تخت بیمار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

تخت بیمار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

فهرست مطالب

شرایط بیمار به گونه‌ای است که باید سعی شود از تمام امکانات برای بهبود حالت روحی و جسمی بیمار باید استفاده کرد. یکی از مواردی که بیمار نیاز به آن دارد، استفاده از تخت است که باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد. تخت بیمار را در انواع مختلفی تولید می‌کنند که هر کدام برای کاربرد و زمان خاصی به کار گرفته می‌شوند. در زمان خرید تخت بیمار توجه به برخی از ویژگی‌ها لازم است تا انتخاب تخت به درستی انجام شود. اگر با این ویژگی‌ها آشنایی ندارید حتما این مقاله را دنبال کنید زیرا در ادامه قصد داریم، مهم‌ترین ویژگی های تخت بیمار را بررسی کنیم، پس لطفا تا پایان مطالب با ما همراه باشید.

 

توضیحی کلی در خصوص تخت بیمار

افراد در زمان بیماری نیاز به مراقبت‌های خاصی دارند که نحوه بلند شدن و دراز کشیدن آن‌ها یکی از موارد قابل توجه در این دوران است. تخت بیمار این کار را سهولت می‌بخشد زیرا از ویژگی‌هایی چون تنظیم ارتفاع و بالا و پایین کردن تخت برخوردار است که کار را هم برای بیمار و هم برای همراه و مراقب او راحت می‌کند.

طراحی این تخت‌ها به گونه‌ای است که کاربردهای آن‌ها را متنوع می‌کند و می‌توانند در زمان‌های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. این تنوع در طرح و کاربرد سبب شده است که تخت متناسب با نیاز بیمار خریداری شود.

 

مهمترین ویژگی های تخت بیمار

مهم‌ترین ویژگی های تخت بیمار

 

برای بیمار لازم است که تمام امکانات متناسب با شرایط جسمی او خریداری شود و این امکانات در جهت رفاه حال بیمار و اطرافیان او باشد. تخت بیمار از وسایلی است که در زمان بیماری یکی از ملزومات به حساب می‌آید و باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد تا استفاده از آن به راحت‌ترین شکل ممکن انجام شود. برخی از این ویژگی‌های مهم تخت بیمار در زیر معرفی شده‌اند.

 

  1. چرخ ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

چرخ سبب جابجایی تخت در طول اتاق یا هر محیط دیگری می‌شود. اگر این چرخ‌ها از کیفیت بالایی برخوردار باشند، با کوچک‌ترین فشاری می‌توان تخت بیمار را به حرکت درآورد. البته علاوه بر این باید چرخ‌ها امکان قفل شدن را داشته باشند تا پس از جابجایی و مستقر شدن بیمار، تخت جابجا نشود و امنیت بیمار را حفظ کند.

 

  1. تخت باید مجهز به تنظیم ارتفاع باشد.

این ویژگی یکی از بارزترین تفاوت میان تخت‌های عادی با تخت بیمار است. تخت بیمار با ویژگی تنظیم ارتفاع، پا و سر بیمار و به طور کلی بالا تنه و پایین تنه را در حالت‌های مناسبی قرار می‌دهد که این ویژگی می‌تواند به صورت دستی یا الکترونیکی انجام شود.

تنظیم ارتفاع به روش دستی با حرکت و چرخاندن یک میله انجام می‌شود که در پایین تخت قرار دارد. در تنظیم ارتفاع‌های الکترونیکی این ویژگی با فشردن چند دکمه به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بدن بیمار را در بهترین شکل خود قرار می‌دهد. همچنین همراه بیمار می‌تواند بدون هیچ گونه فشار بر روی کمر و ستون فقرات خود بیمار را جابجا کند.

تنظیم ارتفاع برای قسمت بالایی بدن یعنی سر بیمار سبب می‌شود که انجام اموری مانند تغذیه، نفس کشیدن و موارد دیگر بیمار را راحت‌تر کند و همراهان و کادر درمان را به زحمت نمی‌اندازد. با تنظیم ارتفاع در قسمت پایین بدنه می‌توان در زمان‌هایی به راحتی بیمار را در یک شرایط ایده آل قرار داد که قسمتی از پایین تنه دچار شکستگی یا نقص عضو شده است.

 

  1. تشک تخت بیمار باید از مواد مرغوب ساخته شده باشد.

هر چه موادی که در ساخت تشک تخت بیمار به کار می‌رود، مرغوب‌تر باشد بیمار احساس راحتی بیشتری خواهد داشت و از دراز کشیدن خسته نخواهد شد. البته برای بیمارانی که نیاز به بستری طولانی‌مدت دارند، تشک‌های با قابلیت جابجایی هوا استفاده می‌کنند تا از ایجاد زخم بستر جلوگیری شود.

 

  1. نردههای جانبی تخت بیمار برای حفاظت بیمار لازم است.

نرده‌ها مانع از افتادن بیمار از تخت می‌شوند و همچنین می‌توانند یک کمک‌کننده برای نشستن و جابجا شدن بیمار باشد. در تخت‌های با قابلیت‌های بیشتر بر روی نرده‌ها دکمه‌های ارتباط با پرستار، تنظیم شیب و … تعبیه شده است. کنترل و تغییر در نرده‌ها برای تخت بیمارهایی که در مراکز روان‌پزشکی استفاده می‌شوند، بسیار کاربردی است که می‌توان از راه دور این کار را به راحتی انجام داد.

 

  1. میتواند خارج شدن بیمار از تخت را گزارش دهد.

در برخی از تخت‌ها که قیمت بالاتری نیز دارند، یک سیستم هشدار برای خارج شدن یا افتادن بیمار از تخت را در نظر گرفته‌اند. معمولا نحوه کارکرد آن به این صورت است در زمانی که بیمار بدن خود را از تخت جدا می‌کند، یک صدا پخش می‌شود و همراه یا پرستار او را متوجه تغییر وضعیت بدن بیمار می‌کند.

 

  1. استفاده از شیب مناسب برای قرار گرفتن بدن بیمار در شرایط ایده آل لازم است.

مهم‌ترین ویژگی های تخت بیمار

 

داشتن یک تخت بیمار که امکان تنظیم شیب را داشته باشد، مزیت‌های زیادی را برای بیمار و همراه او به همراه دارد. با تنظیم شیب مناسب می‌توان حالت بدن را تغییر داد و از ایجاد زخم بستر جلوگیری کرد.

 

  1. هشدار ترمز میتواند از راه افتادن تخت جلوگیری کند.

برای جابجایی تخت بیمار باید چرخ‌ها را از حالت ترمز برداشت. در بیشتر مواقع پس از جابجایی ممکن است، فعال کردن ترمز تخت فراموش شود و امنیت بیمار در زمان قرارگیری بر روی تخت به خطر بیافتد، سیستم هشدار ترمز همراهان بیمار را آگاه می‌کند که ترمز رخ تنظیم نشده است.

مواردی چون تماس با پرستار، تخت‌های با خاصیت درمانی، شکل تخت، شکن تخت بیمار و غیره نیز از دیگر ویژگی های تخت بیمار است که در زمان خرید می‌توان به آن‌ها توجه کرد.

 

جمع بندی

اجاره تخت بیمار را در انواع مختلفی می‌سازند که هر کدام برای کاربرد خاصی به کار گرفته می‌شوند. ویژگی‌هایی که در تخت بیمار وجود دارد، به سلامت و راحتی جسم بیمار کمک می‌کند و انجام بسیاری از کارها را سهولت می‌بخشد.

ویژگی‌هایی چون چرخ، نرده، هشدار ترمز، تنظیم ارتفاع، تشک و غیره در تخت بیمار لازم هستند که در طول مقاله آن‌ها را بررسی کردیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوبی را در این زمینه کسب کرده باشید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب مجله پزشک تجهیز