزنند.
 9. آسیب ناشی از ورزش یا فعالیت‌های بدنی: فعالیت‌های ورزشی مانند فوتبال، بسکتبال، دویدن و ورزش‌های حرکتی ممکن است منجر به آسیب‌هایی در زانو شود.
 10. سایر دلایل: مانند کم‌خونی مفصلی، داشتن آسیب قبلی، عدم انعطاف‌پذیری و پایین بودن قدرت عضلات و غیره

اگر با انواع زانو درد مواجه هستید، ملاقات با یک پزشک متخصص توصیه می‌شود تا علت واقعی مشکل شناسایی شده و برنامه‌ درمانی مناسب را تعیین کند.

راه‌ های جلوگیری زانو درد

به دلیل فراگیر شدن زانو درد در جوامع امروزی، افراد به دنبال جلوگیری از زانو درد هستند که در ادامه ده راهکار برای این موضوع به شما پیشنهاد می‌دهیم:

 1. متعادل نگه داشتن وزن، زیرا چاقی یکی از عوامل مهم ابتلای افراد به زانو درد است. لازم است بدانید که به ازای هر کیلوگرم اضافه وزن، بین ۵ تا ۷ کیلوگرم به زانو فشار وارد خواهد شد.
 2. عضلات و مفاصل را قوی و نرم نگهدارید تا قابلیت انعطاف‌پذیری زانو‌ها حفظ شود.
 3. درست کردن وضعیت نشستن و کنار گذاشتن عادت‌های بد در نشستن روی زمین یا صندلی، زیرا زانو‌ها در حالت خمیده بیشترین فشار را تحمل می‌کنند و باعث ایجاد شایع ‌ترین آسیب‌ های زانو می‌شود.
 4. به وجود آمدن انواع زانو درد از عوارض کم تحرکی است پس ورزش کردن مانند پیاده روی و دویدن را حتماً در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 5. اگر به طور مداوم اجسام سنگین را بلند می‌کنید یا مکرر زانو‌های خود را خم و راست می‌نمایید، در معرض زانو درد و کمر درد قرار می‌گیرید پس بهتر است به صورت اصولی اجسام را از روی زمین بلند کنید و مرتباً عضلات پای خود را تقویت نمایید.
 6. استفاده از کفش پاشنه بلند در خانم‌ها به صورت مداوم باعث به وجود آمدن بیماری‌ های شایع زانو درد می‌شود، پس پوشیدن این نوع از کفش‌ها را کنترل نمایید.
 7. پوشیدن کفش مناسب
 8. صاف نگه داشتن وضعیت بدن
 9. استفاده از بالش زیر زانو‌ها هنگام خواب
 10. تقویت عضلات زانو

راه‌ های جلوگیری زانو درد و درمان زانو درد

درمان زانو درد

اگر به هر دلیلی مبتلا به انواع بیماری های زانو شده‌اید به دکتر مراجعه کنید تا بهترین درمان برای زانو درد را به شما پیشنهاد دهد. روش‌های زیر مؤثرترین و بهترین راهکار‌ها برای درمان زانو درد هستند:

 • تزریق ژل حاوی اسید هیالورونیک
 • تزریق PRP که یک سرم غنی شده از پلاکت است.
 • تجویز دارو برای کمک به زانو درد
 • جراحی زانو در مواقع آسیب بسیار شدید
 • درمان‌های خانگی
 • انجام تمرینات فیزیوتراپی
 • لیزر درمانی
 • داشتن رژیم غذایی و کاهش وزن

قبل از هر درمانی با پزشک متخصص مشورت کنید تا قبل از درمان علت و شدت درد مشخص شود تا درمان مناسب با شایع‌ ترین آسیب ‌های زانو را به شما پیشنهاد دهد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز