نحوه صحیح شیردهی نوزاد و ۱۱ موقعیت مختلف شیردهی

نحوه صحیح شیردهی نوزاد و 11 موقعیت مختلف شیردهی

فهرست مطالب

نحوه صحیح شیردهی نوزاد از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مطلب موقعیت‌های مختلف شیردهی را شرح داده‌ایم و با کمک تصاویر سایت مرجع می‌توانید راحت‌تر نحوه صحیح شیردهی نوزاد را یاد بگیرید. ممکن است لازم باشد قبل از یافتن حالت مورد علاقه‌ای که برای شما و کودکتان مناسب است، چند موقعیت شیردهی را امتحان کنید. هر موقعیتی که برای شیردهی انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید:

  • قبل از شروع غذا دادن، همه چیزهایی را که نیاز دارید، مانند نوشیدنی، تنقلات، موبایل، کنترل تلویزیون، کتاب یا مجله جمع آوری کنید. فراموش نکنید که ابتدای شب تعویض پوشک را انجام دهید ممکن است نتوانید برای مدتی دوباره بیدار شوید!
  • مطمئن شوید که کودک شما راحت است. در هر وضعیتی که هستید، کودک شما باید ثابت باشد و حمایت شود، در واقع سر، گردن و ستون فقرات او نباید پیچ خورده باشد.
  • مطمئن شوید که احساس آرامش و راحتی نیز می‌کنید. در صورت نیاز از کوسن، بالش یا حوله‌های نرم برای حمایت از کمر یا بازوها استفاده کنید.
  • بررسی کنید که کودکتان به درستی چفت شده است. یک چفت شد خوب برای نحوه صحیح شیردهی نوزاد راحت ضروری است.
  • اگر کودک شما برای شیر خوردن مشکل دارد یا شیردهی باعث درد شما می‌شود، از یک بزرگتر یا متخصص کمک بگیرید. همچنین آن‌ها می‌توانند به شما نشان دهند که چگونه از کودک خود حمایت کنید تا به شما در تغذیه راحت‌تر کمک کند.

موقعیت اول: شیردهی آرام یا درازکش

شیردهی آرام یا درازکش

وضعیت آرام شیردهی که به عنوان تغذیه بیولوژیکی نیز شناخته می‌شود، اغلب اولین تلاشی است که مادران انجام می‌دهند. اگر کودک شما به محض تولد روی سینه یا شکم شما قرار می‌گیرد، خوب است، به طور غریزی به سمت یکی از سینه‌های شما حرکت می‌کند و سعی می‌کند از آن شیر بخورد و این حالت به «خزیدن سینه» معروف است. تماس پوست به پوست به تحریک غرایز تغذیه او کمک می‌کند، در حالی که گرانش به او کمک می‌کند تا خوب بچسبد و او را در جای خود نگه دارد.

با این حال، شیردهی آرام فقط برای نوزادان تازه متولد شده مناسب نیست و می‌تواند برای نوزادان در هر سنی به خوبی کار کند. مخصوصا اگر کودک شما تلاش می‌کند در آغوش دیگری بچسبد، دوست ندارد سرش را در حین شیر خوردن لمس کنند، اگر سینه‌های شما بزرگ است، این حالت می‌تواند نحوه صحیح شیردهی نوزاد مناسب باشد.

«ترکیب سینه‌های بزرگ مادر و یک نوزاد کوچک ۲.۷ کیلوگرمی (۶ پوند) موقعیت‌یابی را در ابتدا دشوار می‌کند. چند هفته طول می‌کشد تا متوجه شوید موقعیتی وجود ندارد که «باید» در آن قرار بگیرید. در پایان مادر عمدتا در حالت درازکش به کودک شیر می‌دهد و کودک را روی خود متعادل می‌سازد. » اگر به پشت دراز بکشید، احتمالا آرام‌تر خواهید بود. از کوسن یا بالش استفاده کنید تا بتوانید کودک خود را ببینید.

موقعیت دوم: نگه داشتن گهواره ای

نحوه شیردهی به نوزاد حالت گهواره ای

این موقعیت کلاسیکی است که اکثر ما وقتی به شیردهی فکر می‌کنیم تصور می‌کنیم. این حالت شامل شما می‌شود که شما به صورت عمودی بنشینید، در حالی که کودکتان به پهلو، سر و گردن او در امتداد ساعد و بدنش روی شکم شما، در راستای وضعیت شکم قرار گرفته است. مناسب یک نوزاد تازه متولد شده است و ممکن است به اندازه کافی برای برخی از نوزادها مناسب نباشد. یک بالش یا بالشتک پشت شما و یک بالش شیردهی در دامان شما که کودک یا بازوهای شما را نگه می‌دارد ممکن است از شما حمایت بیشتری کند و از وارد آمدن فشار به کمر یا شانه‌های شما جلوگیری کند. اگر از بالش شیردهی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که کودک شما را زیاد بلند نمی‌کند، سینه‌های شما باید در ارتفاع طبیعی استراحت خود باقی بمانند تا از درد نوک سینه‌ها و فشار دادن بیش از حد جلوگیری شود.

موقعیت سوم: نگه داشتن گهواره ای متقابل

این نحوه شیردهی صحیح نوزاد شبیه به نگه داشتن گهواره‌ای است، اما بازوهای شما نقش خود را تغییر می‌دهند تا بدن کودک در امتداد ساعد مقابل شما قرار گیرد. هدف این است که کودک خود را دور گردن و شانه‌هایش نگه دارید تا به او اجازه دهید سر خود را قبل از چفت کردن خم کند. این موضوع یک موقعیت عالی برای شیردهی نوزاد است و همچنین برای نوزادان کوچک و کسانی که مشکل قفل کردن دارند، نیز مناسب است. از آنجایی که کودک شما به طور کامل روی بازوی مقابل شما حمایت می‌شود، شما کنترل بیشتری بر موقعیت او دارید و می‌توانید از دست آزاد خود برای شکل دادن به سینه خود استفاده کنید.

ممکن کودک شما جزو آن دسته از نوزادانی باشد که به زردی نوزاد مبتلا شده است. نگران نباشید، شما می‌توانید حتی در خانه به درمان او رسیدگی کنید. قبل از هر اقدامی قیمت اجاره دستگاه زردی نوزاد را بررسی کنید و با پزشک فرزندتان مشورت کنید که چنین اقدامی به صلاح او است یا خیر.

در روزهای اولیه، کودک خود را دور سرش نگیرید زیرا ممکن است چانه او را به سینه‌اش فشار دهید. این موضوع می‌تواند منجر به یک چفت کم عمق شود (زیرا نوک پستان شما به جای کام او به پایه زبان او برخورد می‌کند) و نوک سینه‌های شما احساس درد را تجربه می‌کند. همانطور که کودک شما بزرگتر می‌شود، این تکنیک بسیار ساده‌تر می‌شود و می‌توانید سر کودک خود را در دست خود قرار دهید.

موقعیت چهارم: نگه داشتن توپ راگبی

نحوه صحیح شیردهی نوزاد: نگه داشتن توپ راگبی

در این حالت (همچنین به عنوان زیر بغل یا کلاچ شناخته می‌شود)، در حالی که کودک در امتداد ساعد خود استراحت می‌کند، می‌نشینید. بدن او در کنار پهلوی شما قرار می‌گیرد و پاهایش به سمت پشتی صندلی یا هر چیزی قرار می‌گیرد که روی آن نشسته‌اید. این یک موقعیت مفید دیگر و نحوه صحیح شیردهی نوزاد است زیرا به خوبی از کودک شما حمایت می‌کند و کنترل زیادی به شما می‌دهد که دید خوبی نسبت به فرزندتان داشته باشید. از چهره او قرار گرفتن از نزدیک در کنار بدن به کودک شما نیز کمک می‌کند تا احساس امنیت کند. مادرانی که سزارین، دوقلوها یا نوزاد نارس داشته‌اند، به همراه آن‌هایی که سینه‌های بزرگ‌تری دارند، ممکن است این وضعیت را دوست داشته باشند.

موقعیت پنجم: حالت خوابیده به پهلو

نحوه شیردهی به نوزاد حالت خوابیده به پهلو

ایده‌آل برای تغذیه شبانه و شیردهی در رختخواب یا روی مبل است. خوابیدن به پهلو نیز می‌تواند راحت‌تر از نشستن باشد، اگر سزارین کرده‌اید این نحوه شیردهی صحیح نوزاد به شما کمک می‌کند. در طول شبانه روز مادر به دلیل سزارین و تا حدودی خستگی روزانه، برای نشستن مشکل دارد. نوزاد در حالت خوابید به پهلو می‌تواند از شیر مادر تغذیه کند و هر دو لحظات راحت‌تری را سپری کنند.

موقعیت ششم: شیردهی آرام پس از سزارین

اگر زایمان سزارین داشته‌اید و نمی‌توانید موقعیت مناسبی برای شیردهی پیدا کنید، این حالت ممکن است کمک کند. دراز کشیدن در حالی که بدن کودک روی شانه شما قرار دارد به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی و بدون هیچ وزن یا فشاری روی زخم خود شیر بدهید یا می‌توانید به پهلو دراز بکشید.

موقعیت هفتم: شیردهی عمودی یا نگه داشتن کوالا مانند

شیردهی عمودی یا نگه داشتن کوالا مانند

در نحوه شیردهی صحیح نوزاد به صورت عمودی، کودک شما روی ران شما یا روی باسن شما می‌نشیند، در حالی که ستون فقرات و سرش را به حالت ایستاده در حال تغذیه است. روشی مناسب برای تغذیه نوزاد بزرگ‌تری که می‌تواند بدون کمک بنشیند. نگهدارنده عمودی یا کوالا اغلب راحت‌ترین وضعیت شیردهی برای آن‌هایی است که از رفلاکس اسید در نوزادان یا عفونت گوش رنج می‌برند (که اغلب ترجیح می‌دهند عمودی باشند) و همچنین می‌تواند برای نوزادانی به خوبی کار کند که زبانشان بسته است یا توان عضلانی پایینی دارند.

موقعیت هشتم: تغذیه آویزان

این وضعیت شیردهی به این صورت است که کودک شما به پشت دراز می‌کشد، در حالی که شما روی او چهار دست و پا خمیده‌اید و نوک پستان خود را در دهان او آویزان می‌کنید. برخی از مادران می‌گویند که انجام این کار برای دوره‌های کوتاه به شرایطی مانند ورم پستان کمک می‌کند و نمی‌خواهند سینه‌هایشان فشرده یا لمس شود. برخی دیگر ادعا می‌کنند که گرانش به جدا کردن مجاری مسدود شده شیر کمک می‌کند، اگرچه هنوز هیچ مدرک علمی برای تأیید این موضوع وجود ندارد.

همچنین می‌توانید در حالی که نشسته‌اید، روی تخت یا مبل روی نوزادتان زانو زده یا تقریبا دراز کشیده‌اید و روی بازوهایتان تکیه داده‌اید، شیر بدهید. ممکن است لازم باشد از کوسن‌ها و بالش‌ها برای حمایت از خود استفاده کنید تا به کمر یا شانه‌های خود فشار نیاورید.

موقعیت نهم: نحوه صحیح شیردهی نوزاد بیرون از خانه

نحوه صحیح شیردهی نوزاد بیرون از خانه

این حالت ممکن است کمی تمرین نیاز داشته باشد، اما شیر دادن به کودکتان زمانی که فرزندتان به شما وصل شده باشد، بیرون از خانه هستید، از بچه‌های بزرگتر مراقبت می‌کنید یا حتی کارهای سبک انجام می‌دهید، راحت باشد.

این روش معمولا در صورتی بهترین نتیجه را دارد که کودک شما یک شیرخور باتجربه باشد و بتواند خودش سرش را بالا نگه دارد. شما می‌توانید با انواع وسایل به فرزندتان شیر بدهید، فقط کافی است نوزاد به شما وصل شده باشد. هر کدام را که انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که همیشه می‌توانید صورت کودک خود را ببینید و چانه او به سینه او فشار نیاورد.

موقعیت دهم: مخصوص دوقلوها

نگهدارنده توپ راگبی دوتایی (همچنین به عنوان کلاچ دوقلو نیز شناخته می‌شود) یک موقعیت عالی برای شیردهی برای دوقلوها است، زیرا می‌توانید در حالی که دستان خود را نسبتا آزاد دارید، آن‌ها را پشت سر هم تغذیه کنید. اینگونه تغذیه، به خصوص در روزهای اولیه انجام می‌شود. این موضوع کمک می‌کند تا هر دو نوزاد در موقعیت مناسب قرار گیرند و همچنین در صورت انجام سزارین، فشار روی شکم شما به حداقل می‌رسد. همچنین ممکن است متوجه شوید که با دست‌های آزادتر، می‌توانید به یکی از نوزادان بدون اختلال در تغذیه کودک دیگر رسیدگی کنید.

 

موقعیت یازدهم: وضعیت پرستاری

اگر کودک شما تلاش می‌کند تا محکم بماند یا تون عضلانی پایینی دارد. شاید به این دلیل که زودتر از موعد به دنیا آمده است، وضعیتی مانند سندرم داون دارد یا بیماری مانند تنگی نفس عصبی در نوزادان یا ناتوانی دارد. این حالت را امتحان کنید تا هم از سر و هم سینه‌تان حمایت کند. با حمایت سینه با دست در زیر، انگشتان در یک طرف و شست در سمت دیگر شروع کنید. سپس دست خود را به سمت جلو ببرید تا انگشت شست و سبابه شما درست در جلوی سینه به شکل U باشد. سه انگشت باقیمانده شما باید به حمایت از سینه در زیر ادامه دهند. هنگام شیر خوردن، فک کودکتان را روی شست و انگشت اشاره‌تان قرار دهید، طوری که چانه‌اش در پایین «U» باشد، شست‌تان به آرامی یکی از گونه‌های او و انگشت اشاره‌تان را به‌آرامی نگه دارد. این نحوه صحیح شیردهی نوزاد به کودک شما کمک زیادی می‌کند و موقعیت او را کنترل می‌کنید و همچنین منظره‌ای عالی از شیر خوردن او را می‌بینید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز