چگونه با فشارسنج دیجیتالی کار کنیم؟ بهترین مارک فشارسنج دیجیتالی

چگونه با فشارسنج دیجیتالی کار کنیم؟ بهترین مارک فشارسنج دیجیتالی

فهرست مطالب

استفاده از دستگاه فشارسنج دیجیتالی برای اندازه گیری فشارخون فرآیند نسبتا ساده‌ای است و افراد با داشتن اطلاعاتی برای خواندن اعداد روی دستگاه، می‌توانند فشارخون خود را اندازه بگیرند. فشارخون یک بیماری شایع و البته بدون علامت است که تشخیص آن مستلزم اندازه گیری با دستگاه‌های دقیق است. در این مقاله قصد داریم روش استفاده از این دستگاه را به شما آموزش بدهیم تا به راحتی در منزل بتوانید از میزان فشارخون خود آگاه شوید. با ما همراه باشید.

دستگاه فشارسنج دیجیتالی چیست؟

دستگاه فشارسنج دیجیتالی چیست؟

فشارسنج دیجیتالی با نام نانومتر نیز شناخته می‌شود؛ از این دستگاه برای اندازه‌گیری فشار خون به صورت دیجیتالی استفاده می‌شود. از ویژگی‌های مثبت این دستگاه می‌توان به زمان پاسخ دهی کم و دقت بسیار بالا اشاره کرد. شما با استفاده از این دستگاه می‌توانید میزان فشار خون خود را روی صفحه نمایش آن مشاهده کنید.

لازم به ذکر است دستگاه فشار سنج دیجیتالی جز جدیدترین فشارسنج‌های بازار است چرا که این نوع دستگاه، به دلیل رابط کاربری آسان با استقبال بسیار زیادی از سمت مردم روبه رو شد.

فشارخون چیست؟

فشارخون یکی از فاکتورهای اساسی و حیاتی انسان است که در ساده‌ترین حالت می‌توان آن را اینگونه تعریف کرد:

زمانی که قلب با هربار تپش خود، خون را به نقاط مختلف بدن پمپاژ می‌کند، خون جاری بر دیواله سرخرگ‌ها فشاری وارد می‌کند که آن را فشارخون می‌نامیم.

فشار خون بالا زمانی اتفاق می‌افتد که سرخرگ‌ها خاصیت ارتجاعی و استحکام خود را از دست می‌دهند و مویرگ‌ها نیز باریک‌تر می‌شوند. در این حالت خون به راحتی نمی‌تواند جریان پیدا کند و اصطلاحا گفته می‌شود که فرد دچار فشارخون بالا شده است.

کاربرد دستگاه فشار سنج دیجیتالی

از آنجایی که فشارسنج دیجیتالی برای استفاده بسیار ساده است، کاربرد بسیار رایجی برای همه افراد دارد. به عبارتی شما می‌توانید با تهیه این محصول ، در کم‌ترین زمان ممکن فشار خون خود را اندازه بگیرید. به دلیل رابط کاری آسان و کاربردی افراد میانسال و کم سن هم می توانند به راحتی از این دستگاه استفاده کنند. همچنین این دستگاه فشار خون شما را به سادگی روی صفحه مانیتور نمایش می‌دهد. با این اوصاف می توان نتیجه گرفت که دستگاه فشار سنج دیجیتالی جز پرفروش ترین دستگاه های فشار سنج در بازار شناخته شده است.

بهترین دستگاه فشار خون دیجیتالی

شرکت ها و برند های زیادی در حال ساخت و ارائه دستگاه های فشار سنج دیجیتالی هستند. هر دستگاهی بنابر سیاست ساخت خود دارای ویژگی ها و گزینه های متفاوتی است. برتری و امتیاز هر فشارسنج برحسب آپشن هایی که دارد، تعیین می‌شود. از معروف ترین فشار سنج های دیجیتالی بازار می‌توان به فشارسنج امرون، بازویی  MEDEL ، فشار سنج دیجیتالی microlife  و … اشاره کرد. اگر شما نیز قصد خرید فشارسنج دیجیتالی را دارید ، پیشنهاد می کنیم به وب سایت پزشک تجهیز مراجعه کرده و از تمامی برند ها و محصولات موجود دیدن کنید. در این وب سایت معروف ترین و بهترین برند های روز دنیا عرضه می‌شود.

اعداد روی فشارسنج دیجیتالی نشان دهنده چیست؟

فشارسنج دیجیتالی میزان فشارخون را با دو عدد نشان می‌دهد. حتما تا به حال شنیده‌اید که گفته می‌شود فشار خون فردی ۱۲ روی هشت است. حال می‌خواهیم بدانیم منظور از این دو عدد چیست؟

عدد اول یعنی عدد ۱۲ نشان دهنده فشارخون سیستولیک و عدد دوم یا عدد ۸ نیز بیانگر فشارخون دیاستولیک بدن است. سیستول درواقع به فشار سرخرگ‌ها در زمان پمپاژ خون توسط قلب گفته می‌شود، درحالی که دیاستول به فشار سرخرگ در زمان استراحت قلب اطلاق می‌شود. لازم به ذکر است که عدد سیستول همداره بزرگتر از دیاستول است.

در هنگام سنجش فشارخون با فشارسنج دیجیتالی، برخی دستگاه‌ها سه عدد را به شما نشان می‌دهند که عدد اول سیستول، عدد دوم دیستول و عدد سوم نشان دهنده ضربان قلب فرد است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید تشک مواج و معرفی انواع تشک‌ مواج را مطالعه کنید.

چگونه اعداد فشارسنج دیجیتالی را بخوانیم؟

برای یادگیری کار با دستگاه فشارسنج دیجیتالی بهتر است ابتدا یاد بگیرید چگونه اعداد روی آن را بخوانید. عموما در این دستگاه‌ها در سطر اول یک عدد سه رقمی و در سطر دوم یک عدد دو رقمی نشان داده می‌شود. اغلب برای راحت‌تر شدن کار، رقم آخر این اعداد خوانده نمی‌شوند، یعنی اگر اعداد نمایش داده شده به ترتیب ۱۲۵ و ۷۰ باشند، ما فشارخون را ۱۲ روی ۷ در نظر می‌گیریم.

به خاطر داشته باشید که عدد اول یعنی سیستول بهتر می‌تواند میزان فشار خون را به خصوص در افراد مسن و دارای بیماری قلبی عروقی نشان بدهد، بنابراین عدد سیستول از اهمیت بیشتری برخوردار است.

نحوه کار با دستگاه فشارسنج دیجیتالی

نحوه کار با دستگاه فشارسنج دیجیتالی و نحوه گرفتن فشار خون در منزل

کار کردن با دستگاه‌های فشارسنج دیجیتال بسیار راحت است و با کمی دقت و حوصله به وسیله آن‌ها می‌توان از میزان فشارخون افراد مختلف آگاه شد. غالبا وقتی فشارخون در افراد بالا می‌رود، هیچ نشانه یا علامت واضحی ندارد که به کمک آن بتوان این مسئله را تشخیص داد، بنابراین بهترین و دقیق‌ترین روش برای آگاهی یافتن از فشارخون بالا، استفاده از دستگاه‌های فشارسنج است. به خاطر داشته باشید که از مراکز معتبر خرید فشارسنج را انجام دهید.

دستگاه‌های فشارسنج دیجیتالی در دو نوع بازویی یا مچی در بازار موجود هستند و روش استفاده از آن‌ها مشابه است. همان طور که گفتیم، استفاده از این دستگاه‌ها بسیار راحت است؛ کافی است در زمانی که قصد دارید فشارخون را اندازه بگیرید، بازوبند یا همان کاف دستگاه را به بازوی خود یا فرد دیگری ببندید. هنگامی که دستگاه درحال محاسبه فشارخون شما است، بهتر است از صحبت کردن یا فعالیت خودداری نمایید.

دقت داشته باشید که شلنگ کاف باید درست روی رگ شما قرار بگیرد، بنابراین قبل از شروع کار باید جای شلنگ را درست فیکس کنید. پس از بستن بازوبند دستگاه به صورت صحیح (نه خیلی سفت و نه خیلی شل)، کافی است دکمه روشن شدن دستگاه را بزنید تا فرآیند اندازه گیری فشارخون آغاز شود.

پس از اتمام این فرآیند، دستگاه با صدای بوق یا آلارم مخصوص خود اعلام می‌کند که کار به اتمام رسیده است و حالا می‌توانید با خواندن اعداد به نمایش درآمده روی مانیتور دستگاه (به همان شیوه‌ای که گفتیم)، میزان فشارخون خود را مشاهده نمایید.

برای تمام دستگاه های فشار سنج دیجیتالی دفترچه های راهنمای مخصوصی ارائه می شود؛ شما عزیزان می‌توانید با استفاده از دفترچه ، اطلاعات لازم برای استفاده و اندازه‌گیری فشار خون را دریافت کنید. به صورت کلی برای اندازه گیری فشار خون دیجیتالی بازوئی نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

  • هرگونه اضطراب و احساس منفی در اندازه گیری فشار خون شما دخیل است؛ بنابراین قبل از هر اقدامی از آرام بودن و ریلکس بودن خود اطمینان حاصل نمایید.
  • کاف دستگاه را بین حد فاصل شانه تا آرنج خود ببندید؛ بهتر است کاف را به ملایمت ببنید و از سفت بستن یا نرم بستن بیش از حد آن خودداری کنید.
  • بعد از انجام این کار، فشار سنج خود را روشن کنید؛ پس از گذشت چند ثانیه، اعدادی روی صفحه نمایش فشار سنج شما نشان داده می‌شود. عدد بالایی نشان دهنده فشار خون بالا یا سیستولیک شما است. عدد پایین نشان دهنده فشار خون پایین است.

نحوه گرفتن فشار خون در منزل

برای اندازه گیری فشار خون با استفاده از دستگاه فشار سنج دیجیتالی ابتدا باید حباب پلاستیکی را در دست راست قرار داده و کاف را به دور بازوی دست چپ ببندید. بعد از انجام این کار دستگاه را روشن کنید و پمپ دستی را تا ۳۰ میلی متر از هوا پر کنید. شما می توانید با نگاه کردن به صفحه دیجیتالی، فشار خون سیستولی و دیاستولی خود را مشاهده کنید و همچنین در صفحه نمایش دستگاه، ضربان قلب شما نیز نمایش داده می‌شود. اگر قصد دارید فشار خون خود را دوبار اندازه گیری کنید، یک دقیقه استراحت کنید.

خطای دستگاه دیجیتال فشار خون

اصولا دستگاه فشارسنج دیجیتالی، خطای زیادی را در هنگام اندازه گیری فشار خون افراد نشان نمی دهد؛ بلکه عمده خطا و اشتباهات مربوط به نوع رفتار فرد است. رژیم غذایی، استرس و اظطراب و رفتار غلط حین اندازه گیری فشار در ایجاد خطا های این نوع دستگاه ها موثر هستند. توصیه می کنیم برای جلوگیری از خطای ایجاد شده در فشار سنج ها از صحبت کردن حین اندازه گیری خودداری کنید. همچنین در زمان اندازه گیری فشار خون خود از حرکت بیش از حد بدن جلوگیری کنید. چرا که هرگونه حرکت بدن می تواند منجر به ایجاد خطا در اندازه گیری فشار خون شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیماری سندرم دیسترس تنفسی حاد را مطالعه کنید.

محدوده طبیعی فشارخون در سنین مختلف چقدر است؟

افرادی که فشارخون نرمال و طبیعی دارند، عدد سیستول یا عدد نمایش داده شده در سطر اول باید در بازه ۹۰ تا ۱۲۰ قرار بگیرد و عدد دیستول یا عدد کوچک‌تر نیز باید بین ۶۰ تا ۸۰ باشد.

در بزرگسالانی که مشکل فشارخون ندارند، عدد نمایش داده شده در فشارسنج دیجیتالی باید در بازه ۱۲ روی ۸ تا ۱۴ روی ۹ قرار داشته باشد. با افزایش سن، لازم است میزان دقیق فشارخون در بازه‌های زمانی مشخص اندازه گیری شود. اگر دستگاه عددی بالاتر از ۱۴ روی ۹ را نشان بدهد، درواقع فشارخون شما بالا است و اعداد پایین‌تر از این مقدار نشان دهنده طبیعی بودن وضعیت فشارخون شما است.

لازم به ذکر است که اعداد بین ۱۲۰ تا ۱۳۹ و ۸۰ تا ۸۹ نیز نشان دهنده فشارخون بالا در افراد است. همچنین اگر اعدادی در بازه ۱۴۰ تا ۱۵۹ و ۹۰ تا ۹۹ نمایش داده شوند نیز حاکی از آن است که فرد به فشارخون بالا مبتلا است. البته این اعداد برای کودکان و نوجوانان متفاوت است و آن چه گفتیم فقط برای بزرگسالان صدق می‌کند. توصیه می‌کنیم اگر در اوقات مختلف این اعداد را روی دستگاه مشاهده کردید، سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید تا از پیشروی مشکل جلوگیری نمایید.

در هنگام خرید فشارسنج دیجیتال به چه نکاتی توجه کنیم؟

در هنگام خرید فشارسنج دیجیتال به چه نکاتی توجه کنیم | آیا دستگاه فشار خون دیجیتالی دقیق است

فشارسنج‌های دیجیتالی به دو مدل بازوئی و مچی در بازار عرضه می‌شوند. اگر بخواهیم از نظر علمی دقیق‌تر این موضوع را بررسی کنیم، باید بگوییم فشارسنج دیجیتالی بازوئی گزینه بهتر و دقیق‌تری است. نوع ساخت دستگاه فشارسنج دیجیتالی به گونه‌ای است که همه افراد می‌توانند به بهترین نحو، فشار خون خود و اطرافیانشان را اندازه گیری کنند. یکی از مزایای بارز فشارسنج دیجیتالی این است که این دستگاه‌ها برای اندازه‌گیری فشار، پیچیدگی و سختی زیادی نداشته  و همه افراد معمولی به راحتی قادر به استفاده از این دستگاه هستند.

با وجود یک دستگاه فشارسنج دیجیتالی در منزل شما می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز، در کمترین زمان و به راحتی از میزان فشارخون خود آگاه شوید و بدین ترتیب از تاثیرات منفی فشارخون بالا یا پایین جلوگیری کنید. اما برای خرید یک دستگاه مناسب که کارایی بالا و دقیقی داشته باشد، باید برخی فاکتورها را مورد توجه قرار بدهید. موثرترین مواردی که در هنگام خرید دستگاه فشارسنج دیجیتال باید در نظر بگیرید شامل موارد زیر می‌شود:

  • دستگاه‌های دیجیتال برای ثبت و نگهداری اطلاعات و گزارشات مربوط به فشارخون شما در دوره‌های مختلف، باید حافظه داخلی قدرتمند و وسیعی داشته باشند تا بتوانند حداقل اطلاعات مربوط به یک ماه گذشته را در خود ذخیره کرده و به نمایش بگذارند. بنابراین یکی از نکاتی که در این محصولات باید چک کنید، حافظه آن‌ها است.
  • بادوام بودن باتری فشارسنج دیجیتالی در عملکرد و بازده دستگاه نقش بسزایی دارد. بنابراین در هنگام خرید این محصول، حتما درباره قدرت باتری، طول عمر و کارکرد آن از فروشنده اطلاعات بگیرید. برخی از دستگاه‌ها دارای باتری‌هایی با قابلیت شارژ مجدد هستند و برخی دیگر، از باتری‌های یک‌ بار مصرف استفاده می‌کنند.
  • یکی از مهمترین اجزای دستگاه فشارسنج دیجیتای، کاف یا بازوبند دستگاه است که در هنگام خرید، باید به آن به طور ویژه‌ای توجه کنید. اندازه نامناسب کاف موجب می‌شود تا اندازه گیری فشارخون به صورت دقیق صورت نگیرد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از خرید، یک بار به صورت امتحانی کاف دستگاه را دور دستتان ببندید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیماری عروق کرونر قلبی چیست و چگونه درمان می شود را مطالعه کنید.

آیا دستگاه فشار خون دیجیتالی دقیق است؟

دستگاه فشار خون دیجیتالی برای اندازه گیری فشار خون یک گزینه مناسب و کاربردی به حساب می آید. به نظر می رسد درصد زیادی از خطاها و باگ های ایجاد شده به رفتار فرد و عوامل منفی در زمان اندازه گیری فشار خون بستگی دارد.

شما می توانید با خرید دستگاه فشار سنج دیجیتالی به طور دقیق و درست فشار خون خود را در کوتاهترین زمان ممکن اندازه گیری کنید. همچنین شما با این دستگاه قادر به مشاهده تعداد ضربان قلب خود نیز هستید.

در این مقاله به طور کامل به معرفی دستگاه‌های فشارسنج دیجیتالی پرداختیم و روش استفاده از آن‌ها را آموزش دادیم. همچنین نکاتی را برای خرید این دستگاه‌ها بیان کردیم و روش خواندن اعداد مربوط به فشارخون را نیز توضیح دادیم. اگر مبتلا به فشارخون هستید یا زمینه ژنتیکی این بیماری را دارید، توصیه می‌کنیم در بازه‌های زمانی مشخصی، مثلا عصرها یا صبح زود، فشارخون خود را اندازه گیری کرده و عدد آن را یادداشت کنید تا متوجه تغییرات فشارخون خود در طول آن بازه زمانی بشوید. نوسانات فشارخون نشان می‌دهد که باید بیشتر آن را کنترل کنید، سبک زندگی خود را تغییر دهید یا داروهای جدیدی مصرف نمایید. از همراهی شما سپاسگذاریم.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۴ میانگین: ۳.۶]

یک پاسخ به “چگونه با فشارسنج دیجیتالی کار کنیم؟ بهترین مارک فشارسنج دیجیتالی”

  1. من گرفتم با دستگاه فشار سنج و سابقه کم خونی هم داشته‌م وعدد اول (سیستول) ۱۱۵ . عدد دوم (دیستول) ۴۸ بود آیا وضعیت خون رسانی من صحیح است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز