تاکی پنه: علل، علائم و نحوه تشخیص تنفس سریع و کم عمق چیست؟

تاکی پنه: علل، علائم و نحوه تشخیص تنفس سریع و کم عمق چیست؟

فهرست مطالب

در این مطلب قصد داریم یکی دیگر از بیماری‌های تنفسی را با یکدیگر بررسی کنیم و با علل، علائم، درمان و نحوه تشخیص این بیماری به نام تاکی پنه بیشتر آشنا شویم. لطفا تا انتهای همراه ما باشید.

 

تاکی پنه چیست؟

تنفس سریع و کم عمق اغلب به عنوان تاکی پنه شناخته می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که در یک دقیقه بیشتر از حد معمول نفس بکشید. این تعداد معمولا بیش از ۲۰ نفس در دقیقه در یک فرد بزرگسال تعریف می‌شود. در کودکان، تعداد تنفس در دقیقه می‌تواند بیشتر از بزرگسالان باشد.

یک فرد بالغ به طور متوسط در هر دقیقه ۱۲ تا ۲۰ نفس می‌کشد. تنفس سریع می‌تواند نتیجه هر چیزی از اضطراب یا آسم گرفته تا عفونت ریه یا نارسایی قلبی باشد. زمانی که فردی به سرعت نفس می‌کشد، گاهی اوقات به آن هیپرونتیلاسیون می‌گویند، اما هایپرونتیلاسیون معمولا به تنفس‌های سریع و عمیق اشاره دارد. هنگامی که تنفس سریع و کم عمق را تجربه کردید به پزشک خود اطلاع دهید تا بتوانید از درمان سریع و جلوگیری از عوارض اطمینان حاصل کنید.

 

تاکی پنه در مقابل تنگی نفس؛ چه تفاوتی دارند؟

همانطور که اشاره شد، تاکی پنه اصطلاحی است که برای توصیف تعداد تنفس سریع و کم عمق استفاده می‌شود، اما چیزی در مورد احساس فرد نمی‌گوید. با تاکی پنه، فرد ممکن است بسیار تنگی نفس داشته باشد، یا در مقابل، ممکن است اصلا متوجه مشکلی در تنفس نشود.

تنگی نفس به احساس تنفس اشاره دارد. تنگی نفس می‌تواند با سرعت تنفس طبیعی، سرعت تنفس بالا یا سرعت تنفس پایین رخ دهد. همچنین می‌تواند با الگوی تنفس کم عمق یا الگوی تنفس عمیق همراه باشد.

برخی از افراد مبتلا به تاکی پنه دچار تنگی نفس می‌شوند، اما برخی دیگر ممکن است این گونه نباشند.

 

تاکی پنه چه عوارضی به همراه دارد؟

تاکی پنه چه عوارضی به همراه دارد؟

تاکی پنه تنفس پشت سرهم، سریع و کم عمق است. در این شرایط، تعداد تنفس فرد بیشتر از محدوده طبیعی (۱۲ تا ۲۰ تنفس در دقیقه) است. این اتفاق به دلیل‌عدم تعادل بین گازهای تنفسی است که منجر به کاهش عرضه اکسیژن و افزایش دی اکسید کربن در خون می‌شود. تجمع دی اکسید کربن خون را اسیدی‌تر می‌کند. در پاسخ، مغز به سیستم تنفسی سیگنال می‌دهد که سرعت تنفس را برای اصلاح‌عدم تعادل افزایش دهد تا تعادل اسید قلیایی خون در محدوده طبیعی بازگردد. تاکی پنه در نوزادان یک مشکل موقتی است که ناشی از تاخیر در پاکسازی مایع ریه پس از زایمان است.

عوارض ناشی از شرایط پاتولوژیک می‌تواند منجر به بدتر شدن نتایج بیمار شود مانند:

 • نارسایی احتقانی قلب: تاکی پنه، اگر به درستی مدیریت نشود، با افزایش رفلکس در ضربان قلب منجر به نارسایی قلبی و ریتم غیر طبیعی قلب می‌شود.
 • حالت‌های اضطراب، مانند حملات پانیک، منجر به کاهش سطح دی اکسید کربن و سرکوب الگوی طبیعی تنفس می‌شود.
 • تاکی پنه ناشی از سپسیس یک عامل بالقوه برای اختلال عملکرد اندام (سندرم اختلال عملکرد اندام‌های متعدد یا MODS) است.

 

علل ایجاد بیماری تاکی پنه

تاکی پنه می‌تواند به دلیل شرایط فیزیولوژیکی و پاتولوژیک ایجاد شود. علل فیزیولوژیکی این وضعیت به پاسخ جبرانی طبیعی بدن برای اصلاح شرایط دیگر اشاره دارد. با این حال، علل پاتولوژیک به عنوان تلاشی برای بازگرداندن تعادل در بدن رخ نمی‌دهد و اغلب به عنوان نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای ظاهر می‌شود.

 

علل فیزیولوژیکی

 • تب کردن، تاکی پنه به عنوان یک مکانیسم جبرانی برای خنک کردن بدن رخ می‌دهد.
 • نرخ تنفس نوزاد تازه متولد شده در مقایسه با بزرگسالان بیشتر است.
 • بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و بدن باعث افزایش تنفس می‌شود.
 • هیپرونتیلاسیون به دلیل اضطراب، استرس.
 • ورزش می‌تواند باعث افزایش موقت سرعت تنفس شود.

 

علل پاتولوژیک

در مقابل علل فیزیولوژیکی، علت پاتولوژیک علتی است که در تلاش برای بازگرداندن تعادل در بدن رخ نمی‌دهد و در واقع برعکس است. برای مثال، هیپرونتیلاسیون می‌تواند باعث تنفس سریع و سطحی شود که به عنوان تلاشی برای بازگرداندن تعادل در بدن رخ نمی‌دهد، بلکه ممکن است واکنشی به اضطراب یا ترس باشد.

 • بیماری‌های ریوی: آسم، ذات الریه، فیبروز کیستیک، پنومونی، بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD).
 • مشکلات قلبی: انفارکتوس میوکارد، نارسایی احتقانی قلب، ناهنجاری دریچه قلب، نقص ساختاری در قلب.
 • کم خونی.
 • پرکاری تیروئید.
 • شوک: شوک سپتیک (عفونت)، شوک هیپوولمیک (از دست دادن خون و مایعات).
 • داروها: آسپرین، محرک‌ها و داروها.

بیماری‌ها و شرایط زمینه‌ای مانند عفونت و آسم می‌توانند باعث تاکی پنه شوند، اما ممکن است به دلیل خفگی یا لخته شدن خون نیز رخ دهد.

 • علل فیزیکی تاکی پنه: تاکی پنه همیشه نتیجه یک بیماری مزمن پزشکی یا سلامتی نیست.
 • خفگی: هنگام خفگی، جسمی به طور جزئی یا کامل راه هوایی شما را مسدود می‌کند. اگر اصلا بتوانید نفس بکشید، تنفس شما عمیق یا آرام نخواهد بود. در موارد خفگی، مراقبت فوری پزشکی بسیار مهم است.
 • حملات اضطراب: در حالی که اضطراب اغلب به عنوان یک اختلال صرفا روانی در نظر گرفته می‌شود، اضطراب می‌تواند علائم فیزیکی روی بدن داشته باشد. حملات اضطرابی پاسخ‌های فیزیکی به ترس یا اضطراب هستند. در حمله اضطراب، ممکن است تنفس سریع یا تنگی نفس را تجربه کنید.
 • فعالیت بدنی شدید: در هنگام افزایش فعالیت بدنی مانند ورزش شدید یا رابطه جنسی شدید، بدن اکسیژن بیشتری مصرف می‌کند و شاهد افزایش دی اکسید کربن است. مطالعات نشان می‌دهد که در نتیجه ممکن است سه یا چهار برابر بیشتر نفس بکشید. ورزش نمونه کلاسیک هیپرپنه است. هایپرپنه پاسخ تنفسی مناسب به افزایش تولید دی اکسید کربن در بدن است.
  در حالی که شما در این فعالیت‌ها شرکت می‌کنید، تاکی پنه و هایپرپنه به جای اینکه نشانه‌ای از مشکلات سلامتی باشند، مفید و مناسب هستند. این روشی است که بدن شما برای برآوردن نیازهای اکسیژن افزایش یافته و خلاص شدن از شر دی اکسید کربن است.

 

تاکی پنه گذرا نوزاد (TTN)

تاکی پنه گذرا نوزاد (TTN)

TTN یک بیماری منحصر به فرد برای نوزادان تازه متولد شده است. برای چند روز پس از تولد، نوزادان مبتلا به TTN ممکن است بیش از ۶۰ بار در دقیقه نفس بکشند. علائم دیگر عبارتند از:

 • غرغر کردن
 • شعله ور شدن بینی
 • پوست و ماهیچه‌هایی که به نظر می‌رسد در هنگام تنفس در حال فرورفتن هستند

با این حال، این تنفس سریع معمولا پس از ۴۸ ساعت بدون درمان بهتر می‌شود.

اگر نوزاد قبل از موعد مقرر به دنیا بیاید، احتمال TTN را بیشتر می‌کند. با این حال، کودکان در هر سن حاملگی ممکن است بلافاصله پس از تولد دچار TTN شوند. TTN به این دلیل اتفاق می‌افتد که ریه‌های نوزاد تاخیر در پاک‌سازی مایع را تجربه می‌کنند، اگرچه دقیقا مشخص نیست که چگونه ایجاد می‌شود. عوامل خطر احتمالی عبارتند از:

 • زایمان قبل از هفته ۳۹ بارداری
 • زایمان سزارین
 • بارداری در والدین مبتلا به دیابت
 • والدین مبتلا به آسم
 • کوچک یا بزرگ بودن نسبت به سن بارداری
 • خفگی پری ناتال یا کاهش انتقال خون و گاز به و از جنین در حوالی زمان تولد

TTN معمولا یک بیماری خوش خیم است. علائم معمولا پس از ۱۲ تا ۲۴ ساعت برطرف می‌شوند، اما در موارد شدید ممکن است تا ۷۲ ساعت ادامه داشته باشند. بنابراین، اگر علائم بدتر شوند یا بلافاصله پس از زایمان برطرف نشوند، پزشک ممکن است کودک را برای دریافت مکمل اکسیژن، نظارت و درمان به بخش مراقبت‌های ویژه نوزاد ارجاع دهد.

 

واکنش های آلرژیک

یک پاسخ آلرژیک به یک محرک یا عامل خاص ممکن است منجر به واکنش فیزیکی شود که شامل تاکی پنه است.

 

عفونت ها

عفونت‌هایی که بر ریه‌ها تأثیر می‌گذارند، مانند ذات‌الریه یا برونشیت، می‌توانند باعث مشکل در تنفس شوند. این موضوع ممکن است به نفس‌های کوتاه‌تر و سریع‌تر ترجمه شود. به عنوان مثال، طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، کودکان یک‌ساله و بزرگتر مبتلا به برونشیولیت ممکن است بیش از ۴۰ نفس در دقیقه بکشند. اگر این عفونت‌ها بدتر شوند، ریه‌ها پر از مایع می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود که نفس عمیق بکشید. برخی از عفونت‌های نادر بدون درمان می‌توانند کشنده باشند.

 

مشکلات تنفسی

اگر آسیب ساختاری، التهاب یا عفونت بر عملکرد ریه‌های شما تأثیر بگذارد، احتمالا در نتیجه تنفس شما کمتر مؤثر می‌شود. این موارد می‌توانند حاد یا مزمن باشند (به طوری که شما را مجبور کند به فروشگاه تجهیزات پزشکی مراجعه کنید) و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • اختلال انسداد مزمن ریه (COPD). این یک بیماری شایع ریوی است. این بیماری شامل برونشیت مزمن یا آمفیزم می شود. برونشیت التهاب راه های هوایی است و آمفیزم تخریب کیسه های هوایی در ریه ها است.
 • پلورال افیوژن. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که مایع بیش از حد بین غشاهای نازکی جمع می شود که ریه را می پوشانند، به آن پلورا نیز میگویند.
 • آمبولی ریه. این مشکل یک لخته خون در ریه است. این بیماری می تواند منجر به تاکی پنه، همراه با درد قفسه سینه، سرفه و تنفس نامنظم شود.
 • آسم. تاکی پنه می تواند نشانه ای از حمله آسم باشد. آسم یک بیماری التهابی مزمن در ریه ها است. اغلب علت تنفس سریع و کم عمق در کودکان است که می تواند در شب، بعد از ورزش یا در هنگام تماس با محرک هایی مانند آلرژن ها و هوای سرد بدتر شود.
 • مسمومیت با مونوکسید کربن. اگر بیش از حد گاز بی بو و بی رنگ مونوکسید کربن را تنفس کنید، می تواند منجر به تاکی پنه و همچنین سردرد، حالت تهوع، سرگیجه و احتمال بیهوشی شود.

 

سپسیس

سپسیس یک عفونت در سطح بدن است که بالقوه کشنده است. این یک مورد اورژانسی است که معمولا به عنوان یک واکنش شدید به عفونت ایجاد می‌شود. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، عفونت‌های ریوی محرک‌های رایج سپسیس هستند و تاکی پنه یکی از علائم آن است.

 

کتواسیدوز دیابتی (DKA)

این وضعیت جدی زمانی رخ می‌دهد که بدن شما انسولین کافی تولید نمی‌کند. در نتیجه اسیدهایی به نام کتون در بدن شما تجمع می‌یابد. DKA اغلب منجر به تنفس سریع می‌شود که شامل هیپرپنه و هیپرونتیلاسیون برای جبران تجمع کتواسیدها در بدن می‌شود. اگر بدن شما نتواند این الگوی تنفسی افزایش یافته را تحمل کند، ممکن است خسته شوید و منجر به ناراحتی تنفسی شود.

 

تاکی پنه و سرطان ریه

سرطان ریه ممکن است به طرق مختلف باعث تاکی پنه شود. آسیب به ریه‌ها می‌تواند تبادل طبیعی اکسیژن و دی اکسید کربن را مختل کند. زخم در قفسه سینه، مانند جراحی سرطان ریه، ممکن است منجر به کاهش توانایی نفس کشیدن و جذب اکسیژن شود. همچنین کم خونی ناشی از شیمی درمانی می‌تواند تاکی پنه را بیشتر بدتر کند زیرا گلبول‌های قرمز کمتری برای حمل اکسیژن وجود دارد و از این رو تنفس در تلاش برای اصلاح آن سریع‌تر می‌شود.

 

علائم و نشانه های تاکی پنه چیست؟

علائم و نشانه های تاکی پنه چیست؟

تاکی پنه با علائم برجسته در طی ارزیابی کلی و فیزیکی ظاهر می‌شود. ممکن است برای بیماران نگران کننده باشد اما همیشه نشان دهنده یک بیماری بحرانی نیست. بیمار معمولا با علائم زیر ظاهر می‌شود:

 • احساس تنگی نفس
 • سبکی سر
 • تغییر رنگ انگشتان و لب
 • احساس کشیدگی قفسه سینه در هنگام تنفس

در نوزادان، تاکی پنه ناشی از احتباس مایعات در داخل ریه‌ها در ۲۴ ساعت اول تولد با موارد زیر ظاهر می‌شود:

 • رنگ آبی در ناحیه پریورال
 • خر خر کردن یا نشانه های دشواری در تنفس
 • جمع شدن قفسه سینه

به طور کلی تاکی پنه ممکن است با احساس تنگی نفس و ناتوانی در دریافت هوای کافی (تنگی نفس)، رنگ آبی رنگ انگشتان و لب‌ها (سیانوز) و مکیدن ماهیچه‌های قفسه سینه همراه با تنفس (پس کشیدن) همراه باشد. تاکی پنه همچنین ممکن است بدون هیچ علامت واضحی رخ دهد، به خصوص زمانی که مربوط به شرایطی مانندعدم تعادل متابولیک یا شرایط سیستم عصبی مرکزی باشد.

 

تاکی پنه چگونه تشخیص داده می شود؟

تاکی پنه بسته به وضعیت عمومی بیمار تشخیص و ارزیابی می‌شود. پزشک متخصص معاینات فیزیکی و آزمایشات تشخیصی اولیه را برای رد علل انجام می‌دهد تا درمان مناسب را ارائه دهد. ارائه دهندگان می‌توانند بر اساس موارد زیر تشخیص داده شوند:

 • پالس اکسی متر: ممکن است یک «گیره» روی انگشت شما قرار داده شود تا میزان اکسیژن موجود در خون را تخمین بزند.
 • تجزیه و تحلیل گاز خون شریانی: گازهای خون سطح اکسیژن، محتوای دی اکسید کربن و PH خون شما را اندازه گیری می‌کنند. pH می‌تواند در ارزیابی ناهنجاری‌های متابولیک مفید باشد. اگر pH پایین باشد (اسیدوز)، ممکن است آزمایشاتی برای بررسی عللی مانند کتواسیدوز دیابتی، اسیدوز لاکتیک و مشکلات کبدی انجام شود.
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری با اشعه ایکس قفسه سینه: اشعه ایکس قفسه سینه می‌تواند به سرعت برخی از علل تاکی پنه مانند مشکلات ریه را مشخص کند.
 • هموگلوبین: شمارش کامل خون و هموگلوبین ممکن است برای یافتن شواهد کم خونی و همچنین عفونت انجام شود.
 • توموگرافی کامپیوتری قفسه سینه (CT): سی تی قفسه سینه ممکن است برای بررسی بیماری‌های ریوی یا تومور انجام شود.
 • الکترولیت‌ها: سطوح سدیم و پتاسیم در ارزیابی برخی از علل تاکی پنه مفید هستند.
 • الکتروکاردیوگرام (EKG): این تست می‌تواند شواهدی از حمله قلبی یا ریتم غیر طبیعی قلب را جستجو کند.
 • اسکن VQ: اسکن VQ اغلب در صورت وجود احتمال آمبولی ریه انجام می‌شود.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی مغز (MRI): اگر هیچ دلیل واضحی برای تاکی پنه یافت نشد، MRI مغز ممکن است در رد ناهنجاری‌های مغزی (مانند تومورها) به عنوان علت مفید باشد.

 

تاکی پنه چگونه درمان می شود؟

تاکی پنه باید بسته به علت زمینه‌ای درمان شود. همچنین آموزش بیمار در مورد علت بروز تاکی پنه بسیار مهم است. ایمن‌ترین اقدام، جستجوی فوری پزشکی در هنگام شروع علائم است. گزینه‌های درمانی عبارت‌اند از:

 • اکسیژن درمانی یا اجاره دستگاه اکسیژن ساز
 • استفاده از آنتی بیوتیک‌ها برای درمان هر گونه عفونت
 • در صورت ابتلا به بیماری انسدادی ریه، داروهای استنشاقی برای گشاد کردن و گسترش آلوئول‌ها

 

تاکی پنه در هر سنی ممکن است رخ دهد

تنفس سریع و کم عمق ممکن است نشانه‌ای از یک نگرانی و مشکلی پزشکی باشد، اگرچه شدت آن ممکن است متفاوت باشد. تشخیص پزشک در مورد تنفس سریع همیشه ایده خوبی است به ویژه در مورد نوزادان و کودکان خردسال که ممکن است نتوانند به طور کامل علائم خود را منتقل کنند. پس در صورت مشاهده علائم تردید نکنید و به متخصص مراجعه نمایید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز