راهنمای جامع درمان پارگی دیسک کمر که باید بدانید

راهنمای جامع درمان پارگی دیسک کمر که باید بدانید

فهرست مطالب

با توجه به اینکه ستون فقرات حدفاصل گردن تا پایین کمر قرار گرفته است پارگی دیسک کمر می‌تواند در هر نقطه‌ای از ستون فقرات اتفاق بیفتد. اما آمار نشان می‌دهد که عموما این عارضه در قسمت پایینی دیسک کمر اتفاق می‌افتد و بعد از آن عضوی که بیشتر با این عارضه درگیر می‌شود گردن است. در بیماری پارگی دیسک کمر در دیواره ژله‌ای یک یا گاهی چند دیسک، شکستگی یا پارگی ایجاد می‌شود و مواد موجود در آن به بیرون آمده و وارد محیط کانال نخاعی می‌شود.

اگر بر اثر از بین رفتن مایع ژله ای دیسک جا‌به‌جا شود می‌تواند با آسیب رساندن به نخاع یا رشته های عصبی پیرامون آن، درد شدیدی و به دنبال آن اختلال در اندام‌های مرتبط ایجاد کند.

از آنجایی که طناب و اعصاب نخاعی از راه باریکی بین دیسک‌ها و مهره‌ها عبور می‌کنند تا به قسمت‌های مختلف بدن برسند وقتی پارگی دیسک کمر اتفاق می‌افتد روی این کانال عصبی فشار می‌آورد که با درد شدید همراه است.

در مواردی که این فشار زیاد باشد می‌تواند مانع از حرکت فرد شود و حتی با آسیب رساندن به نخاع یا رشته‌های عصبی اطراف آن باعث اختلال حرکتی در اندام‌های مرتبط شود و به اصطلاح عارضه نخاعی را به وجود آورد.

زمانی که دیواره محکم‌تر دیسک پاره شود و مواد ژله‌ای آن خارج شوند پزشکان برای درمان بیمار عمل جراحی را انتخاب می‌کنند.

معمولا با آسیب دیدن دیسک‌ها، مهره‌ها هم آسیب می‌بینند و به دنبال آن مشکلاتی را در ستون فقرات بوجود می‌آورند که رایج ترین آن‌ها دردهای شدید به مدت طولانی و محدودیت‌های حرکتی است. در ادامه اطلاعات بیشتری درباره پارگی دیسک کمر کسب خواهیم کرد.

منظور از پارگی دیسک کمر چیست؟

منظور از پارگی دیسک کمر چیست؟

دیسک‌های ستون فقرات بالشتک‌های ضربه گیر بین مهره‌ها هستند. مهره‌ها استخوان‌های بزرگ ستون فقرات هستند. اگر ستون فقرات پاره شود و دیسک‌ها به بیرون بزنند، می‌توانند اعصاب ستون فقرات مجاور را تحت فشار قرار دهند. این اتفاق به عنوان پارگی دیسک کمر؛ فتق یا لغزش دیسک شناخته می‌شود.

پارگی دیسک کمر باعث کمردرد شدید و گاهی اوقات درد شدید در پشت پاها می‌شود که به آن سیاتیک می‌گویند. معمولا علائم پارگی دیسک کمر پس از چند هفته تا یک ماه خود به خود بهبود می‌یابد. اگر مشکل ماه‌ها ادامه داشت و مزمن شد، ممکن است در نهایت به جراحی فکر کنید.

علائم احتمالی پارگی دیسک کمر چیست؟

کمردرد شدید به خودی خود ممکن است نشانه پارگی دیسک کمر باشد اما می‌تواند ناشی از کشیدگی یا رگ به رگ شدن عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها باشد. با این حال، کمردرد همراه با درد تیراندازی در پشت یک یا هر دو پا (سیاتیک) معمولا به فتق یا پارگی دیسک کمر اشاره دارد. علائم سیاتیک عبارتند از:

 • درد شدید در پشت باسن و ساق پا (معمولا یک پا)؛
 • سوزن سوزن شدن در بخشی از ساق یا در پا؛
 • ضعف در پا.

اگر دیسک شما پاره شده باشد، سیاتیک ممکن است با خم شدن با پاهای صاف یا هنگام نشستن بدتر شود. دلیلش این است که این حرکات عصب سیاتیک را می‌کشد. همچنین ممکن است هنگام عطسه، سرفه یا نشستن روی توالت، درد شدیدی احساس کنید.

علت پارگی دیسک کمر به چه عواملی بستگی دارد؟

علت پارگی دیسک کمر به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور معمول، دیسک‌های لاستیکی به ستون فقرات اجازه می‌دهند که خم شوند و نیروهای وارد بر ستون فقرات را هنگام چرخش، خم شدن یا بلند کردن، جذب کنند. با افزایش سن، دیسک‌ها شروع به فرسودگی می‌کنند. آن‌ها ممکن است کمی صاف شوند یا مانند یک لاستیک کم باد شده به بیرون برآمده شوند. مواد ژلاتینی داخل دیسک شروع به خشک شدن و سفت شدن می‌کند و لایه‌های دیواره فیبری دیسک شروع به جدا شدن و ساییدگی می‌کند.

اگر دیسک آسیب دیده به اعصاب نخاعی نزدیک فشار بیاورد، آن‌ها ملتهب می‌شوند. پارگی دیسک کمر در معمولا ریشه‌های عصب سیاتیک را که در دو طرف دیسک‌ها از ستون فقرات خارج می‌شوند، تحت تأثیر قرار می‌دهد. اعصاب سیاتیک از باسن، پایین پا و داخل پا عبور می‌کنند. به همین دلیل است که در آن مکان‌ها احساس درد، گزگز و بی‌حسی می‌کنید.

دیسک‌های ضعیف ممکن است در نتیجه فعالیت‌های روزمره و کار یا ورزش، تصادفات رانندگی یا زمین خوردن بیشتر مستعد پارگی شوند. اغلب دشوار است که پارگی دیسک کمر را به یک رویداد خاص متصل کنید زیرا ممکن است به عنوان بخشی از روند پیری دیسک رخ دهد.

نحوه تشخیص پارگی دیسک کمر چگونه است؟

پزشکان اغلب می‌توانند پارگی دیسک کمر را بر اساس علائم، به ویژه سیاتیک، تشخیص دهند و به این دلیل است که اعصاب فشرده نزدیک دیسک‌ها بر نواحی مختلف باسن، ساق‌ها و پاها تأثیر می‌گذارند.

ممکن است تصور کنید که پزشک باید سی تی اسکن یا‌ ام آر آی را برای جستجوی دیسک آسیب دیده درخواست کند. با این حال، در بسیاری از موارد، یک معاینه کامل و پاسخ به سوالات دقیق در مورد علائم پارگی دیسک کمر و سابقه مشکل برای تشخیص قابل اعتماد کافی است. در میانسالی، دیسک‌ها اغلب در MRI غیرطبیعی به نظر می‌رسند اما درد یا مشکل دیگری ایجاد نمی‌کنند.

 • توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن): سی تی اسکن یک اشعه ایکس پیشرفته است که استخوان‌های ستون فقرات شما را روشن می‌کند و پارگی دیسک کمر را در صورت حرکت به فضای اطراف نخاع تشخیص می‌دهد. این آزمایش ممکن است با میلوگرام ترکیب شود، که شامل تزریق رنگ به ستون فقرات برای تعیین محل فتق دیسک و تشخیص تنگی کانال نخاعی است.
 • الکترومیوگرافی (EMG): EMG عملکرد عصب شما را ارزیابی می‌کند و می‌تواند عصب خاصی را شناسایی کند که پارگی دیسک کمر روی آن تاثیر می‌گذارد.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): MRI رایج‌ترین و دقیق‌ترین تست تصویربرداری برای تشخیص پارگی دیسک کمر است.
 • اشعه ایکس: عکس برداری با اشعه ایکس می‌تواند سایر علل کمردرد یا گردن درد را رد کند.

پارگی دیسک کمر چگونه درمان می‌شود؟

پارگی دیسک کمر چگونه درمان می‌شود؟

کمردرد و سیاتیک مربوط به دیسک اغلب در عرض چند هفته به خودی خود بهبود می‌یابند، هرچند در برخی موارد ممکن است طولانی‌تر شود. برای درد جدید دیسک یا تشدید بیماری موجود، دستورالعمل‌های درمانی فعلی توصیه می‌کنند ابتدا از مراحل خودمراقبتی برای تسکین علائم پارگی دیسک کمر استفاده کنید و منتظر بمانید تا کمرتان بهبود یابد. مراقبت استاندارد «محافظه کارانه» شامل موارد زیر است:

درمان پارگی دیسک کمر بدون عمل: گرما و سرما

استفاده از بسته‌های سرد روی ناحیه دردناک زمانی که برای اولین بار احساس درد می‌کنید می‌تواند به بی‌حس شدن اعصاب و کاهش ناراحتی شما کمک کند. پدهای حرارتی و حمام‌های داغ بعدا می‌توانند گرفتگی و اسپاسم عضلات کمر را کاهش دهند تا بتوانید آزادانه‌تر حرکت کنید.

درمان پارگی دیسک کمر بدون عمل: مسکن ها

مسکن‌های بدون نسخه (OTC) می‌توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. این‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS)، مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین): NSAID‌ها شامل ایبوپروفن (Advil)، ناپروکسن (Aleve) و اسید استیل سالیسیلیک (آسپرین) هستند. آن‌ها بهتر از تیلنول برای پارگی دیسک کمر هستند زیرا التهاب را کاهش می‌دهند و درد را کاهش می‌دهند و خطر آسیب بیشتر را کاهش می‌دهند. اگر به دلایل پزشکی نمی‌توانید از NSAID استفاده کنید، تیلنول می‌تواند درد را در صورت لزوم کاهش دهد.
 • ناپروکسن (Aleve)؛
 • استامینوفن (تیلنول): استامینوفن که با نام تجاری تیلنول شناخته می‌شود، درد را تسکین می‌دهد اما التهاب را کاهش نمی‌دهد. برای پارگی دیسک کمر؛ استامینوفن به مقدار کافی قابل قبول است اما مطلوب نیست زیرا درد را بدون کاهش تورم می‌پوشاند. بدون کاهش التهاب، تسکین موقت درد می‌تواند خطر تشدید پارگی دیسک کمر را افزایش دهد.
 • آسپرین.
 • داروهای ضد تشنج: اگرچه پزشکان در درجه اول داروهای ضد تشنج را برای صرع تجویز می‌کنند، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز آن‌ها را برای درمان درد عصبی تایید می‌کند. اگر پارگی دیسک کمر شما باعث درد سیاتیک شود، پزشک ممکن است یک داروی ضد تشنج تجویز کند. برخی از عوارض جانبی داروهای ضد تشنج شامل خستگی و خواب آلودگی می‌شود.
 • داروهای ضد افسردگی: پزشکان اغلب داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای را برای درمان کمردرد مزمن تجویز می‌کنند. زمانی که داروهای ضد افسردگی خاصی را طی چند هفته مصرف می‌کنید، انتقال دهنده‌های عصبی را در ستون فقرات شما افزایش می‌دهند که درد را تسکین می‌دهد.
 • شل کننده‌های عضلانی: به دلایلی پزشکی، شل کننده‌های عضلانی مانند بنزودیازپین‌ها برای درمان دردهای حاد شدید ناشی از پارگی دیسک کمر مناسب هستند. آن‌ها با شل کردن ماهیچه‌های شما تسکین درد قابل توجهی را ارائه می‌دهند.
 • مواد افیونی: مانند شل‌کننده‌های عضلانی، پزشکان فقط برای کمردردهای شدید، اپیوئیدها را تجویز می‌کنند. آن‌ها تسکین درد قدرتمندی را ارائه می‌دهند اما بسیار اعتیادآور نیز هستند. شما فقط باید تحت نظارت دقیق پزشک از مواد افیونی استفاده کنید. مواد افیونی با ترشح اندورفین که درک درد را سرکوب می‌کند و احساس لذت را تقویت می‌کند به تسکین درد کمک می‌کند.
 • استروئیدها: استروئیدها برای کاهش التهاب عالی هستند. با این حال، آن‌ها می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را در صورت مصرف بیش از حد افزایش دهند. بنابراین پزشکان استروئیدها را با احتیاط تجویز می‌کنند.

دوز توصیه شده را مصرف کنید. استفاده زیاد یا طولانی مدت، به ویژه NSAID ها، می‌تواند باعث آسیب به معده و خونریزی شود. اگر مسکن‌های OTC و سایر درمان‌های خانگی کمکی نکردند، پزشک ممکن است شل‌کننده‌های عضلانی را تجویز کند.

درمان پارگی دیسک کمر بدون عمل: فعال بمانید

قبل از خرید تخت بیمارستانی برای استراحت بلندمدت باید این نکته را بدانید که استراحت طولانی مدت در رختخواب برای کمردرد توصیه نمی‌شود، هر چند که چند ساعت آن را به راحتی انجام دهید. در غیر این صورت سعی کنید در طول روز کمی پیاده روی کنید و تا حد امکان به فعالیت‌های عادی روزانه خود ادامه دهید، حتی اگر کمی درد داشته باشید.

درمان پارگی دیسک کمر بدون عمل: ورزش

درمان پارگی دیسک کمر بدون عمل: ورزش

هنگامی که درد شما شروع به فروکش کرد، ورزش و حرکات کششی ملایم می‌تواند به شما کمک کند به فعالیت‌های عادی از جمله کار بازگردید. اما حتما دستورالعمل‌هایی را از پزشک خود دریافت کنید یا به فیزیوتراپیست مراجعه کنید تا تمرینات و حرکات کششی ایمن برای کمردرد را به شما نشان دهد.

درمان پارگی دیسک کمر بدون عمل: مراقبت های تکمیلی

ترمیم ستون فقرات (کایروپراکتیک)، ماساژ و طب سوزنی ممکن است به تسکین درد و ناراحتی در زمانی که کمر شما در حال بهبود است، کمک کند. اطمینان حاصل کنید که شخصی که این خدمات را ارائه می‌دهد یک متخصص دارای مجوز باشد. به آن‌ها در مورد پارگی دیسک کمر خود بگویید تا بتوانند به درستی وضعیت شما را درمان کنند.

درمان پارگی دیسک کمر بدون عمل: فیزیوتراپی

در گذشته توصیه‌های پزشکی برای پارگی دیسک کمر این بود که یک تا دو هفته در رختخواب استراحت کنید. پزشکان از آن زمان موضع خود را تغییر دادند و توافق کردند که فعال ماندن برای توانایی بدن شما برای بهبودی بسیار ضروری‌تر است. در حالی که مقداری استراحت قابل قبول و ضروری است، باید سعی کنید تا حد امکان فعال باشید. دانستن میزان فعالیت کافی یا بیش از حد به تنهایی ممکن است گیج کننده باشد. یک فیزیوتراپیست (PT) می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چقدر باید ورزش کنید. آن‌ها از شما موارد زیر را می‌خواهند انجام دهید:

 • سطوح فعالیت خود را برنامه ریزی کنید.
 • تمرینات تقویت عضلات را انجام دهید.
 • انعطاف پذیری خود را افزایش دهید.
 • آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا بدون تشدید آسیب به بهبودی خود ادامه دهید.

درمان پارگی دیسک کمر بدون عمل: طب سوزنی

طب سوزنی ریشه در عمل پزشکی چین باستان دارد و بر این باور است که هر فرد دارای نیروی انرژی است که به نام Qi شناخته می‌شود که «چی» تلفظ می‌شود. درد و بیماری با نیروی انرژی نامتعادل رخ می‌دهد. طب سوزنی این‌عدم تعادل را با چسباندن سوزن‌های نازک به نقاط استراتژیک برای آزاد کردن کانال‌های Qi اصلاح می‌کند. اگرچه توضیح غربی در مورد طب سوزنی متفاوت است، اما مزایای تسکین درد آن با شواهد پشتیبانی می‌شود. برخی از توضیحات در مورد نحوه عملکرد طب سوزنی شامل ترشح اندورفین و افزایش گردش خون است.

درمان پارگی دیسک کمر بدون عمل: مراقبت های کایروپراکتیک

کایروپراکتیک‌ها می‌توانند از طریق ترمیم ستون فقرات به پارگی دیسک کمر کمک کنند. پس از ارزیابی ستون فقرات شما، یک متخصص کایروپراکتیک آن را تنظیم می‌کند تا آن را در یک راستا قرار دهد و فشار روی دیسک و اعصاب را کاهش دهد.

درمان پارگی دیسک کمر بدون عمل: بلوک های انتخابی ریشه عصبی

بلوک انتخابی ریشه عصبی (SNRB) یک تزریق کم تهاجمی است که سیگنال‌های درد را بین اعصاب نخاعی و مغز شما قطع می‌کند. تزریق بلوک ریشه عصبی حاوی یک بی‌حس کننده موضعی و گاهی اوقات کورتیکواستروئید برای کاهش التهاب و تسکین درد است. بلوک ریشه عصبی دو هدف دارد، از نظر تشخیصی اگر بلوک ریشه عصبی درد بیمار را تسکین دهد، تأیید می‌کند که ریشه عصبی باعث درد می‌شود. از نظر درمانی، بلوک ریشه عصبی می‌تواند مقداری تسکین درمانی را برای بیمار فراهم کند.

برای انجام SNRB، پزشکان مخلوط استروئیدی بی‌حس کننده را در اطراف یا کنار غلاف عصبی ریشه عصبی تزریق می‌کنند. غلاف عصبی بافت همبند اطراف هر عصب است، در حالی که ریشه عصبی نقطه‌ای است که هر عصب از ستون فقرات خارج می‌شود. پزشکان از فلوروسکوپی و رنگ کنتراست استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که SNRB را به ناحیه مورد نظر تزریق می‌کنند.

استروئیدهای موجود در SNRB‌ها از تولید اسید آراشیدونیک جلوگیری می‌کنند که منجر به ایجاد التهاب و تقویت درد می‌شود. بی‌حس کننده موضعی سیگنال‌های درد را بین عصب آسیب دیده و مغز شما مسدود می‌کند. اگرچه SNRB‌ها در درجه اول روش‌های تشخیصی هستند، اما مزایای درمانی نیز دارند. برای تسکین درد پارگی دیسک کمر؛ SNRBها نرخ موفقیت حدود ۷۵ درصد را تا یک سال گزارش کرده‌اند.

درمان پارگی دیسک کمر بدون عمل: تزریق استروئید اپیدورال

تزریق استروئید اپیدورال بر خلاف بلوک‌های ریشه عصبی معمولا شامل یک بی‌حس کننده موضعی در فضای اپیدورال نمی‌شود که ستون فقرات شما را از لایه محافظ ماده سخت سخت جدا می‌کند. همچنین ESI‌ها می‌توانند برای هدف قرار دادن ریشه‌های عصبی دردناک استفاده شوند. روش ESI کم تهاجمی است و از راهنمایی فلوروسکوپی استفاده می‌کند. مانند SNRB ها، پزشکان می‌توانند ESI را برای اهداف درمانی و تشخیصی تجویز کنند. میزان موفقیت ESI در درمان پارگی دیسک کمر بین ۷۶ تا ۸۸ درصد است. نتایج می‌تواند تسکین کوتاه مدت یا در برخی بیماران طولانی مدت باشد.

درمان پارگی دیسک کمر با جراحی

درمان پارگی دیسک کمر با جراحی

اگر درد و سیاتیک به مدت سه ماه یا بیشتر ادامه داشته باشد، مزمن تلقی می‌شود و ممکن است به سطح بالاتری از مراقبت نیاز داشته باشد. بسیاری از افراد در این مرحله به فکر جراحی می‌افتند. این افراد حتی ممکن است برای جا به جایی احتیاج به اجاره ویلچر پیدا کنند.

تزریق استروئیدهای ضدالتهابی در ناحیه نزدیک عصب ملتهب و پارگی دیسک ممکن است به تاخیر در جراحی کمک کند، اما راه حل طولانی مدتی نیست. تزریق می‌تواند تا چند ماه تسکین دهد، اما تسکین آن از بین می‌رود. محدودیت‌هایی در مورد تعداد تزریقی وجود دارد که می‌توانید در یک سال مشخص انجام دهید.

تصمیم گیری برای پیشبرد جراحی یک تصمیم فردی است. پزشک شما باید تمام جوانب مثبت و منفی را توضیح دهد تا بتوانید تصمیمی آگاهانه و متناسب با سبک زندگی خود بگیرید.

رایج‌ترین جراحی دیسککتومی نام دارد. تکنیک‌های جراحی متفاوت است، اما دیسککتومی بخشی از دیسک پاره شده را برمی دارد تا دیگر روی ریشه‌های عصبی نخاعی فشار نیاورد. در بسیاری از موارد می‌توان آن را به صورت سرپایی انجام داد. عمل جراحی دیسک تضمینی برای اثربخشی نیست و ممکن است درد بدتر شود. ممکن است دیسک بعدا دوباره پاره شود یا دیسک دیگری از کار بیفتد.

همانطور اشاره کردیم برای پارگی دیسک کمر؛ پزشکان در صورت امکان، درمان‌های غیرجراحی را به جراحی ترجیح می‌دهند. اگر جراحی لازم باشد، با توجه به شرایط شما، کم تهاجمی‌ترین گزینه را با بیشترین شانس موفقیت انتخاب می‌کنند. در صورت داشتن موارد زیر ممکن است پزشک شما جراحی را توصیه کند:

 • مشکل در ایستادن یا راه رفتن.
 • کاهش درد و علائم ناکافی از درمان های غیر جراحی.
 • دردی که شش هفته یا بیشتر ادامه دارد.
 • علائم تأثیر منفی قابل توجهی بر سلامت روان شما دارند.

درمان پارگی دیسک کمر با جراحی: میکرودیسککتومی

میکرودیسککتومی یک جراحی کم تهاجمی ستون فقرات است که تقریبا ۹۰ درصد از جراحی‌های پارگی دیسک کمر را تشکیل می‌دهد. هدف از هر میکرودیسککتومی برداشتن قسمت پارگی دیسک کمر را برای کاهش فشار روی اعصاب نخاعی است. اگرچه میکرودیسککتومی‌ها کم تهاجمی هستند، پزشکان به ندرت جراحی را به بیماران در مراحل اولیه درمان توصیه می‌کنند. آن‌ها ممکن است میکرودیسککتومی را توصیه کنند در صورتی که علائم زیر را تجربه کنید:

 • پا درد که بیش از شش هفته ادامه داشته باشد.
 • از دست دادن عملکرد مثانه یا روده.
 • سیاتیک به عنوان یک علامت اولیه، به جای کمردرد فقط.
 • درد شدید، سوزن سوزن شدن یا ضعف.

میکرودیسککتومی معمولا یک روش سرپایی است. به این ترتیب، بیماران می‌توانند در همان روز جراحی به خانه بازگردند. اکثر بیماران می‌توانند پس از یک یا دو هفته فعالیت سبک خود را از سر بگیرند، اما باید از بلند کردن اجسام سنگین به مدت دو تا چهار هفته خودداری کنند. شش هفته پس از عمل می‌توانید انتظار بهبودی کامل از میکرودیسککتومی را داشته باشید.

همراه با میکرودیسککتومی، یک درمان جدید برای پارگی دیسک کمر شامل ژل هیالورونیک اسید (HA) و ژل کلاژن است. ژل HA دیسک را دوباره باد می‌کند، در حالی که ژل کلاژن سوراخ را می‌بندد تا از افتادگی بیشتر جلوگیری کند. از پزشک خود در مورد این گزینه درمانی پارگی دیسک کمر با میکرودیسککتومی سوال کنید.

درمان پارگی دیسک کمر با جراحی: لامینکتومی کمری

لامینکتومی کمری جراحی است که بخشی یا تمام لامینا را برمی‌دارد، بخشی از استخوان‌های مهره‌ای که دیواره‌های کانال نخاعی شما را تشکیل می‌دهد. هنگامی که جراحان ستون فقرات عمل لامینکتومی کمری را برای پارگی دیسک کمر انجام می‌دهند، این کار را برای کاهش فشار روی نخاع یا ریشه‌های عصبی انجام می‌دهند. بنابراین، این جراحی فقط برای دردهای شدید کمر و ساق پا یا زمانی که جراح نیاز به برداشتن بخشی از لامینا برای دسترسی به پارگی دیسک کمر دارد، ضروری است.

لامینکتومی باز سنتی شامل زمان بهبودی طولانی است و تحرک ستون فقرات را ضعیف می‌کند. پس از لامینکتومی سنتی، بیماران به طور متوسط سه تا پنج روز را در بیمارستان می‌گذرانند. از سه ماه تا یک سال طول می‌کشد تا بهبودی کامل در استخوان‌های ستون فقرات خود را تجربه کنید.

در مقابل، لامینکتومی میکروسکوپی کم تهاجمی است، زمان بهبودی را کوتاه می‌کند و آسیب به ساختارهای ستون فقرات مجاور را به حداقل می‌رساند. زمان بهبودی برای لامینکتومی میکروسکوپی حدود شش هفته است و بیماران می‌توانند در همان روز به خانه بازگردند.

درمان پارگی دیسک کمر با جراحی: فیوژن ستون فقرات

فیوژن ستون فقرات یک عمل جراحی برای اتصال دو یا چند استخوان در ستون فقرات است. اگرچه همجوشی ستون فقرات به طور کلی در کاهش حرکت دردناک مشکلات دیسک موثر است، اما می‌تواند تحرک در ستون فقرات را محدود کند. پزشکان به ندرت فیوژن ستون فقرات را برای درمان پارگی دیسک کمر دنبال می‌کنند. اگر درد شدید باشد و جراحی‌های کمتر تهاجمی برای کاهش درد بعید است، ممکن است فیوژن ستون فقرات را دنبال کنند. بهبودی از همجوشی ستون فقرات بسته به سن و سلامت شما شش هفته تا شش ماه طول می‌کشد.

درمان پارگی دیسک کمر با جراحی: تعویض دیسک مصنوعی

جراحی تعویض دیسک مصنوعی (ADR) یک درمان نسبتا جدید برای شرایط مرتبط با دیسک ستون فقرات مانند بیماری دیسک دژنراتیو یا پارگی دیسک کمر است. ADR که در سال ۲۰۰۴ به دنیای پزشکی معرفی شد، به عنوان یک جایگزین همجوشی ستون فقرات معرفی می‌شود.

در حالی که همجوشی ستون فقرات تحرک را محدود می‌کند، ADR قصد دارد حرکت در ستون فقرات شما را حفظ کند و در عین حال آن را ثابت نگه دارد. با ADR، جراحان ستون فقرات دیسک تحلیل رفته یا برآمده را با دیسک مصنوعی ساخته شده از فلز یا پلاستیک جایگزین می‌کنند.

از آنجایی که ADR فقط روی دیسک‌های خاصی در قسمت پایین کمر شما کار می‌کند، فقط برای بیمارانی که نیاز به درمان پارگی دیسک کمر دارند، قابل استفاده است. با این حال، جایگزینی مصنوعی دهانه رحم (ACDR) بر روی دیسک‌های پارگی دیسک گردن نیز عمل می‌کند. یک روش ADR تقریبا دو تا سه ساعت طول می‌کشد تا اکثر بیماران یک تا سه روز پس از جراحی در بیمارستان بمانند. اکثر بیماران از یک روش ADR در عرض سه ماه بهبود می‌یابند.

درمان پارگی دیسک کمر با جراحی: فورامینوپلاستی آندوسکوپی

فورامینوپلاستی آندوسکوپی یکی از کم تهاجمی‌ترین جراحی‌های ستون فقرات برای پارگی دیسک کمر است. فورامینوپلاستی آندوسکوپی می‌تواند درد فتق دیسک را با آزاد کردن اعصاب داخل فورامن، تونل استخوانی توخالی که نخاع شما به سمت بازوها در گردن یا پاها در قسمت پایین کمر خارج می‌شود، تسکین دهد. اگر پارگی دیسک کمر شما فشار قابل توجهی بر عصب عبوری یا خروجی در سوراخ وارد کند، پزشک ممکن است فورامینوپلاستی آندوسکوپی را توصیه کند. اکثر بیماران می‌توانند ظرف یک تا دو هفته پس از فورامینوپلاستی آندوسکوپی به سر کار بازگردند.

راه های پیشگیری از پارگی دیسک کمر

اکثر دردهای دیسک به طور قابل توجهی در عرض یک ماه بهبود می‌یابند. انتظار بهبود تدریجی پس از مرحله اولیه و حاد بلافاصله پس از شعله‌ور شدن آن را داشته باشید.

ورزش می‌تواند به جلوگیری از تشدید درد دیسک در آینده کمک کند. تمرینات سنتی و همچنین یوگا و تای چی می‌توانند به تقویت عضلات مرکزی کمک کنند که از ستون فقرات شما حمایت می‌کنند. توجه داشته باشید که با هیچ نوع تمرینی زیاده روی نکنید زیرا ممکن است باعث ایجاد کمردرد جدید شود. ساییدگی و پارگی دیسک کمر به مرور زمان بدتر می‌شود، بنابراین باید برای شعله‌ور شدن گاه به گاه آماده باشید. بهترین راه حل شما حفظ سلامت کمرتان است. شما می‌توانید این کار را انجام دهید:

 • ورزش منظم؛
 • حفظ وزن سالم؛
 • اجتناب از فعالیت هایی که باعث کمردرد می شوند.

سخن پایانی

پارگی دیسک کمر با افزایش سن و از بین رفتن دیسک‌های ستون فقرات به طور فزاینده‌ای رایج می‌شود. ممکن است نتوان از پارگی دیسک کمر جلوگیری کرد، اما ورزش منظم برای تقویت کمر می‌تواند خطر ابتلا را کاهش دهد. همچنین برای استراحت توصیه می‌شود که از خرید و کرایه تشک مواج استفاده کنید. زیرا استانداردهای لازم باید رعایت شود تا روند ترمیم پارگی دیسک کمر شما به درستی سپری شود.

پیشنهاد مطالعه: اجاره بای پپ

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز