۱۱ فایده شیر مادر برای مادر و نوزاد

11 فواید شیر مادر برای مادر و نوزاد

فهرست مطالب

گاهی اوقات اطلاعات پیرامون ما سبب می‌شود تا تصمیمات عجیبی بگیریم و شیردهی مادر به فرزند را عملی اشتباه تلقی کنیم. اما فواید شیر مادر برای نوزاد و فواید شیر مادر برای مادر به حدی زیاد است که سریعا ما را از این تصمیم پشیمان می‌کند. شیر مادر تغذیه بهینه را برای نوزادان فراهم می‌کند. مقدار مناسبی از مواد مغذی دارد، به راحتی هضم می‌شود و به راحتی در دسترس است.

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) شیردهی انحصاری با شیر مادر را به مدت ۶ ماه توصیه می‌کند و حتی پس از معرفی غذاهای جامد، تا حداقل یک سالگی یا تا زمانی که مادر و نوزاد موافقت کنند که آن را ترک کنند، ادامه یابد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) تغذیه با شیر مادر را تا ۲ سالگی یا بیشتر توصیه می‌کند. این آژانس‌ها توصیه می‌کنند که از یک ساعت پس از تولد شروع کنید تا بیشترین فواید شیر مادر برای نوزاد نارس را تجربه کنید. در این مطلب ۱۱ فواید شیر مادر برای مادر و نوزاد بیان شده است که برای شما و کودکتان شگفت‌انگیز است.

فواید شیر مادر برای نوزاد نارس

فواید شیر مادر برای نوزاد نارس طوری است که می‌تواند در درمان زردی نوزاد به شما کمک کند. هر چند ممکن است پزشک کرایه دستگاه فتوتراپی را پیشنهاد کند تا روند درمان در خانه دنبال شود.

فواید شیر مادر برای نوزاد نارس

فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر

در ادامه فواید شیر مادر برای کودکان را بیان می‌کنیم:

۱. شیر مادر تغذیه ایده آلی برای نوزادان فراهم می کند

اکثر متخصصان تغذیه انحصاری با شیر مادر را برای حداقل ۶ ماه یا بیشتر توصیه می‌کنند. فواید شیر مادر برای نوزاد به خاطر این است که شیر مادر حاوی همه چیزهایی است که کودک در ۶ ماه اول زندگی به آن نیاز دارد، به نسبت مناسب این مواد را داراست. ترکیب آن حتی با توجه به نیازهای در حال تغییر کودک، به ویژه در ماه اول زندگی، تغییر می‌کند.

در روزهای اول پس از تولد، سینه‌های شما مایعی غلیظ و زرد رنگ به نام آغوز تولید می‌کنند. سرشار از پروتئین، قند کم و سرشار از ترکیبات مفید است. این مایع واقعا یک غذای شگفت‌انگیز است و با شیر خشک قابل تعویض نیست. آغوز اولین شیر ایده آل است و به رشد دستگاه گوارش نابالغ نوزاد کمک می‌کند. پس از چند روز اول، سینه‌ها با رشد معده نوزاد، شروع به تولید مقادیر بیشتری شیر می‌کنند.

تنها چیزی که ممکن است از شیر جادویی شما کم باشد ویتامین D است. تا زمانی که مصرف بسیار بالایی داشته باشید (بیشتر ما اینطور نیست)، شیر مادر شما به اندازه کافی تامین نخواهد شد. معمولا قطره ویتامین D توصیه می‌شود.

۲. شیر مادر حاوی آنتی بادی های مهمی است

شیر مادر مملو از آنتی‌بادی‌هایی است که به کودک شما کمک می‌کند با ویروس‌ها و باکتری‌ها مبارزه کند که در ماه‌های اولیه حساس بسیار مهم است. این فواید شیر مادر برای کودک به ویژه در مورد آغوز، اولین شیر صدق می‌کند. آغوز مقادیر بالایی از ایمونوگلوبولین A و همچنین چندین آنتی بادی دیگر را فراهم می‌کند.

هنگامی که در معرض ویروس‌ها یا باکتری‌ها قرار می‌گیرید، شروع به تولید آنتی بادی می‌کنید که سپس وارد شیر می‌شود. IgA با تشکیل یک لایه محافظ در بینی، گلو و دستگاه گوارش کودک از بیمار شدن کودک محافظت می‌کند. فرمول محافظ آنتی بادی برای نوزادان فراهم نمی‌کند. مطالعات متعدد نشان می‌دهد که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه نمی‌شوند، در برابر مسائل بهداشتی مانند ذات الریه، اسهال و عفونت آسیب پذیرتر هستند.

۳. تغذیه با شیر مادر ممکن است خطر بیماری را کاهش دهد

تغذیه انحصاری با شیر مادر به این معنی است که شیرخوار فقط شیر مادر را دریافت کند و از فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر بهره‌مند شود. ممکن است خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را در کودک شما کاهش دهد، از جمله:

 • عفونت گوش میانی. تغذیه با شیر مادر، به خصوص منحصرا و تا زمانی که ممکن است، می‌تواند از عفونت‌های گوش میانی، گلو و سینوسی بسیار فراتر از دوران نوزادی محافظت کند.
 • عفونت‌های دستگاه تنفسی. تغذیه با شیر مادر می‌تواند از چندین بیماری حاد تنفسی و گوارشی محافظت کند.
 • سرماخوردگی و عفونت. نوزادانی که به مدت ۶ ماه به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می‌شوند، ممکن است کمتر در معرض خطر ابتلا به سرماخوردگی جدی و عفونت گوش یا گلو باشند.
 • عفونت‌های روده. تغذیه با شیر مادر با کاهش عفونت‌های روده مرتبط است.
 • آسیب بافت روده. تغذیه نوزادان نارس با شیر مادر با کاهش بروز انتروکولیت نکروزان مرتبط است. از فواید شیر مادر برای نوزاد نارس غافل نشوید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله منظور از نوزاد نارس چیست را مطالعه کنید.
 • سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS). تغذیه با شیر مادر با کاهش خطر ابتلا به SIDS مرتبط است، به خصوص زمانی که به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می‌شود.
 • بیماری‌های آلرژیک. شیردهی با کاهش خطر ابتلا به آسم، درماتیت آتوپیک و اگزما مرتبط است.
 • بیماری‌های روده. احتمال ابتلا به بیماری کرون و کولیت اولسراتیو در نوزادانی کمتر است که با شیر مادر تغذیه می‌شوند.
 • دیابت. تغذیه با شیر مادر با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ و دیابت غیر وابسته به انسولین (نوع ۲) مرتبط است.
 • لوسمی. دوران کودکی شیردهی با کاهش خطر ابتلا به سرطان خون در دوران کودکی مرتبط است.

۴. شیر مادر باعث افزایش وزن سالم کودک می شود

تغذیه با شیر مادر باعث افزایش وزن سالم و جلوگیری از چاقی در دوران کودکی می‌شود. یک مطالعه نشان داد که شیر دادن به مدت بیش از ۴ ماه باعث کاهش قابل توجهی در شانس ابتلای نوزاد به اضافه وزن و چاقی می‌شود. این موضوع ممکن است به دلیل رشد باکتری‌های مختلف روده باشد. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند دارای مقادیر بیشتری از باکتری‌های مفید روده هستند که ممکن است بر ذخیره چربی تأثیر بگذارد.

فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، لپتین بیشتری در سیستم خود نسبت به نوزادانی دارند که با شیر خشک تغذیه می‌شوند. لپتین یک هورمون کلیدی برای تنظیم اشت‌ها و ذخیره چربی است. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، شیر مصرفی خود را نیز خود تنظیم می‌کنند. آن‌ها فقط تا زمانی که گرسنگی خود را رفع نکرده باشند، بهتر غذا می‌خورند که به آن‌ها کمک می‌کند الگوهای غذایی سالمی ایجاد کنند. پس فواید شیر مادر برای کودکان بیش از تصور ماست.

۵. تغذیه با شیر مادر می تواند کودکان را باهوش تر کند

تغذیه با شیر مادر ممکن است به نوزاد در این آزمایشات کمک کند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است تفاوتی در رشد مغز بین نوزادانی وجود داشته باشد که با شیر مادر و شیر خشک تغذیه می‌شوند. این تفاوت ممکن است به دلیل صمیمیت فیزیکی، لمس و تماس چشمی مرتبط با شیردهی و همچنین محتوای مواد مغذی باشد.

مطالعات نشان می‌دهد که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، نمرات هوش بالاتری دارند و با افزایش سن، کمتر دچار مشکلات رفتاری می‌شوند و مشکلات یادگیری دارند. با این حال، بارزترین اثرات در نوزادان نارس دیده می‌شود که خطر بیشتری برای مشکلات رشدی دارند. این تحقیقات به وضوح نشان می‌دهد که تغذیه با شیر مادر اثرات مثبت قابل توجهی بر رشد طولانی مدت مغز نوزادان دارد. فواید شیر مادر برای کودک برای تمام اندام است.

فواید شیر مادر برای مادر

در ادامه فواید شیر مادر برای مادر را بررسی کردیم:

۶. تغذیه با شیر مادر ممکن است به کاهش وزن مادر کمک کند

شاید این موضوع را بارها شنیده باشید. به نظر می‌رسد برخی از زنان در دوران شیردهی وزن اضافه می‌کنند و به نظر می‌رسد برخی دیگر بدون زحمت وزن کم می‌کنند. شیردهی کالری بیشتری می‌سوزاند و پس از ۳ ماه شیردهی، احتمالا در مقایسه با مادران غیر شیرده، چربی سوزی بیشتری را تجربه خواهید کرد. اگرچه تفاوت قابل توجهی نیست.

۷. شیردهی به انقباض رحم کمک می کند

همانطور که مطالعه می‌کنید، فواید شیر مادر برای مادر و نوزاد است. در دوران بارداری، رحم شما به شدت رشد می‌کند و از اندازه یک گلابی بزرگ می‌شود تا تقریبا تمام فضای شکم شما را پر می‌کند. پس از زایمان، رحم شما فرآیندی به نام اینولوشن را طی می‌کند که به آن کمک می‌کند به اندازه قبلی خود بازگردد. اکسی توسین، هورمونی که در طول بارداری افزایش می‌یابد، به پیشبرد این فرآیند کمک می‌کند.

بدن شما در طول زایمان مقادیر زیادی اکسی توسین ترشح می‌کند تا به زایمان نوزاد و کاهش خونریزی کمک کند. همچنین می‌تواند به شما کمک کند با کوچولوی جدید خود پیوند برقرار کنید. اکسی توسین نیز در دوران شیردهی افزایش می‌یابد. انقباضات رحم را تشویق می‌کند و خونریزی را کاهش می‌دهد و به رحم کمک می‌کند تا به اندازه قبلی خود بازگردد. همچنین مطالعات نشان داده است که مادرانی که شیر می‌دهند معمولا پس از زایمان خون کمتری دارند و رحم سریع‌تر در می‌آید. پس نسبت به فواید شیر مادر برای مادر و نوزاد بی‌توجه نباشید.

۸. مادرانی که شیر می دهند کمتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند

افسردگی پس از زایمان (PPD) نوعی افسردگی است که می‌تواند در مدت کوتاهی پس از زایمان ایجاد شود. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان در زنانی که شیر می‌دهند، در مقایسه با مادرانی که زود شیر می‌دهند یا شیر نمی‌دهند، کمتر است. با این حال، کسانی که افسردگی پس از زایمان را در اوایل زایمان تجربه می‌کنند، احتمالا در شیردهی مشکل دارند و این کار را برای مدت کوتاه‌تری انجام می‌دهند. اگر علائم PPD را دارید، در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید.

۹. شیردهی خطر بیماری شما را کاهش می دهد

به نظر می‌رسد تغذیه با شیر مادر از شما محافظت طولانی مدت در برابر سرطان و چندین بیماری می‌کند. کل زمانی که یک زن صرف شیردهی می‌کند با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان مرتبط است. زنانی که شیر می‌دهند کمتر در معرض خطر ابتلا به موارد زیر هستند:

 • فشار خون بالا
 • آرتروز
 • چربی خون بالا
 • بیماری قلبی
 • دیابت نوع ۲

۱۰. تغذیه با شیر مادر ممکن است از قاعدگی جلوگیری کند

تا اینجای مطلب مشاهده کردیم که فواید شیر مادر برای نوزاد چقدر خوب است. همچنین تداوم شیردهی نیز باعث توقف تخمک‌گذاری و قاعدگی می‌شود. تعلیق چرخه‌های قاعدگی ممکن است در واقع راهی طبیعی برای اطمینان از فاصله زمانی بین بارداری باشد. ممکن است این تغییر را به عنوان یک مزیت اضافی در نظر بگیرید. در حالی که از وقت گرانبها با نوزاد خود لذت می‌برید، فقط یک چیز کمتر است که باید نگران آن باشید.

فواید شیر مادر برای مادر

۱۱. باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود

شیردهی به نوزاد نه تنها فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر را به همراه دارد بلکه دیگر برای خرید شیر خشک نیازی است اقدامی کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند در زمان و هزینه صرفه جویی کنید.

سخن پایانی

فواید شیر مادر برای نوزاد به قدری زیاد است که اکثر متخصصان آن را برای همه افراد تا زمانی که ممکن است توصیه می‌کنند، به استثنای مشکلات پزشکی که از آن جلوگیری می‌کند. شیر مادر حاوی آنتی بادی‌ها و سایر عناصری است که از کودک شما در برابر بیماری‌های مزمن محافظت می‌کند. به طور کلی، فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر را دست کم نگیرید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *